Domácnost

O zvířatech a celebritách...

Žirafa Petra Vacka

Mohou nám naskakovat pupínky, když je vidíme na obrazovce. Mohou nás úplně iritovat svými hereckými výstupy či rozhodováním v parlamentu. Co jim ale nelze upřít, že z jejich jistě příjemných honorářů nebo poslaneckých platů kápne nějaká ta koruna také na dobročinné účely. Třeba na zvířata v zoo.

Zdálo by se, že adoptovat si hrocha, ptakopyska nebo hada je módní trend. Avšak není to tak žhavé. Zas až tolik zvířat v českých zoologických zahradách si přízeň kulturních i politických celebrit neužívá. Podívejme se, kdo však do nich pár korun přece jen investuje…

Zvířecí adoptivní rodiče…

Herečka a mnohonásobná matka Veronika Žilková je „rodičem“ vlka a sysla. Opičky rodu makak magot v pražské zoo si zas oblíbila moderátorka herečka Bára Štěpánová.

Herec divadla Ypsilon Petr Vacek a pražská politička Markéta Reedová se zas starají o samičku žirafy Rotschildovy. „Žirafa se jmenuje Saša, po synovi paní Reedové,“ uvedl tiskový mluvčí Vít Kahle.

Jiná politička, poslankyně Kateřina Konečná, má v pražské zoo exotickou rybičku. „Dostala jsem ji loni jako svatební dárek. Byly vlastně dvě, ale jedna už bohužel nežije..." povzdechla si Konečná.

V Chomutově se na návštěvu a nějaký ten příspěvek na živobytí své náhradní matky herečky Jany Šulcové může těšit kozorožec.

Tak královédvorské Safari bývá každoročně bohatší o dárcovské peníze. Konkrétně tedy dvě servalí samičky. O ty se stará Květa Fialová a spisovatelka Iva Pekárková. Vybraly jim i jména - Natálka a Šola. „Jméno Natálka jsem vybrala po jedné mé příbuzné,“ řekla Fialová, která je velkou milovnicí koček.

Jak vypadá adopce v českých zoo?

Smlouva se obvykle uzavírá na rok. Adoptivní rodiče si však svého chlupatého, pernatého či šupinatého potomka nesmějí vzít domů. Jen mu přispějí na potravu a před výběhem, klecí nebo teráriem se objeví tabulka s jejich jménem. Nejlevnější zvířata například v Chomutově jsou gekoni, mloci nebo ropuchy. Ti stojí 300 korun za rok. Nejnákladnější „adoptivní potomek“ je tuleň kuželozubý, který přijde na 40 tisíc.

 Hrachovcová pomáhá psímu azyláku

„Když jsem viděla manžela (je veterinářem, pozn. aut.), jak pomáhá zvířatům a jejich majitelům, napadlo mě, že bych taky chtěla někde pomoci. Sama za sebe. Ale nechtěla jsem to udělat tak, že se jenom stanu něčí tváří. Představovala jsem si něco smysluplnějšího a taky něco, kde nebudu jenom sólistka, chtěla jsem zapojit i další lidi,“ vzpomíná na začátky podpůrné činnosti ve prospěch pražského psího útulku herečka Kateřina Hrachovcová.

Obrátila se před třemi lety na ředitele pražské zoo Petra Fejka a divadelnici Belu Schenkovou. První jejich společnou akcí PRO PSA na podporu útulku v Troji bylo benefiční představení v Divadle Na Zábradlí. Druhé představení bylo v zoologické zahradě a další na Letenské pláni v divadelním šapitó. Herci v čele s Ondrou Vetchým a Lálou Dulavou hráli bez nároku na honorář a výtěžek šel na útulek. Akce pokračovaly a pokračují…

Politik nemá rád slona. Je totiž homosexuální

Michal Grzes chce slonovi zakázat kontakt s jiným sloními kluky. Ti se totiž Niniovi z poznaňské zoo líbí víc než slonice. A to Grzes nemůže dopustit. Je totiž konzervativním katolickým politikem ze strany Právo a spravedlnost a homosexualitu považuje za zvrhlost.

„Neplatíme 37 milionů zlotých (asi 228 milionů korun) za největší sloní výběh v Evropě, aby v něm žil homosexuální slon,“ rozčiluje se politik a dodává: „Očekává se, že tu budeme mít stádo a odchovávat mladé, ale Ninio dává přednost kamarádům samčího pohlaví před samičími. Tak jak se bude rozmnožovat?“

Poznaňská zoo ale odmítá Ninia deportovat do jiné zahrady, protože v deseti letech se možná chobotnatec ještě plně sexuálně neidentifikoval a za další čtyři roky, kdy sloni pohlavně dozrávají, se mu slonice možná začnou líbit.

Jisté ale je, že slon nemá šanci na adoptivní dobročinnost od polských konzervativních katolíků, jichž je v Polsku víc než dost.

Adoptovala byste si také zvíře v zoo, nebo vám stačí minimálně jedno doma?

   
11.05.2009 - Zvířátka - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [11] andilek.cumacek [*]

  U nás doma se to zvířátkama jenom hemží,máme želvičku,králíčka,morčátko,myšičku,měli jsme i rybičky a to by dětičky ještě chtěly pejska,taky jsme měli ve skříni chovanýho netopýra a na skříni ve vaničce schovaný dva ptáčky i s hnízdem,tak jsme je vykrmili,naučili lítat a vypustili do přírody.

  superkarma: 0 03.06.2009, 13:09:21
 2. [10] orangutan [*]

  Sml16chtěla bych gorilí mládě

  superkarma: 0 30.05.2009, 22:35:56
 3. [9] matuszyk [*]

  stačilo doma.

  superkarma: 0 29.05.2009, 22:13:46
 4. [8] kamilka86 [*]

  já jsem radši pro zvířátko doma

  superkarma: 0 27.05.2009, 08:47:27
 5. [7] viki.niki [*]

  Myslim si že mi stačí to co mám doma, už tak mi to připadá jako domácí ZOO

  superkarma: 0 26.05.2009, 13:29:22
 6. avatar
  [6] borovec [*]

  Sml73Mám doma dvěSml73a stačí nám.Sml73

  superkarma: 0 25.05.2009, 09:39:18
 7. [5] podprsenka [*]

  .Lenka. — #4 To je jasný, ti vymřeli bohužel na rozdíl od těch blbounů tam nahoře

  superkarma: 0 11.05.2009, 14:07:54
 8. [4] .Lenka. [*]

  qvak 3: Obávám se, že takovým smyslem pro humor nedisponuje žádný z našich politiků ;-) A navíc už blbouni vymřeli (myslím ty ptáky)... ;-)

  1. na komentář reaguje podprsenka — #5
  superkarma: 0 11.05.2009, 13:07:25
 9. [3] qvak [*]

  .Lenka. — #2 škoda že ne blbounů nejapných Sml30

  superkarma: 0 11.05.2009, 12:23:18
 10. [2] .Lenka. [*]

  K těm politikům: např. Miroslav Kalousek loni adoptoval v Zoo Hluboká nad Vltavou rodinku kalousů ušatých... :-)

  1. na komentář reaguje qvak — #3
  superkarma: 0 11.05.2009, 11:38:27
 11. [1] qvak [*]

  Už jsem o tom uvažovala. Ale adoptovala bych nějaké malé zvířátko, které toho moc nesní. Živit něco velkého bych finančně nezvládla Sml8 Sml30

  superkarma: 0 11.05.2009, 10:35:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme