Zdraví

O záchraně života způsobem, o kterém se moc nemluví…

 

„Vždy jsem byla choulostivá na krev. Patřím k těm, kteří při odběrech odpadávají a teď píšu článek! O krvi, která zachraňuje život trochu jiným způsoben na který jsme zvyklý. Píšu ho z radostí, protože vím, že i malá osvěta může otevřít srdce mnohým z vás.“


Dnes vám představím banku pupečníkové krve a neziskový projekt, který zachraňuje lidské životy…

 

Co je pupečníková krev

 

Jak název napovídá, pupečníková krev se nachází v těle budoucí maminky. Protože mě nenapadá lepší vysvětlení co jsi pod pupečníkovou krví máte představit, dovolila jsem si použít jednoduchý popis s obrázkem, který jsem získala přímo na stránkách banky pupečníkové krve www.bpk.cz.

 

 

Odpověď na otázku „co rozumíme pod pojmem pupečníková krev “ je jednoduchá.


Po oplození vajíčka spermií se vajíčko začne dělit a vzniká stále více a více buněk. Po uhnízdění tohoto "shluku" buněk v děloze, se začne vyvíjet jednak vlastní plod, ale z některých buněk se vytvářejí jiné části, zdánlivě k plodu nepatřící. Jsou to placenta, pupečník a také plodové obaly. Plodové obaly plod chrání. Placenta se stará o odběr živin od matky a odstranění odpadních látek a pupečník je jakousi dopravní drahou mezi plodem a placentou. Placenta je jakoby vrostlá do děložní sliznice a je omývána z jedné strany krví matky. Uvnitř placenty jsou cévy s krví plodu. Krev plodu se z placenty a do placenty dostává pupečníkem. V placentě přechází z krve matky do krve plodu kyslík a všechny jiné živiny důležité pro vývoj plodu. Naopak z krve plodu se odstraňuje kysličník uhličitý a jiné odpadní látky. Krev matky a plodu jsou od sebe odděleny buněčnou stěnou. Nemíchají se!!! Z toho všeho je patrné, že placenta, pupečník i krev, která jimi protéká, patří plodu. Po porodu dítěte se pupečník zaškrtí a přestřihne.V pupečníku a placentě (přesněji v cévách pupečníku a placenty) zůstává nevelké množství krve plodu – pupečníková nebo placentární krev.


Záchrana životů má mnoho alternativ

Jak jsem se dozvěděla, pupečníková krev se používá při transplantaci kostní dřeně, zejména u malých dětí.
Za normálních okolností je pupečníková krev „poporodním odpadem“. Pokud se rodička rozhodne „krev nezahodit“, daruje ji formou odběru po narození dítěte. Stačí vyplnit dotazník na porodnici a absolvovat odběr krve.

Samotný odběr se odehrává po porodu dítěte a přestřižení pupeční šňůry. Nezasahuje teda do organizmu ženy nebo dítěte. Krev zbývající po porodu v pupečníku a placentě se odebírá punkční jehlou do vaku s protisrážlivým roztokem. Odběr je naprosto bezbolestný a trvá asi 3 až 5 minut.

Z odebrané krve se pak vytvoří transplantační štěp, který se zamrazí tekutým dusíkem. V této podobě čeká na použití.Banka pupečníkové krve

První transplantace za pomoci pupečníkové krve se odehrála v roce 1988. Od této doby začali po celém světě vznikat banky pupečníkové krve, které shromažďují tuto vzácnou tekutinu. Krev pochází od zdravých matek, které porodili zdravé dítě.  

Nejrozsáhleší banka pupečníkové krve se nachází v New Yorku. V České republice se sběr provádí od roku 1996.

V současném období má banka v ČR stabilní postavení. Je členem mnohých projektů, řešitelských týmů a aktivně spolupracuje se zahraničím.

Krve a podpory není nikdy dost…

I když si banka pupečníkové krve vybudovala své postavení, její činnost je ovlivněna sponzory, partnery a pochopitelně veřejností.

V roce 2004 začala s bankou spolupracovat nadace Kapka naděje pod vedením paní Venduly Svobodové.

Spolupráce je kromě podpory banky zaměřena i na pomoc  
transplantačnímu centru a hematologickému oddělení na II. dětské klinice FN Motol v následujících oblastech:

·         Pomoc při zlepšení diagnostických postupů a léčebných metod (nákup potřebných přístrojů a vybavení

·         Pomoc v oblasti psychosociální péče (zlepšování prostředí v nemocnici, organizování akcí pro nemocné děti, ozdravné pobyty atd.)

·         Pomoc při financování výstavby a přístrojového vybavení nové transplantační jednotky (získání dotace od státu, nákup přístrojového vybavení)

·         Podpora vědeckých aktivit (poskytování prostředků na výzkum nových léků, podpora vzdělávání pracovníků)


Pokud vás článek zaujal a chtěli byste pomoct bance pupečníkové krve nebo podpořit dětskou kliniku, máte možnost využít naše poselství.
Zúčastněte se velké sbírky na Žena-in a pošlete dárcovskou SMS ve tvaru: DMS kapkanadeje na číslo 87777. Přispějete tak na banku pupečníkové krve. O vybrané částce vás budeme informovat.

Pro život, zdraví a úsměv dětí...

    
Pro více informací: www.bpk.cz

   
02.05.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] svetluszka [*]

  niagára: ve Šternberku to jde...

  superkarma: 0 03.05.2006, 13:04:14
 2. [22] niagára [*]

  Má to jednu chybu,že to nejde udělat v každé nemocnici, třeba na sev.Moravě není žádná nemocnice,kde tento úkon dělají a to ani v Ostravě,takže jezdit kvůli tomu rodit do Brna mi připadá šílené,nerozumím proč se takováto dobrá věc nepodporuje

  superkarma: 0 03.05.2006, 07:52:26
 3. avatar
  [21] evusche [*]

  Vivian: není, akorát by ti půl roku po porodu ještě vzali krev...

  apina: víš, ta možnost darovat pupečníkovou krev se nabízí každé těhotné. Je jen na ní, jestli daruje nebo ne. Ona sama ta kamarádka měla jít a říct chci darovat pupeč. krev. V nemocnici ji to nikdo nutit nemůže a navíc se musí sepsat formulář, což v den porodu asi nikdo s ní sepisovat nebude

  superkarma: 0 02.05.2006, 21:07:07
 4. avatar
  [17] Jájja [*]

  ellinor: z pupečníkové krve se dají získat kmenové buňky, podobně jako z kostní dřeně. Ty se v současné době dají využít třeba k obnově krvetvorby, třeba po léčbě leukémie nebo jiných typů rakoviny. Problém je, že z pupečníkové krve se těch buněk získá málo, jen pro dítě nebo dospělého do 50 kg. Výhoda naopak je, že tyhle miminkovský buňky tolik neútočí proti tělu hostitele, jako to dělají normální buňky z kostní dřeně. Časem se snad budou využívat kmenové buňky i k obnově jiných tkání (slinivka, srdce...), ale to je zatím ve fázi výzkumu.

  superkarma: 0 02.05.2006, 16:53:28
 5. avatar
  [16] ellinor [*]

  nebylo by od věci napsat, k čemu je pupečníková krev dobrá.....

  superkarma: 0 02.05.2006, 14:45:29
 6. avatar
  [15] ellinor [*]

  sonic: nejdřív si ale zjisti, co to přesně znamená schovávat krev svého dítěte. za a)soukromé banky slibují léčení chorob jako cukrovka, atd. u všech jeho příbuzných (nesmysl, tak možná za 30let...) a za b) vlastní choroby dítěte, což je tady víceméně nesmysl, protože vrozené vady tím nevyléčíš a při leukémii je lepší od sourozence. Na soukromé společnosti fakt bacha!
  Podobnosti najdeš na idnesu v sekci zdraví

  superkarma: 0 02.05.2006, 14:42:31
 7. avatar
  [14] phoebe24 [*]

  Kytara: i pro darování pupečníkové krve platí bohužel přísná kritéria beroucí v potaz zdravotní stav matky....

  superkarma: 0 02.05.2006, 14:10:23
 8. avatar
  [13] Vivian [*]

  Dávám krev, takže pupečníkovou bych eventuelně klidně dala taky Jen doufám, že s tím není moc starostí navíc

  superkarma: 0 02.05.2006, 13:52:03
 9. [8] apina [*]

  Moje kamarádka před týdnem porodila. Na chodbě porodnice visel plakát - darujte pupečníkovou krev, ale lékaři nenabídli žádný formulář a ani se nezeptali zda by chtěla darovat pupečníkovou krev. Měli by se na to ptát a nabízet tuto možnost , protože maminka má asi v ten moment myšlenky trochu jinde.

  superkarma: 0 02.05.2006, 09:48:50
 10. [7] Kytara [*]

  phoebe24: ale tohle neplatí pro pupečníkovou krev, ne? nebo taky? ta krev je přece od mimina a proto je tak dobrá, ptž je vlastně čistá či co. nebo ne?

  superkarma: 0 02.05.2006, 09:42:45
 11. avatar
  [6] svetluszka [*]

  Žábina: ..já se čas od času léčím s lupénkou, tak taky nemůžu... ...

  superkarma: 0 02.05.2006, 09:05:19
 12. avatar
  [5] phoebe24 [*]

  Kytara: na vejšce chtělo spousta mých spolužáků dávat krev, protože se chtěli vyhnout dni na vojenské katedře (každý pátek místo posluchárny buzerace - jo, to už je let) ale přes zdravotní testy prošla jen asi třetina. Diskvalifikační jsou nemoci jater, žloutenka, karcinomy....je toho dost.

  superkarma: 0 02.05.2006, 09:02:58
 13. [4] Kytara [*]

  Žábina: jakto? myslela jsem, že to může každá. pokud teda nebere nějaké antibiotika

  superkarma: 0 02.05.2006, 08:51:10
 14. avatar
  [3] Žábina [*]

  v článku by taky mělo být uvedeno že ne každý může krev darovat

  superkarma: 0 02.05.2006, 08:33:28
 15. [2] Kytara [*]

  Normálně krev nedávám, nesnáším injekce, ale pokud budu moct, tak pupečníkovou krev daruji. Tedy pokud se mi tento týden potvrdí, že jsem těhotná...

  superkarma: 0 02.05.2006, 07:51:13
 16. avatar
  [1] evusche [*]

  vzhledem k tomu, že mi před porodem byla nasazena antibiotika, přišla jsem o možnost, darovat pupečníkovou krev a mrzí mě to, ale tak už to prostě je

  superkarma: 0 02.05.2006, 01:23:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme