Rodina

O Škrundíkovi

Co se může přihodit, když na někoho přijde Škrundík? To se dozvíte v příspěvku k dnešnímu pohádkovému tématu, který zaslala čtenářka Nestyda. Najdete ho v této novince...

Pohádková středa je v plném proudu! Další příspěvek zaslala čtenářka Nestyda. Zjistěte, kdo je Škrundík...

O Škrundíkovi

Venoušek seděl nad plným talířem hovězí polévky s pohledem tuze zkroušeným.
„Vendo, sněz tu polívku nebo na tebe přijde Škrundík!" varovala Venouška ustaraná maminka, kterou Vendova nechuť k jídlu znepokojovala, ba přímo děsila. Venoušek se ale dál rýpal lžící v polévce, rozháněl mastná oka, dával na okraj talíře domácí nudle a jako štika honil na dně talíře kousky libového hovězího masa.
Maminka se nevydržela na nezdobu dále dívat, pleskla ho přes ručku až mu lžíce s masem spadla na zem a zahrozila: „Vašku, dokud to nesníš, tak od stolu nepůjdeš a s pudingem nepočítej! Ten sní Škrundík, ten totiž sní i polívku!" Venda se sehnul pro lžíci pod stůl a ušklíbl se směrem k mamince.
„Dej to sem, prosim tě," vzala lžíci a podala Vendovi čistou, opřela se o kuchyňskou linku a založila si ruce, přísně sledovala Venouše a ten s nechutí a opravdovským ošklíbáním spolkl pět lžic s polévkou.
„Jdi, jdi od stolu," smutně zavelela maminka, sebrala talíř s nedojedenou polévkou a dívala se za Vendou, který se od stolu vyřítil tryskovou rychlostí a upaloval do svého pokojíčku, kde na zemi měl roztahané stavebnice a rozestavěné dálnice a městečka.
Autíčka projížděla kolem Venouška a Venouškovi se začala klížit víčka...
Červené autíčko přejelo dálnicí z kostek už asi po sté, zelené dvakrát narazilo do „mostu" a bagr vše nejméně pětkrát zboural, aby Venoušek musel postavit stavby nové. V té chvíli si uvědomil, že teď má opravdu hlad a to hlad veliký, takový, který je slyšet a žaludek se kroutí a prosím „už mě naplň nějakou dobrotou, jinak se neznám".
Venoušek opustil hračky a vyšel z pokoje, aby se ocitl v kuchyni. Ani si nevšiml, jak se venku sešeřilo a až v kuchyni ho oslnilo ostré světlo z lustru.
„Maminko, já mám hlad," oznámil s úsměvem, který ho ale náhle přešel.
„Bohužel, Venoušku, všechno už snědl Škrundík," pronesla klidně maminka a dál hladila cizího vyhublého kluka oblečeného v roztrhané bílé haleně, s černými kruhy po očima, rozcuchanými slámově žlutými vlasy a hubeného tak, až se Venoušek lekl.
„No co koukáš? Pozdrav Škrundíka! Bude tady s námi bydlet. Až se napapá, půjde se vykoupat," vesele brebentila maminka a hladila Škrundíka po vláskách. Škrundík se na ní podíval s nesouhlasem, on a koupat se, to ne. „Jen se neboj, dám ti do vany tu pěnu z modrého delfínka," radovala se maminka, že konečně má doma pořádného a vděčného strávníka.
„Ta je ale MOJE!" zaprotestoval Venoušek.
„Ty se ale nerad myješ, Vendo, tak ji dáme Škrundíkovi. A pak si vyčistí zoubky tou růžovo-modrou pastou s bonbonovou příchutí..." nedala se maminka odradit, „Nevadí ti, Venoušku, že použije tvůj kartáček na zuby, že ne? Vždyť ty ho moc rád nepoužíváš a Škrundíkovi se to bude líbit."
Venoušek se podíval smutně na toho střapatého hubeňoura a šel se podívat do kastrolu, jestli na něj zbylo trochu polévky.
„Marně nahýbáš ten kastrol, miláčku, Škrundík ji vyzunkl do posledního loku. A domácí nudle mu tolik chutnaly."
Venoušek se posadil na židli naproti mamince a vedle Škrundíka a smutně si povzdychl: „Maminko, já mám hlad," zažadonil. „Dej mi třeba jen chleba s máslem, prosím tě."
„Ale Venoušku, co by pak měl Škrundík? Nebuď tak bezohledný!" zlobila se maminka. „A když nevíš, čeho se chytit, jdi připravit Škrundíkovi postýlku!"
„Jakou postýlku? Vždyť tady žádná postýlka není!" divil se Venoušek.
„Jakpak že není, Vendo? A co v tvém pokoji?"
„Tam je přece jenom moje postýlka, ta s tím krásným povlečením," upozorňoval s nadějí Venoušek.
„No právě, Vendo! Tam bude teď spát Škrundík," řekla maminka jakoby nic a dodala: „Dám Škrundíkovi to pěkné pyžamko, to flanelové, aby mu bylo teploučko. Přines ho, Venouši, zkontroluju, jestli má všechny knoflíčky. Ty jsi hadrník, ty si ničeho nevážíš a všechno zničíš."
Venoušek vstal, šel do svého pokoje, kde ustlal a připravil postýlku, našel flanelové pyžamko, které tak krásně hřálo a donesl je mamince do kuchyně. Tam se zatím Škrundík cpal Venouškovým pudingem.
„Ale maminko, ten puding byl pro mne," zakňoural a v očích se mu zaleskla slzička.
„Ne, Venoušku, ten puding byl pro toho, kdo bez řečí a nimrání se v jídle snědl polévku," oznámila suše maminka, vzala Venouškovi z rukou modré pyžamko a jala se ho prohlížet, jestli nemá někde dirku nebo utržený knoflík.
Venoušek šel do koupelny a připravil tam Škrundíkovi svůj oblíbený modrý ručník s letícími racky, pak propláchl svůj modrý kartáček a vedle něj položil svoji bonbonovou pastu na zuby.
Vrátil se do svého pokoje a díval se na svá autíčka, své stavebnicové stavby a vůbec na všechny své hračky.
„No, Vendelíne, neseď tady a koukej uklidit ten svinčík! Hračky dej, kam patří, a rozsviť lampičku, tu, jak ti necháváme rozsvícenou přes noc, aby ses nebál. Škrundík taky nemá rád úplnou tmu," maminka byla na Vendu nemilosrdná.
Venda vše udělal tak, jak chtěla. Mezitím se Škrundík do syta najedl, vykoupal se v teplé vodě s vanou plnou pěny, vyčistil si zoubky a pak s maminkou vešli do Vendova pokoje, Škrundík hupsnul do postýlky, přikryl se a maminka ho pohladila po vláskách, dala mu hubičku na čelo a zašeptala: „Dobrou noc, Škrundíčku."
Venda stál, všechno sledoval a najednou se dal do usedavého pláče. Plakal tak urputně, štkal a slzičky se mu koulely po tvářích a maminka nic. Jen ho vzala za paži a odvedla ho za dveře se slovy: „Nebul, ať nerušíš Škrundíka."
Jenže Venoušek bulel a plakal a brečel, až se začal pomalu dusit, jak mu všechno bylo líto a jak se maminka změnila a jak už nemá postýlku, hračky, pokojíček, o ručníku, koupelové pěně a kartáčku nemluvě. Plakal a vzlykal a volal: „Mámínkó, mámínkó, mááámííínkóóó..."

Jaké bylo jeho překvapení, když najednou nad ním stála jeho milovaná maminka a něžně říkala: „Venoušku, vzbuď se, miláčku, něco ošklivého se ti zdálo, broučku. Pojď, máš v kuchyni překvapení." Venoušek se rozhlížel po svém pokojíčku, rychle si ustlal postýlku, z pod postele vytáhl flanelové modré pyžamko, to si složil pěkně pod polštář, uklidil v rychlosti hračky, aspoň, aby se nepletly pod nohy, došel se podívat do koupelny, jestli tam je jeho milovaný ručník s letícími racky a bonbonová pasta na zuby a taky ten krásný kartáček, který už bude denně používat. Pak celý rozzářený vběhl do pokoje, kde stála maminka a uviděl na stole pudingový pohár a on rychle běžel maminku obejmout a: „Že jsem tvůj maminko, že jsem to jenom já," ujišťoval se a pak se vrhl na dobrotu a slíbil mamince: „Maminko, já už budu všecko jíst a s chutí, já už se na jídlo nebudu ošklíbat. A budu si mýt ruce a budu se rád koupat v té pěně, čistit si zoubky a taky si budu, maminko, uklízet v pokojíčku."
Maminka se jenom usmívala a kývala spokojeně hlavou a pak přistoupila ke svému kloučkovi a hladila tu jeho krásnou hlavičku, ve které se ztrácely plné lžíce pudingového poháru.

Nestyda

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Pohádková středa

o víle voněncePošlete mi svou originální pohádku!

Každá maminka jednou vymyslela svém dítěti pohádku a vyprávěla m ji před spaním, neříkejte mi, že ne. Tomu nevěřím. Nemusí to být zrovna vrchol literární tvorby, ale hoďte svou pohádku na papír (naťukejte ji do počítače) a zašlete mi ji jako příspěvek k dnešnímu (středa 27. 10. 2010) tématu! A pokud skutečně nemáte pohádku vlastní, pošlete originální pohádku, kterou vám vyprávěla mamink či babička, když jste sama byla dítětem.Pro dvě z vás, které přispějí, tu má připravenou novinku Nakladatelství XYZ, krásnou pohádkovou knížku O víle Voněnce od herečky Nely Boudové. Příspěvky posílejte do redakční pošty...

   
27.10.2010 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [30] Nestyda [*]

  átéčko — #29 Sml52 dostalas mě Sml30

  superkarma: 0 29.10.2010, 19:18:57
 2. avatar
  [29] átéčko [*]

  Sml67Nestyda NěmcováSml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje Nestyda — #30
  superkarma: 0 29.10.2010, 19:14:09
 3. avatar
  [28] mandzarik [*]

  mio — #26 Sml52Sml52

  superkarma: 0 27.10.2010, 17:46:10
 4. [27] Nestyda [*]

  mio — #26 Sml52 Sml52 Sml52

  superkarma: 0 27.10.2010, 16:04:59
 5. avatar
  [26] mio [*]

  Nestyda — #25 hele, pokud by se jednalo o holčičku s mašličkou, tak to radši nic nevysílej!Sml30

  1. na komentář reaguje Nestyda — #27
  2. na komentář reaguje mandzarik — #28
  superkarma: 0 27.10.2010, 16:01:40
 6. [25] Nestyda [*]

  mio — #24 neboj, telepaticky vyšlu Terezce nějaký "pěkný" příběh Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #26
  superkarma: 0 27.10.2010, 15:56:54
 7. avatar
  [24] mio [*]

  Nestyda — #23 to já též netuším..no možná mě bude babička dnes během svého hlídání v noci proklínat..ale to já přes samé slavení a hory doly, neuslyšímSml57

  1. na komentář reaguje Nestyda — #25
  superkarma: 0 27.10.2010, 15:49:34
 8. [23] Nestyda [*]

  mio — #22 Sml52 Sml52 Mám obrovskou radost, děkuju mio, Terezka se stala pokusným děťátkem a zjišťuji, že se pohádka vskutku povedla. Jen nevím, jestli po tom někdy usne Sml52

  1. na komentář reaguje mio — #24
  superkarma: 0 27.10.2010, 15:44:08
 9. avatar
  [22] mio [*]

  Nestydko, teď jsem tvou pohádku přečetla Terezce, protože jsem jí to slíbila a večer vlastně nebudu doma. A popisovat jejich babičce, kterak se zachází s výpočetní technikou je veskrze zbytečné.

  Musím naznat, že jsem to četla možná až moc dramaticky, sama jsem neměla daleko k slzám, (například v pasáži, kdy Venoušek nemá co jíst) natož ta naše malá citlivka. Ke konci už mi seděla na klíně a křečovitě si mě jistila. Ale nutno říci, že celou dobu ani nedutla a poslouchala tvůj příběh s otevřenou pusou!!Sml16Sml67

  1. na komentář reaguje Nestyda — #23
  superkarma: 0 27.10.2010, 15:22:54
 10. avatar
  [21] kozicka [*]

  Tak to byl pravý horor! Opovážila bych se to přečíst dětem, jenom kdybych měla jistotu, že určitě nebude nový sourozenec.

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:59:54
 11. avatar
  [20] mandzarik [*]

  Nestyda — #16 Já tomu věřím Sml67

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:58:58
 12. avatar
  [19] mandzarik [*]

  mio — #18 To je ta nejlepší podpora. Žádný rozdávání zdarma známým. Ne. Kamarádka si ji koupí, protože je kamarádka. A doporučí dál Sml22

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:58:35
 13. avatar
  [18] mio [*]

  No Nestydo, to je úplná nádhera!!Sml29 Teď lituju, že nemám doma tiskárnu, abych si to vytiskla a večer dětem předčítala. Tak asi potáhnu noťas až k nim do pokojíčku.

  Mezi námi, ten článek to je jeden velký Výchovný PrvekSml57 - a takové pohádky jsou nejlepší (hlavně pro ty moje děti)

  JO a v momentě, kdy maminka přestala říkat synkovi "Venoušku" a místo toho použila přísné "Vendelíne" - to až tuhla krev v žilách!!Sml54Sml67

  Až svou knihu vydáš, já budu mezi prvními, co si ji poběží koupit - to ti garantuju!!Sml16

  1. na komentář reaguje mandzarik — #19
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:54:21
 14. [17] Nestyda [*]

  Chci Vám všem moc poděkovat za Vaše slova chvály... Jsou jako lék a živá voda a dávají mi obrovskou naději.

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:51:54
 15. [16] Nestyda [*]

  mandzarik — #15 mandzarik — #14 ani si nedovedeš představit, jak silná jsou Tvá slova a při jejich čtení se zdá, že lze snad úplně všechno Sml16

  DĚKUJU Sml16

  1. na komentář reaguje mandzarik — #20
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:49:19
 16. avatar
  [15] mandzarik [*]

  Nestyda — #11 Mně se líbí dvě rčení : když se chce, všechno jde. A ta druhá - člověče, přičiň se, a Bůh ti pomůže Sml16

  1. na komentář reaguje Nestyda — #16
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:46:48
 17. avatar
  [14] mandzarik [*]

  Nestyda — #11 To si nemyslím, trh je sice přesycen, to je pravda, ale Tvoje věci mají vyšší moc, nejsou to prvoplánové rychlovky. Snad by se daly sehnat nějaké prostředky z grantů na vydání vlastním nákladem ... třeba ... no a jak se zapíšeš (doslova) do povědomí, pak už to jde líp. Kamarád nedávno vydával knížku, 1000 kusů vyšlo na cca 200 tis, samé fotografie, proto tak drahé, cca 300 stran. Zadotovala to obec a polovina nákladu už je pryč. Během dvou měsíců. Najdi cestu, stojí to za to Sml67 Někomu nebo něčemu to urči a z toho titulu bys to opravdu mohla vydat (Venda byl fakt nevděčnej pacholek)

  1. na komentář reaguje Nestyda — #16
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:44:18
 18. [13] Nestyda [*]

  enka1 — #12 Naštěstí vím přesně, kdo při autorském čtení rád zlobí, ponouká a otravuje hlučením, takže Vy, co jste tam vzadu hulákaly a nedaly autorům šanci se řádně prezentovat, půjdete hezky dopředu a budu Vás mít na očích a zároveň v dosahu rákosky a biče, takže už žádný hurónský smích, maximálně hurónský pláč od bolesti z rány bičem přes holá záda Sml52

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:40:02
 19. avatar
  [12] enka1 [*]

  Sml67Sml67Tady nám někdo roste.

  Na příštím "PARNÍKU", při Tvém předčítání opravdu nebudu zlobit ani hlučet.A doufám, že to bude dřív než za dalších 10 let.Sml67

  1. na komentář reaguje Nestyda — #13
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:34:39
 20. [11] Nestyda [*]

  Olympia Kdákavá — #9 Sml67 Sml16 Ráda bych, aby se to, co tolik miluju, stalo i mým zaměstnáním, které mne uživí... avšak, trh mi přijde přesycen... a mé šance malé Sml15

  1. na komentář reaguje mandzarik — #14
  2. na komentář reaguje mandzarik — #15
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:34:06
 21. [10] Nestyda [*]

  mandzarik — #8 Moc děkuju za krásná slova. Ale ruku na srdce, Venda byl nevděčný pacholek Sml16

  Díky Sml16

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:32:13
 22. [9] Olympia Kdákavá [*]

  Sml59Co takhle vydat knihu povídek, moc pěkně píšeš, jen tak dál .....Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje Nestyda — #11
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:29:19
 23. avatar
  [8] mandzarik [*]

  Nestydo, pravidelně tu čtu Tvé příspěvky, nad jejichž poezií stejně pravidelně žasnu Sml16 Moc hezké (až mi začínalo být Vendy líto ...)

  1. na komentář reaguje Nestyda — #10
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:24:30
 24. [7] Olympia Kdákavá [*]

  Sml79

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:17:16
 25. [6] Nestyda [*]

  Olympia Kdákavá — #5 Sml52

  superkarma: 0 27.10.2010, 13:11:40
 26. [5] Olympia Kdákavá [*]

  Moc pěkná pohádka.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #6
  superkarma: 0 27.10.2010, 13:08:42
 27. avatar
  [4] delfi.na [*]

  jo, jo Sml59 moooc hezké

  superkarma: 0 27.10.2010, 12:31:54
 28. [3] Nestyda [*]

  13042000 — #2 kuty — #1 Sml16 díky, holky

  superkarma: 0 27.10.2010, 11:31:14
 29. avatar
  [2] 13042000 [*]

  krásná pohádka

  1. na komentář reaguje Nestyda — #3
  superkarma: 0 27.10.2010, 10:57:48
 30. avatar
  [1] kuty [*]

  Milá spisovatelko Nestydo.Jedním slovem,nádheraSml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml67Sml16

  1. na komentář reaguje Nestyda — #3
  superkarma: 0 27.10.2010, 10:52:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme