Zdraví

O meditaci v životě

 

 

Myslíte si, že meditace není součástí jen života mnichů? Máte chuť sami se naučit vyladit svou mysl a duši do harmonie a nevíte, jak na to?  Tak si pojďme říci pár slov úvodem.

 

Co příjemného může meditace vnést do vašeho života? Je například dokázáno, že u lidí, kteří pravidelně meditují, je lepší imunitní systém, menší nemocnost a při onemocnění  může pomoci k rychlejšímu uzdravení či napomoci k vyléčení vůbec. Také často může pomoci při rozvoji intuice.

Vizualizace vytouženého cíle v uvolněném stavu (např. zhubnutí, sportovní výkon) usnadňuje realizaci v realitě. Špičkoví sportovci toto tajemství znají a také ho používají.

 

Věřím, že vás vede spíše touha vstoupit do vnitřního života a dát mu vyšší kvalitu, a nikoliv touha zapomenout na svá trápení. A tak jako  čtení se učíme několik měsíců, tak ani meditaci se nenaučíme během jedné hodiny. V případě, že se na tuto cestu učení se a poznání vydáte, je dobré počítat s tím, že nejprve se budete učit koncentraci – tzn. naučit se být opravdu koncentrovaní, neexistuje pro vás v určitém okamžiku nic jiného než předmět vašeho zájmu (když se soustředíte na květinu, je pro vás jen květina – pokud je vaše koncentrace dokonalá, zmizí i vzdálenost mezi námi a květinou a staneme se květinou.) Doporučuji soustředit své myšlenky na svůj dech, jeho harmonii... rytmus... Opravdu je důležité vyřešit zacházení se svou myslí, ta bývá ten největší problém, který musíte vyřešit na začátku. Mysl chce stále do všeho mluvit. V případě, že k vám stále přicházejí myšlenky, můžete se stát pouze pozorovateli svých myšlenek (nechat je přijít a zase odejít) anebo si představte velkou krabici, do které myšlenky vplouvají a vy ji po chvíli zavřete a odešlete pryč. Koncentrace znamená především vnitřní bdělost a ostražitost v situaci tady a teď.

 

Další krok, který vás čeká, je trénování představivosti – takové koncentračně meditační cvičení. V tomto období je vhodné najít si učitele, průvodce, který vás může inspirovat tak, aby vybavované symboly byly vhodné přímo pro vás, a také vám může pomoci řídit proces tak, aby byl přirozený a harmonický. Samozřejmě je vhodná pravidelnost a samostatné procvičování toho, co jste se naučili. Důležité je nic neočekávat a být vděčný za cokoliv, co zevnitř přijde. Důležité je se nevzdávat, i když nepřichází žádný mimořádný zážitek…

 

Dalším stupněm je spontánní meditace. Dokud si něco představujeme a ztotožňujeme se s tou představou, je to stále ještě cvičení. Jakmile cítíme, že se v nás děje, něco, co už nedokážeme ovlivnit, začínáme prožívat pravou meditaci. Je to proud, který plyne z našeho srdce. Na této úrovni je meditace součástí života a nejniternější potřebou. Dostáváme odpovědi na otázky a nabízí se řešení problémů. Rozvíjí se naše intuice. Lidi často dokážeme již vnímat  jinak.

 

A nejvyšším stupněm meditace je univerzální vědomí nebo-li stálá přítomnost meditativního naladění, kdy se životem pohybujeme naprosto intuitivně.

Budete-li mít chuť, můžete přijít vyzkoušet si, naučit se individuálně či s kamarádkou relaxaci, meditaci, imaginaci. Určitě už víte, kde mne najdete: www.rovena.info

            

   
05.04.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori: jo ahaaaaaaa. Tak to ja take ne. A nenasla jsem cenu za sluzby. Mozna tam nekde je, abych nekrivdila, ale .....

  superkarma: 0 05.04.2007, 23:41:24
 2. [5] tofi [*]

  Můžu říst,že jsem medicaci zkoušela na školení z práce bylo to součást,školení a po ránu jsme dobrovolně kdo chtěl tak si meditaci vyzkoušel,musím říct,že se mi to líbilo a člověk si při tom uvědomí spousty věcí,je to taková malá očista,mnně se to líbilo,ale doma se mi už do toho moc nechce,jsem líná

  superkarma: 0 05.04.2007, 12:46:04
 3. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori: ted s tebou nesouhlasim.

  superkarma: 0 05.04.2007, 12:34:03
 4. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Mně zas ty stránky docela zaujaly (mám vypnuté repráčky, takže jestli hrajou, nevím), ale do Nymburka je z Brna poněkud daleko.
  Meditaci občas používám, ale zatím to ještě neumím stoprocentně.
  Hlavně se zkouším uvolnit, soustředit se třeba na plamen svíčky a "vyprázdnit" mysl. Cítím se po tom velmi dobře.

  superkarma: 0 05.04.2007, 07:40:04
 5. [2] Kokoska [*]

  Ale meditace jsou fajn, opravdu, já také medituju (i když jen občas).

  superkarma: 0 05.04.2007, 06:59:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme