Domácnost

O malování na zeď s malířkou Anetou Matuškovou

Zajímavým bytovým doplňkem mohou být malby na zdech. Tuto krásnou designovou záležitost si můžete pořídit levněji než některé kousky nábytku či designové tapety. O malování na zeď jsme si povídali s malířkou Anetou Matuškovou.

Chtěla byste mít na zdi v dětském pokojíčku třeba výjev z oblíbeného večerníčku? Anebo nějakou krásnou stylovou dekoraci v jednoduchých barvách v obýváku? Pokud ano a nemůžete sehnat vhodnou tapetu, poohlédněte se po malířích, kteří malují na zdi. Dovedou vytvořit hotové zázraky.

Ostatně prohlédnout si některé práce jedné takové malířky Anety Mauškové můžete u tohoto článku. S Anetou jsem udělal i docela zajímavý rozhovor...

malovani na zed

Jak dlouho malujete na zeď?
Posledních osm let, možná i deset. Podle toho, jak se to vezme. První zkušenosti ze Šikláku, kde jsem pracovala jako brigádník...

Co je to „Šiklák“?
Westernové městečko Šiklův Mlýn u Zvole nad Pernštejnem. Tam jsem začínala a poprvé si tam vyzkoušela i malování na zeď.

Šiklův mlýn, to je někde u Valašského Meziříčí?
Ne, ne, to je na Vysočině u Velkého Meziříčí.

malovani na zed

Aha - tak proto se mi to plete. Chci se zeptat, uživí vás malování na zdi?
Zatím ne, je to spíš přivýdělek a radost. Zatím učím v mateřské školce, ale třeba jednou... kdo ví?

Jak vás to vůbec napadlo, že jste začala malovat na zeď?
Malování se věnuji odmalička. Naši mě přihlásili do lidušky( lidová škola umění) na výtvarku, pak jsem dělala střední uměleckou školu a pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, obor výtvarná výchova, občanská výchova. Brigáda v Šikláku byl takový startovní můstek, kdy jsem si řekla, že čím je větší stěna, tím lepší udělám obrázek. Tak nějak mě to pobízelo, dělat další a další věci. Teď už to ke mně prostě patří.

malovani na zed

Jak se rodí nápad na obrázek?
Základ je vždycky představa člověka, u kterého maluji a tu se snažím nějak kreativně doplnit. Zákazník by měl vědět, co chce. Na mě je pak to kreativní zpracování.

Máte pomalovaný svůj byt?
Ne.

Proč ne?
Nemám žádný vlastní. Vždycky moji pronajímatelé chtěli dát byt do původního stavu, tak mi to přišlo líto. Čekám, až budu mít svůj vlastní byt a ten si celý vymaluji.

malovani na zed

Už se vám stalo, že jste nebyla spokojená se svým výtvorem?
Vždycky se to snažím dělat tak, abych byla spokojená. Samozřejmě u hotového obrázku něco najdu, co bych s odstupem udělala jinak, ale největší slovo má v tomto zákazník. Když je spokojený zákazník, jsem i já.

Už se vám to stalo, že byl zákazník nespokojený?
Nejhorší je, když maluji pro pár. Žena má nějakou představu, muž má jinou. Vzpomínám si, že jsem dělala jeden takový obraz podle ženy, ale nedokončila ho ten den a druhý den se to dělalo podle představ muže a celý jsem to přemalovávala. Myslím, že si ten obraz nakonec ani nenechali. Vždycky je dobré dopředu se dohodnout.

malovani na zed

Používáte nějaké speciální barvy?
Akrylové, vodou ředitelné barvy a krom nich i tónovačky, co se používají na klasické malování stěn v domácnostech.

Kolik stojí jeden váš obraz na materiálu?
To je různé, záleží na obraze. Spotřeba materiálu není zas tak veliká, ale záleží na ruce. Nedokážu úplně přesně odhadnout, kolik jsou náklady a kolik výsledná moje práce. Většinou si na začátku řeknu nějakým odhadem, kolik to bude stát a pak už je na mě, abych se do té práce časově vešla a ve výsledku byl spokojený jak zákazník, tak i já.

Podle čeho tedy určujete cenu?
Velikost, složitost, barevnost a celkový dojem.

malovani na zed

Jediná věc, kterou dokážu pochopit, je velikost, co ty ostatní věci?
Složitost je o propracovanosti a barevnosti obrázku. Jednoduchý je třeba nějaký dětský motiv s jednobarevnými plochami, ale třeba stínovaný barevný obrázek, ten zabere hodně času a to se do celkové částky promítne.

A ten dojem?
Vzniká tak, že někam přijdu a vidím plochu, na kterou bych měla malovat. V hlavě si snažím představit obrázek i to, jak dlouho by mi to mohlo trvat a z celkového dojmu vznikne i představa o ceně.

V reálných číslech: Kolik by u vás stála třeba tato růže?
Tato by vyšla asi na tři tisíce...

malovani na zed

Jak pracujete?
Nejdřív si předkreslím tvar tužkou a pak začnu malovat.

Co se může při práci pokazit?
Pokud je dobrý podklad, nemůže se pokazit nic. Používám omyvatelné barvy, aby se výsledný obraz dal dobře udržovat.

Dobrý podklad - jak se pozná?
když přetřu zeď rukou, nesmí špinit. Nesmí na něm být mastné či plesnivé fleky ani se odlupovat. Každému zákazníkovi doporučuji nejdřív stěnu nachystat a čerstvě vymalovat.

malovani na zed

Co se zešedlou zdí? Už to děláte mnoho let, co s tím?
Barvy, které používám, jsou hodně stálé. První malby, co jsem dělala na Šikláku, jsou tam dodnes. Když je dobrý podklad, vydrží dlouho. Myslím si ale, že lidem jeden obrázek na zdi deset let stejně nevydrží. Když ale plánuji obrázek na dlouho dobu, je lepší zvolit celoplošný, který je omyvatelný a dá se z něj utírat prach.

Kolik jste toho už na zdi namalovala?
Asi kolem stovky obrazů, ale nikdy jsem to nepočítala. Mnoho obrazů vzniklo pro radost kamarádům.

malovani na zed

Jak moc se to prodává?
Myslím, že u nás se malování na zeď stává moderní a poptávka po originálním řešení bydlení se bude zvyšovat. Mám internetové stránky, občas mě někdo doporučí, nebo vidí můj obraz u někoho na zdi a mou práci si objednají.

Kolik toho namalujete za rok, za měsíc?
Jsou i mrtvé měsíce, kdy se nikdo neozve. Těžko se to odhaduje, protože u toho ještě pracuji. Maluji hlavně o víkendech a o prázdninách.

Názor zákaznice Veroniky

„Dlouho jsem zvažovala, jak budou vypadat zdi mého bytu. Nechtěla jsem nic, co má doma každý, takže i designovou tapetu jsem nakonec zavrhla. Chtěla jsem růži a nechtěla jsem růži, kterou má doma každý. Za A0 designovou tapetu zaplatíte od třech tisíc, až k úplně nesmyslným sumám. Já mám doma Anetou podepsaný originál!“

Čtěte také...

   
24.10.2011 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [4] sdrawa [*]

  Je to krásné, také ráda maluji na zeď, používám u toho hlavně olejové farby. Také na to ale už nemám tolik času kolik bych chtěla.

  superkarma: 0 14.07.2013, 16:17:44
 2. [3] musilovahana [*]

  To je hezký.

  superkarma: 0 23.09.2012, 15:46:35
 3. [2] Avima [*]

  Jako malá holčička,/narodila jsem se v r.41/ jsem měla za postýlkou namalované na tmavomodré stěně broučky s lucerničkami, bylo to moc hezké, pamatuji si jak jsem ráda uléhala do postýlky.Sml59

  superkarma: 0 24.10.2011, 14:39:31
 4. [1] Rikina [*]

  Dle galerie na stránkách paní malířky jdou asi nejvíc na odbyt právě ty dětské motivy... což nakonec i chápu. Potomci taky měli malůvky na zdi, ale to byly vlastnoručně vytvořené, a to je jaksi jiné kafe. Sml80 Kdysi jsme s manželem taky vyrobili dílo na zeď, pravda, bylo ryze amatérské, ani jeden jsme nikde nic výtvarného nestudovali Sml57 ale nám se to líbilo a považovali jsme to za vtipné a zábavné. Chvíli. No, asi tak 3 roky. Pak se to okoukalo, a následně zamalovalo, líto nám to ani nepřišlo. Jak by to bylo v případě "podepsaného originálu" za několik tisícovek, to si netroufám odhadovat. Ale přiznám se, že to nevidím prvně, a malby na zdi bych z principu doma neodmítala, ovšem v trochu jiném stylu. Ježečci a kytičky mě neoslovují. Sml80

  superkarma: 0 24.10.2011, 00:53:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme