Magie

O Krušné hory vedou se spory. Nebdí nad nimi náhodou Mařebyla?

V jednom z minulých dílů našeho seriálu o strážcích našich hor jsme přiřkli patronát nad Krušnými horami skřetu Rudovřesovi. Vypadá to ale, že na Rudohoří není zdaleka sám. O patronát se pře hned s dalšími třemi bytostmi!

Díky upozornění čtenářky Rikiny pod článkem o ochránci Krušných hor skřetu Rudovřesovi jsme zjistili, že jsme mu možná funkci přiřkli neprávem. Rudovřese zmiňuje pohádkář Jiří Kozlík, ale o patronát nad Krušnými horami se vede docela velký spor. Kandidátů je totiž více. Zkusíme vám všechny trochu představit a vezmeme to abecedně...

krušné hory

Krušberk: Skřítek s motykou a stříbrem

Tohoto skřítka vyřezala Sonja Vydrová z Nové Vsi podle vyprávění svých prarodičů a dalších krušnohorských rodáků. Krušberk má místo bot jen onuce, přes rameno mošnu z medvědiny, v rukou drží kousek stříbra a motyku, která se tu kdysi používala ke kutání vzácných rud.

Podle autorky je to skřítek, který kdysi lidem v horách pomáhal.

Mařebyla: Lesní víla se železnou rukavicí

Mařebyla (také Marzebilla, Marybyla, Marybela nebo jen Mařenka) byla prý dcerou hradního pána v Suniperku. Otec ji poslal na výchovu do kláštera, ale Mařebyla se zamilovala do tajemného rytíře a utekla s ním. Kvůli tomu ale zemřela v naprosté chudobě.

Podle jiné legendy byla dcerou pána z Vlčího hradu poblíž Přísečnice a pánu ze Suniperku se naopak zaslíbila. Při svatbě se konal i rytířský turnaj, na němž jeden z Mařebylou odmítnutých ctitelů rozpoutal krvavou řež a zabil ženicha. Mařebyla vraha proklela.

Od té doby se zjevuje jako dobrý duch Krušných hor. Můžete ji prý spatřit se železnou rukavicí a se srdcem v rukách. Dobrým lidem pomáhá, zlým zlo oplácí. Když se někdo k lidem nebo lesu špatně chová, vystoupí z mlhy a nechá ho zbloudit do močálů a bažin. Slušné a hodné lidi ráda zavede na místa plná borůvek, ostružin, malin a hub.

krušné hory

Rudovřes: Skřítek, který se mění v kámen

Podrobně si o Rudovřesovi můžete přečíst v našem článku: Zrzavý skřet Rudovřes panuje Krušným horám, někdy je to pěkný balvan (klikni).

Stülpner: Legendární pytlák

Pozor, tady jde o historicky doloženou postavu. Karl Stülpner (1762–1841) se narodil v Scharfensteinu. Byl to podnikatel (měl hospodu v Hoře Svatého Šebestiána) ale hlavně vedl skupinu pytláků, kteří působili na naší i německé straně hor. Byl to dobrodruh Jánošíkovského charakteru – bohaté trestal, chudých se zastával. Existuje několik zkazek o tom, jak trestal arogantní lesní úředníky.

Dnes je populární hlavně v Německu, ale pomníček má i v místech bývalé vesnice Pohraničí na chomutovsku. Jeho hrob najdete na hřbitově v Großolbersdorfu.


Ředitelka Destinační agentury Krušné hory Kateřina Suchá se tomu pokouší přijít na kloub. Jak nám řekla:“Dělali jsme ohledně ochránce Krušných hor soutěž, dostali jsme spoustu odpovědí. Vyhrála víla Marzebilla.“

Názor české většiny je tedy jasný, nás ale zajímá, co si myslíte vy, milé čtenářky...

Která z bytostí podle vás chrání Krušné hory?

Možnost%
Krušberk21,4
Mařebyla50
Rudovřes14,3
Stülpner14,3

Čtěte náš seriál o strážcích hor...

Přečtěte si...

   
09.09.2013 - Magie - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

  1. [1] Rikina [*]

    No vida, tak nakonec vyhrála Marzebilla. To německé pojmenování je mi jaksi bližší...

    To jsem vskutku zvědavá, jestli se to nějak promítne v turistickém ruchu a místních aktivitách. Sml80

    superkarma: 0 09.09.2013, 16:58:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme