V jednom z minulých dílů našeho seriálu o strážcích našich hor jsme přiřkli patronát nad Krušnými horami skřetu Rudovřesovi. Vypadá to ale, že na Rudohoří není zdaleka sám. O patronát se pře hned s dalšími třemi bytostmi!

Díky upozornění čtenářky Rikiny pod článkem o ochránci Krušných hor skřetu Rudovřesovi jsme zjistili, že jsme mu možná funkci přiřkli neprávem. Rudovřese zmiňuje pohádkář Jiří Kozlík, ale o patronát nad Krušnými horami se vede docela velký spor. Kandidátů je totiž více. Zkusíme vám všechny trochu představit a vezmeme to abecedně...

krušné hory

Krušberk: Skřítek s motykou a stříbrem

Tohoto skřítka vyřezala Sonja Vydrová z Nové Vsi podle vyprávění svých prarodičů a dalších krušnohorských rodáků. Krušberk má místo bot jen onuce, přes rameno mošnu z medvědiny, v rukou drží kousek stříbra a motyku, která se tu kdysi používala ke kutání vzácných rud.

Podle autorky je to skřítek, který kdysi lidem v horách pomáhal.

Mařebyla: Lesní víla se železnou rukavicí

Mařebyla (také Marzebilla, Marybyla, Marybela nebo jen Mařenka) byla prý dcerou hradního pána v Suniperku. Otec ji poslal na výchovu do kláštera, ale Mařebyla se zamilovala do tajemného rytíře a utekla s ním. Kvůli tomu ale zemřela v naprosté chudobě.

Podle jiné legendy byla dcerou pána z Vlčího hradu poblíž Přísečnice a pánu ze Suniperku se naopak zaslíbila. Při svatbě se konal i rytířský turnaj, na němž jeden z Mařebylou odmítnutých ctitelů rozpoutal krvavou řež a zabil ženicha. Mařebyla vraha proklela.

Od té doby se zjevuje jako dobrý duch Krušných hor. Můžete ji prý spatřit se železnou rukavicí a se srdcem v rukách. Dobrým lidem pomáhá, zlým zlo oplácí. Když se někdo k lidem nebo lesu špatně chová, vystoupí z mlhy a nechá ho zbloudit do močálů a bažin. Slušné a hodné lidi ráda zavede na místa plná borůvek, ostružin, malin a hub.

krušné hory

Rudovřes: Skřítek, který se mění v kámen

Podrobně si o Rudovřesovi můžete přečíst v našem článku: Zrzavý skřet Rudovřes panuje Krušným horám, někdy je to pěkný balvan (klikni).

Stülpner: Legendární pytlák

Pozor, tady jde o historicky doloženou postavu. Karl Stülpner (1762–1841) se narodil v Scharfensteinu. Byl to podnikatel (měl hospodu v Hoře Svatého Šebestiána) ale hlavně vedl skupinu pytláků, kteří působili na naší i německé straně hor. Byl to dobrodruh Jánošíkovského charakteru – bohaté trestal, chudých se zastával. Existuje několik zkazek o tom, jak trestal arogantní lesní úředníky.

Dnes je populární hlavně v Německu, ale pomníček má i v místech bývalé vesnice Pohraničí na chomutovsku. Jeho hrob najdete na hřbitově v Großolbersdorfu.


Ředitelka Destinační agentury Krušné hory Kateřina Suchá se tomu pokouší přijít na kloub. Jak nám řekla:“Dělali jsme ohledně ochránce Krušných hor soutěž, dostali jsme spoustu odpovědí. Vyhrála víla Marzebilla.“

Názor české většiny je tedy jasný, nás ale zajímá, co si myslíte vy, milé čtenářky...

Čtěte náš seriál o strážcích hor...

Přečtěte si...

Reklama