Vánoce v Keni jsou velice podobné těm Britským, prozradila nám moderátorka Lejla Abbasová, která má keňské kořeny. Velký rozdíl je ale s vánoční hysterií, která v Keni taková není, tam jsou to hlavně svátky rodiny...

O Keňských Vánocích jsem si povídali s moderátorkou Lejlou Abbasovou, která je známá svou charitativní činností právě pro tuto zemi, v níž má své kořeny...

Jak vypadají Vánoce v Keni?

Je to bývalá britská kolonie, absolutně ovlivněná britskými zvyky. Samozřejmě ale záleží na tom, v jaké společnosti se člověk pohybuje. Chudí mají jiné Vánoce než majetnější.

Kdo nosí dárky?

Lejla AbassováSakumprdum britský model, takže až ráno po Štědrém dnu červeně oděný vousatý Father Christmas komínem. Ale hysterie kolem dárků, jako je u nás, v Keni není, je to svátek rodiny. Těší se hlavně na jídlo. Dárky dostávají děti, ale jenom pár - zase záleží na tom, v jaké společnosti člověk vyrůstá, město je jiné než vesnice.

A co se o Vánocích v Keni jí? Kapr a bramborový salát?

Kdepak, nejdůležitější je oběd na 1. svátek vánoční, takže žádná štědrovečerní večeře a cukroví. V Keni se pak hoduje od oběda celý den, není to jeden velký společný oběd, který za hodinku skončí. Je to spíš takový „raut“, kdy každý dostane to, na co má chuť. Mají rádi hlavně luštěniny, dělá se chapati, jí se kuřecí maso. Typické je, že se o Vánocích se jí docela jiné věci než běžně, protože v běžném roce si takové jídlo nemohou dovolit.

Zpívají se koledy?

Vánoce v Keni jsou hodně náboženské, chodí se do kostela a celá široká rodina je po celou dobu spolu, ne že se jde v průběhu svátků do práce. Lidé se setkávají i venku, hrají se různé hry. Koledy se zpívají hlavně v kostelech, každý rok se ale vymýšlí nové.

Zdobí se v Keni stromeček? Smrk či jedlička asi těžko...

Stromeček není tak důležitý. Když už se zdobí, což bývá spíš ve městech, je to umělý smrk. Legrace je, že kromě ozdob se na něj dává vata, ta imituje sníh.

Když se nejedná o britský model, jak vypadají v Keni tradiční Vánoce, tedy ty nebraské?

Z pětasedmdesáti procent jsou křesťani, takže Vánoce a západní model převálcovaly všechno ostatní. Pokud vím, tak před britskou kolonizací se v Keni Vánoce vůbec neslavily.

Pomozte o Vánocích Keni! Pořiďte dárek z afrického skla...

imana

Sety šperků IMANA PEARLS z recyklovaných skleněných korálků z Afriky navrhly známé osobnosti české kultury a umění.

Součástí každého setu je náhrdelník, náramek, náušnice a kartička s podpisem osobnosti, která šperky navrhla.

Kam dál?

Reklama