Nejúspěšnější kulturistka z Evropy, Jitka Harazimová mě fascinovala už před několika lety.

I já jsem v minulosti dělala tento sport vrcholově a Jitka patřila k lidem, kterým jsem fandila, a v koutku duše jsem doufala, že se s ní někdy potkám. Můj sen se mi splnil. Musela jsem však čekat několik let. Jitku jsem objevila náhodou, v posilovně Hard Core na Praze 9, a tak jsem ji začala poznávat blíž.

 

Článek, který jsem se o ní rozhodla napsat, má exklusivní charakter. Jitka doposud poskytovala informace jenom pro časopisy se zaměřením na kulturistiku a fitness. Další unikátností je i to, že ženská kulturistika je sport, o kterém se moc nemluví a většina nezainteresovaných si ani zdaleka nedokáže představit, co všechno tento sport obnáší, když žijete na našem území, nemáte stabilního sponzora a kromě sportu se musíte starat o rodinu a dvě malé děti…

 

Jak to všechno začalo

Jitka se od svých pěti let věnovala moderní gymnastice. Když měla sladkých sedmnáct, poznala svého tehdy budoucího manžela Honzu, který ji přivedl k činkám. Zhruba po roce intenzivního tréninku se Jitka začala umísťovat na prvních místech všech soutěží v republice. Pak zkusila Evropu a mistrovství světa, kde taky získala prvenství. Její pěkná tvář, vyvážená postava a krásně vypracované a plné svaly začaly poutat laickou i odbornou veřejnost. Jitka své dispozice maximálně využila a zkusila nejprestižnější soutěž v Americe Ms. Olympia a tento rok i soutěž Arnold Classic, kterou založil otec moderního bodybuildingu, dnes guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Jitka opět potvrdila své kvality.

O Jitce se začalo psát a  začaly se zakládat její fun-cluby, které můžete najít po celé Americe.

 

Jak to vypadá v Čechách

Bohužel, na rozdíl od Ameriky a jiných vyspělých států je ženský bodybuilding u nás nepochopeným sportem. Když se rozhodnete tento sport vykonávat profesionálně, musíte se připravit na hrozné galeje. Tvrdý a pravidelný trénink, velmi striktní dieta a být stále bez peněz. Jen pro informaci uvádím, že 3měsíční příprava na soutěž vás vyjde asi na 300 tisíc korun! A jen stěží najdete sponzora, který by vám pomohl. Když jsem se Jitky ptala, proč nezůstane v Americe, kde má na rozdíl od České republiky, kterou reprezentuje, silné a dobré zázemí, řekla mi, že by jednoduše nedokázala odejít.

 

Běžné období

Jitka se vrcholové kulturistice věnuje od roku 1994. Tento sport je velmi náročný, a tak ho Jitka jako každý sportovec - profesionál bere jako své zaměstnání.  

Pokud se Jitka nepřipravuje na soutěž, velká část dne ji zabere rodina. V tomto období trénuje jednofázově. Do posilovny chodí třikrát do týdne a kromě toho se udržuje aerobní aktivitou, které se věnuje každý den. Většinou běhá nebo šlape na kole. I když se Jitka nepřipravuje na soutěž, její forma je po celý rok skvělá. Základem je dieta a pravidelný trénink. Jitka mi prozradila, že občas to nevydrží a zhřeší svými oblíbeným jídlem toustem se sýrem a šunkou…     

 

Příprava na soutěž

Příprava na soutěž je časově, psychicky i fyzicky velmi náročná. Jitka velmi tvrdě trénuje 2 (cesta kolem světa)několikrát denně a musí dodržovat velmi striktní dietu, aby se tělo zbavilo přebytečného tuku. V tomto období Jitce s dětmi pomáhají rodiče. Na konci příprav je Jitka tak vyčerpaná, že častokrát se ocitne v krizi. Naštěstí je tak silná a houževnatá, že ji dokázala vždy úspěšně zvládnout…

 

O jídle a cvičení

Jitku jsem požádala o pár tipů, které by vám mohly pomoct, když máte problém se svojí postavou:

  • Naučte se stravovat racionálně, jezte zdravé potraviny s nízkým obsahem tuků
  • Jídlo si dělte do menších porcí
  • Vyvarujte se nočních jídel!
  • Snažte se jídla připravovat na malém množství olivového oleje nebo na sucho.
  • Potraviny vařte nebo grilujte
  • Nedržte diety! Experimenty nemají smysl. Snažte se žít harmonicky a respektovat vaše tělo.
  • Optimální je cvičit 2-3x týdně.
  • Když právě necvičíte v posilovně, snažte se vykonávat aerobní trénink (běh, plavání, steper, kolo apod.)   

Základem úspěchu je chtít!!!

 

 

Upozornění pro čtenářky: kulturistika je velmi subjektivní sport. Proto má své fanoušky i nepřátele. Protože předpokládám, že tenhle článek a fotografie spíš nenajdou pochopení, chci jen upozornit, že vulgární a urážlivé odkazy budu vnímat jako obraz vás samých….

 

 

 

Jitka  v mimosoutěžním období  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Jitka ve vrcholové formě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Jitka pózuje pro americké fotografy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Autogramiáda v Americe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perfektní břicho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jitka s Lendou Murray (uprostřed), bývalou 7násobnou MS Olympia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

A ještě jedna póza před obrazem

   

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama