Zdraví

O Jitce, která dobyla Ameriku

 

Nejúspěšnější kulturistka z Evropy, Jitka Harazimová mě fascinovala už před několika lety.

I já jsem v minulosti dělala tento sport vrcholově a Jitka patřila k lidem, kterým jsem fandila, a v koutku duše jsem doufala, že se s ní někdy potkám. Můj sen se mi splnil. Musela jsem však čekat několik let. Jitku jsem objevila náhodou, v posilovně Hard Core na Praze 9, a tak jsem ji začala poznávat blíž.

 

Článek, který jsem se o ní rozhodla napsat, má exklusivní charakter. Jitka doposud poskytovala informace jenom pro časopisy se zaměřením na kulturistiku a fitness. Další unikátností je i to, že ženská kulturistika je sport, o kterém se moc nemluví a většina nezainteresovaných si ani zdaleka nedokáže představit, co všechno tento sport obnáší, když žijete na našem území, nemáte stabilního sponzora a kromě sportu se musíte starat o rodinu a dvě malé děti…

 

Jak to všechno začalo

Jitka se od svých pěti let věnovala moderní gymnastice. Když měla sladkých sedmnáct, poznala svého tehdy budoucího manžela Honzu, který ji přivedl k činkám. Zhruba po roce intenzivního tréninku se Jitka začala umísťovat na prvních místech všech soutěží v republice. Pak zkusila Evropu a mistrovství světa, kde taky získala prvenství. Její pěkná tvář, vyvážená postava a krásně vypracované a plné svaly začaly poutat laickou i odbornou veřejnost. Jitka své dispozice maximálně využila a zkusila nejprestižnější soutěž v Americe Ms. Olympia a tento rok i soutěž Arnold Classic, kterou založil otec moderního bodybuildingu, dnes guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Jitka opět potvrdila své kvality.

O Jitce se začalo psát a  začaly se zakládat její fun-cluby, které můžete najít po celé Americe.

 

Jak to vypadá v Čechách

Bohužel, na rozdíl od Ameriky a jiných vyspělých států je ženský bodybuilding u nás nepochopeným sportem. Když se rozhodnete tento sport vykonávat profesionálně, musíte se připravit na hrozné galeje. Tvrdý a pravidelný trénink, velmi striktní dieta a být stále bez peněz. Jen pro informaci uvádím, že 3měsíční příprava na soutěž vás vyjde asi na 300 tisíc korun! A jen stěží najdete sponzora, který by vám pomohl. Když jsem se Jitky ptala, proč nezůstane v Americe, kde má na rozdíl od České republiky, kterou reprezentuje, silné a dobré zázemí, řekla mi, že by jednoduše nedokázala odejít.

 

Běžné období

Jitka se vrcholové kulturistice věnuje od roku 1994. Tento sport je velmi náročný, a tak ho Jitka jako každý sportovec - profesionál bere jako své zaměstnání.  

Pokud se Jitka nepřipravuje na soutěž, velká část dne ji zabere rodina. V tomto období trénuje jednofázově. Do posilovny chodí třikrát do týdne a kromě toho se udržuje aerobní aktivitou, které se věnuje každý den. Většinou běhá nebo šlape na kole. I když se Jitka nepřipravuje na soutěž, její forma je po celý rok skvělá. Základem je dieta a pravidelný trénink. Jitka mi prozradila, že občas to nevydrží a zhřeší svými oblíbeným jídlem toustem se sýrem a šunkou…     

 

Příprava na soutěž

Příprava na soutěž je časově, psychicky i fyzicky velmi náročná. Jitka velmi tvrdě trénuje 2 (cesta kolem světa)několikrát denně a musí dodržovat velmi striktní dietu, aby se tělo zbavilo přebytečného tuku. V tomto období Jitce s dětmi pomáhají rodiče. Na konci příprav je Jitka tak vyčerpaná, že častokrát se ocitne v krizi. Naštěstí je tak silná a houževnatá, že ji dokázala vždy úspěšně zvládnout…

 

O jídle a cvičení

Jitku jsem požádala o pár tipů, které by vám mohly pomoct, když máte problém se svojí postavou:

 • Naučte se stravovat racionálně, jezte zdravé potraviny s nízkým obsahem tuků
 • Jídlo si dělte do menších porcí
 • Vyvarujte se nočních jídel!
 • Snažte se jídla připravovat na malém množství olivového oleje nebo na sucho.
 • Potraviny vařte nebo grilujte
 • Nedržte diety! Experimenty nemají smysl. Snažte se žít harmonicky a respektovat vaše tělo.
 • Optimální je cvičit 2-3x týdně.
 • Když právě necvičíte v posilovně, snažte se vykonávat aerobní trénink (běh, plavání, steper, kolo apod.)   

Základem úspěchu je chtít!!!

 

 

Upozornění pro čtenářky: kulturistika je velmi subjektivní sport. Proto má své fanoušky i nepřátele. Protože předpokládám, že tenhle článek a fotografie spíš nenajdou pochopení, chci jen upozornit, že vulgární a urážlivé odkazy budu vnímat jako obraz vás samých….

 

 

 

Jitka  v mimosoutěžním období  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Jitka ve vrcholové formě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Jitka pózuje pro americké fotografy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Autogramiáda v Americe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perfektní břicho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jitka s Lendou Murray (uprostřed), bývalou 7násobnou MS Olympia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

A ještě jedna póza před obrazem

   

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
23.03.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [86] *Kotě* [*]

  traxina (40): každý vrcholový sport je ničení si zdraví. Být vrcholovým sportovcem skutečně nemá nic společného s fyzickým (ani duševním) zdravím - bohužel.

  Tělo vyhoněné potravinovými doplňky a fyzickým samotýráním do těchto proporcí mě nepřitahuje ani na chlapech, natož na ženách.

  Poslední odstavec článku považuji za skutečně trapný úlet redaktorky.

  Natálie, už dříve jsem si všimla, např. pod některými články, že na nesouhlasné reakce reagujete nepěkně. Taková redaktorka tu byla před vámi, jmenovala se Kateřina Plachetková, ta neváhala urážet čtenářky, kterým se její články nelíbily, i ve vzkazech, dokonce si na pomoc při jejich urážení zvala i své přátele. Dejte si pozor, abyste neskončila stejně, je to skutečně nedůstojné.

  superkarma: 0 26.03.2006, 21:53:03
 2. avatar
  [85] algidda [*]

  To je teda síla.

  superkarma: 0 26.03.2006, 10:55:28
 3. [83] helip [*]

  Osobně mám raději fitness, ale musím smeknout před tou dřinou, odříkáním a výsledky. Sama chodím také pravidelně do posilky, ale pouze zpevnit tělo, pro svůj dobrý pocit, jinak mám raději přirozenější pohyb a taky bych neměla tu vůli ve stravování.

  superkarma: 0 24.03.2006, 10:45:47
 4. avatar
  [82] danca79 [*]

  Tyjo, to jsou svaly! Az takove bych mit nemusela, nejsem fanousek ani muzske kulturistiky, ale mist svaly mensi, zato hezky vyrysovane, to bych se nebranila
  A dotahnout to takhle daleko v jakemkoli vrcholovem sportu, kor s detmi (i kdyz me ten sport treba moc neoslovuje), to obdivuji. Jitko drzim palce a preji dalsi uspechy!!!!

  superkarma: 0 23.03.2006, 20:43:46
 5. avatar
  [81] svetluszka [*]

  Vivian: takový prsa mjí všichni kulturisti... ...tvarem i velikostí...

  superkarma: 0 23.03.2006, 18:56:41
 6. avatar
  [80] Vivian [*]

  Hysteria: náhodou je to docela hezkej chlap... až na ty prsa.

  superkarma: 0 23.03.2006, 18:37:10
 7. avatar
  [79] Hysteria [*]

  To už není žena.Možná to vidíte jinak ale přijde mi docela bezpohlavní.

  superkarma: 0 23.03.2006, 18:35:08
 8. avatar
  [78] Jaštěrička [*]

  damanka: Na jedno zapomínáš - je mnoho povolaných a málo vyvolených,když jsme u těch peněz-lidí,které to opravdu dobře uživí není zas tak moc a platí za to v podstatě svým zdravím,takže já jim ty peníze nezávidím.A proč sportují a proč je tu vůbec vrcholový sport? No to snad přeci platilo už ve starém Římě ne-lidu je třeba dát nejen chléb, ale i hry.Diskutabilní je i ta zábava - vrcholový sport je v první řadě velká dřina.A kolik z nás může říct - ve svém oboru jsem nejlepší na světě? Tak proč stále ty útoky? Podotýkám, že fitnes se mi líbí,tohle už mě neoslovuje, ale myslím to všeobecně,co se týče sportu.

  superkarma: 0 23.03.2006, 17:29:23
 9. avatar
  [77] Vivian [*]

  damanka: "chleba levnější nebude" mluvíš jako moje osmdesátiletá bábi...

  superkarma: 0 23.03.2006, 17:01:19
 10. avatar
  [76] Vivian [*]

  Tak tohle se mi opravdu velmi NELÍBÍ... Ne že bych mla něco proti sportu, ale myslím si, že zrovna tohle opravdu není nic pro ženu. Ne snad proto, že by na to fyzicky neměla, ale mně ty ženy připadají fyzicky odpudivé... ty tvrdé, mužné rysy v obličeji, ty vyrýsované svaly... no prostě mužatky, chlapice, jak se říká... vyrýsované svaly vypadají pěkně na chlapovi (pokud nemá bicepsy jako melouny pochopitelně ), ale není na tom naprosto nic ženského...

  superkarma: 0 23.03.2006, 16:54:59
 11. avatar
  [74] tyrkys [*]

  damanka: přesně tak se ptám . Fakt mi nedochází, co na tom vrcholoví sportovci mají .

  superkarma: 0 23.03.2006, 16:35:40
 12. avatar
  [71] Lilinka [*]

  Má můj obdiv, že dokázala takhle se vypracovat, nicméně se mi to vůbec nelíbí

  superkarma: 0 23.03.2006, 14:46:43
 13. avatar
  [69] gerda [*]

  ráda bych byla objektivní, tak jsem si to ještě jednou přečetla. Ta paní má rodinu, čili jistě i manžela. K tomu dělá špičkový sport. Já ale pořád nevím, k čemu je právě kulturistika pro ženu dobrá - jasně: dokázala svou disciplinovanost, pevnou vůli - ale proč to všecko? Očima laika (mýma) vidím jenom neužitečnou horu svalstva. Pomůže jí v něčem? Upevnňuje to zdraví? Fakt nevím, mně to opravdu pouze a jenom odpuzuje.

  superkarma: 0 23.03.2006, 14:12:59
 14. avatar
  [68] jiti [*]

  tak tohle se mi nelíbí ani na chlapovi natož na ženský

  superkarma: 0 23.03.2006, 14:08:51
 15. avatar
  [67] Amélie [*]

  gerda:ano ano , je potřeba nás usměrnit, nebo ještě lépe umlčet .

  superkarma: 0 23.03.2006, 14:07:44
 16. avatar
  [66] gerda [*]

  Amélie: ale holky, občas na nás přece někdo musí pedagogický zapůsobit, jinak bychom snadno zvlčily!

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:52:01
 17. avatar
  [65] Amélie [*]

  Škoda. Mohl to být zajímavý publicistickyý článek, nebýt té poslední věty, která je opravdu nehorázným prohřeškem proti novinařině .

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:47:15
 18. avatar
  [64] svetluszka [*]

  Bóbika: Kekka: ..taky budu rači balulka než za Arnolda...

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:47:00
 19. avatar
  [63] Kekka [*]

  Bóbika: já teda taky

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:42:41
 20. [58] Rikina [*]

  Janulina: to zase pozor, demokracie neznamená možnost libovolně kdekoho urážet. Nesouhlas i nelibost lze vyjádřit kultivovaně.

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:05:49
 21. avatar
  [56] Janulina [*]

  A taky se mi nelíbí, že se nesmí psát "nepěkné" příspěvky. Já myslela, že je tady demokracie

  superkarma: 0 23.03.2006, 12:55:38
 22. avatar
  [53] Janulina [*]

  superkarma: 0 23.03.2006, 12:52:22
 23. avatar
  [52] korytar [*]

  Ja mam taky takovou postavu,akorat mi tam chybi ty svaly

  superkarma: 0 23.03.2006, 12:47:41
 24. avatar
  [47] Kekka [*]

  Je to babochlap a můj obdiv teda nemá.

  superkarma: 0 23.03.2006, 12:29:52
 25. avatar
  [45] marcellina* [*]

  damanka:

  superkarma: 0 23.03.2006, 12:04:57
 26. avatar
  [44] korytar [*]

  damanka:

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:59:31
 27. avatar
  [42] gerda [*]

  teprve teď jsem článek otevřela - fuj, to jsem se lekla! Ta paní své kulturistice určitě obětovala hodně, ale stojí to za takový výsledek? Vždyť vypadá jako zrůda. Tohle opravdu ne

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:55:09
 28. [38] Rikina [*]

  Kromě fanoušků a nepřátel kulturistiky jsou i lidé, kterým je to víceméně jedno. Jestliže se někomu líbí takhle vypadat, a hodně pro to obětovat, proč ne. Za "obraz jí samé" ale pokládám poslední poznámku redaktorky o vulgárních a urážlivých odkazech. Zřejmě ona sama má ve zvyku takto reagovat na věci, které se jí nelíbí či s nimi nesouhlasí, jinak by něco takového nepodsouvala čtenářkám.

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:24:17

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] bivena [*]

  Úspěch ji přeju, ale jinak babochlap.

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:17:21
 2. avatar
  [36] marcellina* [*]

  pani Jitku jsem kdysi vidavala v Muscle&Fitness, ale uz to nectu, tak mne prekvapilo, km az to dotahla . Uspech ji preju

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:11:28
 3. avatar
  [35] Kadla [*]

  Oceňuji její vůli a sebekázeň, ale kulturisti se mi nelíbí - ani chlapi ani ženy. Působí to nepřirozeně a totálně nepřitažlivě.

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:11:22
 4. avatar
  [34] Meander [*]

  Ostříhat, oblíknout a byl by to pěknej chlap

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:10:37
 5. avatar
  [33] Midsummer [*]

  david.lister: O.K. - tomu rozumím....

  superkarma: 0 23.03.2006, 11:01:24
 6. avatar
  [31] Midsummer [*]

  david.lister: proč v nejhorším snu??? Se bojíš viď ?

  superkarma: 0 23.03.2006, 10:49:09
 7. avatar
  [29] Daduna [*]

  áááá to je jako chlap s ženskou hlavou, tohle vážně nemusím

  superkarma: 0 23.03.2006, 10:41:22
 8. [28] Bébina [*]

  Ty jeji ruce a bricho by se mi libily, ale NA CHLAPOVI! Nelibi se mi to, stejne tak jako se mi na chlapech nelibi velky tlusty zadek, silna stehna, tluste bricho a ktomu jeste kozy dvojky. Proste eklhaft.

  superkarma: 0 23.03.2006, 10:39:33
 9. avatar
  [27] Midsummer [*]

  Stoprocentní obdiv! Podle mě je naprosto dokolaná!

  superkarma: 0 23.03.2006, 10:25:19
 10. avatar
  [26] Aka [*]

  Úspěch jí přeju, ale jinak nejsem příznivcem kulturistiky...

  superkarma: 0 23.03.2006, 10:12:53
 11. avatar
  [25] Mylady [*]

  To jsem se lekla, takhle po ránu. Brrr

  superkarma: 0 23.03.2006, 10:06:43
 12. [22] a.... [*]

  A to tadyta dáma má pro nás být nějaký vzor, či co???
  Dobrovolně pracovat na tom, aby se takhle zohyzdila a byla vystavovaná jako v panoptiku zrůdiček, to vyžaduje opravdu zvlášzní mentalitu.

  superkarma: 0 23.03.2006, 09:47:15
 13. avatar
  [21] Ada1 [*]

  mne se na ni libi jenom to bricho

  superkarma: 0 23.03.2006, 09:39:17
 14. avatar
  [20] Pentlička [*]

  Už kulturisti chlapi jsou odporný, u ženský je to prostě !

  superkarma: 0 23.03.2006, 08:56:27
 15. avatar
  [19] Maši [*]

  Jitku obdivuju, ale nechtěla bych ty svaly ani za zlaté prase...Člověk pochybuje, jestli to je ještě nevzhledná ženská, nebo už totálně nepřitažlivý chlap...

  superkarma: 0 23.03.2006, 08:42:41
 16. [18] papáček [*]

  nechci se svalnatý jitky nějak dotknout,ale je to hnus fialovej:-)))

  superkarma: 0 23.03.2006, 08:34:37
 17. avatar
  [17] Enya [*]

  je to hrozný a neženský.

  superkarma: 0 23.03.2006, 08:26:36
 18. avatar
  [16] korytar [*]

  Víte co mě žere? Jak tady paní redaktorka píše, že se takovému sportu taky věnovala. Ty redaktorky tady umí snad všechno a všechno dělali a zažili...fakt????

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:49:53
 19. avatar
  [15] korytar [*]

  Já přeji Jitce mnoho úspěchů!a hlavně nějakého sponzora v české rebublice!Je pravda,že takovéto křivky se mi vůbec nelíbí,ale musím uznat, že je to borka,když se k nim dopracovala.A když reprezentuje naši zemi,mělo by jí česko více podporovat a přihrát nějaké ty penízky Viditelně je totiž fakt dobrá.

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:47:51
 20. avatar
  [12] LBU [*]

  A mě se to moc líbí. Když si představím, co je za tím dřiny a odříkání klobouk dolů .

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:19:23
 21. avatar
  [11] Amálie [*]

  ani se nedivim, že Jitka neposkytuje rozhovory pro jiné časopisy, než z oboru. Ono se tohle moc lidem nelíbí ani u chlapů, natož u ženskejch.

  Přesto si myslim, že stejně, jako neměl J.Janda, vítěz SP, jet na Olympiádu sám s kufrem, tak by měla mít i Jitka lepší zázemí. Vždyť reprentují naší zemi.

  Přeju Jitce hodně úspěchů, byť tenhle sport asi nikdy nepochopim

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:18:02
 22. avatar
  [10] svetluszka [*]

  Dodneška si pamatuju, jak jeden takový dokonalý pár s dětmi přijel k nám na pumpu a museli u té kávy stát, ptotože se s těma obrovskejma stehnama nenacpali do plastovej židlí....

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:15:51
 23. avatar
  [9] Malenka [*]

  Já teda neznám žádnou ženskou,co by chtěla takhle vypadat.Tak by mě zajímalo,jak se to tak někomu stane.Jestli nejdřív chodí holka na fitness a postupně jí hrábne?

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:06:49
 24. avatar
  [8] Kacule [*]

  Více než kulturistky se mi líbí fitnessky

  superkarma: 0 23.03.2006, 07:01:56
 25. avatar
  [7] Žížala [*]

  Je to děsný.

  superkarma: 0 23.03.2006, 06:42:14
 26. avatar
  [6] svetluszka [*]

  ..tak to je teda nářez...

  superkarma: 0 23.03.2006, 06:36:59
 27. [5] Michaela 323 [*]

  To je fotomontáž? Chlap s ženskou hlavou?!? Ani náhodou!!!

  superkarma: 0 23.03.2006, 06:27:08
 28. avatar
  [4] Irka1 [*]

  ......hlava Havla, telo Ramba, strejda Emil kyva hlavou, a to vse tou zdravou stravou .

  Je mi lito, ale "vrcholova forma" mi prijde krajne nechutna .

  superkarma: 0 23.03.2006, 02:40:06
 29. avatar
  [3] Mici [*]

  Matelka: no taky se na ty fotky dívám poněkud rozpačitě...

  superkarma: 0 23.03.2006, 00:46:52
 30. [2] Matelka [*]

  No jo, všeho moc škodí... Mně se to prostě nelíbí a nikdy líbit nebude.

  superkarma: 0 23.03.2006, 00:34:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme