Letní grilovací seriál magazínu ŽENA-IN.cz s mistrem grilování Jirkou Dolenským pokračuje. Tentokrát si trochu odpočineme od receptů a podíváme se na zoubek grilům. Jirka doporučuje vyhnout se těm elektrickým...

gril

Mistra grilování Jirku Dolenského už čtenářkám našeho magazínu není třeba příliš představovat. V letním grilovacím seriálu vám předává své tipy, jak na grilu zacházet s různými potravinami. Tentokrát si ale v receptech uděláme drobnou pauzu a vrátíme se ke kořenům...

Jiří Dolenský: Grily

V dnešním dílu seriálu o grilování se vrátíme na úplný počátek. Zaměříme se na výběr grilu a jeho předehřátí.

S grilování jsem začínal jako mnozí z vás. jako mnozí z vás. Udělal jsem si obyčejné ohniště, zapálil libovolné dřevo, které prostě hoří, a přes něj přehodil rošt. I tak lze grilovat a v podstatě to tak dělá minimálně polovina světa.

My se ale podíváme do našeho regionu a našich podmínek. Tím samozřejmě myslím používání komerčních grilů a s tím spojených doplňků. Je tady spousta výrobců a spousta podob grilů, ale v podstatě nabízejí 4 druhy grilů.

1. Grily na elektřinu

Tyto grily by podle mého názoru vůbec neměly patřit do odvětví grilů, protože grilování na nich absolutně postrádá kouzlo grilování - vůni dřeva a teplo od ohně.

2. Grily na plyn

Absolutní leader v grilech. Rychlé grilování, snadná obsluha a velmi krátká doba na rozehřátí. Dnes se takové grily vyrábí i s doplňky se kterými můžete v těchto grilech i udit.

3. Grily na dřevěné uhlí, nebo brikety

Tak to už je trochu „vyšší dívčí“ :-) Na těchto grilech se dají vykouzlit neuvěřitelné laskominky, ať už se jedná o uzená masa, pečení chleba, ale i dezertů. Prostě zážitek, na který si musíte trošku dát záležet. Je u nich delší doba na rozehřátí a potom samozřejmě cit pro oheň a teplo. Desetkrát se vám to nepovede,ale když se na těchto grilech naučíte grilovat, budete považován ze machra. Tyto grily se používají hlavně v zahraničí, a když jsme byli na mistrovství světa v grilování, tak je tam měl každý. Zkrátka závod taky nevyhrajete v trabantu a tohle je Mercedes mezi grily.

4. Grily na dřevo, neboli tzv. Smokery

Mezi grily představují skutečnou extratřídu. Z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že to jsou nejtěžší gily na práci. Trvá dlouho, než se na něm naučíte a i tak je to pořád velká neznámá, protože na těchto grilech se dělá známé BBQ. To není nic jiného, než příprava masa na delší dobu, nízké teplotě a ohniště máte mimo dosah masa. Vlastně grilujete jen horkým vzduchem a kouřem.

Vždycky používejte jen výrobky určené na grilování. Je mnohem lepší,když používáte tvrdé dřevo jako je dub,buk,třešeň, jabloň atd. Měkká dřeva dehtují a mohlo by se vám stát, že po vyndání masa z grilu bude takový pokrm nepoživatelný, protože vám maso v takovém kouři zhořkne a v puse neucítíte nic jiného, než kouř.

Neodcházejte od grilu. Z hlediska bezpečnosti si přece jen hrajete s ohněm a snadno může dojít k nehodě. Z kulinářského hlediska se jídlo nad rozpáleným uhlím griluje rychle a právě ta chvilka může být rozdíl mezi dobře propečeným a totálně spáleným masem.

Takže, grilujte, zkoušejte a hlavně... užívejte si tento krásný způsob života, protože BBQ není potřeba nasytit se. BBQ, to je styl.

Dobrou chuť a ať oheň hoří!

Jiří Dolenský

jirka

dvojnásobný Mistr ČR v grilování a BBQ

Čtěte také...

Reklama