Zdraví

O čem se nemluví - inkontinence

Inkontinence. Nechtěný únik moči způsobený funkčními nebo anatomickými změnami v dolním úseku močových cest.  Příčinou je věk, těhotenství nebo porod, zánět močových cest  nebo vedlejší účinek některých léků. Podle toho, jak často se o problému nemluví, by se mohlo zdát, že inkontinencí nikdo netrpí. To je jen zdání! Tyto potíže má jen v Evropě každá desátá žena.

 

Většina žen trpí lehkou stresovou inkontinencí – ta postihuje každou třetí ženu po porodu. Je způsobena uvolněnými svaly pánevního dna a časem sama odezní. K jejímu vyléčení také významně přispívají cviky určené na posílení pánevního dna.

Inkontinenci dělíme dle intenzity onemocnění na lehkou střední a těžkou a dále podle příznaků na inkontinenci:

 

Stresovou – za tu mohou, jak jsme již výše zmiňovali, většinou ochablé svaly pánevního dna nebo poškozená močová trubice. Na vině může být i stárnutí tkání žen po přechodu. Hrdlo močové trubice není dostatečně uzavřeno a při námaze, jakou je smích, kašel nebo, ve vážnějších případech i při chůzi, dochází k samovolnému úniku moči. Množství závisí na intenzitě onemocnění.

 

Urgentní – ta se projevuje při fyzické aktivitě a její příčinou jsou nedostatečně tlumící stahy svaloviny močového měchýře – například při běhu. Tento druh se někdy střídá s inkontinencí stresovou.

 

Reflexní  - tou trpí nejčastěji senioři nebo lidé po poranění míchy nebo mozku. Projevuje se odtékáním moči zcela mimo vůli postiženého.

 

 

Naštěstí neznamená, že když se o těchto potížích nemluví, že by o nich výrobci hygienických potřeb nevěděli. A tak například společnost Kimberly-Clark. s. r. o. nabízí vysoce diskrétní vložky PoiseÒ ve čtyřech provedeních „Ultra mini“, „Mini“, „Normal“ a „Extra“ – podle stupně absorpce. Vypadají jako běžné vložky, ale liší se od nich zevnitř. Jejich jádro je schopné pojmout mnohem více tekutiny a je speciálně uzpůsobené na zachytávání moči, která se na rozdíl od krve nesráží. Uvnitř vložky číhá na nechtěný únik moči vrstvené ultraabsorpční jádro obsahující speciální absorbent, který přemění tekutinu v gel, a povrch vložky tak zůstává naprosto suchý.

 

A ještě poslední důležitá informace – vložky jsou k dostání i na předpis a jsou hrazeny VZP.

 

Více informací o inkontinenci a o speciálních hygienických potřebách najdete na stránkách www.poise.cz

 

 

   
02.04.2004 - Zdraví - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Léthé [*]

  klara:Myslím že máš pravdu,ale dnes ti udělají operaci za penízky jakou chceš,i když ještě na ní nebudeš mít nárok.Já bych prostě tak dlouho fňukala ,až by je to přestalo bavit .Ale je pravda,že preventivní cvičení je tu asi mnohem lepší,než následná operace….takže jdu na to a svírám

  superkarma: 0 03.04.2004, 16:47:33
 2. avatar
  [9] Léthé [*]

  Landriel:díky za info. Vytiskla jsem si to a dám to přečíst kamarádce.Její mamince tu operaci nabízeli již dost brzo,ale odmítla,jelikož se bála.Proto si kamarádka myslí, že je to u ní možná dědičné a nic jiného než operace jí nepomůže,tak raději nikam nejde.Nemám ponětí jakou inkontinencí trpí,jen vím,že když jde na malou stranu,trvá jí to mnohem déle než když jde na velkou.

  superkarma: 0 03.04.2004, 16:43:18
 3. avatar
  [8] klara.kr [*]

  Léthé: Já mám pocit, že operují až v nějaké velmi nepříjemné fázi inkontinence, ne při malých troškách.

  superkarma: 0 03.04.2004, 10:29:32
 4. avatar
  [7] Landriel [*]

  Léthé: tak jsem se koukla trochu po netu a našla jsem něco víc o téhle problematice tady: http://www.lekarna.cz/detail.php?id=7595&rubrika=s_39
  A dokonce i jinou možnost léčby: http://www.zdrava-rodina.cz/med/med1100/med1100_49.html
  A tady je o té pásce:
  http://www.obtape.cz/

  superkarma: 0 02.04.2004, 19:59:29
 5. avatar
  [6] Léthé [*]

  Landriel:no vidíš ...a nebylo by taky dobré tuto možnost zde napsat,než jen "ženě-in" doporučit,dej si vložku mezi nohy?Stejně musí smrdět,ať má vložku jakoukoli

  superkarma: 0 02.04.2004, 19:11:47
 6. avatar
  [5] Landriel [*]

  Léthé: kdysi jsem četla právě o té operativní možnosti - myslím, že se do ústí močové trubice voperoval nějaký pásek nebo co, který ji asi trochu stáhl - ale přesně si to taky nepamatuju, nebylo to ale nic extra invazivního.

  superkarma: 0 02.04.2004, 17:44:31
 7. avatar
  [4] Léthé [*]

  Inkontinencí trpí moje o rok mladší kamarádka, u které je to zřejmě dědičná záležitost ,ale nikam s tím nejde.Je jí to prostě trapné. Já bych určitě lékaře okamžitě vyhledala. Je blbý,že se v článku nezmiňují o možností tuto nepříjemnost odstranit operací.Vím že to lze,ale nevím jak. Já osobně bych z vložkou určitě nechodila…možná tak ve svých 150 letech.

  Ale i já se tuhle málem počůrala smíchy , když jsme se oblékali na maškarní ples a snažili se ze sebe udělat prostitutky. Koneční výsledek v zrcadle byl šok a hrozící inkontinence .

  superkarma: 0 02.04.2004, 17:10:44
 8. avatar
  [3] Alousek [*]

  Zase takovy choulostivy tema! Ja jsem po porodu na radu lekare dost cvicila a tak jsem zustala usetrena.Ale kdo vi na jak dlouho?

  superkarma: 0 02.04.2004, 15:49:20
 9. avatar
  [1] Daduna [*]

  Jako dnes si vzpomínám, jak po porodu prví dcery (před 11 lety) nám z amplionu v porodnici zněla rozcvička, která byla namluvena aspoň v 60. letech. "Stáhnout dělohu, povolit..". Měli jsme z toho většinou prču.

  Ale jinak si myslím, že problém inkontinence není pro řadu žen, které tímto trpí, moc příjemný.

  superkarma: 0 02.04.2004, 09:01:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme