Bulvár

O bratrancích, sestřenicích a POST COITU

Za vysokoškolských let jsem měla na koleji spolubydlící, která s velkou chutí hrála hru na bratrance a sestřenice. Tímto příbuzenským vztahem pojmenovávala lidi, kteří s ní byli propojeni sexem. Vzpomněla jsem si na ni, po zhlédnutí posledního filmu režiséra Juraje Jakubiska POST COITUM.

Příběh odehrávající se v odcizeném městě, kontrastně výtvarně předvedeném - na jedné straně s ošumělým předměstím a rozpadajícími se domy, na druhé straně se stylovou architekturou, kterou si mohou dovolit jenom ti nejbohatší – má jediný základ - velikou orgastickou hru. 

Celý propletenec sexuálních spojení vzniká díky intrice ambiciózní asistentky Sabriny (Eva Elsnerová), která v absolutní vyprahlosti své osoby sahá po dalším soustu s iluzí, že jí alespoň zachutná, když už nenasytí. Rozhodne se ulovit svého šéfa Zikmunda (Jiří Langmajer), a tím rozpoutá sled událostí, který následně zničí život všech zúčastněných – Violy, někdejší Zikmundovy partnerky (Beáta Greneche), Bakcha – fotografa, který si víc než na svém umění zakládá  na svém sexuálním nádobíčku (Franco Nero) nebo nerovnou manželskou dvojici Jarouška a Messalinu (Míra Nosek a Mahulena Bočanová). Bizarní partičku dotváří prostitutka Cleo, která si tělem přivydělává při studiu medicíny (Sandra Pogodová), exaltovaný bohém Adam s traumatem úzkostně zatajované nemoci (Richard Krajčo) a naivní lásku hledající panna Kristýna (Lucie Vondráčková).

Tito bratranci a sestřenice, ztracenci postmoderního světa, kteří jsou tak jiní a tak stejní, spojují svá těla s touhou zapomenout, s potřebou dokázat si moc, ovládat se, uvolnit se, pochopit, být pochopen … zde každý může doplnit svoji ambici.

Jakýmsi leitmotivem celého dění je snažení, které by se dalo popsat refrénem stěžejní písně filmu: každý z nás …“hledá cíl, hledá směr, v davu anonymních těl“. Dle opusu nazvaného Post coitum, cestou má být ukojení těla, cílem uvolnění libida bez citu, bez závazků, bez odpovědnosti.

Jakubisko nastínil problém, který v současném světě je stále citelnější. Protože naše civilizace je patriarchální, mocensky řešené situace jsou denní realitou. V soukromí je to násilný sex a ponižování v podobě nenormálních praktik – viz ukájení Zikmunda, když poslouchá o souloži své partnerky s jinými muži – až po neustálé války v různých částech světa. Tuto filosofii – nebo spíš přizpůsobení se základní metě doby, tj. otázce nabídky a poptávky – přebírají i některé ženy (medička Cleo ve stavu „taky rozkoše“, vysvětluje klientovi: je to jenom tělo! Kolik jsem jich už pitvala!)

Zajímavým marketingovým tahem na divácký zájem bylo obsazení hvězdy italského filmu Franca Nera do role poživačného stárnoucího hippíka. Herec společně s panem režisérem si nostalgicky povzdechli nad šedesátými lety vlastní mladosti. Jednou z nejbizarnějších scén je právě taková reminiscence Nerova starého Fauna nad mladičkou pannou Kristýnou. Neodvážím se prorokovat, zda marketingový přínos bude adekvátní, umělecký nebyl nijak valný.

Dalším magnetem pravděpodobně bude současná hvězda – rocker Richard Krajčo, který dle mnohých zde hraje sebe samého. I ve svém relativně mladém věku jeho hrdina Adam působí tak znuděně, že už mu zbývá jenom umřít. Ale touha po životě, nebo snad po novém citu, je tak silná, že zatím poslední bitvu nad cukrovkou vyhrává. Je to další poloha zajímavého muzikanta, spíkra a výtečného divadelního herce.

Nový film Juraje Jakubiska přichází do kin po značné odmlce režiséra. V úvodní projekci tvůrce vyznal, že měl ambici natočit normální film, moderní příběh 21. století. Po velkoobrazovém podobenství Nejasná zpráva o konci světa je Post coitum zcela jiného žánru, i když i  v něm se setkáváme s motivy patřícími k Jakubiskově poetice: postava faráře spojující vysoké boží s nízkým lidským právě svojí až komickou malostí (Ondřej Pavelka), nebo dvojice čistých až andělských dětí – tady už na hranici adolescence - která jako glutaman sodný vytáhne všechny ještě zbylé vůně a chutě z už otrlých aktérů i diváků.

Film nepostrádá humor, i když na anoncovanou komedii je ho snad i trochu málo: kromě orgasmů si dvojice mezi sebou odevzdávají smyšlenou legendu o velké lásce, která je opustila z důvodu smrtelné nemoci. Jejich  milý (á) trpící rakovinou rekta je chtěl(a) uchránit od zbytečného trápení.

V jednom rozhovoru řekl Juraj Jakubisko, že podle něj svět zachrání pouze blázni, děti a ženy. Jeho poslední film mluví o tom, že odcizení v náručí, byť mladého a krásného, ale nemilujícího člověka je bolestné. Odkrývá i odlišnosti ve vnímání vztahů u mužů a žen, i když jeho manipulující hrdinky už nepreferují romantickou lásku, a tím jsou nesmírně podobné svým mužským protějškům. Právě tato ztráta identity utvrzuje v hlavní manažerce příběhu, že i když se prolhala ke kýženému cíli, i ten je k ničemu. Režisér jí chce pomoci sebevraždou. Ale realita je jakákoliv, jenom ne čestná. Vždyť smrt je pouze post coitum života!

Jakubiskovým přičiněním vzniklo dílo, které sice má ambici něco sdělit, ale v relativitě dneška se pouze promele několika kinosály a následně několika videopůjčovnami. Je dalším příspěvkem k debatě na téma - láska ve vztahu, nebo sex bez lásky? Neodpovídá, neboť odpověď není. Jsou jenom řeči, filmy a dlouhé řady knížek typu Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše… Všichni to chceme, všichni po tom toužíme, všichni o tom sníme … nicméně se tváříme, že jsme jiní.

O čem je řeč? O sexu! Plakáty nahých postav s náznakem leopardí kůže jsou na všech pražských nárožích. Někteří se z nich dívají vyprázdněným pohledem postkoitálního klidu, jiní dále s apetitem dravce. Anoncují nový film režiséra Juraje Jakubiska POST COITUM.    

   
28.05.2004 - Společnost - autor: Mária Uhrinová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] risina [*]

  danca79 - To tě litju. My měli rekord loni - o 1. února do 1. května. Nejhorší na tom je, že čí dél eta pauza trvá, tím hůř se pak znovu začíná - nejen se sexem, ale člověk už přemýšlí, jestli o tom má s tím druhým vůbec mluvit... Jak to řešíš ty?

  superkarma: 0 30.05.2004, 16:55:02
 2. avatar
  [21] danca79 [*]

  risina: to ještě není tak zlé, já se nedočkala od půlky ledna....ale jinak je naprostý zlatíčko, tak o to víc mě to mrzí

  superkarma: 0 30.05.2004, 12:24:09
 3. avatar
  [20] risina [*]

  Léthé: Kdybych ten sex měla častěji než mám, měla bych ho radši. Ale bohužel k tomu dojde tak jednou za 4-6 týdnů... to vždycky zapomenu, jaký to je, a musím si znovu zvykat Takž mám radši to povídání, to můžu provozovat denně a s kýmkoli, nemusím čekat, až manžel dostane chuť

  superkarma: 0 29.05.2004, 19:46:19
 4. avatar
  [18] Léthé [*]

  Určitě se na to podívám a pak budou posuzovat,jestli nebo

  A na rozdíl od příspěvku (5)risina,já mám raději ten sex , než to povídání o něm Nepřeklepla jsi se?

  superkarma: 0 28.05.2004, 17:10:12
 5. avatar
  [17] kubikm [*]

  Luciš: podle popisu ano, pořád jsem si říkala, že to znám....ale film jsem neviděla

  superkarma: 0 28.05.2004, 15:37:06
 6. avatar
  [14] Drahuška [*]

  Mě tam právě trochu vadí ty "herecké osobnosti". Myslím, že spíš odpoutávají pozornost od skrytých významů filmu, od pokládaných otázek, od suché pravdivosti a krutosti života. Tento film mám na seznamu filmů, které chci vidět. Díky za tento článek.

  superkarma: 0 28.05.2004, 14:14:27
 7. avatar
  [13] klara.kr [*]

  Chtěla jsem na to jít, ale po všem, co jsem o tom četla a i mí známí říkali, že je to kravina, tak na to nepůjdu. I když vidět Langmajera v akci

  superkarma: 0 28.05.2004, 12:03:53
 8. avatar
  [11] ještěrka.ehp [*]

  risina: Mě tenhle film taky vůbec nekáká a asi se na něj vylakám

  superkarma: 0 28.05.2004, 10:54:34
 9. avatar
  [10] Luciš [*]

  To: jsem jenom tělo, jakožto i celý děj tady popsaný mi silně připomíná Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí. Vám ne?

  superkarma: 0 28.05.2004, 10:16:32
 10. avatar
  [9] Simba [*]

  Brett: Tak to jsme dvě, které plakáty na tento film odrazují ..... Možná to zkouknu v za rok v TV, ale teď do kina Jsou pro mne zajímavější filmy.

  superkarma: 0 28.05.2004, 09:18:26
 11. avatar
  [7] Brett [*]

  Nevim, jsem asi uz asi prilis stara, ale nazev filmu a velkoplosne plakaty lakajici ke shlednuti, mi pripadaji silne nevkusne.
  Na tento film bych nesla ani kdyby to bylo zadarmo. Myslim si, ze pan reziser Jakubisko toci cim dal vetsi pitomosti. Ale pokud na to ma nebo sezene penize, je to jeho vec. Jen se divim nekterym hercum, jestli maji zapotrebi se predvadet v takovychto filmech. Ale asi jsou take nenormalni.

  superkarma: 0 28.05.2004, 09:03:39
 12. avatar
  [6] mufly [*]

  hm a to ja bych zase ráda ten film viděla.o))

  superkarma: 0 28.05.2004, 08:53:34
 13. avatar
  [5] risina [*]

  Sex mám ráda a povídání o něm ještě víc Ale tenhle film mě teda vůbec nekáká... Asi bude ma můj vkus málo lechtivý a hodně depresivní

  superkarma: 0 28.05.2004, 08:40:40
 14. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Moc se mi libila tato recenze...

  superkarma: 0 28.05.2004, 00:23:48
 15. avatar
  [2] Vivian [*]

  hv: já si počkám, až to bude na DC

  superkarma: 0 28.05.2004, 00:20:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme