Bígl, nebo chcete li anglicky „beagle“, je dalším psem, kterého vám představíme v Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz. Tedy představí vám ho hlavně čtenářka Ema, jejíž domácnost hlídá bígl Max...

Země původu: Velká Británie
Použití: Honič
bíglKlasifikace podle FCI:

  • Skupina 6. Honiči, barváři a příbuzná plemena
  • Sekce 1.3 Malí honiči
  • S pracovní zkouškou
  • Celý standard FCI: Bígl (klikni)

Velikost:
Kohoutková výška u psů i fenek:

  • Minimální 33 cm
  • Maximální 40 cm

Hmotnost: 10 až 14 kg
Průměrně se dožívá: 13 let
Chovatelský klub: Beagle Club ČR (www.beagleclub.cz)

Historie plemene...

O bíglovi se tvrdí, že vznikl zmenšením z větších foxhoundů pro pěší lov s člověkem (honcem), především na lov zajíců. Ještě je stále používán ve smečkách, velmi často zřizovanými institucemi, včetně akademií a škol. Živý a horlivý malý pes, plný nadšení a energie, kdykoliv připravený na jakoukoliv aktivitu, která jej zaujme. Vše na tomto plemeni dává dojem atletičnosti a není lepší podívaná, než smečka bíglů v plném nasazení, s hlavami skloněnými ke stopě a s pruty pevně vztyčenými, jak se koncentruje na lov.

Během vlády krále Jindřicha VIII. a královny Alžběty I. Existovali drsnosrstí bíglové, z nichž někteří byli tak malí, že je bylo možné přepravovat v kapse loveckého obleku. Velikost se během let zvětšila, ale malá verze, zvaná „kapesní“ bígl se občas rodí.

Vzhled psa a důležité proporce...

bígl

Robustní, kompaktní pes, působící dojmem kvality, aniž by působil dojmem hrubosti.

Důležité proporce:  

  • Stop půlí délku hlavy mezi týlním hrbolem a špičkou čenichu tak přesně, jak je to jen možné.
  • Výška k lokti je přibližně polovinou kohoutkové výšky.

Povaha bígla...

Je to veselý pes, jehož bytostným posláním je lov, především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat čichem. Neohrožený, velmi činorodý, vytrvalý a cílevědomý. Bystrý, inteligentní a vyrovnané povahy. Laskavý a čilý, bez známek agresivity nebo bázlivosti.

Jak o něj pečovat?

Protože je bígl honič, měli by si ho pořizovat lidé, kteří se psi už nějaké zkušenosti mají. Honicí psi potřebují obecně hodně pohybu a důslednou výchovu. Jako správný honič je i bígl velice samostatný a schopný vlastního úsudku. Sečteno a podtrženo, bígla je potřeba zaměstnat, abyste doma neměla útěkáře.

Jinak co se týče péče a výživy, jde o psa velice nenáročného. Jeho srst je „samočistící“ a krmná dávka by měla odpovídat aktuálnímu pracovnímu nasazení.

Slovo čtenářky Emy - paničky bígla Maxe

beagleBígl je proslulý svou neposlušností, kdysi jsem někde četla, že ze 77 plemen zabírá až 70. příčku. Ten náš ale neutíká, je to prostě pohodář, jen s cizími pejsky moc nevychází. Miluje a statečně brání naši britskou kočičku, ačkoli ostatní mindy nesnese.

Nelíná dvakrát do roka, ale pořád a hodně. S dětmi si děláme legraci, kde všude s námi už byl. Jeho chlupy vozíme v autě, na oblečení, v knížkách, mobilu. Moje mamka mu říká „továrna na chlupy“.

Co se týče mazlení, je to velký labužník, nejradši leží na zádech a nechá se hladit.
V poslední době nevynechá příležitost svézt se v manželově autě. Vydrží v něm sedět sám i celé odpoledne, spí, pozoruje okolí. A ven ho vylákáme jen na procházku.
Miluje pohyb, tedy když se mu chce, nejradši běhá po lese a úvozem. Když se někde zdrží a ztratí nás z dohledu, zoufale štěká a hledá nás. Každý náš příchod ocení hlasitým vytím, řekla bych, že nám i trochu vynadá.

A jeho oblíbený nápoj? Voda z kaluže nebo potoka.

beagle

Když jedeme na dovolenou nebo pracovně pryč, hlídají ho moje sestry. Kdo by čekal, že se ho rády zbaví, je na omylu. Do našeho Maxe se prostě nejde nezamilovat.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama