Novinky

Nutím manžela, aby jezdil víc vpravo!

Čtenářka Bokul jezdí do práce na kole déšť, nedrť, klidně i s botama plné vody, ale snaží se dodržovat předpisy. Děkuji Vám Bokul za příspěvek i za to, že dodržujete předpisy. Kolikrát mám pocit, že někteří cyklisté si myslí, že je silnice jen jejich…

Milé ženy-in, vážená redakce, drazí čtenáři.

O mém vztahu k bicyklu jsem pro ženu-in psala naposledy 16. května letošního roku. Co se od té doby změnilo? To Vám prozradí fotografie z dnešního rána… Do práce na kole nejezdím sama. Přidali se další a navíc, už máme i stojan.

n

Díky tomu, že cestu do práce mám po rovince, tak jsem ráda za tuto možnost a ráda jí využiju. Počasí – nepočasí, klidně i v dešti za cenu mokrých nohavic a vody v botách. A za tyto akční kousky mám i obdiv některých kolegů. Sama za sebe mohu říct, že je to spíš o pohodlí – ač, přiznávám, tu vodu v botách a mokré nohavice klidně oželím.

Když jsem nastoupila do práce a začala jezdit na kole, měla jsem ráno a odpoledne jinou trasu. Ráno po hlavní silnici a odpoledne po cyklostezce. Aktuálně jezdím pouze po hlavní silnici, neb je na cyklostezce v úseku pro mě důležitém zákaz vjezdu. Jako absolventka autoškoly se i při jízdě na kole snažím maximálně dodržovat pravidla silničního provozu. Komplikací jsou mi tu a tam (vlastně dost často) vyjeté koleje a aktuálně i rozřezané silnice vysypané velkými kameny (viz. obrázek).

nn

Po cestě se dost často po ránu potkávám s kamiony a mezi řidiči se najdou jak lidi, tak prasata, která kdyby mohla, tak pojedou ještě víc vpravo. Chápu, že je pro ně kolař na silnici „komplikací“ na straně druhé má přeci cyklista stejná práva i povinnosti, nebo se snad pletu?

Když pak celá rodina vyrazíme na kola, tak dost často upozorňuji manžela, ať jede víc vpravo. I já se snažím jezdit tak, abych se co nejméně pletla – a je to jedno zda dalším cyklistům na cyklostezce, nebo řidičům. Přijde mi to prostě přirozené, normální.

Abych zodpověděla i další otázky k dnešnímu tématu… Na kole mne naučil jezdit táta, na garáži. Posadil mne na kolo a „běhal“ se mnou, přidržoval mě. Já se pak ohlédla a zjistila jsem, že tam není. Že jedu sama. Mám to před očima jako by to bylo dnes. Pokud nepočítám tříkolku – tak za můj život jsem dosud měla jen dvě kola – to, na kterém jsem se naučila jezdit a pak to, na kterém jezdím doteď. Dostala jsem ho od rodičů k Vánocům někdy v páté třídě.

Co se týče servisu – kolo jsem schopná nafoukat, umýt, ale případné závady jsem vždy přenechávala mužům. Musí se přeci cítit, že jsou nepostradatelní, ne? Jako malá jsem tátovi asistovala, když lepil duše, takže bych to asi zvládla. Nicméně jsem raději, když větší servis kolo nepotřebuje.

K mému cyklistickému vybavení nepatří ani rukavice, ani dres, dokonce ani přilba. Za to mám ještě jednu milou vzpomínku, která se váže ke kolu. Týká se mého kamaráda, o kterém jsem na ženě-in psala v září 2006. Na první schůzku, kdy v něm hořela ještě naděje, že nebudeme jenom kamarádi, za mnou přijel na kole ze 40 kilometrů vzdáleného města. Dokonce jsem o tom prvním setkání tehdy napsala básničku o tom, jak za mnou nepřijel princ na bílém koni, ale na stříbrném oři (myšleno kole). Společně jsem s ním však nikdy na kole nejela – neb já spíš na kole cestuji pravidelně kratší vzdálenosti.

Kolo dokáže být i nebezpečný pomocník. Když jsem viděla kolegyni po prázdninách, jak dopadla po projížďce na kole, je mi ji docela líto. Obličej sice už po 14 dnech není opuchlý, ale ten vyražený zub na kráse nepřidá. Nejen cyklista si však může ublížit jízdou na kole – může zranit i ostatní účastníky provozu. Pro mne osobně připadá jízda na kole po chodníku jako ta poslední možnost. Nicméně ne každý vlastník kola to tak cítí. A tak jsem jednou zažila, jak kolař zabrzdil předním kolem o moje koleno. A dost to bolelo.

Co se týče kola, mám spoustu vzpomínek a dokud nenapadne sníh, bude mi dělat společnost na cestě do práce i z práce. A třeba i na výletech po okolí s celou rodinou. Naposledy jsme byli v labyrintu v Brandýse nad Orlicí a moc se nám výlet líbil, mohu jen a jen doporučit.

Všem kolařům přeji hodně kilometrů v pedálech a především vždy šťastný návrat domů!

bokul    


Vy a kolo:

 • Jezdíte na něm ráda? Nebo musíte?
 • Jak jste se na něm jezdit naučila?
 • Umíte si ho opravit?
 • Seznámila jste se na kole s někým?
 • Vadí vám cyklisté na silnici?
 • Máte slušivý cyklistický dresík?
 • Nebo jste měla bouračku?

Vaše příběhy,  názory, polemiky, fotky, historky i fórky posílejte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já jednu z těch, co do tématu dne přispějí, odměním sportovním náčiním. Konkrétně konkurenční výbavou, trekovými holemi s odpružením. Pro chvíle, kdy se na kolo nebudete moct ani podívat.

   
18.07.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [6] ondrasek74 [*]

  jo :-)

  superkarma: 0 18.07.2013, 20:53:06
 2. [5] Aesinka [*]

  Na tu silnici abyste si spíš vzala tank...

  superkarma: 0 18.07.2013, 19:05:08
 3. avatar
  [4] bokul [*]

  RosaGloriaDei — #3 I to se mi stalo, statečně jsem jela - ale jen půl cesty a pak tlačila :)

  marde — #2 Díky, kéž by to tak bylo!

  Maria28 — #1 Zdravím, sousedko. Tvůj komentář mne moc příjemně potěšil. Aktuálně máme během pracovní doby stezku firmou optevřenou, ale jenco udělají povrch, tak zase budeme zamykat :) Je mi líto Tvého kola a po pravdě, modlím se, abych nedopadla taky taky. Protože pěšky poté zaprášené silnici se mi fakt nechce.

  superkarma: 0 18.07.2013, 18:25:42
 4. avatar
  [3] RosaGloriaDei [*]

  nepříjemné je, když sníh napadne až před zpáteční cestou

  1. na komentář reaguje bokul — #4
  superkarma: 0 18.07.2013, 17:34:25
 5. avatar
  [2] marde [*]

  Ať vám počasí přeje co nejdéleSml16

  1. na komentář reaguje bokul — #4
  superkarma: 0 18.07.2013, 15:24:00
 6. [1] Maria28 [*]

  No to je darda, milá Bokul, já zase parkuji kolo v té firmě se zelenými trojúhelníky, takže v tomto směru jsme sousedky. Docela se bavím pohledem z okna na cyklisty, kteří vjezd do Tvé práce považují za pokračování cyklostezky a pak se potupně vracejí. Nezbývá než si přát, aby se v tomto regionu už dokončila kanalizace a dočkali jsme se konečně nového potahu na cyklostezkách, neb jsem tam již kolo píchla a při pěší chůzi si pochroumala koleno.

  1. na komentář reaguje bokul — #4
  superkarma: 0 18.07.2013, 15:05:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme