obiTaké si často prohlížíte časopisy o bydlení a říkáte si, že přesně tu koupelnu z obrázků byste chtěla? Nabýváte přitom dojmu, že vaše stávající koupelna již nesplňuje vaše požadavky? Tak již nic neodkládejte a pusťte se do práce! Jelikož je koupelna nejvyužívanější místností v každém bytě nebo domě, není divu, že se rychle opotřebovává a vyžaduje častou údržbu. Věnujte jí proto patřičnou pozornost. Začněte třeba s novými obklady, poradíme vám, jak na to.

Bourání a stavbu zdí, instalaci sanity či elektrických rozvodů nemůžeme rozhodně provádět bez pomoci profesionálů. Pokud se tedy rozhodnete pro takovou radikální úpravu, raději se obraťte na specializovanou firmu a samozřejmě na statika. V případě velkých změn je také nutné žádat o stavební povolení. Obkládání dlaždicemi, dekorování omyvatelnými tapetami a fóliemi či dalšími maličkostmi lze zvládnout i svépomocí.

Správná volba barvy a vzoru je základ

Prvním krokem je výběr barvy a vzoru dlaždic. Existuje jich nepřeberné množství, pozor, ať se v široké nabídce neztratíte! Mějte na mysli základní pravidlo, že studené barvy navozují pocit chladu a teplé naopak způsobí, že subjektivněji vnímáme teplotu v místnosti až o několik stupňů vyšší, než je ve skutečnosti.

Nebojte se ani výrazných barev a extravagantních kombinací, respektujte ale velikost a tvar místnosti. Jelikož je ale koupelna dennodenně zatěžovaná místnost, snadná údržba by měla být jedním z hlavních kritérií.

ObiTip odborníka:
„Základní pravidlo při volbě správné barvy zní: barva obkladů by měla ladit s barvami, které v místnosti převládají. Věnujte proto pozornost stěnám, oknům a dveřím, včetně sanity. Malé místnosti vypadají se světlými nebo velkými obklady opticky větší,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Jak dlaždice položit?

ObiKromě výběru barvy a tvaru dlaždice si musíte zvolit ještě jednu základní věc, která celkové vyznění koupelny výrazně ovlivní - a to je způsob pokládky. Následující tipy na pokládku můžete využít nejen v koupelně, ale v jakékoliv místnosti vašeho obydlí.

Asi nejjednodušším způsobem je svislá pokládka. Je to jednoduchý, až puristický způsob elegantního položení dlažby. Velmi stylově vypadá při použití úzkých dlaždic a využívá se zejména, když máte v bytě nebo domě příliš nízké stropy.

Oblíbená je také diagonální pokládka, a to především díky hravosti, kterou tím propůjčí dané místnosti. Hodí se zvláště do ostrých a přísně uspořádaných místností, které svým optickým působením zjemní. Máte v koupelně křivé stěny a je to vidět? Právě dlažba položená v diagonále tento fakt umí vyspravit a částečně skrýt.

ObiPřejete si vyladit vaši chodbu nebo obývací pokoj v luxusním a tak trochu retro stylu? Ve většině historických domů najdete dlažbu uspořádanou do šachovnice. K tomuto provedení nepotřebujete nic víc, než dlaždice dvou barev.

Za málo peněz hodně muziky!
Další variantu bychom mohli pojmenovat jako přesazení. Požadovaného uspořádání docílíte tak, že novou řadu dlaždic předsadíte třeba o polovinu délky dlaždice v řadě předchozí. Je to podobné například stavbě zdi z cihel. Výhodou tohoto stylu je optické zvětšení prostoru, hodí se tedy do menších a stísněných místností. Pro předsazeníse doporučuje pracovat s dlaždicemi, jejichž poměr délky je 2:1, tedy například 60 x 30 cm.

Byli jste někdy na francouzském venkově nebo si alespoň dokážete představit onu nenucenou ležérnost francouzských statků? K podobnému efektu se přiblížíte použitím dlaždic nejrůznějších tvarů, které mohou vypadat jako náhodné úlomky přilepené k sobě. A není to ani těžké! Například v OBI snadno seženete mřížky, které vám umožní sestavit i náročně vypadající vzory.

Těmito tipy vaše možnosti samozřejmě nekončí. Pokud se na to cítíte, navrhněte si celou podlahu sami a vytvořte třeba umělecké dílo. Nebo zůstaňte umírněnější a svou novou podlahu opatřete decentním mozaikovým lemem. Je to jen na vás!

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama