Rodina

Nový zákon chce méně dvojčat, snižuje šanci na úspěšnost

Reforma zdravotnických zákonů, která vstoupila v platnost 1. dubna 2012, přinesla změny i v oblasti asistované reprodukce. Po více než půl roce platnosti můžeme konstatovat, že ne všechny dopady jsou zcela pozitivní. Nový zákon sice navyšuje počet IVF cyklů hrazených pojišťovnou ze 3 na 4, ale pouze v případě, že v prvních 2 cyklech bylo transferováno maximálně 1 embryo. Novela zákona tedy má vést ženy k tomu, aby si nechávaly zavést jen jedno embryo, a tím se snížilo riziko dvojčat.

dvojčata

„Osobně souhlasím s určitým tlakem na transfer jediného embrya. Rizika dvojčetné gravidity jsou nezanedbatelná. V tomto směru si troufnu na základě více než půlročních zkušeností říci, že úprava zákona zafungovala. Počet tzv. single embryo transferů, tedy transferu jediného embrya, se na našem pracovišti více než zdvojnásobil. Objevil se ale problém s určitou retroaktivitou tohoto zákona.
Ženy, které již v minulosti podstoupily IVF a byla jim třeba jen 1x zavedena v prvních cyklech dvě embrya, pozbývají nárok na 4. cyklus. Těchto žen není málo a cítí to, podle mne oprávněně, jako křivdu. Účel zákona se u nich zcela míjí účinkem a poškozuje je,“ říká MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

O Centru reprodukční medicíny GEST

Centrum reprodukční medicíny GEST patří mezi renomovaná soukromá pracoviště v Praze. Pod jednou střechou je zde soustředěna IVF laboratoř, gynekologické ordinace i zákrokový sál. Pacienti se dočkají nejen špičkové lékařské péče, ale také citlivého, diskrétního a individuálního přístupu. Více na www.gest.cz.

Na FACEBOOK stránkách http://www.facebook.com/vsechnamiminka naleznete vedle novinek z oblasti reprodukční medicíny především odpočinkové fotografie, videa a odkazy.

   
29.01.2013 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [6] vládík [*]

  Maková panenka to napsala velmi přesně Sml67

  superkarma: 0 25.02.2013, 08:13:09
 2. avatar
  [5] Makova_panenka [*]

  Ten, kdo nevidí do "zákulisí", si asi řekne, že to snižuje šanci mít dítě a že to je křivda - mně se zavedení jednoho embrya líbí víc, protože opravdu vícečetná gravidita je rizikovější a děti se mnohdy rodí dříve a mají spousty problémů, které vyplývají z jejich nezralosti. A co potom takoví rodiče, kteří si nechají zavést dvě nebo tři embrya, ony se uchytí a teď vyber si - uděláme "redukci". Redukce je pro mě, stejně jako interrupce, prostě vražda. Nehledě na to, že to ohrožuje životaschopnost zbylých embryií, které z redukce vyšly "vítězně"

  superkarma: 1 23.02.2013, 14:40:07
 3. [4] marienka-m1 [*]

  u zavedení 1 embrya se snižuje hlavně šance úspěchu Sml15

  superkarma: 0 19.02.2013, 16:54:27
 4. [3] Trefa [*]

  Trefa:rika se ze je treba vice deti,ze nase spolecnost starne.a na druhe strane udelaji zakony,ktere skodi lidem.

  superkarma: 0 29.01.2013, 13:20:14
 5. avatar
  [2] Florencie [*]

  lenig — #1 Proč, naopak mi to přijde dobré. Zvyšuje možnost mít jedináčka a ne rovnou dvojčata. Kor když i doktor říká, že vícečetná těhotenství jsou rizikovější. Sml80

  superkarma: 1 29.01.2013, 11:45:20
 6. avatar
  [1] lenig [*]

  to jsou věci, jeden nestačí žasnout Sml68Sml80Sml68

  1. na komentář reaguje Florencie — #2
  superkarma: 0 29.01.2013, 09:18:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme