Podle odborných výzkumů trpí více než 20 % českých dětí ve věku od 6 do 12 let nadváhou nebo obezitou. Kvůli nevhodným stravovacím návykům jim navíc chybí důležité vitamíny a minerály. Přesto je na základních školách jen minimum prostoru pro vzdělání o výživě a také špatná dostupnost relevantních informací. Společnost Nestlé se věnuje podpoře tématu zdravého životního stylu celosvětově. S přihlédnutím ke specifickým potřebám českých školáků jsme vytvořili ucelený a moderně pojatý vzdělávací program Nestlé Healthy Kids, který je zaměřen na zdravou výživu dětí zejména od 8 do 13 let.

dite

V roce 2007 byla zavedena školská reforma, která v rámci vzdělávacích programů definuje takzvanou Výchovu ke zdraví. Podle průzkumu však jen málo základních škol věnuje výuce dostatečnou pozornost, a to zejména kvůli špatné dostupnosti relevantních materiálů a pomůcek. Proto společnost Nestlé přichází se vzdělávacím programem o výživě s názvem Healthy Kids. Hlavním cílem projektu je poskytnout kvalitní informace a pomůcky všem školám prostřednictvím stránek www.healthykids.cz. Zdarma ke stažení zde pedagogové najdou 6 témat o výživě, včetně pracovních listů a metodiky. Témata zahrnují okruhy: Startujeme, Výživa od základu, Tělo a jeho vývoj, Tělo a jeho potřeby, Metabolismus a Energie. Celkově je vzdělávací program Nestlé Healthy Kids strukturován do dvou cyklů na základy výživy a rizika a jejich prevenci.

Primárním cílem projektu je představení tohoto vzdělávacího projektu co nejvíce školám, které ho následně začnou pro výuku využívat. „Jsme si vědomi, že zapracovat takto výrazné téma do výuky je náročné, proto jsme se rozhodli prvních 30 zaregistrovaných škol nadstandardně podpořit zasláním hotových výukových materiálů. Všechny informace najdou zájemci na webu projektu“, říká Pavel Novák, manažer projektu z Nestlé Česko. Webové stránky www.healthykids.cz nejsou jen místem, kde jsou shromážděny materiály pro pedagogy, mohou se zde inspirovat také rodiče včetně samotných dětí. „Kterékoliv dítě si zde, se souhlasem rodiče, může vytvořit svůj individuální účet a účastnit se nejen soutěží spojených s programem“, dodává Pavel Novák.

dite2

Odborným grantem projektu je Společnost pro výživu, která uvádí nelítostná fakta: „Vliv výživy na zdraví ignoruje 40 % Čechů. Nadváhou přitom trpí až 20 % dětí ve věku od 6 do 12 let a 11 % dětí do 17 let. V současnosti se také zvyšuje množství podvyživených dětí, do 12 let jich je 8 % a do 17 let až 12 %. Hrozbou jsou stále také rizika nákazy Salmonellou a dalšími střevními infekcemi. Příčinou těchto problémů je ve velké míře malá informovanost dětí, o tom, jak by měl vypadat jejich správný jídelníček,“ uvádí MUDr. Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu a vedoucí lékař Dětské polikliniky FN v Praze Motole.

Nestlé

Ucelený vzdělávací program o výživě a zdraví Nestlé Healthy Kids,  který je doporučen pro výuku od 3. do 6. třídy, obsahuje zpracovaná témata včetně pomůcek, her a pracovních listů. „Naším cílem je děti nejen poučit, ale také zaujmout a pobavit“ říká Novák a dodává“postupně bychom rádi velkou část programu převedli do internetové podoby“. Nestlé zároveň řadu let podporuje aktivní pohyb a sport dětí, například projektem Orion Florbal Cup ve spolupráci s Asociací školních sportovních klubů.

Více informací najdete na www.healthykids.cz.

 

Reklama