Ústav pro matku a dítě v Praze-Podolí používá nový ultrazvuk. Moderní zdravotnický přístroj pomůže lékařům při vyšetření těhotných žen a umožní včas odhalit možné onemocnění plodu. Půlmilionem korun přispěla na ultrazvuk Nadace ČEZ. O podpoře právě tohoto projektu navíc rozhodli přímo Pražané a Středočeši v anketě, kterou Nadace ČEZ pořádá už třetím rokem.

Nový ultrazvukový přístroj pomůže zdravotníkům vyhlášené pražské porodnice odhalit případné poruchy vývoje dítěte ve 3. trimestru těhotenství a sledovat těhotné s komplikacemi, jako jsou například vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka apod. Výhodou je barevné digitální zobrazení, které umožní dokonce i vykreslit tvář miminka. Zařízení je mobilní a je možné jej v případě potřeby rychle převézt na oddělení jednotky intenzivní péče k pacientkám po císařských řezech či jiných gynekologických operacích. „Ročně náš ústav navštíví přes 5000 budoucích maminek. Při tomto množství byla stávající ultrazvuková zařízení plně vytížená a nutně jsme potřebovali další přístroj,“ vysvětluje Ladislav Krofta, zástupce ředitele ústavu. Nové zařízení bude denně sloužit pro vyšetřování až 30 těhotných a pro účely diagnostiky u pacientek na oddělení JIP. Využití najde i při výuce začínajících lékařů, kteří se budou pod odborným vedením učit provádět rutinní ultrazvuková vyšetření. V pražské porodnici v Podolí pomohou lékaři na svět ročně až 5500 dětem.

ultra

Nový ultrazvuk získal ústav z půlmilionového příspěvku Nadace ČEZ. O účelu daru rozhodla veřejnost v anketě Skupiny ČEZ nazvané „Vaše volba“, ve které pražská porodnice zvítězila mezi projekty navrženými ve středních Čechách. Konkrétně získala více než 1000 z 5300 hlasů. „Potěšila nás podpora, kterou jsme získali od veřejnosti. Je to pro nás potvrzení, že naši práci odvádíme k plné spokojenosti maminek a nejen jich,“ říká Jaroslav Feyereisl, ředitel Ústavu pro matku a dítě Praha.

Anketa „Vaše volba“ umožňuje lidem ve všech regionech ČR určit, na které projekty má Nadace ČEZ přispět. Letos proběhl již třetí ročník. „Možnost ovlivnit směrování části naší podpory využívají každoročně desetitisíce hlasujících, tuto možnost chceme zachovat i nadále. Kromě například tradičních Oranžových hřišť rádi podporujeme kvalitní projekty z oblasti vzdělávání, pomoci handicapovaným nebo komunitního rozvoje,“ říká Bohdana Horáčková, ředitelka Nadace ČEZ.

strihani

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Reklama