Zdraví

Nový trend kvalitních svačin hlásí návrat k domácím svačinám

breakgf

Dopolední svačina by měla pokrýt 15 % denní spotřeby energie dítěte, a proto ji nelze podcenit, nebo dokonce vynechat. Pravidelný přísun kvalitních potravin pro nejmladší děti je důležitý zvláště pro jejich zdravý růst, pro starší žáky a studenty, kteří během studia potřebují udržet pozornost, pak představuje potřebný zdroj energie.

V českých zemích „domácí" svačiny historicky patřily k rodinné tradici, kdy byly děti od raného školního věku zvyklé nosit si je s sebou na dopolední vyučování. Později se mezi malými studenty rozšířil trend, že svačiny z domova nejsou takzvaně „in". Trend „sladkých svačin", které znamenají kupované přeslazené pochoutky, či dokonce sladkosti ze školních automatů, však v sobě skrývají hrozbu dětské obezity, kterou si mnozí rodiče jistě uvědomují. V současné době „do módy" přichází návrat k přírodě, péče o tělesné zdraví, a s tím i vyvážená strava složená z kvalitních surovin nepochybně souvisí.

Nsvacinaejlepší zbraní v tomto nerovném boji je pochoutka, která spojuje chutnou a zdravou svačinku. Takové školák neodolá. Pro stálý přísun energie jsou vhodné sacharidy, které jsou hojně obsaženy v pečivu. Pokud pečivo obsahuje vlákninu, tak se sacharidy pomalu vstřebávají, a tak po celý den pozvolna dodávají organismu energii. Bohatým zdrojem sacharidů je například Šestizrnný chléb od Penamu, který je bohatý na přirozenou vlákninu a obsahuje také zinek. Lahodnou chuť Šestizrnnému chlebu dodávají dýňová a slunečnicová semínka.

Samozřejmě je nutné do jídelníčku zahrnout i ovoce a zeleninu obsahující velké množství vitaminů, které jsou nezbytné nejen pro mladý organismus. Na druhou stranu pouze tyto potraviny dítěti ke svačině nestačí, a to ani v případě, že by mělo sklon k nadváze. Vhodnou skladbu hlavních denních jídel, včetně svačiny, tvoří z jedné čtvrtiny bílkoviny, dále čtvrtinu přílohy - například ve formě cereálií - a zbývající část doplňují ovoce a zelenina. „Ideálně složený jídelníček by měl poskytnout zhruba 55 % až 60 % energie ze sacharidů, například ve formě obilovin, ale jejich důležitým zdrojem je i ovoce a zelenina. Dále maximálně 30 % energie má pocházet z tuků. Ostatní energetický příjem tvoří bílkoviny (maso, drůbež, šunka, sýr, ryba či vajíčko - které slouží zejména jako stavební látka). Důležité je dbát na jejich správný výběr, aby neobsahovaly příliš mnoho živočišného tuku,“ vysvětluje odbornice na vyváženou stravu Blanka Sekerová.

Pro kvalitní růst a vyváženost svačin pro děti jsou nezbytné zejména bílkoviny, které nelze z denních jídel vynechat, nicméně je třeba zohlednit jejich kvalitní a správné složení. Chytré řešení nabízí drůbeží či vepřová šunka se sníženým obsahem sodíku a tuků z řady Kosteláček, které vyrábějí Kostelecké uzeniny speciálně pro dětské strávníky. V rozumném množství se dětem mohou nabídnout také chutné párečky, obsahující vlákninu a Omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají k prevenci srdečně-cévních chorob.

svacina

Pravidelný příjem potravy, tedy i ve formě svačin, je vhodnou volbou i pro dospělé. Tzv. wellness řady, které nabízejí přiměřenou porci bílkovin v drůbežích nebo vepřových šunkách se sníženým obsahem tuku pomáhají k udržení štíhlé linie, ale také při hubnutí. Jak upřesňuje Blanka Sekerová: „Jezte pětkrát denně menší dávky. Tělo tak nebude mít potřebu si energii zbytečně ukládat. Hladina krevního cukru přestane kolísat, čímž oddálíte pocit hladu a přijatá energie nebude využívána k tvorbě tukových zásob.“ Vhodným typem kvalitních zdrojů bílkovin představuje Wellness řada od Maso Planá, a její nabídka šunky nejvyšší jakosti se sníženým obsahem sodíku a masové párky bez obsahu alergenů a lepku.

svacina

   
15.01.2010 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] soleco [*]

  Co je nové a se značkou ať už BIO nebo pro zdravou výživu je fakt drahé.

  Když byly děti ještě školou povinné,vždycky se snídalo a nosily si svačiny z domova.Málokdy se stalo,že si něco kupovaly po cestě.A myslím,že nestrádaly nebo se špatně nestravovaly..chce si to promyslet co jim na druhý den k svačině připravit a bez shonu jim ji ráno s sebou dát.Mívaly samozřejmě i ovoce nebo nějakou zeleninu.Semtam i něco doma upečeného-koláč,bábovku.

  Dnes je trendem,dát jim peníze ať si svačinu koupí a je jasné,že si koupí spíš sladkosti nebo něco ne k jídlu.

  Takovéto nové svačiny kupovat by mě ani nelákalo...

  superkarma: 0 27.01.2010, 02:25:52
 2. [1] sludka [*]

  Myslíte, že normální rodiny budou mít na tyto svačiny?Sml80Sml80

  superkarma: 0 19.01.2010, 13:10:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme