Rodina

Novorozenecké reflexy

Miminko, když se narodí, je naprosto bezbranné a odkázané na naši pomoc a péči. Bez ní by nemohlo přežít. Přesto ale novorozeně není jenom apatickým uzlíčkem. To můžeme pozorovat již v jeho chování. Jeho nejčastějším projevem je pláč, kterým si vynucuje zajištění základních potřeb – potravy, čistoty, tepla a stimulace ochrany.

Každý novorozenec je také vybaven reflexy.

Hledací a sací reflex

Je spojený s potravou. Dotknete-li se tváře novorozence, otočí se otevřenou pusinkou na stranu doteku. Vložením prstu, prsní bradavky nebo dudlíku do úst dítěte vyvoláte sání.

Úchopový reflex

Dotknete-li se dlaně miminka prstem, otočí se jeho ruka kolem prstu. Uchopení je překvapivě silné a dítě se dokáže na prstech udržet. Tato schopnost, která se brzy ztrácí, je pravděpodobně pozůstatkem z našeho vývoje v minulosti.

Morův (“trhavý“) reflex

Jestliže se dítě lekne, prudce zareaguje. Rozhodí paže do stran, jako by hledalo oporu, ruce má při tom široce rozevřené, a hlavou trhne vzad. Tento reflex někdy ukazuje, že s novorozencem manipulujete nesprávných způsobem.

Všechny reflexy jsou postupně vystřídány volně řízenými pohyby a činnostmi spolu s tím, jak vyspívá svalová a nervová soustava dítěte. Chování dítěte se postupně začíná řídit určitými vzorci a z dítěte se stává jedinec, jehož chování lze lépe předvídat.

Měli bychom se starat o vhodnou stimulaci svého dítěte. Časté mluvení, zpívání, chování mu jenom prospívá. Rovněž bychom neměli zanedbávat zrakové vjemy. Miminko rádo pozoruje barevné předměty, a tak můžeme do jeho blízkosti rozvěsit různé hračky, obrázky nebo abstraktní vzory.

Novorozenému děťátku také prospívá tělesný kontakt s rodiči. Je vhodné jej nosit v šátku na těle. Miminko je zvyklé na hluky a pocit tepů srdce i pohyb při chůzi. Pokud mu tento kontakt dopřejete, bude vaše děťátko méně mrzuté a plačtivé.

Těsný fyzický kontakt pomáhá posilovat citovou vazbu mezi dítětem a jeho rodiči.    

S pomocí Dr. Bernarda Valmana sepsala

      
   
30.09.2003 - Těhotenství a porod - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. [5] onohlo [*]

  příroda to má chytře zařízené

  superkarma: 0 20.03.2013, 10:51:03
 2. [4] jithule [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 26.12.2012, 16:47:43
 3. avatar
  [3] hubajda [*]

  pro prvorodicky zajimave

  superkarma: 0 04.11.2012, 11:09:52
 4. [2] Manheru [*]

  :-)

  superkarma: 0 20.07.2009, 21:56:55
 5. avatar
  [1] Jardine [*]

  Vzpomínám si, že jsme Morovu reflexu říkali Letadlo. Mimino rozhodilo ruce, jako by si chtělo hrát na "éro". Přišlo nám to legrační, avšak teď zpytuji svědomí, že jsme s ním neodborně manipulovali. Ach jo, trochu se mi po těch dobách stýská, obě moje děti byly naprosto pohodová novorozeňata.

  superkarma: 0 30.09.2008, 13:30:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme