Bulvár

Novoroční předsevzetí

Jako každý rok jsem přísahala, že začnu cvičit, budu méně jíst a jezdit častěji k matce. Minulý rok jsem přibrala ještě jedno předsevzetí. – přestanu kouřit, hurará!
Připravovala jsem se na to již dlouho dopředu. Od října jsem vychutnávala každičkou cigaretku, jako kdyby právě tahle byla ta poslední. Nevynechala jsem jedinou příležitost si zapálit a u každé cigaretky jsem znovu a znovu přísahala, že prvního ledna končím. Prosinec se chýlil ke konci a mě přepadala deprese, jak kdyby mi měla odjet kamarádka navěky do Austrálie. Při oslavě Silvestra jsem se téměř nenadechla vzduchu, který by neobsahoval nikotin. Pak nastala půlnoc. Ta da da dá… Konec kouření. 

No - do rána to snad počká, přece nepřestanu teď, uprostřed silvestrovské oslavy. Když jsem si to předsevzetí dávala, myslela jsem, jako až se vzbudím na Nový rok, tak od té doby že přestanu kouřit! Oslava trvala až do rána a já vykouřila tolik cigaret, že mi při ranním zakašlání málem vypadla plíce.

Probouzela jsem se do nového rána, hlava mě bolela jako střep, kašlala jsem a kouřem čpěla jak starý Čonka, co kouřil od sedmi let Gitanesky, chrchlal, až se dusil, a v padesáti se opravdu udusil, a duši mi svíral krutý pařát loučení s mou malou, bílou, lehoučkou kamarádkou, průvodkyní v dobrém i zlém, součástí mého jáství. Málem jsem se rozbrečela.

No, nový rok jako takový začíná až v práci, že jo, takže skončit teď uprostřed týdne a trápit se doma na všech těch místech, kde jsem kouřívala – to by byl masochismus. Nic, počkám do neděle, poslední si zapálím v neděli a od prvního pracovního dne už fakt přestanu. V práci je nekuřácké prostředí, takže to půjde dobře.

Přes týden jsem už kouřila méně, abych se moc nerozjela (a také mi svědomí černalo tím nesplněným předsevzetím), a v neděli vykouřila už tu poslední, opravdu poslední ťulinku.

Pondělí. V práci jsem byla zdaleka první, abych se vyhnula byť jen myšlence na můj ranní rituál doma – v televizi běží Dobré ráno, na stole voní kávička a já, natažená na kanapátku vychutnávám první cigaretku. Okamžitě jsem se ponořila do práce. Nedokázala jsem se vůbec soustředit, všechny mé myšlenky vířily kolem jediného – zapálit si. Ale nemohla jsem najít důvod, proč bych ještě mohla své předsevzetí posunout. Kolem poledne jsem se zapřela – nejsem přece žádná třasořitka a své předsevzetí, o kterém jsme kdekomu řekla, dodržím. Obrovská krize nastala po obědě – to si jako teď nezapálím? Teď, po jídle? A čím tedy zakončím oběd?

Vyřešil to balík žvýkaček. Do hodiny jsem ho sežvýkala celý v jednu obrovskou tvrdou kouli. Pusa mě od žvýkání bolela sakramentsky, ale alespoň už jsem měla v hlavě nějakou další myšlenku než pokouřeníčko – namoženou sanici. V práci jsem vydržela, doma nastala krize. Jak se mám dívat na televizi a nekouřit, sakra? Šla jsem se psem ven snad na tři hodiny.

Během dne jsem zjistila, že vždycky musím nějak odpoutat mysl od ústřední kouřící myšlenky. Spát jsem šla radši v osm. Ráno se mi již vstávalo lépe. Den byl stejně špatný jako ten první, jen už jsem věděla, jak se k tomu stavět. Po obědě jsem to málem vzdala. Jenže jsem si uvědomila, že to je poprvé pod mých sedmnácti let, kdy jsem celý den v kuse dokázala nekouřit. Byla jsem si jistá, že podruhé už bych to nedokázala, a tak jsem radši vydržela. I třetí den byl krizový, čtvrtého dne se mi trochu ulevilo. Už jsem se dokázala lépe soustředit a byla pyšná na to, co jsem dokázala. Na ulici jsem potkala chlapíka, co chtěl cigaretu. Hlasitě jsem ho informovala, že JÁ NEKOUŘÍM. To se to hezky říká!

V noci se mi zdál sen, jak sedím v křesle, v každé ruce jednu cigaretu a zahalená v modravém oblaku dýmu báním ta dvě cíga napřeskáčku. Ráno jsem se přistihla, že po očku koukám do koše, jestli tam nezbyl alespoň vajglík. Zbyl. Jenže na něm bylo přilepené rajče.

I tuhle krizi jsem přestála. Pak už to bylo jen lepší. Vždycky, když jsem si chtěla znovu zapálit, jsem si představila, že budu zase trpět jako první tři dny anebo dopadnu jak Čonka.
Dnes je to rok a opravdu nekouřím. Občas mě tedy přece jen popadnou choutky, nejvíce se mi stýská po tom rituálu. Sednout si, zapálit, nádech, zamyšlení a pomalý výdech... Ale připadám si svobodnější. Nejsem na nervy, že nemám dost cigaret. Nepáchnu jako popelník. Po flámku mi není špatně. Vyjdu schody na jeden zátah. Nemám šedavou pleť. Rozchechtám se a můj smích plynule nepřejde v dávivý kašel. Měsíčně ušetřím 1643 Kč, za to se dá koupit spousta věcí. A doufám, že to tak zůstane.    

      
   
09.01.2004 - Společnost - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Vivian [*]

  Andula: s jedním cígem kuřák kromě nikotinu a jedovatého dehtu vdechuje další tisíce chemických látek, sloučenin a splodin... to nemůže logicky zůstat bez následků.

  superkarma: 0 11.01.2004, 21:05:25
 2. avatar
  [25] Andula [*]

  Vivian: to se mi nezdá...

  superkarma: 0 09.01.2004, 22:50:57
 3. avatar
  [24] Sonne [*]

  Holky, já se pochlubím, i když nejsem žádný velký chlubílek. Já 9 dní nekouřím, velký absťák na mě přišel asi 3x, ale vydržela jsem! Nejsem nijak zvlášť nervózní, ale pozoruji jiný fenomén, jsem mnohem citlivější. Skoro kvůli všemu se mi koulí slzy po tváři, ale stačí pohlazení a jsem zase jako . Takže - ZVLÁDÁM TO!!! Budu v pohodě, teď už to vydržím, věřím si...
  P.S. Míšo, taky bych blaženě potáhla a vyfoukla (ten rituál), ale důvodů proč to neudělám je mnohem víc, přesně jak jsi to napsala. Všem, co jsou na tom stejně držím PALEČKY!!!

  superkarma: 0 09.01.2004, 19:48:46
 4. avatar
  [23] sarobrouk [*]

  Já to nevydržela.
  1.1. od 6 od rána nic
  2.1. od 20 hod. 1 cigárko
  3.1. 21 hod. 2 cigárka
  4.1. 20 hod. 3 cigárka
  5.1. 19 hod. 4 cigárka
  6.1. 20 hod. 4 cigárka
  7.1. 19 hod. 4 cigárka
  8.1. 18 hod. 5 cigárek
  9.1. dnes ještě nic, ale koupila jsem si krabičku
  holt celý den to vydržím, ale když si dám vínečko před spaním, tak musím kouřit
  asi budu muset otěhotnět a svědomí mi nedá, já jsem to zvládla jen srazit na polovinu, ale úplně ně, a taky to dělám kvůli večerní kávičce, vínečku a rituálku

  superkarma: 0 09.01.2004, 18:20:47
 5. avatar
  [22] Vivian [*]

  Já někde četla, že na vznik chorob spojených s kouřením (karcinomy, obstrukční choroba plic) stačí i jedna denně.

  superkarma: 0 09.01.2004, 16:26:57
 6. avatar
  [19] Žížala [*]

  Ja jsem takovej "divnej" kurak. Doma ani v praci nekourim, cigarety ani nemam ale kdyz jdu nekam vinarna, diskoteka, zabava jsem schopna vykourit treba 5-10 cigaret...pak nikam treba mesi nejdu a nedam si ani jednu. Pred dalsi akci premyslim kterou bundu nebo kabelku jsem tenkrat mela protoze by tam melo bejt z minula aspon pul krabicky cigaret :-))

  superkarma: 0 09.01.2004, 13:51:00
 7. [16] Anai [*]

  Já kouřila s přestávkami v těhotenstvích a při kojení cca 26 let, ale dost málo, průměrně 5 - 10 denně. Už jednou, když jsem měla 3 roky partnera - nekuřáka, jsem téměř přestala (tedy přestala si cigerety kupovat a kouřila jen při setkání s kuřáky třeba v hospodě nebo na návštěvě 1 - 2). Potom mě ten partner opustil a já zas začala. Teď se mi podařilo totéž: prostě si cigarety nekupuju, denně nekouřím, ale nemám pocit, že jsem o něco ošizena, stejně jako nemám pocit, že jsem na něčem závislá. Tohle jsem vždycky chtěla - vždyť ta jedna dvě cigarety za 14 dní mně určitě na zdraví nepoškodí! Mám přítelkyni, ta kouřila 80 a když s tím přestala, měla asi 2 roky šílené absťáky, byla téměř nesnesitelná, podrážděná, nervozní, nepříjemná.... ale dokázala to, věděla, že jinak by tady dlouho nebyla.

  superkarma: 0 09.01.2004, 13:32:27
 8. avatar
  [14] Lhasa [*]

  Žábina: Když ti to chybí, tak to (svým způsobem) závislost je. Ovšem při frekvenci dvou cigaret denně bych neřekla, že smrtící

  superkarma: 0 09.01.2004, 11:28:14
 9. avatar
  [11] Žábina [*]

  Holky, myslíte že jsem závislá, když vykouřím 2 cigarety denně a to ještě venku ? Jednu když jdu na oběd a druhou když jdu z oběda...když si nezapálím, chybí mi to...

  superkarma: 0 09.01.2004, 10:51:18
 10. avatar
  [7] Mandle [*]

  Jak já ti rozumím . Za měsíc to bude rok, co jsem s tím praštila a taky se cítím svobodnější, voňavější a růžovější .
  Choutky mě taky sem tam přepadnou, ale není to chuť jako třeba na sladké, nepředstavuju si chuť tý cigarety, spíš ten rituál. Udělat si kafe, vzít si časopis, zapálit si a vegetit. To sem tam chybí. Naštěstí to kompenzuje spousta lepších pocitů.

  superkarma: 0 09.01.2004, 09:21:59
 11. avatar
  [6] Aja [*]

  A je teprve 10 ledna...

  superkarma: 0 09.01.2004, 09:20:16
 12. avatar
  [5] Dašenka [*]

  Žena je žena, ale dobré cigáro - to je pokouřeníčko. O.Wilde
  Já si předsevzetí nedávám.Jsem příležitostný kuřák, spíš o dovolené kvůli komárům. Začátkem listopadu jsem si řekla, že nebudu a od té doby nekouřím. Navíc doma se u nás nikdy nekouřilo a připadá mi pod úroveň třást se v mrazu na balkoně.

  superkarma: 0 09.01.2004, 07:38:58
 13. avatar
  [4] jasmina [*]

  Kourim jen jednou tydne, kdyz jdeme s se bavit . Jindy ne vubec

  superkarma: 0 09.01.2004, 04:44:08
 14. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Měla jsem kdysi na vejšce takový nepříjemný zážitek... chodila jsem s klukem, který kouřil. Moje tehdejší nejbližší kamarádka kouřila také. Já jsem nekouřila a nekouřím. Jednou jsme byli s partou v klubu tancovat, oni dva samozřejmě taky. Přišlo na cigarety (pochopitelně), moje kamarádka neměla (byla chudá, tak si jich nemohla moc dovolit), dostala tedy jednu od mého kluka a pak si ji společně vychutnávali... ještě asi deset minut si povídali o tom, jak je kouření slastný. Já tam seděla jak tvrdý Ý, ten kouř mi smrděl, neměla jsem co říct... připadala jsem si, jako když oni dva jsou členové nějakého soukromého klubu, do kterého já nemám přístup. No jak debil jsem se prostě cítila.

  Za nějaký čas se ten kluk se mnou rozešel a začal chodit... hádejte s kým.

  Jo, kouření...

  superkarma: 0 09.01.2004, 04:35:16
 15. avatar
  [1] Vivian [*]

  Moc hezky napsáno. Blahopřeju vám, Míšo, k tomu, jak jste zatočila s jedovatou závislostí.

  superkarma: 0 09.01.2004, 00:27:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme