Zdraví

Novinky v ortodoncii

 

Potřebuji rovnátka, ale nechci, aby byla vidět! Na první pohled paradoxní nesplnitelné přání. Výsledkem snahy o jeho uskutečnění  jsou například ortodontické postupy stručně označované jako „linguální technika“ a „invisiling“. Obě tyto metody mají omezenou indikaci, jsou úzce provázány s využitím speciálních počítačových programů a jsou ekonomicky vysoce náročné. Nicméně, jak na téma linguální techniky, tak invisilingu se v zahraničí, například v sousedním Německu,  konají pravidelná odborná setkání a oba pracovní postupy dávno přestaly být tajemným experimentem. 

Linguální technika je léčebný postup, při němž je fixní ortodontický přístroj umístěn na vnitřní straně zubů, tedy ze strany patra a jazyka. Na viditelných ploškách zubů není prakticky nic patrného. Určitě vás napadne otázka, proč se vlastně takto nenápadně nerovnají zuby už dávno? Vždyť fixní ortodontické přístroje na viditelných ploškách zubů se i u nás zhotovují poměrně dlouho….

Jedním z důvodů jsou omezené anatomické možnosti  vnitřního prostroru dutiny ústní a z toho vyplývající zúžení indikací. Znamená to, zjednodušeně řečeno, že na umístění „neviditelných“  linguálních rovnátek je třeba mít místo, zejména ve skusu. Veškeré instrumentarium a zámečky, které se na zuby z vnitřní strany lepí, se zásadně liší od těch, které jsou připevněné na předních ploškách zubů. Fixace zámečků na vnitřní plošky zubů probíhá obvykle s pomocí předem připravených nosičů a jejich optimální rozmístění upřesní počítač.  Rovněž drátěné oblouky, které se do zámečků na vnitřních ploškách zubů přivazují a jimiž se upravuje tvar zubního oblouku, se nejlépe formují a aktivují s pomocí k tomu určeného speciálního počítačového softwaru. Nevýhodami linguální techniky je obtížné čištění a omezení prostoru pro pohyb jazyka. Někteří pacienti mají proto zpočátku značné problémy s výslovností.

Invisiling označuje léčebný postup, při němž korigujeme drobnější nepravidelnost tvaru zubních oblouků a postavení jednotlivých zubů pomocí individuálně zhotovené sady průhledných, částečně elastických  snímatelných dlah. Ani tento ortodontický přístroj, který se dá nosit prakticky neustále, nikdo z okolí pacienta nevidí. Velkou předností je možnost jeho libovolného sejmutí a dokonalého udržování hygieny dutiny ústní. Na modelech chrupu s ortodontickou vadou, kterou budeme s pomocí metody invisilingu léčit, se opět s využitím speciálního softwaru provede postupná přestavba zubních oblouků až do konečného stavu, kterého chceme léčbou dosáhnout. Dílčí změny jsou počítačem zaregistrovány a podle nich se zhotoví řada postupně se měnících virtuálních modelů léčeného chrupu. Na nich se zhotoví série  pružných průhledných dlah, může jich být deset, dvacet i více, podle toho, co plánujeme, očíslují se a pacient je po podrobné instruktáži postupně nasazuje a odkládá podle stanoveného pořadí. Avšak ani tento „ortodontický matrix“ nenahradí včasný zásah odborného lékaře a jeho individuální přístup k řešení nepravidelností našeho chrupu.

      
   
12.02.2004 - Zdraví - autor: MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.

Komentáře:

 1. [25] sdrawa [*]

  Ortodoncie je velmi důležitá, moje dcera měla křivé zuby a doktoři jí ty zuby skvěle srovnali, sama o ortodoncii uvažuji

  superkarma: 0 13.06.2013, 15:40:33
 2. avatar
  [21] Conny [*]

  Teda když to tady tak čtu a chtěla bych rovnátka (která dávno mám a jsou super) myslela bych si, že kvůli jejich pořízení budu muset vykrást lékárnu kvůli práškům proti bolesti a banku kvůli dostatku peněz. Není to tak hrozné! Já platila 4 500 Kč a bolest se dá v klidu vydržet. Jen to kousání chvíli bolí. Au, au... Ale všem doporučuji

  superkarma: 0 16.04.2004, 19:58:01
 3. avatar
  [18] Ivka 2 [*]

  Ahojte holky, tak jste mi asi dodaly odvahu.Rozhoduju se asi 2 roky, jestli do toho jit.Ja nemam sice krivy zuby, ale zacinaji se mi rozjizdet a delat mezery.Zubarka me od toho odrazuje, ze je to bolestivy a ze ty mezery nejsou tak spatne, a ze v mym 30 letech je to pry uz pozde, je pry mozne ze po sundani rovnatek, se zuby zacnout zase rozjizdet. Ja totiz nemam zalozeny koreny na vsechny 5, dole to neva, tak to drzi pohromade, ale nahore je to horsi. Mam to zkusit, boli to? kolik stoji rovnatka jenom nahore?

  superkarma: 0 15.02.2004, 11:37:56
 4. [17] Chana [*]

  Verada: S tou bolestí je to fakt, i po těch 11 letech si na to živě vzpomínám, vůbec mě předtím nenapadlo, že by to mohlo bolet. A taky jsem zpočátku měla plnou pusu boláků - odřenin od zámků. No už moje babička říkávala - parádo trp! No taky koukám, jak přitvrdily ceny - mě to stálo tehdy cca 600 Kč, na radu zubařky jsem se zaregistrovala u jiné zdravotní pojišťovny, která dost přispívala.

  superkarma: 0 13.02.2004, 21:43:17
 5. [10] Chana [*]

  Ahojte, já nosila fixy na spodní čelisti v 25 letech a byla jsem za exota (teď mi bude 36!), ale jsem moc ráda, že jsem to absolvovala... Horní čelist mi "opravili" v dětství vytržením 2 stoliček a špičáky se samy zařadily a o spodních zubech tehdy prohlásili, že je rovnat nebudou, že to není vidět!!!

  superkarma: 0 13.02.2004, 01:17:21
 6. avatar
  [8] houserop [*]

  Mne rikala doktorka na horni i dolni nejmin 20 tisic. A to jsme se bavily o kovovych rameccich... Asi mam divny zuby.

  superkarma: 0 12.02.2004, 15:05:53
 7. avatar
  [3] ještěrka.ehp [*]

  Petronela: A jak to funguje na splátky a na kolik to víde takhle i s těma barevnýma ozdůbkama?

  superkarma: 0 12.02.2004, 08:37:12
 8. avatar
  [2] Petronela [*]

  Ahoj vsichni, ja mam fixy nahore zcela viditelne, ale vubec mi to nevadi, dokonce si nechavam davat barevne gumicky, vzdy aby to ladilo k vlasum, nebo obleceni a zitra jdu nasazovat spodni a uz se moc tesim, vysledek opravdu stoji za to.
  ještěrka.ehp: Jde to i na splatky.

  superkarma: 0 12.02.2004, 07:48:46
 9. avatar
  [1] ještěrka.ehp [*]

  Je to pěkný a moc bych to chtěla, ale ta cena

  superkarma: 0 12.02.2004, 07:43:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme