Zdraví

Novinky v antikoncepci očima odborníka

Po celý měsíc prosinec jsme se zabývaly ryze ženským tématem – antikoncepcí a představením novinky – náplastí s názvem EVRA.
Oslovily jsme odbornici – gynekoložku MUDr. Evu Mazánkovou–Outlou, aby nám odpověděla na tři otázky, které se k této novince vztahují.

Co si o ní paní doktorka myslí??
Jaký je zájem o tuto náplast mezi jejími pacientkami?
Stane se tato forma antikoncepce módním trendem???

Pokud vás to zajímá, přečtěte si odpovědi odborné lékařky.

1. Co si myslíte o novince ve světě antikoncepce – o náplasti s názvem EVRA?
Jedná se o převratnou novinku v nabídce antikoncepčních metod v České republice. Jedná se o týdenní náplast, která obsahuje zásobu hormonů. Tyto hormony se uvolňují přímo do krve přes kůži, odpadá tím jednak efekt prvního průchodu játry, a zároveň je zabezpečena stálá hladina hormonů v krvi. Hlavní výhodou Evry je snadnost užívání – náplast se nalepí 3x za sebou po týdnu a pak následuje volný týden bez náplasti. Toto schéma užívání je mnohem snadnější ve srovnání s užíváním pilulek, na které musí žena myslet nejen denně, ale ideálně i ve stejnou denní dobu. Chyby v užívání, které jsou nejčastější příčinou selhání hormonální antikoncepce, jsou mnohem vzácnější. Zároveň v okamžiku plánování rodičovství lze Evru, stejně jako pilulky, vysadit. Antikoncepční účinnost je s pilulkami totožná, stejně tak příznivé účinky na pleť a sílu a bolestivost měsíčků. Jedná se o novou – chytřejší a pohodlnější - cestu do těla.

2. Pozorujete ve své ordinaci zájem pacientek o tuto formu antikoncepce?
Zájem pacientek je velký. Mnoho žen se ptá na podrobnosti této nové metody. Nejčastější obavou je strach o přilnavost náplasti. Tyto obavy nejsou na místě – podle mých zkušeností náplast velice dobře drží i při zvýšených nárocích (sauna, cvičení). Druhá nejčastější otázka se týká antikoncepční spolehlivosti. Podle všech dosavadních zkušeností je Evra stejně spolehlivá jako pilulky, a navíc zde odpadá u pilulek tak časté zapomínání, které je nejčastější příčinou selhání antikoncepčního účinku. Podle mých zkušeností se jedná o metodu, která je „chytrá“ a pohodlná.

3. Myslíte si, že by se tato forma antikoncepce mohla pro mladé dívky stát módním trendem? Ano. Myslím, že tato nová forma antikoncepce si zaslouží být „haute couture“ mezi antikoncepčními prostředky. Měla by se stát trendem moderního životního stylu.

Na článku spolupracovala redakce a gynekoložka MUDr. Eva Mazánková-Outlá  

     
   
30.12.2003 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Moňas: Hlavně mě děsí, že zjistím, že jsem ji ztratila a teď budu přemýšlet, jestli tam byla ještě včera nebo už ne. Když zapomenu piluli, tak vím přesně, kdy jsem ji měla vzít a nevzala a nijak často se mi to nestává.

  superkarma: 0 02.01.2004, 16:52:12
 2. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Tobě se litr za tři měsíce nezdá moc? Já platím za 3 měsíce tři stovky za antikoncepci, se kterou jsem maximálně spokojená.

  superkarma: 0 01.01.2004, 16:34:39
 3. avatar
  [12] Camuska [*]

  kontrolovat furt jestli to drží tak jak má radši pilule a žádný velký risky

  superkarma: 0 30.12.2003, 18:28:59
 4. avatar
  [10] Jupíí [*]

  Taky by mě zajímalo jestli je doktorka gynekoložka Mazánková -Outlá skutečná žijící bytost, provozující někde praxi ( a kdepak) nebo výplod mozku reklamního redaktora.

  superkarma: 0 30.12.2003, 15:30:25
 5. avatar
  [6] Žížala [*]

  No holky vy mate teda votazky. Clanku o tyhle naplasti tady bylo pred vanocema naseto a navic jeste nekolikadenni soutez a vy o tom stale nic nevite ? To asi zadavatele trefi slak ze investoval do reklamy naprosto zbytecne

  superkarma: 0 30.12.2003, 12:34:47
 6. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Máňa-opice: litr na 3 mesice!?

  superkarma: 0 30.12.2003, 12:16:51
 7. avatar
  [3] Žížala [*]

  Myslim ze kolem tisicovky na tri mesice...

  superkarma: 0 30.12.2003, 10:20:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme