Zdraví

Novinka v léčbě osteoporózy

oste

V ČR postihuje osteoporóza téměř 500 tisíc žen. I přes riziko zlomenin ale léčba osteoporózy po prvním roce nemoci zajímá jen 47% nemocných. Osteoporóza neboli řídnutí kostí totiž nebolí. Pokud vás postihne, tak o tom dlouho nemáte ani tušení, může se maximálně stát, že vás bolí záda. Při onemocnění ubývá kostní hmota - je to tím, že mechanismy, které regulují její tvorbu a odbourávání, nejsou v rovnováze a převažuje tak proces odbourávání kostní hmoty. Nejčastěji onemocní ženy po přechodu: "Ženské pohlavní hormony, estrogeny, dokáží tuto rovnováhu vyvažovat a chrání kosti před nadměrným odbouráváním kostní hmoty.

Pokud je jich však po přechodu málo, může se zvýšit riziko vzniku osteoporózy, protože odbourávání začíná převažovat. Má se za to, že osteoporózou trpí 20 % žen ve věku okolo 50 let a až 80 % starších 80 let," říká doc. MUDr. Štěpán Kutílek, CSc., specialista na metabolická onemocnění skeletu, z pardubického Centra klinického a základního výzkumu (CCBR).

Pro osteoporózu jsou typické opakované zlomeniny, které navíc vznikají velice nečekaně - třeba při kašli.

Prevence především

Kostní hmota se vytváří až do 25. Roku života. Vzniku osteoporózy lze předcházet adekvátní fyzickou aktivitou a kvalitním stravováním s dostatečným přísunem vápníku (mléčné výrobky, zelenina).
Přiměřené slunění by mělo zajistit požadované množství vitamínu D, je třeba nekouřit a omezovat kofein či alkohol. Situaci zhoršují i jiné choroby, například poruchy vstřebávání živin, některé nádory, nemoci ledvin či různé léky, hlavně kortikoidy.

Proč je léčba problematická?

Sice už máme účinné léky, problémem je ale nechuť pacientů užívat je dlouhodobě. "Například některé bisfosfonáty (léky snižující ztrátu kostní hmoty) se podávají každý den nebo 1x týdně a mohou přitom podráždit žaludeční sliznici. Nemocní je musí užívat nalačno, vydatně zapíjet a alespoň půl hodiny zůstávat ve vzpřímené poloze," popisuje MUDr. Kutílek.
Nemocní mají obecně problémy s disciplínou - užívání léčiv v kratších intervalech je obtěžuje, v delších intervalech na ně zapomínají a nedorazí ani na kontroly. Jen 47 % lidí, kteří pravidelně užívají léky proti osteoporóze, pokračuje po 1. roce v léčbě!

Novinka v léčbě

Situace se zřejmě zlepší s příchodem nového léku, který je nyní klinicky zkoušen. Podává se za kontroly lékaře podkožně, pouze 1x za půl roku: „Důležitým typem kostních buněk jsou osteoklasty, které se specializují na odbourávání kosti. Aby mohly 'pracovat', musí být aktivovány. To se děje tak, že se na jejich speciální vazebné místo neboli receptor naváže zvláštní molekula (RANKL).
Nadměrné účinky této molekuly blokuje v těle normálně jiná látka - osteoprotegerin. A právě tu napodobuje nový přípravek Prolia. Osteoklast díky jeho účinkům nebude aktivován a zvýšené odbourávání kostní hmoty bude potlačeno. Dlouhodobě dojde k navýšení její hustoty a ke snížení rizika zlomenin,“
říká MUDr. Kutílek.

Zdroj: Tisková zpráva

   
09.03.2011 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [2] *modrá [*]

  Pálivka — #1 jaké problémy z rameny ?

  superkarma: 0 09.03.2011, 09:39:47
 2. [1] Pálivka [*]

  I já mám osteoporozu, užívám již přes dva roky lék Alendronat, po dvou letech jsem opět byla na kontrole a dozvěděla jsem se, že se mi toto onemocnění zlepšuje. Moc mě to potěšilo.

  Ale jak jsem na to přišla. Měla jsem značné problémy se zrmrlými rameny, kdo to zažil, ví o co jde. Je to hodně bolestivé. Chodila jsem na rehabilitace, kde jsem jednou slyšela pacientku, která říkala, že každá žena po padesátce by měla jít na kontrolu, zda nemá oteoporozu. U ní se to zjistilo pozdě a již chodila o berlích. Po vyslechnutí této rady jsem se o to začala zajímat a zmínila jsem se svému ortopedovi. Ten si půjčoval jednou do měsíce přístroj, který právě sloužil ke zjištění osteoporozy. Opravdu jsem

  měla nález, lékař mě poslal na další vyšetření do Pardubic a nález se potvrdil. Začala jsem užívat léky

  a jak se zjistilo, došlo ke zlepšení. Jsem tomu moc ráda. Ale kdybych nevyslechla pani, která o tomto mluvila, asi by mě vůbec nenapadlo, že něco takového existuje. Je škoda, že třeba lékař na periodické prohlídce tuto možnost nenabídne. Koho dneska nebolí v pokročilém věku záda? Trpí tím i mladí. Většinou si řekneme, tělo je opotřebované, ale vůbec ho nenapadne, že může jít právě o osteoporozu. Pravda je, že jsem snad půl roku měla hroznou chuť na jogurt.Co já jsem jich denně spořádala. Tělo to asi potřebovalo. Nyní, když beru lék, mé tělo již po jogurtech netouží. Samozřejmě si občas dám jogurt, ale není to v takovém množství. Tak lidičky dbejte o své zdraví a jděte na vyšetření, nebolí to a navíc vás to zbaví problému, s kterým by se v pozdějším věku nedalo nic dělat.

  1. na komentář reaguje *modrá — #2
  superkarma: 0 09.03.2011, 09:00:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme