Bulvár

Nové: zákaz usednutí

Každý, kdo z vás byl v Itálii, respektive v Benátkách a Florencii, tak ví, že tam platí jistá omezení pro turisty (i domácí obyvatelstvo). Průvodci bez oficiálního povolení si neškrtnou (či spíše, kdyby na ně přišli, tak by museli zaplatit pokutu) a není povoleno rozbalit si svačinu před památkami.

Zákazů je víc a já se přiznám, že kdyby alespoň polovina byla praktikována u nás, byla bych moc ráda.

Dvě nejvíce navštěvovaná italská města, Benátky a Florencie, nově zavedla, pod pokutou 50 euros, zákaz sezení nebo „rozložení se“ (rozuměj natáhnout se jak dlouhý, tak široký) před nejslavnějšími památkami.

Ve Florencii mají turisté i domorodci zakázáno posadit se a rozložit se na prostranství před katedrálou a před kostelem Santa Maria Novella. Později se toto nařízení ve městě rozšíří i na tři historická náměstí: Santa Croce, Santa Spirito a Santissima Annunziata.

Jako každé nové nařízení, ani toto nepřejde lidem ihned do krve, a tak zpočátku budou policisté tolerantní a budou pouze napomínat a žádat lidi, aby se zvedli. Později ovšem dojde i na pokuty.

V Benátkách radnice rovněž nedovoluje návštěvníkům koupat se v kanálech a procházet se s nahým trupem. Na zákaz odhazování odpadků (žvýkaček, lahví, obalů od jídla, špačků a krabiček od cigaret) budou upozorňovat cedule ve čtyřech jazycích – italštině, angličtině, francouzštině a němčině.

A tahle nařízení by měla být zavedena i u nás. Copak pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí a zrovna tak jezdecká socha Sv. Václava na Václavském náměstí v Praze musejí být obleženy nenechavými turisty, kteří si na jejich podstavce odloží svá těla? Kam se poděla úcta k památkám a k předkům?

Máme to zapotřebí hledět v létě každý den na odhalené trupy mužů v centrech měst, potažmo v dopravních prostředcích? Kam se poděla úcta k sobě navzájem?

Nebylo by marné, aby takováto nařízení přijala i naše města a příslušné instituce.

Jak se na to díváte vy?  

       
   
20.08.2003 - Společnost - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Simba: Tak tam nejezdi a uvidíš, když vás bude takových víc, tak to třeba zruší.

  superkarma: 0 09.12.2003, 21:57:47
 2. avatar
  [16] Simba [*]

  Ach jo, takže příště si v Benátkách asi nesednu na schody chrámu .... škoda.

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:45:22
 3. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Koneckonců když se země nestará o turisty, tak o ně asi nestojí.

  superkarma: 0 23.11.2003, 18:52:15
 4. avatar
  [11] Ťapina [*]

  BIM: Hm, čerstvě opravená fasáda historického domu a hned druhý den počmáraná. To bych se taky vztekla. Ti, co něco umí, čmárají i u nás po šedivých zdech, ale těm druhým jde jenom o to, nechat po sobě pozůstatek na co nejvzácnějším místě.

  superkarma: 0 20.08.2003, 13:18:02
 5. avatar
  [7] Sirikit [*]

  Víc mě rozčilují sprejové nápisy a různé jiné nesmysly na podstavcích soch nebo na fasádách historických budov než pár turistů, co se rozloží někde na obrubníku kašny či jinde. Jiná věc ovšem je, když po sobě nechají nepořádek v podobě kelímků, mastných papírů a nedopalků. To by už tolerovat nemělo. A že si v parnu někdo svlékne tričko, no to je neštěstí, když se to nějakému škarohlídovi nelíbí, ať se nekouká a nebo se svlékne taky pokud zrovna nenechal svaly doma, jak už rekla Matiee.

  superkarma: 0 20.08.2003, 10:09:19
 6. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Tentokrát plně souhlasím s Tomášem. Sednutí si k památce jí neublíží, ublíží jí ten, který projde bez povšimnutí kolem a odhodí tam papírek od zmrzliny. Ten kdo si k ní sednul, má asi o ni zájem, a od toho památky jsou.

  superkarma: 0 20.08.2003, 09:40:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme