Ministr Julínek slavnostně otevřel nové traumacentrum v Brně–Bohunicích. Jeho vybudování přišlo na 380 milionů korun.

Nemocnice za peníze rekonstruovala například operační sály a postavila nový urgentní příjem.

Brněnští odborníci na zdravotnictví otevření nového traumacentra vítají. Část odborníků i politiků však kritizuje to, že ministerstvo zároveň odebralo statut traumacentra Úrazové nemocnici.


Lidé z Úrazové nemocnice v Brně, kde by jejich traumacentrum mělo být zrušeno, se bojí, aby jejich přístroje nepřevezli do nového traumacentra. Asi stovka zaměstnanců se je rozhodla hlídat. V Úrazové nemocnici jsou odboráři odhodlaní „bránit nemocnici i vlastními těly“.

„Důležitý je tým odborníků, který je v Bohunicích připraven, zatímco v Úrazové nemocnici chybí,“ argumentovala náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.

Jihomoravský hejtman argument ministerstva odmítá a staví se za původní traumacentrum v centru Brna. „Je tam sehraný tým odborníků a ministr Julínek se rozhodl, že tento tým zlikviduje, když neměl vyřešenou úrazovku,“ prohlásil Michal Hašek.

 

Jedním z argumentů ministerstva mají být lepší podmínky převozu pacienta z vrtulníku na operační sál, které má Bohunické centrum přinést. Současné traumacentrum ale tvrdí, že právě s tímhle problém nemá. „My dosahujeme nejkratšího času od převezení pacienta k začátku operace. Výhodou je právě ta organizace, která v nemocnici je,“ zdůraznila lékařka Lenka Doležalová.

 

Julínek vyloučil ze sítě traumacenter také to pardubické, i tam se zvedla vlna nevole, ministrův záměr ostře kritizoval sociálnědemokratický hejtman. V Brně a Pardubicích dnes kvůli plánovanému rušení traumacenter zasedají bezpečnostní krajské rady.

Reklama