Zdraví

Nové traumacentum v Brně


Ministr Julínek slavnostně otevřel nové traumacentrum v Brně–Bohunicích. Jeho vybudování přišlo na 380 milionů korun.

Nemocnice za peníze rekonstruovala například operační sály a postavila nový urgentní příjem.

Brněnští odborníci na zdravotnictví otevření nového traumacentra vítají. Část odborníků i politiků však kritizuje to, že ministerstvo zároveň odebralo statut traumacentra Úrazové nemocnici.


Lidé z Úrazové nemocnice v Brně, kde by jejich traumacentrum mělo být zrušeno, se bojí, aby jejich přístroje nepřevezli do nového traumacentra. Asi stovka zaměstnanců se je rozhodla hlídat. V Úrazové nemocnici jsou odboráři odhodlaní „bránit nemocnici i vlastními těly“.

„Důležitý je tým odborníků, který je v Bohunicích připraven, zatímco v Úrazové nemocnici chybí,“ argumentovala náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.

Jihomoravský hejtman argument ministerstva odmítá a staví se za původní traumacentrum v centru Brna. „Je tam sehraný tým odborníků a ministr Julínek se rozhodl, že tento tým zlikviduje, když neměl vyřešenou úrazovku,“ prohlásil Michal Hašek.

 

Jedním z argumentů ministerstva mají být lepší podmínky převozu pacienta z vrtulníku na operační sál, které má Bohunické centrum přinést. Současné traumacentrum ale tvrdí, že právě s tímhle problém nemá. „My dosahujeme nejkratšího času od převezení pacienta k začátku operace. Výhodou je právě ta organizace, která v nemocnici je,“ zdůraznila lékařka Lenka Doležalová.

 

Julínek vyloučil ze sítě traumacenter také to pardubické, i tam se zvedla vlna nevole, ministrův záměr ostře kritizoval sociálnědemokratický hejtman. V Brně a Pardubicích dnes kvůli plánovanému rušení traumacenter zasedají bezpečnostní krajské rady.

   
04.12.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] stasha [*]

  Jaštěrička: Zbudování nového centra vyšlo levněji než rekonstrukce úrazovky Fakt ti přijde lepší nalít víc peněz do centra, kde nesmí fungovat heliport v noci?

  superkarma: 0 04.12.2008, 20:03:52
 2. avatar
  [3] Jaštěrička [*]

  kdyby ty prachy radši investovali do staré Úrazovky,která je co se týče úrazů nejlepší nemocnice široko daleko Jenže to by nesměla stát na lukrativním pozemku v centru, na který si již nepochybně brousí zuby nějací kámoši

  superkarma: 0 04.12.2008, 17:54:03
 3. avatar
  [2] sonaa [*]

  Julínek je

  superkarma: 0 04.12.2008, 15:29:43
 4. avatar
  [1] Ch.Z. Kochanská [*]

  Nemocnice rekonstruovala za peníze? To nebylo za brambory?

  superkarma: 0 04.12.2008, 10:58:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme