Zdeněk Svěrák už několikrát dokázal, že není jen autorem jednoduchých dětských písní a světoznámým cimrmanologem, ale vyniká i v umění spisovatelském. Nechte se pohladit krásou českého jazyka v jeho nejvytříbenější podobě a sáhněte i vy po Nových povídkách.

Nove povidkyDíky další knize pro dospělé čtenáře s názvem Nové povídky, vydané v nakladatelství Fragment, se měl Zdeněk Svěrák šanci proměnit v mentálně retardovaného chlapce, manželku nespokojenou s osudem či v muzikanta, který má problém s dvojím viděním. A právě ona tolik oblíbená ich-forma dodává knize neopakovatelný nádech něčeho blízkého a známého. Opravdu netuším, jak to pan Svěrák dělá, ale některé jeho povídky dokážou současně pohladit i nepříjemně zamrazit (stejně jako má oblíbená píseň Semiška od kmotra Jaroslava Uhlíře, který knížku nejen pokřtil, ale i rozezpíval diváky napříč všemi věky).

A i když se čtenář v knize setká s vyprávěním čistě příjemným, nesklouzává toto do líbivého patosu, jaké je poslední dobou tak často k vidění.

Zdeněk Svěrák prostě nezapře svůj inteligentní duchaplný humor okořenění špetkou sarkasmu a to je zatraceně dobře.

Jak sám spisovatel na autogramiádě prohlásil, nejlepší je povídka první - Betlémské světlo.

Jedná se o příběh hebký a nadýchaný, jako chomáček ovčí vlny či první jarní vločky, který však v sobě skrývá i hluboký zármutek a nespravedlnost celého světa. I kdyby zbytek knihy nestál za nic (což tak jednoznačně není), tato povídka vše vyváží. Ostatně, posuďte samy:

„... Ale teď vidím, že na střeše kůlny zůstávají vločky na živu. Tak budeme mít bílé Vánoce. Táta říká, že bílé Vánoce jsou to pravé. Já už na Ježíška nevěřím. Věřil jsem do patnácti let, protože jsem retardovaný a my to máme všechno zpožděné. Ježíšek není, Petře, řek mi táta loni. Ale Ježíš, to si pamatuj, ten je. Kdyby nebylo Ježíše, tak by naše utrpení bylo ještě větší...“

Kniha Nové povídky je skutečně příjemným čtivem zahánějícím podzimní splíny i předvánoční deprese. V mnoha postavách spatříte své blízké, v jedné, dvou pak možná i kus sebe sama. A když nic jiného, dozvíte se, že někteří lidé jsou na tom ještě daleko hůře než vy.

Usaďte se tedy pohodlně ke krbu, zachumlejte se do ručně pleteného svetru, dopřejte si šálek svařeného vína, sáhněte po knize Nové povídky s karikaturními ilustracemi Jaroslava Weigela, a ať vám chutná!

Ale abychom jen nechválili, po delším hledání se podařilo najít i pěkně šťavnatou chybu: Kniha je tak neskutečně čtivá, že ji zhltáte během chviličky,a pak vám bude líto, že nemáte co číst.

  • Název knihy: Nové povídky
  • Autor: Zdeněk Svěrák
  • Ilustrace: Jaroslav Weigel
  • Obálka: Michal Weigel
  • Cena: 249 korun
  • Nakladatel: Fragment
  • Hodnocení: 5 hvězdiček z pěti

Autor o knize

SvěrakJak píšete povídky? Sednete si a řeknete, teď napíšu povídku?
Jak jsem napsal, je to, jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň, nebo třeba švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuji, co bylo předtím a potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu i šťávu.

Máte nějakou zpětnou vazbu? Komu dáváte povídky číst, a nebojíte se, že budou vydané povídky, které za vydání nestojí?
První je čte moje žena, ta by špatnou povídku nepustila. Pak taky tady Jaroslav Weigel, který k nim dělal obrázky.

Čtěte také...

Reklama