Bulvár

Nová poradna na ženě-in se představuje

 

Prostřednictvím poradny architekta Ing. Karla Smejkala se nemusíte bát zeptat se na cokoliv z oboru navrhování, stavby, projektování, nebo jen volby barevných designů.

Ptejte se odborně i laicky. Ing. Karel Smejkal neodpovídá jen ze své zkušenosti, neboť na to si připadá ještě příliš nezkušený, ale mnohé odbornější dotazy neváhá konzultovat jak u svých kolegů na akademické půdě, tak i z praxe. Pokud máte něco na srdci, s čím si nevíte rady, napište mu a on se Vám pokusí co nejdříve na Vaše dotazy odpovědět

 

Ing. Smejkal a jeho architektonická činnost

Samotnou architektonickou činnost provádí Ing. Smejkal jednak jako externí učitel na ČVUT – typologie a navrhování staveb I. a II. ročníky, katedra Architektury. Za tuto činnost nepobírá žádný plat. A poté jako spolupracovník a poradce agentury BKR Ing. Pavla Boreckého (navrhování, projektování).

Architekturou se zabývá proto, že ji má rád, ale v prostředí naší, jak uvádí byrokratické společnosti, volí daleko příjemnější zdroje obživy a tím má možnost se této problematice věnovat v podobě nestranného odborníka.

 

V čem vám může poradit:

Předmětem jeho práce je zadávat a kontrolovat návrhy dispozic rodinných domů, bytů, hotelů, kin a dalších staveb. Navrhování kuchyní a koupelen. Sám uvádí, že to, co se realizuje a je představováno v katalozích firem, mnohdy postrádá logiku a nadhled. Sám v pozici úspěšného obchodníka se snaží vštěpit novým architektům cit nejen pro stavbu, ale hlavně pro uživatele budoucí stavby. Mnohokrát se setkal s nepochopením své vědecké práce na akademické půdě. Kde architekt v pozici kantora ani netuší, že veškeré jeho tvůrčí nápady vycházejí jen z něho a takové by chtěl i práce svých žáků, přitom nepochopil to, že za svou kariéru nepostavil šest různých rodinných domů, ale podobných, čemuž hrdě říká „svůj styl“, přitom těch šest rodin, co v nich žijí, se navzájem liší temperamenty, způsobem života i vnímání například barev a prostoru.

 

Dnes jsme svědky novostaveb, které v Praze stojí nehorázné peníze, přitom nikdo kupující neupozorní například na  akustické problémy. Příklad za všechny:

Zákazník si pořídil nový byt 3+1. Realitní společnost jej zavedla do novostavby ještě před dokončením, a tak dva milióny utratil. Jaké bylo jeho zděšení, když se nastěhovali všichni noví majitelé, že skrz zeď  slyšel i kýchnutí tak nahlas, že se otočil. Nemůže ale nic dělat, akustika odpovídá normám naší země. Asi si ještě nikdo neuvědomil, že dnešním trendem je nemít nábytek, a tak se hluk šíří úplně jinak, i když budovy normám odpovídají. Je to tentýž problém jako s architekty a jejich opomíjením psychologické různosti lidí.  

 

Dalším příkladem by byla novostavba na Zbraslavi, kde novomanželé přišli s půdorysem právě stavěného bytu, a naneštěstí stavebník opomněl zachovat dostatečně široké místo od rohu stěny ke dveřím, kde všude bylo jen cca 20 cm. Tedy vznikl by nepoužitelný kout v bytě, kde je to nejcennější právě úložný prostor. Stačilo plány poopravit a nyní mají novomanželé všude vestavěné skříně, což jim všichni sousedé právem závidí. U nich v pokojích s takovou banalitou počítáno nebylo.

 

Do třetice příklad nabídky realitní společnosti mezonetového bytu v podkroví, kde se v horním patře (pracovna, ložnice) nedalo plně postavit. Opět novomanželé by nabízených 98 m2 koupili (cca:1 800 000 Kč). Byt byl útulný a vrchní část působila takřka roztomile. Po zhlédnutí prostoru bylo realitce sděleno, že horní prostor pro nízký strop nemůže být obytným prostorem a hned z 98 m2 byla polovina, což se za ty peníze ukázalo jako předražené. Novomanželé ještě rádi od koupě upustili.

 

Ing. Karel Smejkal se domnívá, že společnost jíž je majitelem, by měla nabízet mnohem širší záběr své nabídky, než jenom textil a bytové doplňky, a být tak schopná uspokojit co nejširší klientelu. Mezi další nabídku  tedy zavedl možnost on-line rady architekta, a to právě na portále Žena-in, kde se v nejbližší době chystají i kampaně společnosti Styltex.

 

 

Na dotazy si vymiňuje právo odpovědět, až bude mít čas, a to právě z důvodů vedení vlastní společnosti. Co se týče případných osobních setkání nebo konzultací, zde prosí o pochopení v případě, že by nenašel čas. Výjimkou by byla oboustranná dohoda telefonem, nebo emailem. Kontakt na www.styltex.com

 

Ing. Karel Smejkal vystudoval České Vysoké Učení technické v Praze na fakultě Stavební šestiletý obor Pozemní stavitelství a Architektura. V současné době ukončuje denní doktorské studium na katedře Architektury fakulty Stavební, kde externě vyučuje Typologii a navrhování staveb. Oborem jeho vědecké práce byla psychologie staveb. Šlo o metodiku navrhování, kterou  v přímé spolupráci s ruským psychologem Ing. Olegem Nikolajevičem Mazurovem, Csc. přepracoval do podoby aplikovatelné na obor navrhování staveb. Metodika je nyní  ve fázi teoretické. Její části byly aplikovány pouze na dvě stavby a jejich výsledky byly využity pouze pro účely vědecké práce.

Ing. Karel Smejkal již deset let buduje  společnost Styltex design, spol s r.o., která se zabývá dovozem, prodejem a realizacemi interiérů bytovými textiliemi a doplňky. Společnost se před dvěma lety představila jako internetový obchod (www.styltex.cz) a od poloviny roku 2005 bude zpřístupněn v pěti státech Evropské unie v přímé spolupráci všech svých zahraničních spolupracovníků.

 

Své dotazy můžete panu Ing. Smejkalovi klást v poradně na Žena-in.cz ZDE .

 

Ing. Karel Smejkal

Věk: 28

Znamení: střelec

Stav: ženatý

Jazyky: Angličtina, Němčina

Pracovní náplň: Jednatel a spolumajitel společnosti Styltex design, spol s r.o.

Koníčky: sportovní aerobik (10. – MS Gent Belgie 2001, 5. – ME, Padova, Itálie 2002, 4. – MS Adelaide Austrálie 2004 ), sportovní gymnastika – Euroteam ( 1. – ME Odensee, Dánsko 1998), klavír, psychologie, (autor třech  románů: Prameny Řeky Ordwan (2000), Partie Poražených ( 2003), Modravé Paprsky Slunce (2004)).

Vedlejší činnosti: učitel na Českém Vysokém Učení Technickém v Praze – Typologie a navrhování staveb, náplň vědecká práce „Psychologie staveb“

Domácí zvíře:  pes Bady (labrador)

 

   
17.02.2005 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Landriel [*]

  tyna: v některých městských částech není potřeba stavební povolení, ale pouze ohláška na úmč - např. Brno-sever, to si zjistíš přímo tam na stavebním odboru, stačí po telefonu. Jinak než někoho kontaktuješ, je dobré si rozmyslet, co si představuješ, protože za každou změnu v projektu pěkně zaplatíš. Pár rekonstrukcí a jednu stavbu už jsem absolvovala, takže nějaké zkušenosti už mám.

  superkarma: 0 18.02.2005, 19:56:51
 2. avatar
  [11] elephant [*]

  Manx:

  superkarma: 0 17.02.2005, 13:38:13
 3. avatar
  [10] šája [*]

  tyna: když chceš jen restaurovat, nepotřebuješ architekta, stačí ti stavební inženýr, projektant. Podle rozsahu autorizovaný inženýr, u menších zakázek stačí autorizovaný technik. Za projekt počítej v našich podmínkách kolem 3-5% z ceny stavby.
  Podívej se ve zlatých stránkách nebo si nech poradit na příslušném stavebním úřadě. Budeš muset mít stavební povolení.

  superkarma: 0 17.02.2005, 13:24:25
 4. avatar
  [9] Wiki [*]

  Manx: taky tak :))

  superkarma: 0 17.02.2005, 12:14:27
 5. avatar
  [7] Mam [*]

  Manx:

  superkarma: 0 17.02.2005, 10:33:52
 6. avatar
  [6] evusche [*]

  Manx: souhlasím s tebou

  superkarma: 0 17.02.2005, 09:47:39
 7. avatar
  [4] muflonka [*]

  už zase ty záclony

  superkarma: 0 17.02.2005, 09:28:07
 8. avatar
  [3] Gabi [*]

  Kotě: musím říct, že mě osobně potěšilo, že většina našich návrhů a představ, které jsme o zařízení nového bytu měli (a ještě máme), dopadla v našem případě dobře. I když jsme konzultovali dost věcí s architekty a dalšími odborníky, vlastně nám všichni poradili přesně to, co jsme si sami vymysleli.
  Měli jsme cca 2 roky na to o tom přemýšlet a vyplatilo se.
  Jinak k STYLTEXu - záclony nesnáším.

  superkarma: 0 17.02.2005, 08:51:53
 9. [2] qvak [*]

  *Kotě*: Mě navrhoval architekt obývák, taky jsem koukala na vychytávky, který by mě nenapadly

  superkarma: 0 17.02.2005, 08:26:54
 10. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Je fakt, že někdy nevím, jak architekti všechny ty nové byty navrhujou... chápu, že ve velkých novostavbách není možné myslet na každý detail, ale stejně... v našem novém bytě jsme nechali kompletně oproti projektu předělat příčky a získali jsme spoustu úložných a obytných ploch navíc. Původní dispozice byla absolutně nevyhovující. Švagr je architekt, takže nám vymyslel dispozici novou, která je Ale nevím, jak bychom si bez něj poradili, byt by zdaleka nebyl tak účelný.

  superkarma: 0 17.02.2005, 05:43:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme