Zdraví

Nová operace myomů je nadějí na zachování dělohy

deloha

Děložní myomy podle odhadů postihují až 40 % žen v reprodukčním věku, tj. mladších 50 let. Jedná se o nádory děložní hladké svaloviny, které jsou nezhoubné a lze s nimi žít, mimo jiné proto, že jsou u řady žen zcela bezpříznakové. Jak se myomy odhalí? Jak se mohou léčit? A jak se žena může dostat k odborníkům na myomy? Na tyto a další otázky odpovídal lékař a odborník Michal Mára.

Co jsou to myomy a jak moc vážným a častým onemocněním jsou?
Děložní myomy podle odhadů postihují až 40% žen v reprodukčním věku, tj. mladších 50 let. Jedná se o nádory děložní hladké svaloviny, které jsou nezhoubné a lze s nimi žít, mimo jiné proto, že jsou u řady žen zcela bezpříznakové. Na druhou stranu mohou myomy narůst velmi podstatné velikosti a zmnožit se, dělohu tím znetvořit a působit ženám řadu obtíží, konkrétně: nadměrné děložní krvácení, bolesti v podbřišku, neplodnost, potrácení, komplikace v těhotenství a při porodu.

Jak myom v těle ženy rozpozná gynekolog a existuje nějaká možnost samovyšetření?
Gynekolog pojme podezření na myom na základě anamnézy pacientky a gynekologického vyšetření a vše si ověří ultrazvukem. Samovyšetření u myomů možné není, existuje však jistá možnost prevence, například porod před 30. rokem života. Případy, kdy si žena sama myom přes břišní stěnu v podbřišku nahmatá, jsou spíše vzácné a často již v pokročilém stadiu. Typickými příznaky výskytu myomů jsou: velmi silné, eventuálně prodloužené menstruační krvácení a pocit plného podbřišku. Myomy jsou zpočátku často bez příznaků, žena si na ně postupně zvykne, a to může být zrádné, především pokud plánuje otěhotnět.

maraDoc. MUDr. Michal Mára Csc. (*1970) je v České republice i celosvětově velmi uznávaným odborníkem na léčbu myomů. Vystudoval 1. LF UK v Praze, od roku 2008 je vedoucím pooperačního oddělení JIP endoskopie a minimálně invazivní chirurgie Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK  a VFN v Praze v Apolinářské ulici. Často a s úspěchem publikuje své vědecké práce, je členem významných mezinárodních asociací gynekologických endoskopistů a také vyhledávaným pedagogem. Má rodinu se dvěma dětmi.

Jakým způsobem se pacientka dostane k odborníkovi s takovými zkušenostmi, jako máte vy?
Zaměření našeho pracoviště (Centrum pro komplexní diagnostiku a léčbu děložních myomů) je dobře známé většině gynekologů v Čechách. Pokud se rozhodnou nám pacientku svěřit do péče, mohou ji poslat s doporučením k objednání do naší ambulance na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze v Apolinářské ulici, kam se ženy mohou objednat telefonicky či e-mailem. Veškeré informace a kontakty jsou také dostupné na stránkách www.myomy.cz.

Myomy lze odstranit operací. Jsou operace myomů omezeny věkem? A jak konkrétně se provádějí?
Věkem operace omezeny nejsou, spíše plány na těhotenství. Dělohu zachovávající operace jsou většinou technicky obtížnější než ty, při kterých se děloha kompletně odstraňuje, a jsou proto až na výjimky rezervovány ženám, které ještě v budoucnu plánují graviditu.

V podstatě všechna gynekologická pracoviště vám mohou provést odstranění dělohy tzv. hysterektomii, která se provádí otevřenou břišní cestou a je na místě u velmi pokročilých nálezů. Operace méně rozsáhlých nálezů se pak provádějí cestou laparoskopickou (případně kombinací přístupu laparoskopického a vaginálního). Tato druhá metoda je již specializovanější a technicky náročnější. 

Poslední, novou možností, která se v podstatě provádí jen ve spolupráci s naším pracovištěm, jsou specializované zákroky, díky kterým myom přestane být zásobován krví a sám odumře. Toto zamezení přísunu krve k myomům se provádí buď chirurgickou cestou, nebo ve spolupráci s radiologem. Tyto specializované zákroky jsou nadějí na zachování dělohy u pečlivě vybraných skupin žen s myomy, které z různých důvodů nejsou vhodnými kandidátkami na standardní chirurgické odstranění myomů.

Mohou pacientku po operaci myomů postihnout nějaké komplikace?
Nejobávanější komplikací je krvácení, což si může vyžádat časně po operaci revizi s cílem krvácení zastavit.  V pozdějším období po operaci mohou ženy obtěžovat srůsty dělohy a okolních orgánů (střev, vejcovodů, vaječníků, močového měchýře). Pacientka srůsty většinou ani nepocítí, mohou však být spojeny s bolestmi podbřišku, neprůchodností střev, neplodností nebo s komplikacemi při následných operacích v  podbřišku, např. při císařském řezu. Obávanou pozdní komplikací odstranění myomu, naštěstí dosti vzácnou, je prasknutí dělohy v těhotenství, nejčastěji při porodu.

Co jsou srůsty a co je jejich příčinou?
Srůsty jsou definovány jako abnormální jizevnatá spojení mezi povrchy dvou a více orgánů, jež za normálních okolností spojeny být nemají. Příčinou srůstů je narušení hladkých povrchů orgánů dutiny břišní, nedokonalé zastavení krvácení na konci operace, nedokrvení či odumření tkáně, přítomnost zánětu či endometriózy. Po některých operacích jim nelze sebepreciznější operační technikou zabránit. (Více o srůstech si můžete přečíst v předchozím rozhovoru ZDE. Pozn. red.)

   
01.06.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  ....... myslim, ze by se divili vsude, nejen v Americe. Sml22Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 02.06.2010, 18:22:42
 2. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  Markýza — #10 o mne pecovali taky dobre, velmi dobre, po par tydnech v nemocnici mi dali i privatni krasnej pokoj s TV a soukromim, vlastni koupelnou, zadara. Holt udelali pruser. To se stava. Nemohla jsem si tam stezovat ani na jidlo, na nic. Je tam prekrasna zahrada,, ona ta nemocnice byla vubec moc pekna.

  superkarma: 0 02.06.2010, 18:22:18
 3. avatar
  [10] Markýza [*]

  Eva_Fl — #9 kdybys POKAŽDÉ nevytahovala ameriku, nerýpala bych. A k lékařské péči - jde o to, že si platím a pořádně - zeptej se Ťapiny, kolik odvádí jako živnostník, mně to přijde až dost - ale když jsem byla na operaci, nechala jsem se odoperovat v naší nemocnci, kde mě operoval můj ošetřující lékař a v životě bych nevlezla do hypermarketu typu fakultní nemocnice, kde se na tobě vyřádí každé medicínské embryo a podle toho to i vypadá. Já měla prvotřídní péči - a bez připlácení za nadstandard.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #11
  superkarma: 0 02.06.2010, 16:30:00
 4. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  Markýza — #8 kdybys POKAZDE nerejpala jak debil a nehledala nejaky skryty vyznamy, mohla sis usetrit nervy. Ja jsem nepsala nic o tom, ze tady by se to stat nemohlo. Tam byl jedinej pruser, ze sili TAKOVYMA nitema, jakyma sili a jeste tu tlustou svinu prehledli, ze jim neprislo divny, ze mam bricho v zanetu a chodim na laser odpalovat hnijici tkan. To byla bolest jak prase a me leceni se tim hooooodne protahlo a doma jsem mela 2 samotny kluky. Mimochodem US lekar, kterej se nestacil divit, se jmenuje Swiatski. Polak.

  Takze vam uprimne preju, abyste si zdravotni peci kompletne platili, nebo se nechavali pojistit za PORADNY penize a cesky spitaly by mohly sit lepsim materialem a tak vubec. TA zverolekarka, ktera se hodne podivila nad sicim materialem, je Tapina. Ceska, znas ji, ze jo?

  1. na komentář reaguje Markýza — #10
  superkarma: 0 02.06.2010, 15:47:35
 5. avatar
  [8] Markýza [*]

  Eva_Fl — #7 no tos mi to nandala, fakt, teď abych někam zalezla a ze žalu nevystrčila nos. No fakt je, že bych ráda, kdybys tu přestala otravovat vzduch těma jedovatostma, co kolem sebe šíříš, ale toho se asi nedočkám. No, co se dá dělat, budu se muset smířit s tím, že tu budeš opruzovat.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #9
  superkarma: 0 02.06.2010, 15:36:32
 6. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Markýza — #6 Sml79Sml79Sml79Sml79Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52 Cesky mluvim a pisu lip nez, ty, bambulo.

  Ja za to nemuzu, ze je lepsi vsechno, co je americke. Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30 Vim, ze by se ti libilo, kdybych sem prestala chodit, tlustoprdko, ale tu radost ti neudelam, ony sem chodej i bajecny holky. Je jich mene, ale chodej.

   Co vy doma? Jeste tak pekne papate? Sml58Sml58Sml58Sml58Sml65

  1. na komentář reaguje Markýza — #8
  superkarma: 0 02.06.2010, 11:40:32
 7. avatar
  [6] Markýza [*]

  Eva_Fl — #5 Sml80no, hlavně když je ti dobře, jak jsi mi to nandalaSml30čekala jsem něco podobného, opět jsi nezklamala. Chtělo by to něco nového.

  Hele, když se ti tak ekluje všechno české, když je ti tak jediné nejlepší to, co je americké, proč sem furt lezeš? Potřebuješ si pozvednout sebevědomí, polechtat ego, všem dokázat jaká si úžasně chytrá, neřkuli geniální, jen proto, že ses odstěhovala do země zaslíbené? Pro mě ne, pro mě jsi jeden z těch emigrantů, co za čtrnáct dní pobytu v zámoří zapomenou mluvit česky, jen proto, aby všem tady dokázali, jací jsou borci.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #7
  superkarma: 1 02.06.2010, 08:10:30
 8. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Markýza — #3 ano, Kastrulek byl velmi cerstvej pan doktor a mimo jine velmi milej a tak vubec.... Je velmi mozne, ze jen priponakukoval, ale ON byl uveden jako operujici lekar. Takze jemu patri me diky. To, ze ve vyhlasene nemocnici sili lidi TAKOVYMI nitemi, je uz fakt neomluvitelne. Americti lekari mi vzdycky pomohli, pomohli mi na urovni, o jake se v Cesku ani nesni a to proto, ze mistni lekari a personal vubec VI, ze jsou tady pro nas a ne naopak. Ano, hloupa holko, nekdo je genialni a nekdo uplne blbej, s tim nic nenadelas. Lekarske spicky v USA maji hodne casto ceske prijmeni. Takze mistem narozeni to asi nebude. Blbi jsou i tady, nejsi v tom sama, neboj. Sml79

  1. na komentář reaguje Markýza — #6
  superkarma: 0 02.06.2010, 01:06:12
 9. avatar
  [4] mio [*]

  Markýza — #3 tak možná, že se problém s nití udál proto,  že měl čerstvě po medicíněSml57 - mmch loni mi operoval žlučník taky podobně starý lékař (jen doufám, že uvnitř mě nic nezapomněli.. - zmaten byl na to dost..)

  superkarma: 0 01.06.2010, 23:35:30
 10. avatar
  [3] Markýza [*]

  Eva_Fl — #1 Sml3před patnácti lety měl sotva po medicíně, to mu dovolili tak akorát koukatSml3ale hlavně že američtí soudruzi doktoři jsou naprosto genální lékaři už od kolíbkySml3

  1. na komentář reaguje mio — #4
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #5
  superkarma: 0 01.06.2010, 22:21:34
 11. avatar
  [2] mio [*]

  Eva_Fl — #1 TY WOE..Sml6

  superkarma: 0 01.06.2010, 20:24:33
 12. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jeeeeeee, tenhle pan doktor me operoval, rikali jsme mu Kastrulek. Pane doktore, vite, ze jste ve mne zapomneli dlouhou a tlustou modrou nit ( o ktere se moje pritelkyne veterinarka vyjadrila, ze by ji nesila ani prase )? Vylezla ( no vylezla - vykoukl ji konecne kus a ja jsem si ji vytahla ) po nekolika brisnich zanetech po PATNACTI LETECH! Good job!Sml67Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52 Ale jinak nic ve zlem, sice jsem si uzila, ale zato nemenstruuju. Sml54

  P.S.To panecku americti soudruzi lekari koukali! Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje mio — #2
  2. na komentář reaguje Markýza — #3
  superkarma: 0 01.06.2010, 03:41:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme