Rodina

Nová maturita zohlední handicapované studenty

StudentStudenti, kteří jsou tělesně, zrakově a sluchově postižení, a dále studenti se specifickými poruchami učení jako je dyslexie, dysgrafie nebo dysortografie budou při společné části nových maturit zohledněni, vyplývá to z dubnového návrhu vyhlášky ministerstva školství.

Podle toho, do jaké míry je student postižený, by měl mít odlišné podmínky ve srovnání s ostatními spolužáky. Žáci s takzvanými uzpůsobenými podmínkami by podle vyhlášky ministerstva školství měli psát testy v samostatné učebně a to z toho důvodu, že mají na vypracování testů delší časový limit a musí používat různé kompenzační pomůcky, někteří se dokonce neobejdou bez osobního asistenta.

 

Máte doma handicapované dítě?

Možnost%
Ano.18,5
Ne.81,5

 

Postiženým studentům může být časový limit zvýšen o 25 až 100 procent celkového času. Vyhláška počítá také tím, že si studenti mohou sami stanovit libovolný počet individuálních přestávek o libovolné délce. Individuální přestávky nemohou mít studenti jen při poslechu didaktického testu z cizího jazyka.

Tělesně postižení

Tělesně postižení studenti, kteří nemají potíže se psaním ani čtením budou mít časový limit zvýšený o 75 procent a budou moci používat kompenzační pomůcky. Ti, co mají problémy s psaním a čtením budou mít na vypracování úloh dvojnásobný čas na rozdíl od ostatních spolužáků. Ministerstvo školství chce, aby některé nevhodné úkoly mohly být nahrazeny jinými a aby studenti mohli zapisovat řešení přímo do testovacího sešitu. Žáci s těžším tělesným postižením budou mít k dispozici ještě asistenta.

Zrakově postižení

Stejné časové navýšení platí podle vyhlášky i pro zrakově postižené, tj. o 75 a 100 procent. Studenti mohou mít zvětšené písmo o velikosti 14, 16, 20, 26 bodů, případně mohou mít elektronickou verzi, či text v Braillově písmu. Je také možné, že klíčová slova budou výraznější. Ministerstvo školství je pro to, aby tito znevýhodnění žáci mohli řešení zapsat přímo do testového sešitu a používat kompenzační pomůcky. Ti, co to potřebují, budou mít k ruce i asistenta.

Sluchově postižení

Sluchově postižení mohou mít buď 50, nebo 100 procent času navíc. V prvním případě používají studenti kompenzační pomůcky a jsou osvobozeni od poslechu z cizího jazyka. V druhém případě jim navíc může i nemusí pomáhat asistent. Ti, co mají sluchové postižení velmi těžké, budou moci využít tlumočení znakového jazyka, tvrdí vyhláška ministerstva školství.

Studenti s dyslexií, dysgrafií, dysortografií, hyperaktivitou a dyspraxií

Studenti s dyslexií, dysgrafií, dysortografií, hyperaktivitou a dyspraxií mohou mít navíc 25, 50 nebo 100 procent času. Ti, kteří mají dvojnásobek času, musí podle vyhlášky trpět kombinovanými poruchami. Do této skupiny patří hlavně žáci s těžkými narušenými komunikačními schopnostmi, kteří mohou využít služeb asistenta.

Ministerstvo školství počítá s tím, že nová maturita bude probíhat od dubna příštího školního roku. Didaktické testy a písemnou společnou část maturit by studenti absolvovali v termínech od 12. do 20. dubna 2010, přesný termín by určil ředitel školy. Ústní část maturit by se potom skládala v době od 24. května do 4. června. Studenti si však nejprve budou muset k maturitě podat přihlášku, a to nejpozději do 15. listopadu 2009 přímo řediteli školy.

Máte doma podobně handicapované dítě? Myslíte si, že jsou tyto úlevy adekvátní?

   
27.04.2009 - Děti - autor: Světlana Kadeřábková, MediaFax

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  maše děti jsou zdravé bohu dík,mám jen postiženou kamarádku obrnou,a ta to neměla v životě lehkéSml75

  superkarma: 0 27.04.2009, 12:09:43
 2. avatar
  [3] myše [*]

  taky máme postiženého syna, chodí na uč.obor a maturita ho čeká příští rok. Bohužel (bohudík?) není postižený tímto směrem, takže úlevy ho nečekají.  Ale jestli nedostane rozum co nejdřív, tak ho stejně k matuřitě nepustí

  superkarma: 0 27.04.2009, 11:37:21
 3. avatar
  [2] olga ebertová [*]

  Postižené dítě doma mám,ale maturita je pro nás něco tak nepředstavitelného,že těchto úlev určitě nevyužijeme.

  superkarma: 0 27.04.2009, 11:10:26
 4. avatar
  [1] Athenais [*]

  Konečně naši zákonodárci udělali něco užitečného Sml67

  superkarma: 0 27.04.2009, 11:09:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme