Bulvár

Nová hra Divadla Kámen: Detektivka, nebo módní přehlídka protkaná verši?

Inscenace Dopis poslaný poštou, která měla premiéru v únoru letošního roku, zcela jistě opět nezklamala skalní přívržence ryze autorského Divadla Kámen. Ale jedno překvapení diváky nemine: Mimořádný akcent kladený na kostýmy tří hlavních ženských postav.

Divadlo Kámen

Zeptala jsem se spolumajitelky divadla, Heleny Macháčkové, které se návrhům oblečení herců věnuje od začátku kamenné éry, co je na nich tentokrát tak zvláštního:

„Partnerem inscenace je Lenka Izsák a její salon MiaBella, který se zaměřuje na šití dámských šatů s retro půvabem. Modely návrhářky, jejichž základem jsou sukně v kolovém tvaru, vycházejí z módy 50. let 20. století. Jsou ovšem přizpůsobeny tak, aby byly nositelné i v dnešní době, například mají délku nad kolena. Nejdříve jsme hledali jen nějaké originální šatečky, ale ukázalo se, že najít něco zajímavého a padnoucího v obchodě je problém, takže nakonec jsou šaty pro Lenku Chadimovou a Lenku Záveskou šité v salonu MiaBella, Barboře Šabartové upravovala šaty Ivanka Řeřichová z Karlína a Invalidovny.“

Když jsem odcházela z divadla, věděla jsem, že mě otazníky vložené do zápletky či pointy hry jen tak dlouho spát nenechají, nicméně tyto zážitky jsem si odnášela okamžitě:

 • Pozoruhodný zvukový výkon Barbory Šabartové s potleskem na otevřené scéně.
 • Civilní, až dojemně autentický výkon Pavla Magnáta Ryšánka.
 • Strhující výraz autentického šílenství při jednom dialogu Lenky Chadimové
 • Poznání, že když posloucháte hercův hlas v absolutní tmě, vzbuzuje několikanásobně silnější emoce než replika s obrazem.

Věrný divák obvykle čeká na autorském jevišti „to své“, to charakteristické, co spojuje všechny hry. Tentokrát jsem ale již podruhé postrádala jakýkoliv náznak speciálního kamenného humoru, kterým se divadlo kdysi proslavilo.

Zato jsem se radostně zatetelila, když se objevila v rukou jedné z postav „stará dobrá bouchačka“, a když v průběhu celého představení do sebe herci lili alkohol (samozřejmě ne opravdový). Jako bych se vrátila „domů“, do starých zlatých časů prvních her. Ještě mi chyběl dým z cigarety či doutníku (možná příště).

Divadlo Kámen

Foto: JKNovák

Divadlo Kámen

Foto: JKNovák

O dvě věty názoru na představení jsem požádala jednu divačku: „Hlavní prostor dostávají banální věty, ze kterých se opakováním stávají věty významné, a snad dokonce krásné. Krásné verše jsou upozaděny a přeříkány bez přednesu, takže se jejich krásna ztrácí.“

Nepátrala jsem, zda jde o pochvalu či negativní kritiku, nicméně tuším, že autorův záměr se neminul účinkem.

 Divadlo Kámen

Foto: Kristýna Suchá

Divadlo Kámen

Foto: Kristýna Suchá

Divadlo Kámen

Foto: Kristýna Suchá

Na konci hry divadlo nabídne přednes oné poezie zřejmě „v plné parádě“, tedy klasicky. Bohužel jsem o tento zážitek přišla.

Ale vy nemusíte. Další představení se koná 8. dubna 2015 a lístky si lze rezervovat on-line. A Pokud Vás článek zaujal a chcete o hře vědět něco víc, otevřete si stránky Divadla Kámen.

   
02.04.2015 - Kultura - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] margot [*]

  Anai — #2 hmhm a ve kterém?Sml58 já tedy opakovaně píšu, že Kámen mám ráda, i když v podstatě je to takové na jedno kopyto, starší hry se mi líbily víc. loni jsem byla na Asi ani zahrada a Výhled na řeku Labe. i když - Ryšánek zjevený v první hře od dob Marmelády? možná zajdu...

  superkarma: 0 02.04.2015, 18:39:57
 2. [2] Anai [*]

  knihovna — #1 Tohle je zas trošku jiné.... zajímavé. V příštím představení už budu zřejmě hrát nějakou malou roličku - možná... Sml58

  1. na komentář reaguje margot — #3
  superkarma: 0 02.04.2015, 15:10:47
 3. [1] knihovna [*]

  Sml59Díky Anai za recenzi lákavého představení. Díky Tobě jsem už tento soubor poznala a mohu vřele doporučit. Určitě stránky divadla zase navštívím a vyberu si nějaký termín návštěvy.

  1. na komentář reaguje Anai — #2
  superkarma: 0 02.04.2015, 12:07:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme