Rodina

Nosíte pod srdíčkem nový život?

Jaké jsou v těhotenství  jiné viditelné změny, kromě těch nejnápadnějších?

Na kůži, na břiše, ale i na obličeji se může ukládat kožní barvivo, mohou se objevit i pihy – po porodu se vše vrátí do normálu. Naopak - ženy, co mívaly potíže s pletí, zkrásní. Nikdy jsem neměla krásnější pleť - všichni tvrdili, že to je určitě chlapec - mám dcerku.

Mám zkušenost, že jsem si musela častěji mýt hlavu a nehty se mi více lámaly. Bývala jsem rychleji unavená a po obědě jsem obvykle usnula.

Velice jsem trpěla nevolností a dost jsem zhubla. Na neklidný žaludek mi pomáhalo jíst jen pár soust, zato častěji, také ráno, než jsem vstala, jsem snědla nějakou maličkost. Během dne mi pomáhala taková babská rada – cucat kostku ledu. Protože jsem měla nízký tlak, měla jsem povolenou 1 kávu denně nebo šálek pravého čaje.

Ráda jsem poslouchala hudbu a moje děťátko mělo rádo Vivaldiho Čtyři roční období. Když po narození bývala neklidná, tak při této hudbě se viditelně zklidnila. Prý miminko dokonce vnímá vůně, proto maminka nemá v té době používat silné parfémy a hlavně je neměnit.

 

Hodně jsem četla a zajímalo mě, jak se dříve rodilo.

V dávných dobách asi ženy rodily bez jakékoliv pomoci, a tak sebemenší komplikace zřejmě vedla ke smutnému konci, vyplývá to z kosterních nálezů. 
Později  rodičkám začaly pomáhat ženy, které měly za sebou několik porodů. Zkušené ženy si později na porodech založily živnost.
S mnohými porody současně probíhaly náboženské ceremoniály, kdy se uctívaly bohyně, ochránkyně rodiček.

 

Ve starém Egyptě to byla bohyně Isis, v antickém Řecku zase Lochia.  Ve starém Římě pomáhaly při porodu porodní báby, zvané obsterix, někde i medica. Komplikované porody už řešil chirurg.

Krokem zpět byl tmářský středověk, vývoj veškerého lékařství brzdila církev. Z náboženských důvodů u porodu nesměli pomáhat muži. Převládaly pověry a zaříkávání. Při návštěvě Louvru v Paříži nám průvodkyně říkala, že královny rodily před očima dvora a dokonce i v normálních šatech, což si naprosto nedokážu představit.

Ke změně došlo teprve v renesanci, kdy se porodní báby dokonce vzdělávaly  ve škole.

První císařský řez na živé těhotné ženě byl proveden už v roce 1540, ale běžněji se začal používat až v 19. století.
Podle  nejnovějších statistik 5–15 % těhotenství končí císařským řezem. O některém se rozhodne ještě před porodem, některé jsou jako nutnost během průběhu porodu.

 

No a nastala moje těžká hodinka, muž mě odvezl do porodnice a nezbývalo mu než sedět na lavici na chodbě a čekat – k porodu nemohl, mobily nebyly a telefon jsme také neměli.

Neexistovala žádná alternativní metoda – klystýr a hekárna a strašně osvětlený sál … brblající uklízečka ... povzbuzení pro sousedku „no tak tlačte, ať můžeme jet na chatu“ … samá pozitiva.

"Máte holčičku…," ani jsem ji neviděla. Přinesli nám děti až druhý den na krmení. „Tak maminky, šup šup“… My,  prvorodičky, jsme držely miminka jako vegetarián husí stehno, nikdo nám nevysvětlil, jak správně děťátko  přikládat k prsu, Hanka vedle se rozplakala… Jako zázrakem se objevila jedna starší sestřička a poradila nám.
Po krmení nám zase miminka odvezli. Přišly jsme o to nejcennější, co maminka a miminko spolu mohou sdílet. Dodnes to cítím jako velkou křivdu.

 

Měli jsme se poučit od svých předků i od tzv. přírodních národů. Ty svoje děti od prvního okamžiku mají pevně na svém těle, nosí je v šátcích. U nás se to odsuzovalo – prý se tím křiví páteř …kupodivu se nic takového nepotvrdilo.

Dotek s matkou zlepšuje dítěti regulaci teploty, dýchání a snižuje dokonce výskyt poruch jak dýchání, tak srdečního rytmu. U matek zvyšuje produkci mléka.

 

A ještě jednu věc dnešním maminkám závidím - vložky. Ano, ty proklínané při reklamách. Co bychom tehdy za ně daly - nemáte představu - kalhotky nesmíte mít, chodilo se to kontrolovat, a ze sterilní nádoby kleštěmi jsme vybíraly obrovské balíky buničité vaty obalené síťkou a potom takovým zvláštním pohybem něco jako svíjení se s poskokem korzovaly po chodbě a nebo stály před WC a sprchou - pro polovinu patra po dvou ! ! kusech.

Jsem moc ráda, že doba se změnila i v této oblasti. Jaké máte zkušenosti dnes?             
   
21.06.2004 - Těhotenství a porod - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. [38] xenie [*]

  Misel: děkuji, jsem v ČR už dlouho, nicméně stále mám slov.občanství (dvojí není tak lehké, a vzdát se slov.nechci, jeden nikdy neví...), ale dítě bych už chtěla...

  superkarma: 0 22.06.2004, 16:01:26
 2. avatar
  [34] Vivian [*]

  Suzanne: noo, kdyby sis hrábla mezi nohy a pak mu chtěla šťourat v očičkách...

  Lesana: díky za odpověď (tam někde dole na začátku), ráda bych porodila tam co ty a doufám, že to bude taky v pohodě .

  superkarma: 0 21.06.2004, 18:58:44
 3. avatar
  [33] Suzanne [*]

  Tak před 12 lety mi sestra zdůvodnila, proč nemůžu mít mimi v posteli: protože by se mu mohly dostat třeba do očí bakterie z mého očistného krvácení

  superkarma: 0 21.06.2004, 17:53:22
 4. avatar
  [32] Lesana [*]

  Sitta: bezprostředně po druhém porodu, kdy je krvácení přeci jenom asi největší, mi daly sestry nikoli vložku, ale papírovou plenu pro dospělé. Vím, zní to divně... ale báááječně jsem se vyspala, protože jsem se mohla vrtět, jak jsem chtěla a stejně neprotekla :o) Ono to byla taková dvojitá úleva, jednak nemyslet na poporodní krvácení a jednak moc si třeba i po dlouhé době lehnout na břicho... :o) A poprvé jsme zas na posteli měly papírové sací podložky, to sice nebylo tak úplně ono, ale furt dobrý. Ale být bez kalhotek... fakt si neumím představit. Obzvlášť po prvním porodu, kdy jsem měla ústavní prádlo. No, prádlo... prádelko, stěží pod zadek... :oD

  superkarma: 0 21.06.2004, 17:15:12
 5. avatar
  [31] astra [*]

  Taky se mi líbí ta romská moudrost o té kolébce pod srdcem(viz upoutávka na článek)Zní to poeticky A romové se jí v praxi taky dost často řídí.Ale to je zase jiné tématko

  superkarma: 0 21.06.2004, 16:56:43
 6. avatar
  [28] Nanet [*]

  poznámka k aromaterapii, používá se 1-2 kapky do horké vody, rozhodněne ne pálit v aromalampičkách, protože při zahřátí nad 80 C, se ničí právě ty blahodárné silice a jen to smrdí.
  A používat kvalitní olejíčky např. salus, ty levné, moc účinků nemají a čert ví z čeho je dělají.
  MMCH děti mají rády vůni citrusů.

  superkarma: 0 21.06.2004, 15:45:51
 7. [27] xenie [*]

  jblondýnka, lesana: moc děkuji, je to paradox, na jednu stranu strašná radost, ale naprosto si neumím představit jak a zda to zvládnu...

  superkarma: 0 21.06.2004, 14:23:40
 8. avatar
  [26] Lesana [*]

  xenie: mateřskou vyplácí Správa sociálního zabezpečení, zkus koukknout na jejich stránky www.cssz.cz Mají tam hezky vysvětlené, kdy nárok vzniká a i kdybys to z toho nepochopila, tak je tam elektronická podatelna na dotazy. Už jsem ji kdysi vyzkoušela, funguje :o)

  superkarma: 0 21.06.2004, 14:18:24
 9. [22] xenie [*]

  prosím můžete mi někdo odpovědět na jeden dotaz: je mi 31 let, jsem ze Slovenska, žiju v podnájmu a pracuji v Praze. Nevím jistě zda jsem těhotná, ale pokud ano, nevadilo by mi to, ale dotyčný zmizel kamsi do Řecka, kdoví kdy se vrátí (a zda vůbec). Mám jako cizinka s dlouhodobým pobytem vůbec právo na mateřskou ? kde bych mohla získat info ? díky za tip.

  superkarma: 0 21.06.2004, 12:51:20
 10. avatar
  [21] JanaVi [*]

  To jsem ráda, že příspěvky na porodnici čtu až po svých dvou zkušenostech s těhotenstvím a porodnicí. Číst to před tím, tak se bojím. Byla jsem v úplně obyčejné (dost kritizované) okresní porodnici před 12 ti lety. Syna jsem měla u sebe od narození. Sousedka v pokoji toho svého na noc nechtěla, tak si ho braly sestřičky na dětský pokoj.
  Před 9ti lety tuto porodnici rekontruovali, tak jsem byla ve vedlejším městě a taky úplně v pohodě. Sprch tam moc nebylo, ale nikdy jsem frontu nečekala. Kalhotky jsem normálně nosila. Děti mi nikdo napřikrmoval, protože jsem nechtěla, aby si zvykaly na láhev. Návštěvy mohly chodit kdykoliv během dne. Kytky povolené. Opravdu se divím, když čtu některé příspěvky, co je kde možné zažít.

  superkarma: 0 21.06.2004, 11:56:38
 11. avatar
  [20] zn0uz4 [*]

  Denča: jo, to s tou hudbou funguje. Kuba dneska docela dobre reaguje na floydy, scorpions apod - to poslouchal, kdyz byl jeste v brisku, pak, jako maly mimco, na to v pohode usnul - na nic jinyho...

  superkarma: 0 21.06.2004, 11:50:22
 12. avatar
  [19] Lesana [*]

  Sitta: aby porodní poranění mohlo větrat, aby maminky - čuňata nenosila tejden nepraný kalhotky a tak podobně...

  superkarma: 0 21.06.2004, 11:49:55
 13. avatar
  [18] Lesana [*]

  Tears: však taky když mi došlo, CO mi na porodním pokoji vadí, tak jsem otevřela dokořán okno... a bylo po problému :o)

  superkarma: 0 21.06.2004, 11:48:54
 14. avatar
  [17] Lesana [*]

  kubikm: nevím, my na oddělnení normálně kytky měly. A s dětmi jsme v posteli i spaly, když na to přišlo a měly jsme zájem. Poprvé mi ho do postele šoupla sama sestra, protože jsem tak nějak pořád kojila, tak že jestli chci, bude to pro nás lepší... :o)

  superkarma: 0 21.06.2004, 11:48:10
 15. avatar
  [15] kubikm [*]

  Lesana: to se stejně divím, holka nesměla mít na pokoji ani kytku...

  superkarma: 0 21.06.2004, 10:57:19
 16. avatar
  [14] kubikm [*]

  astra: nejhůř jsem snášela, že nám děti přivezli opravdu jen na kojení a večer jsme koupaly...jinak mi to přišlo, promiňte, jako že jsme pouze dojnice...jsem moc ráda, že dneska už je to jinak a že maminka se od svého dítěte nemusí odloučit...
  ovšem před 2 lety dostala dcera vynadáno, že položila malého na svoji postel, je to prý nehygienické jak to asi potom dělala doma

  superkarma: 0 21.06.2004, 10:56:06
 17. avatar
  [12] astra [*]

  Někdy mi taky připadá,že můj první porod byl ve středověku.Je to 11let.Bez tatínka, jsem taky viděla jen při kojení(poprvé jsem ho viděla svlíknutého při oblíkání domů)bez kalhotek a šílené síťované vložky.O vedení pororodu ani nemluvě
  Podruhé před 2roky to bylo úplně něco jiného a nového Tamjsme dokonce dostávali na noc do postele,aby jim nebylo smutno a cítily se bezpečně

  superkarma: 0 21.06.2004, 10:18:39
 18. avatar
  [10] Lesana [*]

  Vivian: kalhotky jsem v r. 2000 používala jednorázové ze zdravotnických potřeb (nemusí se prát :o) ), ale na oddělení byly i holčiny s normálními. O necelé tři roky později jsem jednorázové nějak koupit nestihla, tak jsem používala normální a svoje vložky. A taky všechno v pohodě :o)

  Aromaterapie - už jsem to psala. Podruhé jsem rodila v porodnici, kde se aromasmrádky využívají hojně. Blé, málem jsem porodila ve sprše, protože v porodním pokoji fakt nešlo smrady vydržet. Asi nejsem ten pravý typ pro aromaterapeuty :o)

  superkarma: 0 21.06.2004, 09:02:14
 19. avatar
  [9] Libča [*]

  ja jsem chodila i s kalhotkama a vlozkama, kdyz jsem lezela na jedne gyn. klinice a tam to tez bylo zakazane kalhotky tak jsem je poslala slusne kamsi a nosila si kalhotky dal.. sorry ale prislo mi to tak demagogicke. je pravda ze remcali ale ja si delala sve.....

  superkarma: 0 21.06.2004, 08:50:54
 20. avatar
  [8] Gabi [*]

  Jo, jo, vložky blahé paměti bez kalhotek - už jsme to tady kdysi psala, že jsem to po malé operaci na nejmenované (ale tady stále zmiňované) pražské klinice zažila také (chůze z vložkou bez kalhotek ), a to na začátku roku 1990. O pár let později (po další operaci) si stačilo sundat kalhotky je na vizitu . Když jsem poprvé rodila (raději jinde), už to s vložkami nebylo takové drama a používala jsme svoje.
  A co se týká počtu a hygieny sociálního zařízení na několika místech - hmmm ... děs a hrůza ("nejlepší" to bylo na jedné chirurgii - 1 sprcha na celé oddělení, muži / ženy dohromady).

  superkarma: 0 21.06.2004, 07:46:52
 21. avatar
  [7] Libča [*]

  ja nemuzu citit lednicku a salamy.....

  superkarma: 0 21.06.2004, 07:34:23
 22. avatar
  [5] Vivian [*]

  Denča: taky budu zkoušet, už se těším
  Ale s tou vůní tedy nevím, já je docela ráda střídám... Ale ono si tělo asi samo řekne...

  superkarma: 0 21.06.2004, 01:18:50
 23. avatar
  [4] Denča [*]

  Já jsem o těch vůních slyšela a myslím, že tady na ženě-in. Jedna maminka psala, že nemohla cítit manželův parfém, ačkoliv mu ho sama koupila, prostě to nešlo...smrděl...
  Mě zaujala ta hudba, že miminko reaguje už v bříšku a pak když se narodí, tak ho ta hudba uklidní. Taky jsem to slyšela a až budu těhule, tak to budu zkoušet!

  superkarma: 0 21.06.2004, 00:24:14
 24. avatar
  [3] kubikm [*]

  Vivian: ano, ta aromaterapie raději ne, jen takové nedráždivé, miminkovské
  s tím čichem, to je atavismus, víš

  když dáš mamince několik stejných košilek...ona přičichne a neomylně vyberu tu svého děťátka, byly na to četné studie
  proto doporučují, aby žena v těhotenství a po porodu používala stejnou vůni, že i děťatko jí podle toho pozná...
  stejně tak byla studie na tu hudbu...dítě v bříšku slyší a vnímá...pozná oblíbenou hudbu maminky - má se poslouchat Vivaldi, Mozart...prostě něco takového

  superkarma: 0 21.06.2004, 00:19:49
 25. avatar
  [2] Vivian [*]

  Jo a jak píšeš o těch vůních - to o těch parfémech jsem neslyšela, ale vím, že je potřeba opatrnost při aromaterapii (jako se všema lékama, že), že se v těhotenství nesmějí používat některé vůně...

  superkarma: 0 21.06.2004, 00:08:48
 26. avatar
  [1] Vivian [*]

  Mě pobavilo to přirovnání, "držet něco jak vegetarián husí stehno" to jsem ještě neslyšela...

  A jak je to dneska s těma kalhotkama? Taky se "nesměj" nosit? A taky se to kontroluje?


  superkarma: 0 21.06.2004, 00:07:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme