.

NORMATYL: Probiotika – módní hit, nebo významná součást naší stravy?

Dárky

NORMATYL: Probiotika – módní hit, nebo významná součást naší stravy?

V poslední době se v našem slovníku, v souvislosti s lidským zdravím, stále častěji objevuje pojem „probiotika". Tato složenina slov „pro" a „biotic" v překladu z řečtiny znamená „pro život". Je to výstižný název, neboť o pozitivním vlivu probiotik na zdraví dnes již lékařská věda nepochybuje. Píše a hovoří se o tom, že jednou z cest, jak se dožít delšího věku v dobrém zdravotním stavu, je právě pravidelná konzumace probiotických potravin. Jenže co jsou to ony takzvané probiotické kultury, o nichž se vědci a lékaři v této souvislosti zmiňují?

To vše odhalil mikroskop

rapeto

Psala se sedmdesátá léta 17. století a Holanďan Antony van Leeuwenhoek znovu sklonil hlavu nad svým přístrojem. Když se podíval pozorněji, doslova se mu zatajil dech. V zorném poli jeho asi 275krát zvětšujícího drobnohledu zahlédl podivné neznámé „tvory“ nejrůznějších podob, ale i proměn. V zubním povlaku, který ze zvědavosti vložil do svého amatérsky zhotoveného mikroskopu, objevil skutečně „živá, neobyčejně malá zvířátka“. Svět do té doby netušil, že tak drobní „živočichové“ vůbec existují. A když poslal zprávu o svém objevu Královské akademii věd v Londýně, včetně podrobných vyobrazení oněch tyčinek a kuliček, byl upřímně přesvědčen, že konečně dorazil na konec cesty. Domníval se, že pravděpodobně pronikl až na samou hranici posloupnosti života, kde se před neozbrojeným lidským zrakem skrývá království nejmenších živých.

Tento nizozemský obchodník s látkami byl zřejmě jedním z prvních, kdo pod mikroskopem pozoroval bakterie. Od té doby však o tomto podivuhodném světě pochopitelně víme mnohonásobně víc. Jedním z významných základních poznatků je i skutečnost, že vedle mikroorganismů, které nám škodí, existují takové, které nám naopak prospívají, hovoříme o nich jako o takzvaných probiotických kulturách. Jsou to bakterie, které jsou lidskému organismu prospěšné, někdy je nazýváme „přátelské bakterie“, abychom je odlišili od těch „nepřátelských“, patogenních, které našemu tělu naopak škodí a jsou původci různých onemocnění.

Jedná se o živé mikroorganismy, jako jsou lactobacily a bifidobakterie. Konkrétně mezi probiotické kultury patří hlavně Lactobacilllus casei, Lactobacillus acidophillus, Bifidobacterium bifidum, breve, longum a další.

Kde je centrum jejich působení?

Nejvíce bakterií osidluje dolní část zažívacího traktu. Osídlení střeva je odlišné u každého jedince, záleží na způsobu výživy, a to i podle geografických oblastí. Množství bakterií je ovlivněno kyselostí žaludku či pohyblivostí střeva. To znamená, že při nadměrné kyselosti v zažívacím traktu, která může být způsobena různými vlivy, většina probiotik obsažených v potravinách cestu do tenkého a tlustého střeva nepřežívá.
V tenkém střevě se vyskytují kromě jiných druhů hlavně laktobacily a v tlustém střevě bifidobakterie. Zažívací trakt je velmi důležitý systém pro zdravý život. Jednak je centrem lidské imunity, a dále je zodpovědný za správný přenos všech živin do krve. Bohužel význam zažívacího traktu jako jednoho z nejdůležitějších orgánů přirozené ochrany organizmu je často mnoha lidmi podceňován.

Lékaři často doporučují jako přirozený stimulátor imunity a potažmo znovu nabytého zdraví zvýšenou konzumaci probiotik. Jak již bylo řečeno, často sami svým nezdravým životním stylem (nezdravé stravování, přílišná konzumace masa, kouření, stres...) zamezíme probiotikům, aby se dostaly na střevní sliznici živé a mohly se množit. Neboť obecně platí, že pokud je střevní sliznice osídlena přátelskými bakteriemi, nemají ty nepřátelské kde žít a škodit. Často je naše přirozená mikroflóra také poškozena léky, které musíme užívat, známý je negativní vliv antibiotik.

Která probiotika zvolit jako doplněk přirozené stravy a co si při výběru dát pozor?

Každá probiotická bakterie musí splňovat určitá kritéria - kritéria na probiotické vlastnosti bakterií jsou velmi přísná a musí splňovat předem definované podmínky. První z nich je klinicky prokazatelná prospěšnost podávání. Dalším důležitým ukazatelem je minimální koncentrace probiotik v doporučené denní dávce. A nakonec jejich stabilita a životaschopnost.

Na trhu můžete vybírat z celé škály různě kvalitních a cenově rozdílných přípravků.
Za pozornost stojí přípravek TROBOX NORMATYL společnosti RAPETO, která má v české republice letité zkušenosti s výrobou probiotických a prebiotických kultur, přípravků s obsahem živých kvasninek a dalších přírodních preparátů.

Normatyl je zajímavý svým složením, nejenže obsahuje probiotické kultury, splňující výše zmiňované parametry, ale obsahuje také vlákninu Inulin, zinek a vitaminy skupiny B.
Inulin je přírodní vláknina, která jako kartáč vyčistí sliznici střev, a připraví tak půdu pro dobré množení probitik, dostatek vitaminů skupiny B podporuje jejich zdraví růst a zinek pak celkový stav imunitního systému. Normatyl je geniální kombinace látek pro rychlé obnovení přirozené střevní mikroflory, pro posílení imunity a celkové harmonizace organismu.

Nyní máte šanci získat NORMATYL jako součást speciální vánoční nabídky, kterou pro vás připravila firma RAPETO! Podívejte se na http://pangamin.cz/eshop/! Naleznete zde Balíčky zdraví různého složení a různých cenových relací!

 

Zeptejte se odborníka!
Chcete se dozvědět více o účincích probiotik, o tom, proč jsou tak prospěšné pro naše zdraví? Musela jste dlouhodobě užívat antibiotika a chcete nyní zkusit probiotika, abyste se zase dostala do formy? Máte střevní potíže a chcete je už konečně vyřešit? Na tyto a další otázky ohledně zdraví a stravy se můžete v diskusi pod článkem zeptat Mgr. Pavla Suchánka, poradce pro výživu.

Mgr. Pavel Suchánek je poradce pro výživu

suchánekVystudoval obecnou biologii a biochemii a je členem České společnosti pro aterosklerózu a Evropské společnosti pro aterosklerózu. V rámci publikační činnosti pravidelně uveřejňuje články na téma obezita, pohybová aktivita a zdravý životní styl a působí i jako poradce pro výživu a zdravý životní styl. Je rovněž autorem knihy „Víte, co máte na talíři?“
V současnosti pracuje v IKEM.

Jeho koníčkem je sport, a to prakticky jakýkoli. Pravidelně se věnuje kick-boxu. Sport považuje za nejlepší lék na spoustu problémů, včetně stresu a přepracovanosti.

  • Zeptejte se Mgr. Pavla Suchánka na vše ohledně probiotik, podáváví antibiotik, střevních potíží a vyhrajte Giordani Gold Supreme Pressed Powder.
  • Giordani Gold Supreme Pressed Powder získá jedna z Vás!
   
08.12.2010 - Dárky - autor: Zuzana Sommerová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Nové v rubrice

Doporučujeme