Rodina

Normální porod? To prý v nemocnici nehrozí


Vmédiích, internetových diskuzích či odborných debatách se kolem porodů doma vsoučasnosti vede plamenná diskuze. O rizicích i přínosech domácích porodů jstesi mohly přečíst v článku Porod doma: Ano, či ne?

Nejen ženy, které jsme snaší anketou oslovily, ale i čtenářky vdiskuzi se vyjadřovaly spíše proti domácím porodům. Stále hlasitěji se však ozývají i jejich příznivci, kteří ostře kritizují české porodnictví.

V nemocnici nemáte na výběr

„Je absurdní, na jak nedemokratickém principu je porodnická péče v českých nemocnicích založena. Při pohledu na vyspělé země západním směrem vidíme obrovský rozdíl (podobně jako když jsme těsně po revoluci vyráželi za hranice a styděli se) – české ženy ve srovnání de facto nemají možnost volby,“ uvádí vtiskové zprávě Hnutí za aktivní mateřství (HAM).

Doporučení pro péči v průběhu normálního porodu založená na závěrech vědeckých výzkumů shrnuje např. Světová zdravotnická organizace. Jedno zdoporučení zní: „Při normálním porodu by pro zásah do přirozeného procesu měl existovat opodstatněný důvod.“

Podle HAM se české porodnice takového doporučení však nedrží. „V důsledku rutinních postupů vzniká velmi klasický český paradox: Žena přijde do nemocnice, je na ní doslova proveden porod, zdravotníci postupují nikoliv individuálně, ale podle zažitého scénáře, kdy žena sama je vlastně odsunuta mimo, pracuje se jen s orgány a plodem. Ženy, které si rutinní zákroky nepřejí, je musejí odmítat – většinou jim totiž nebývají nabízeny, ale automaticky prováděny. Zásahy plodí další zásahy, porod mnohdy končí za dramatických okolností a hlavní pocit, který si v takovém případě žena nese a sděluje svému okolí, je – Nebýt pana doktora...! případně: To bych byla při porodu doma umřela já i dítě! To přispívá k stále převládajícímu přesvědčení, že jediné bezpečné místo pro porod je nemocnice a jediným zaručeným poskytovatelem péče lékař/lékařka.“

Jak to vidí dula?
Dula je speciálně vyškolená žena, která rodičku (a jejího partnera) při porodu může doprovázet. Během porodu poskytuje především psychickou, ale i fyzickou podporu. Neposkytuje zdravotnické služby ani zdravotníkům nezasahuje do jejich kompetencí. Provází ženy porodem, má tudíž příležitost sledovat atmosféru porodního sálu a práci zdravotníků.

„Hodně záleží na konkrétním zdravotníkovi, na zvyklostech v porodnici a na tom, jestli má žena např. dobře a vstřícně připravený porodní plán či porodní přání. Jako velký problém vidím třeba řízené tlačení, předčasné přerušování pupečníku, oddělování dětí od matek či neumožnění kontaktu matky a dítěte kůží na kůži. Jinak mám jako dula zkušenost, že se splněním některých jiných přání rodičky nemusí být problém,“ popisuje Vlasta Jirásková.

Asistentky nechybují
„Považujeme za důležité zdůraznit, že plánovaný porod zdravé, tzv. nízkorizikové ženy doma, doprovázený náležitě kvalifikovaným zdravotníkem, ideálně zkušenou porodní asistentkou, je četnými výzkumy hodnocen jako srovnatelně bezpečný s porodem v nemocnici. Ve vyspělých zemích je porod doma součástí celého zdravotnického systému, byť je využíván jen menšinou žen.

V českých porodnicích zemře ročně bezmála 400 novorozenců a více než 10 žen, malé množství z nich dokonce v důsledku prokázaného selhání zdravotníků. Pochybení porodní asistentky u porodu doma nebylo u nás doposud prokázáno,“tvrdí na obranu domácích porodů Hnutí za aktivní mateřství.

Co na to opozice?
Odpůrci domácích porodů zdůrazňují, že neočekávaná příhoda při porodu, která si akutně vyžaduje císařský řez či zákrok kleštěmi, postihne podle statistik každou 8. až 10. zdravou rodičku. Přes veškerá vyšetření, která musí budoucí maminka podstoupit, nelze stoprocentně vyloučit všechna možná rizika. Můžou nastat situace (utažení plodu pupečníkem, přílišné krvácení matky), kdy musí být okamžitě poskytnuta pomoc a o životě obou rozhodují jen vteřiny.

Oslovili jsme řadu porodních asistentek, žádná se však kdomácím porodům nechtěla vyjadřovat. „Porody doma nedoporučuji,“ řekla například asistentka Hana Michlová.

„Argumentování statistikami úmrtnosti kojenců vnemocnicích není zrovna objektivní. Plánované porody doma jsou povoleny jen nerizikovým ženám. Kdyby mohly rodit doma všechny, byly by statistiky zřejmě jiné. Jenže rizikové ženy rodí pouze vporodnicích a občas se prostě stane, že knějakému neštěstí dojde. Je nutné také zvážit, kolik žen ročně vporodnicích porodí a kolik žen naopak rodí doma,“ oponuje Edita Pavelková, sestra gynekologicko-porodnického oddělení.

Chceme respektu kporodu!
Světový týden respektu kporodu, který letos připadne na 18.–24. května, vyhlašuje každoročně AFAR – Frankofonní aliance za respektovaný porod. Již čtvrtým rokem se připojuje i Česká republika. Hnutí za aktivní mateřství s dalšími spolupracujícími organizacemi v rámci letošního Světového týdne respektu k porodu připravují:

Informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství Umění porodit, HOMO ECOLOGICUS – přírodě i člověku šetrné prostředky nejen pro rodiče a děti, veřejnou debatu týdeníku Respekt a České ženské lobby na téma práva žen během péče v těhotenství, při porodu a všestinedělí, diskusi časopisu Proměny na téma Nárůst počtu císařských řez medicínské, společenské a psychologické souvislosti a konečně premiéru filmu Porodní plán a další doprovodné programy. Více informací naleznete na www.respektkporodu.cz

Jste pro, nebo proti porodům doma?

   
03.04.2009 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [60] Aggata [*]

  Já bych si teda nikdy doma rodit netroufnula. Když si tak přemýšlím, zda na argumentech, že porody v porodnicích nejsou přirozené (co to vlastně je?), že do nich lékaři moc zasahují, že by v řadě případů nemuseli..... tak si vždycky vzpomenu na statistiku úmrtnosti novorozenců, kterou máme jednu z nejnižších na celém světě a říkám si, zda to zkrátka není právě proto, že se nám do těch porodů ti lékaří tolik míchají. No přirozená smrtnost (kdybysme rodily pěkně postaru doma) by byla vyšší, ale stojí o tuto přirozenost vůbec někdo?

  superkarma: 0 02.06.2009, 23:17:43
 2. [59] orangutan [*]

  Sml31rozhodně proti

  superkarma: 0 31.05.2009, 23:26:25
 3. [58] matuszyk [*]

  At rodí kdo kde chce-ja určitě jen v porodnicySml64

  superkarma: 0 31.05.2009, 15:20:29
 4. avatar
  [57] izis.80 [*]

  jenže koho chránit? dítě, který si to nevybere, až bude třeba přidušený, nebo i hůř, nebo matku, která by měla mít svobodnou volbu? jsou určitý pravidla, který se v civilizovanejch zemích dodržujou. Děti taky musej chodit do školy ze zákona aby nebyli všichni negramotní a jiný celkem potřebný opatření pro národ samotnej. Proč ohrožovat dítě, který má přijít na svět kvůli pár hodinám pohodlí ženský, co si doma peče alternativně zrní a doktorum řiká šamani? By mně zajímalo, jestli tyhle ženský taky ty děti polejvaj bylinkama, když jim je něco vážnýho, nebo mažou pěkně k doktorovi pro civilizovanou pomoc.To je stejný jako furt slyšim kolem sebe, když se člověk v těhotenství opatruje... že dřív ženská porodila mezi kopánim brambor a byla hned fit, nebo někde na mezi...ale nikdo už neřekne, že dodnes z toho má noční můry,inkontinenci po pár let,natrhlá byla jak vorvaň a byla ráda že nedostala infekci i v tehdejší nemocnici.

  superkarma: 0 06.05.2009, 18:18:18
 5. avatar
  [56] sigi [*]

  Doma bych určitě nerodila. I když celé těhotenství probíhá normálně, nikdy nemůžete vědět, co se při porodu stane a pak je již většinou pozdě. Navíc po porodu v nemocnici je dítě ihned zkontrolováno neonatologem a máte jistotu, že je vše OK.

  superkarma: 0 29.04.2009, 17:11:11
 6. [55] 000444 [*]

  asi káždá matka by se měla rozhodnout,co je pro ni a pro její dítě nejlepší,doma bych rodila jen,kdybych měla u sebe kvalifikovaného porodníka a nemocniční sestřičku,jinak ne...kdybych měla rodit doma jen při pomoci třeba přítele nebo někoho,kdo není tímto vystudován...v porodnici se mi rodilo dobře...jen ty návštěvy mě mučili.

  superkarma: 0 24.04.2009, 18:44:12
 7. avatar
  [54] Myškomedvídek [*]

  každá rodička by se měla rozhodnout sama,ale musí nést i veškeré následky,já bych doma nerodila

  superkarma: 0 23.04.2009, 11:05:17
 8. [53] FAXÍK [*]

  nejsem proti, ať se každá rodička rozhodne sama, ale já bych doma nerodila

  superkarma: 0 20.04.2009, 18:29:41
 9. avatar
  [52] Juana [*]

  Mám už odrozeno, ale nikdy bych neuvažovala o porodu doma. Poprve jsem rodila v Thomayerce, doma mi praskla voda, ta měla zelenou barvu a protože jsem měla už pár dní před tím vysoký tlak, byla u pororu připravená i dětská doktorka, protože se báli, že je dítě přenošený. Mohla jsem chodit, jak jsem chtěla, ale pak mi dali kapačku, protože to dlouho trvalo - ale ptali se mne a vysvětlovali mi to. Ke konci porodu mi sundali z té kozy a dokonce mi nutili stát, aby se to ještě víc urychlilo. Dítě mi pak dali na břicho, takže první kontakt a pokus o kojení byl taky. Dokonce mi nechali i jídlo od oběda a ohřáli mi ho v mikrovlnce a ještě na sále jsem se najedla.
  Druhý porod byl vyvolávaný, v Motole, protože jsem měla dost hroznou preeklampsii a měli o nás obě strach. Ale všichni se chovali moc hezky, protože jsem byla dost těžký případ, hlídal mne i primář, ten mi pak nabídl i epidurál, a všechno mi vysvětlovali. Musela jsem co nejdříve porodit - určitě by pro ně bylo jednodušší udělat mi císaře, ale nechali to nejdřív na přirozený porod, pouze pokud by se to ten den nepovedlo a táhlo by se to, tak počítali s císařem. Ani ne tak kvůli dceři jako kvůli mne - ono rodit několik hodin s tlakem 195/135 při lécích na snížení tlaku asi nic moc pro organismus není. Po porodu mi holčičku nemohli dát, měla jsem kapačky v obou rukách, ale dali ji hned, před umytím, do inkubátoru vedle mne a mohla jsem ji hodinu držet za ručičku.
  Prostě bez doktorů bych to tu asi dneska nepsala, protože bych možná nepřežila. Ještě týden jsem pak byla na JIPce, tlak mi klesl až za týden, bohužel se s tímhle stavem toho moc dělat nedá a co jsem četla, dodnes není jisté, čím to je.

  superkarma: 0 03.04.2009, 20:34:57
 10. avatar
  [51] Louisa [*]

  Také se přikláním k porodům v nemocnici, sama jsem rodila 3x, pokaždé to bylo jiné a pokaždé s komplikacemi. 2x to bylo v jednom okresním městě, 1x v Motole - pokaždé perfektní personál. Naše porodnictví asi není tak strašné, když máme pouze třípromilovou úmrtnost novorozenců, což je mimochodem jedna z nejnižších na světě.
  Ale jak zde již bylo řečeno - každému vyhovuje něco jiného, ať si každá to svoje vybere.

  superkarma: 0 03.04.2009, 19:47:13
 11. avatar
  [50] rek11 [*]

  Suzanne: jasne,ja sjem rada,ze jsem rada,4 dny jsem v křecich v briše.Z notebooku píšu v posteli vůbec to nepolevuje a to už teda padlo víc brufenu,nez za celej muj zivot normálně bych nevěřila,že to někdy řeknu,ale radši bych rodila tři noci jsem pořadně nespala a dneska s tím takyy nepočítám

  superkarma: 0 03.04.2009, 19:27:07
 12. avatar
  [49] Suzanne [*]

  rek11: a dyť já vím

  superkarma: 0 03.04.2009, 18:55:44
 13. avatar
  [48] rek11 [*]

  Suzanne: myslela jsem přítomnost personalu u porodu a vzhledem k omu,ze mala vypadla pri tom mem vyskakovani a sestra ji mezitim pretahla snuru pres hlavu-dodnes si myslim,ze by mela za ten chvat dostat metal,tak to klidne budu tvrdit,kdo rodil me nevim...samozrejme tam patri odrodily me sestry

  superkarma: 0 03.04.2009, 18:03:04
 14. avatar
  [47] Suzanne [*]

  rek11: kdyby ses nedrápala na tu kozu, tak to možná proběhlo hladce Nějak nechápu větu, "rodily mě sestry". Už sama tahle formulace mně osobně přijde na hlavu postavená.

  superkarma: 0 03.04.2009, 17:57:26
 15. avatar
  [46] rek11 [*]

  Suzanne: u druhe to u me nestihl doktor vubec rodily me sestry a ja byla vdecna,ze ac nemely ten dojem-ze honem porodim,tak tam jedna se mnou zustala a mezi kontrakcemi jsme kecaly odešla k počítači a já měla holku mezi nohama-ve sprše-upřímě ani jeden porod bych sama nezvladla-u prvni se rozhodovalo-vakuumexktaktor nebo kleste-nebyt me 100kg maminky,tak na to doslo a u druhe by se mi uskrtila na snure ve sprse vlaastne druhy byl prirozeny ,holku jsem porodila ve chvili,kdy jsem se naha a mokra-vylitla jsem ze sprchy,snazila vyskrabat na kozu pri dolehu uz byla venku(nohy ve trmenech,nebo infuze nebo dokonce nastrih,to vubec nebyl cas resit).Doktor dobehl v uctyhodnem case asi tri minut-v jednu rano a holku uz jsem mela na sobe on prekotny porod taky neni zadna prdel....

  superkarma: 0 03.04.2009, 16:50:24
 16. avatar
  [45] Kassy [*]

  Lesana: Lékař musí taky po vystudování udělat ještě několik atestací

  superkarma: 0 03.04.2009, 16:06:06
 17. avatar
  [44] paníliška [*]

  Ach jo, to jsou problémy. Co to je přirozený a nepřirozený porod? Fakt jsem neslyšela ani nezažila, že by se do normálně probíhajícího porodu nějak zasahovalo. Lékař zasahuje tehdy, když něco není v pořádku a zásah je třeba. Po přečtení článku mám pocit, že žiju v jiné dimenzi.

  superkarma: 0 03.04.2009, 15:59:33
 18. avatar
  [43] Lesana [*]

  ToraToraTora: ale tady dochází ke zmatení pojmů "přirozený porod" je prostě směr v porodnictví (nejznámější představitel je asi Odent) a v žádném případě to nemůže být "lékařsky vedený porod", ptž to se vzájemně vylučuje, každé to má jiný přístup k porodu Lékařsky vedený porod je porod, kdy lékaři přebírají aktivitu a snaží se porod řídit. Při přirozeném porodu naopak porod řídí rodička a zdravotníci vyčkávají jenom pro případ potřeby. Jsou to prostě dvě naprosto protichůdné metody v porodnictví

  superkarma: 0 03.04.2009, 15:21:57
 19. avatar
  [42] Lesana [*]

  Ťapina: držitel řidičského průkazu není odborník, pokud vím, tak profiřidiči mívají ještě další zkoušky a přezkušování Navíc u porodu doma samozřejmě odborník je, porodní asistentka Která studovala vysokou školu, aby mohla asistovat u porodů. Pokud sedneš do auta, musíš u sebe profesionálního řidiče, abys mohla sama řídit?

  Tedy samozřejmě, to platí v zahraničí, u nás je to o náhodu seženu - neseženu

  superkarma: 0 03.04.2009, 15:14:57
 20. avatar
  [41] Suzanne [*]

  To je zase chytrejch Co takhle nechat druhý, ať rodí podle svého? A rodit doma jen po vystudování medicíny ...(chápu, že to byla nadsázka, ale porod se fakt člověk nemusí učit). Až se stydím, že jsem porodila hladce a lékařka stihla doběhnout na závěrečnou minutu. Možná bych ji měla dodatečně zažalovat, protože co se všechno mohlo stát, že jo...

  superkarma: 0 03.04.2009, 15:00:01
 21. avatar
  [40] blami [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová): Já měla císař 3x, a když bych si měla vybrat , tak volím císaře. Měla jsem jen napíchání,spinál, takže jsem vždycky viděla děti hned, jak je vytáhli, a i pak jsem chodila ,,normálně" druhý den, seděla v poho, zatímco normální roičky posedávaly jen krajíčkem. Měla jsem jizvu pod břichem, dnes to už není téměř vidět. A hned po 3 jsem si nechala podvázet vaječníky a mám pokoj.

  superkarma: 0 03.04.2009, 14:52:23
 22. avatar
  [39] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  ToraToraTora: jojo, mou spolužačku také ošetřili se synem tak, jak je třeba a hned druhý den po porodu se ona i s manželem ubytovali v hotelu vedle nemocnice,kam pak pár dní docházeli s novorozencem na kontroly atd, vyběhali si tam úřady, nákupy a zas odfrčeli domů, oni žijou v horách, ač patří do oblasti Denveru... Důvod neshospitalizace byl stejný, jako ten v Kanadě
  Já v té své porodnici měla taky štěstí na lékaře a sestry

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:36:15
 23. avatar
  [38] ToraToraTora [*]

  Kentánová: Známá rodila v Kanadě. Dvě hodiny po porodu jí vykopli ze špitálu. Porod prý není nemoc, tak proč delší hospitalizace
  Já jsem ráda kolikrát za to naše zdravotnictví. Na porodnici nemůžu říct křivého slova. Milý profesionální personál a když se nebrečelo, tak se na sále dělaly i fóry

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:31:39
 24. avatar
  [37] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  ToraToraTora: to jo, mám hodné zdravé dítě ad porody ve filmech a amerických zvlášť, spolužačka bydlí v Denveru, prý tam je možné a ona toho využila, zvolit si porod v narkoze, císařem, takže si vybrali i datum narození syna. Kdyby to šlo i u nás ale zase čtu často názory lékařů pro i proti, že císařem rodit je velký zásah do těla rodičky a vždy je to prý horší, než porod normální cestou.

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:26:40
 25. avatar
  [36] ToraToraTora [*]

  řekly

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:18:43
 26. avatar
  [35] ToraToraTora [*]

  Kentánová. Vybrat myslím, když to jde. Když by trvání rodičky na nějaké kravině ohrozilo na životě dítě, tak to je bez diskuze.Mrzí mě, že jsi musela něco takového prožít. Konec dobrý, všechno dobré. Doufám, že to nenechalo následky.
  Porod a těhotenství je emocionálně velmi náročný okamžik. V amerických romantických filmech se většinou šťastně heká a jásá. Já brečela a brečím i teď, když si na to vzpomenu, byl to strach a velká neznámá a místo vymýšlení kravin jsem byla ráda, když mi sestra nebo primářka řekli, jak to postupuje, co bude následovat, co mám dělat a uklidnily mě

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:17:51
 27. avatar
  [34] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  ToraToraTora: já jsem se zamyslela nad tím, co píšeš ve 29., o tom, že tě nechají vybrat si...já jsem si vybrat nemohla, nemohla jsem nic, ani plakat strachy a hrůzou, která v tu chvíli na mne padla a v životě nezapomenu blýsknutí těch kleští, dcera šla sice hlavou, ale v cestách se natočila špatným směrem, obličejíkem tak, že by si ho rozdrtila i přes to, že kosti v lebce se miminkům přece hýbou proto, aby prošla ven. Já jsem si fakt vybrat nemohla a to ještě na sebe bonznu, že v rámci toho nádherného těhotenství jsem dokonce uvažovala o porodu do vody a těšila se, jak budu statečná a na to, až dítě uvidím a dotknu se ho, ale pak ten děs a komplikace a ještě horší byla pro mne nekonečná chvíle, kdy mi dceru dali na břicho a ona ale byla TICHO já se zmohla jen na zašeptání-proč nebrečí , pak ale začla a já se jí dotkla rukama a vše mi bylo jedno Nevím, jak jiným probíhá porod dál, ale nešlo mi ven lůžko, takže mne uspali a odoperovali, pak po operaci cévkování a ze sálu jsem se dostala v půl třetí ráno v neděli. Byla jsem tam od pátečního odpoledne.

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:09:56
 28. avatar
  [33] ToraToraTora [*]

  Já se jen bráním přirovnání, že porodnice=nepřirozený porod. A odmítám zastrašování, jak strašně se maminám v nemocnici ubližuje. Ono v knížkách lze načíst cokoliv, ale samotný porod probíhá většinou jinak a proto by u toho měl být vyškolený zdravotník a maminka, která uzná, že nestudoval tolik let jen , aby se vyhnul vojně

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:02:42
 29. avatar
  [32] ToraToraTora [*]

  Kentánová: Asi jsme se nepochopily. Já považuji i lékařsky vedený porod za přirozený. Pokud lékař zakročí ku prospěchu rodičky nebo miminka, neznamená to pro mě, že to nebylo přirozené.

  superkarma: 0 03.04.2009, 13:00:26
 30. avatar
  [31] blami [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová): Souhlasím, přece každý porod je jiný. Komplikované těhotenství může mít naprosto hladký porod a naopak. A co pak? Pak už je pozdě bycha honit.

  superkarma: 0 03.04.2009, 12:54:30

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme