Jednou ze dvou hlavních příčin poruch spánku a nejčastější příčinou přetržení spánku u dospělých lidí je časté močení. V případech s urologickou příčinou člověk tvrdě spí, ale náhle ho probudí silný pocit nutkání na močení a on mu musí vyhovět.  

spánek

Podle Mezinárodní společnosti pro kontinenci (The International Continence Society) je potřeba vstát kvůli močení minimálně jednou za noc klasifikována jako nykturie. Výsledky průzkumu ukázaly, že nutkavá potřeba močit probudí alespoň jednou za měsíc až 41 % české populace starší 15 let – u 13 % Čechů se tak děje každou noc, u 15 % jednou za týden. Statistický průměr výskytu nočního nucení na močení sice zvyšují osoby starší 60 let, na druhou stranu je překvapující výskyt tohoto problému u mládeže a mladých dospělých. Čtvrtina mladých dospělých (ve věku 15-29 let) totiž udává přerušení spánku kvůli návštěvě toalety minimálně jednou měsíčně. Většina z nich to však nepovažuje za obtěžující.

Patologické močení

Z pohledu urologa není noční močení normální, byť jde jen o jednu návštěvu toalety za noc. Pokud nevypijete večer před spaním půl litru a více tekutin, tak i jedno probuzení kvůli močení signalizuje zdravotní problém. Jinými slovy by měl každý člověk, který chodí pravidelně v noci močit, navštívit odborného lékaře, urologa. Nepřipustí-li si postižení rozdíl mezi normálním a patologickým močením, budou mít lékaři tendenci přehlížet nykturii jako možný zdroj zdravotních problémů. Pacienti v ordinacích totiž aktivně nezmiňují časté návštěvy toalety dříve, než začnou být nesnesitelné nebo než se podstatně zhorší jejich pocit životní spokojenosti.

Podceňovaný zdravotní problém

Obtěžující není jen samotné vstávání kvůli močení, ale hlavně jeho důsledky. Spánek přerušený cestou na záchod není tak kvalitní, přestože probuzení trvá jen krátce. Dochází totiž k rozpadu spánkové architektury, což dlouhodobě zhoršuje kvalitu života. Nejenže jsou nykturici nevyspalí a přes den unavení, ale častěji se u nich objevují deprese a různé psychické poruchy (potíže s koncentrací a koordinací, změny nálad). Lidé trpící těmito problémy a bohužel mnohdy ani samotní lékaři však nedávají psychické symptomy do souvislosti s urologickými potížemi.

Co může hrozit?

I drobné příčiny mohou někdy vést k vážným následkům. Nykturie hraje roli v mnoha aspektech lidského života a duševní pohody, protože přispívá k vyčerpání, denní únavě, výpadkům paměti, depresi, zvýšenému riziku srdečních chorob, zažívacím problémům. U starších pacientů, kteří chodí močit častěji než třikrát během noci, je vyšší riziko pádů a zlomenin. Když pacient rychle vstává z postele a spěchá, aby zavčasu došel na toaletu, tak se mu může v důsledku pokleslého krevního tlaku zamotat hlava. Následuje pád, případně otřes mozku, objevují se i náhlé cévní mozkové příhody, zvyšuje se pravděpodobnost zlomenin krčků stehenních kostí s následnou dlouhodobější imobilitou. Nepohyblivost a připoutání starší osoby na lůžko s sebou mnohdy přináší riziko vzniku zánětu plic.

Příčiny nočního problému

Nykturie může být spojena s řadou dalších onemocnění, proto je důležité tento symptom neopomíjet a poradit se o něm se svým praktickým lékařem, případně se specialistou (urologem, geriatrem či interním lékařem). Hlavní příčiny nykturie můžeme rozdělit do čtyř základních skupin:

První z nich je noční polyurie, uváděná jako nejčastější příčina nykturie. Až 70 % nykturií způsobuje noční polyurie, definovaná jako vymočení 20 % celkového objemu moči v noci, a to u mladých jedinců. U jedinců nad 60 let je noční polyurie definována jako vymočení 33 % celkového objemu moči v noci. Noční polyurie je často spojena s obrácením denních biologických rytmů produkce moči dané sekrecí vazopresinu.

Druhou skupinou příčin je polyurie. Jedná se o stav, kdy např. 70kilogramový pacient za den vymočí více než 2,8 litru moči. Nejčastější příčinou polyurie je nadměrný přísun tekutin. Důvodem však může být interní onemocnění jako je diabetes insipidus (žíznivka či úplavice močová) nebo diabetes mellitus (cukrovka). Polyurie může být také navozena nadměrným užíváním diuretik (léky na terapii vysokého krevního tlaku) či ledvinným a srdečním chronickým selháním.   

Třetí skupinou příčin nykturie jsou poruchy spánku a stavy s nimi spojené, např. syndrom spánkové apnoe. Spánková apnoe je charakterizovaná dýchacími pauzami během spánku a mnohdy doprovázená chrápáním.

Čtvrtou skupinou jsou onemocnění spojená s malým objemem močového měchýře, jako je např. neurogenní močový měchýř, benigní hyperplazie prostaty, cizí těleso v močovém měchýři (kamínky) nebo postižení močového měchýře nádorem či po ozařování při léčbě karcinomu děložního čípku, rekta atp.

Více užitečných informací se dozvíte na stránkách www.nykturie.cz

nykturie

Reklama