.

Noční obloha

Cestování

Noční obloha

Kocháte se noční oblohou? Ve velkých městech to není vzhledem k osvětlení možné. Mně se dařilo pozorovat nebe poseté hvězdami o prázdninách, zvláště na vodáku, kdy jediným pořádnějším světlem byl táborák. Ty tisíce hvězdných světýlek mne fascinovaly a většinou ve mně vyvolaly vzpomínky na šaty princezny Lady.

Pravda, na hvězdárně jsem byla naposledy tak před 4 lety. Pozorovali jsme Měsíc, ale nejsem si jistá, že jsem vždy rozpoznala to, co mi bylo vysvětlováno.

Možná již teď nastává čas, kdy si můžete naplánovat výlet do hvězdárny nebo do planetária (určitě je tam tepleji než v kopuli s dalekohledem). I vyhledala jsem následující informace, které vám snad pomohou v trávení volného času s dětmi či vás navnadí na romantickou procházku s partnerem.

Na internetových stránkách www.hvezdarna.cz se dozvíte o programu Hvězdárny a Planetária Mikuláše Koperníka v Brně. Ačkoli se nafialovělá písmenka na černém podkladě čtou hůře, nedejte se odradit. V Brně se opravdu snaží přitáhnout pozornost veřejnosti svým velmi zajímavým programem – v planetáriu to je multivizuální program “Kosmičtí špioni” a ve foyer velkého planetária si můžete prohlédnout unikátní fotografie úplného zatmění Slunce. Nechybí ani pozvánka na noční pozorování oblohy!

V Jihomoravském kraji můžete též navštívit Hvězdárnu ve Veselí nad Moravou – jak na serveru www.hvezdarna-veseli.cz najdete, je v tomto roce pozorování pro veřejnost (individuální) naplánováno na každý pátek. Vstupné ve výši 20 Kč vám umožní odhalit krásy noční oblohy, což je podpořeno asi dvacetiminutovým programem “Hvězdná obloha dnes”, kdy Vás pracovníci hvězdárny seznámí s aktuálním děním na noční obloze – prostě bude IN.

Nelze nezmínit hvězdárnu v Praze na Petříně – Štefánikovu hvězdárnu, kterou najdete na adrese  www.observatory.cz. Pokud jste již pohlceni internetem, můžete si hvězdárnu prohlédnout pouhým kliknutím na ”internetová prohlídka hvězdárny”. Od stolu si také můžete zahrát astronomické hry a udělat astronomické testy. Stránky jsou průběžně aktualizovány; z novinek vybíráme: od 6. května je otevřena výstava Drsná krása o vltavínech, a na Slunci můžete pozorovat pouhým okem velkou sluneční skvrnu…

 

Je samozřejmé, že trojice hvězdáren je neúplným výčtem pozorovacích míst a zdrojů informací o obloze, ale je dostatečným lákadlem, abyste zadali do vyhledávače výraz “hvězdárna” a našli tak tu svoji, kam máte nejblíž.

 


Odkaz na soutěžní otázku

   
17.05.2005 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Hanyna [*]

  Já taky miluju hvězdičky. Když chci, tak to mám i s výkladem , neboť mamina zná skoro všechny souhvězdí a hvězdy...
  Na hvězdárně jsem byla a je to něco neskutečně krásného. Ani jsem nechtěla pustit další osůbky k dalekohledu...

  superkarma: 0 18.05.2005, 12:40:32
 2. avatar
  [4] Žábina [*]

  hvězdy jsou krásné miluju noční posezení pod oblohou plnou hvězd

  superkarma: 0 17.05.2005, 09:41:17
 3. avatar
  [3] peguša [*]

  Měly to být Perseidy, samozřejmě.

  superkarma: 0 17.05.2005, 09:11:44
 4. avatar
  [2] peguša [*]

  Na žádné hvězdárně jsem dosud nebyla, nicméně na hvězdy koukám často a ráda na chatě. Je to 3 km od civilizace, tudíž tma je téměř dokonalá. Jen škoda, že je hned za námi les a tak mám omezené zorné pole. Ale i tak vidím každý srpen Persidy, Mars byl také vidět a různá souhvězdí jakbysmet. Fakt si to přes léto užívám. Dám si ven lehátko, zalehnu a vydržím koukat hodinu i dýl. Je v tom cosi tajemného a to mě baví.... Pořídila jsem si i dalekohled na pozorování měsíce.

  superkarma: 0 17.05.2005, 09:10:46
 5. avatar
  [1] evita_ij [*]

  Byla jsem ve hvězdárně asi před rokem a mám na to opravdu krásné zážitky .Bylo právě období,kdy byla planety Mars, Venuše,Jupiter a Saturn velmi blízko Zemi,a tak jsme je všechny mohli shlédnout hvězdářským dalekohledem. Jo,člověk vidí tyto planety na obrázcích nebo v televizi,ale vidět je NA VLASTNÍ OČI je naprosto unikátní a nezapomenutelný zážitek. Člověk si pak připadá tak malilinkatý a na všechno se rázem dívá úplně jinak. Ale to je možná jen můj dojem.

  superkarma: 0 17.05.2005, 00:11:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme