Zdraví

Noční kašel vás může stát více, než jen probdělou noc!

Trápí-li vás kašel přes den, není to nic příjemného. Když ale přichází v noci, bývá to už na pováženou. A to nejen z důvodu následné únavy po probdělé noci. Lékaři při tomto příznaku zdvihají varovně prst.

„Noční kašel může být velice závažným příznakem, který nikdy nepodceňujeme. Vždy je totiž otázkou, zda jde o pouhou virózu, což tak většinou nebývá. Samozřejmě, může k němu docházet v rámci infektů dýchacích cest s tvorbou hlenů. Jakmile se člověk ocitne v horizontální, relaxované poloze a zahřeje se, začne pokašlávat. Ale když si člověk dostatečně odkašle přes den, kašel jej už v noci obvykle nebudí. Je však možné, že jde o zcela jinou diagnózu,“ upozorňuje praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková.

kašel

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jaké další příčiny může noční kašel mít?

Alergie

Vyvolává jej alergen v našem okolí, velmi často jsou to zvířata, hlavně kočky, které jsou jedním z nejagresivnějších alergenů. „Stačí, aby alergik se silně vyjádřenou alergií na „kočku“ přišel do kontaktu s někým, kdo kočku vlastní, a velice intenzivně na něj zareaguje. K tomu může dojít i v prostředí, kde se kočka vyskytla před delší dobou. A kašel je pak jedním z typických příznaků,“ vysvětluje MUDr. Ludvíková s tím, že chronickým alergickým kašlem trpí lidé, kteří mají mnohočetnou alergii a nedokáží ze svého prostředí všechny alergeny vyloučit. Ať už jde o prach, roztoče a podobně. Je tedy nezbytné, aby se svěřili do péče alergologa. Jen tím předejdou rozvoji dalších alergických příznaků, které mohou být celoroční.

Astma

V noci budí kašel také astmatiky, kteří pak trpí pocity nedostatku vzduchu a dušností. Často přichází kolem třetí hodiny ranní. Toto už je závažný stav, který se rozhodně neobejde bez návštěvy lékaře a medikace.

Gastroezofageální reflux (GER)

Jedním z častých příčin nočního kašle je gastroezofageální reflux. Způsobuje jej nedostatečně těsná svalová manžeta mezi žaludkem a jícnem. Žaludeční šťávy s obsahem kyseliny chlorovodíkové se tak dostávají z žaludku do jícnu, který na to není uzpůsobený, způsobí podráždění až zánět sliznice jícnu, který člověka a dráždí až ke kašli. „Velmi k tomu přispívá také denní režim člověka. Pokud jí jen párkrát denně, a ve velkém množství hlavně na noc, nebo si dopřává velké objemy kyselých potravin, sycené nápoje či alkohol, může mít problém. Kombinace příčin gastroezofageálního refluxu jsou ale nekonečné,“ říká praktická lékařka z Medicina Centrum, která se s tímto onemocněním setkává často.

Potíže se srdcem

Ačkoli to tak nevypadá, problém nemusí být vždy jen v dýchacím ústrojí. Kašel může vyvolat také onemocnění srdce. V případě jeho akutního selhání vznikají příznaky do několika hodin, u chronického se mohou rozvíjet i několik měsíců až let. Nejčastějšími příznaky jsou dušnost, ale také otoky, časté noční močení, únava, nebo právě noční kašel, takzvané kardiální astma.

Špatné prostředí

Je možné, že vás ze spánku prostřednictvím kašle nebudí vážné zdravotní důvody, ale „jen“ prostředí, v němž usínáte. Dýchací ústrojí může dráždit cigaretový kouř, plísně, nebo třeba jen suchý vzduch v místnosti. Vyplatí se proto zapátrat nejprve zde.

Příčin nočního kašle může být celá řada, proto se jej nevyplácí podceňovat. Raději si zajděte na vyšetření včas.

Jak bojujete s kašlem vy? Napište nám o tom. Sledujte také náš speciál, který najdete na stránce Nechci kašel, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Čtěte také:

   
28.02.2017 - Kašel - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [5] minonnka [*]

  Kasel me trapi casto, kdyz uz me chytne, tak kaslu jako tuberak. Kdyz jdu k dr., tak jen poslechne, zepta se na teploty (ty nemivam) a smazne to necim co si mam poridit v lekarne, dale neresi...

  Pred 14ti dny jsem tam zrovna byla, kdyz po tydnu samolecby nebylo zlepseni, ale naopak...doporucila mi at pokracuji v tom, co jsem si koupila...

  Po par dnech kdy jsem uz spala v obyvaku at nebudim detii a manzela, tak sjem zasla na ORL i bez zadanky, vysledek byl zanet nosohltanu a dostala jsem ATB.

  Asi kdyz me to priste opet chytne, tak zajdu rovnou tam. Ten kasel je hrozne neprijemny, obtezuje jak me, tak i me okoli. V cekarne si lide radsi ani nesedali na zidle v me rade Sml30 Nejhorsi je, kdyz me ten zachvat kasle chyti v MHD nebo pri placeni u pokladny...to je des Sml31

  superkarma: 0 28.02.2017, 15:57:23
 2. [4] MARIE MATEJKOVA [*]

  Mám konečně po tomto problému. Dokázalo to hrozně trápit.

  superkarma: 0 28.02.2017, 12:37:12
 3. [3] bobani [*]

  naštěstí mám letos klid

  superkarma: 0 28.02.2017, 09:56:12
 4. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Myškomedvídek — #1 muzes mi rict, proc sve debilni Sml80 cpes vsude a proc reagujes na kazdy clanek? Uz ty tvy mysi v kole mam po krk.

  Jo, nocni kasel zrovna googluju a resim, zacina to pravidelne okolo 3.rano a pak jedu 1, 2 hodiny.Sml31Sml15

  superkarma: 1 28.02.2017, 08:35:18
 5. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Sml80Sml80Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #2
  superkarma: 0 28.02.2017, 00:38:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme