Bulvár

Noc s Andersenem je krásné bláznovství

 

V první chvíli to muselo vypadat jako pěkně šílený nápad. Dovedu si živě představit, jak ho knihovnicím z Uherského Hradiště všichni rozmlouvali. Pustit do knihovny děti se spacákem? S jídlem a pitím? Být tam celou noc?? Rodiče je nepustí. A co když se něco stane?
Jenomže uherskohradišťské knihovnice se nedaly. Prvních dvacet malých čtenářů zažilo neobvyklou Noc s Andersenem, naplněnou čtením pohádek a hrami (a došlo i na návštěvu pohádkových bytostí). To bylo před sedmi lety – a vsadím se, že si ty šikovné dámy nedovedly představit ani ve snu, jak se jejich nápad chytne a rozroste.

Díky Klubu dětských knihoven SKIP se zvěst o netradiční oslavě svátku dětských knížek rozletěla po celé republice – a nacházela spoustu spřízněných duší. O dva roky později se už „spalo“ ve dvaasedmdesáti knihovnách a kouzelnou noc prožilo přes patnáct set dětí. A vlna krásného bláznovství se hnala dál.

Loni proběhla Noc s Andersenem na 487 místech v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Německu a Slovinsku  – a představte si, že noc plnou knížek, fantazie a zábavy prožilo víc než čtrnáct tisíc dětí!! A to i přes to, že se na mnoha místech zrovna hnala velká voda a probíhala evakuace. Co všechno děti dělaly a zažily, o tom si můžete přečíst na stránkách SKIP (stojí to za to, vážně, já sama jsem nad tím povídáním normálně sentimentálně zaslzela). Mimo jiné čile komunikovaly po internetu s dalšími dětmi z jiných knihoven, skládaly básně na počet Hanse Christiana, sázely „jeho“ stromečky, uléhaly na hrášku, vyvolávaly duchy, jezdily na oslících, baštily buchty od maminek, pořádaly pyžamové módní přehlídky… a samozřejmě se i četlo nahlas, vracely a vypůjčovaly knížky a registrovali noví čtenáři.

Asi by byl moc velký optimismus myslet si, že takové akce přivedou děti zpátky ke čtení. Ty, které na Noc s Andersenem přišly, asi najdou cestu do knihovny i v „obyčejný“ den. A naopak – pokud rodiče mají doma pět knih, z toho tři kuchařky, sotva tam svoje potomky pošlou. Ale co kdyby... Harry Potter je fajn a Rowlingová by zasluhovala pozlatit (koneckonců, už se stalo J), ale co až vyjde i poslední díl? Nebylo by špatné, kdyby děti četly i něco jiného. Ať čtou cokoliv – pokud totiž získají „čtecí návyk“, samozřejmost a zběhlost, při které už jim čtení nepřipadá ani trochu namáhavé, ale můžou se rozletět na křídlech příběhu bez omezení, potom je vyhráno.

Letošní Noc s Andersenem proběhne pozítří, v pátek 30. března. Seznam všech knihoven a jiných míst, které se jí účastní, najdete TADY. Tak jestli máte dítě, začněte zadělávat na buchty... J

   
28.03.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [9] IMI [*]

  My už poněkolikáté děláme Andersenův den i v mateřském centru pro ty nejmenší a vždycky je to veliká švanda a moc krásná akce a nepřipadáme si jako zoufalci . Jo a dokonce podporujeme ještě další idealistický projekt http://www.celeceskoctedetem.cz/

  superkarma: 0 28.03.2007, 21:11:21
 2. avatar
  [8] Meander [*]

  gerda: Uhodila jsi hlavičkou o hřebíček.

  superkarma: 0 28.03.2007, 18:42:52
 3. avatar
  [7] gerda [*]

  veet: tady asi nikdo nerozumí srandě - probůh - švandě

  superkarma: 0 28.03.2007, 14:24:28
 4. avatar
  [6] veet [*]

  gerda: to je trochu ubohé tvrzení.Všechyn ty knihovnice tam znám.Dělala jsem s nimi déle jak rok a rozhodně nejde o zoufalství.je ta práce baví, mají ty děti rády a každou chvilí pro ně něco vymýšlejí.Možná jsi zastáncem názoru ,že je lepší sedět na prdeli a nedělat nic co má nějaký smysl

  superkarma: 0 28.03.2007, 14:12:48
 5. avatar
  [5] elfos [*]

  Taky si myslím, že noc v knihovně je bezva nápad. :-)

  Pokud jde o knihy.... nejsou jen Harry Potter a Letopisy Narnie. Předvčírem jsem byla v knihkupectví (ne, nic jsem si odtamtud neodnesla, byla jsem se tam jen kochat/týrat). V regálu s literaturou pro děti měli polici plnou fantasy. Nejen výše zmíněné (HP a LN), ale i další série a samostatné knihy, které jsem si krom Čaroplutí nezapamatovala, jako obvykle.
  Tak snad bude stále co. (číst)

  A navíc, není jen fantasy.. :-)

  superkarma: 0 28.03.2007, 09:47:36
 6. avatar
  [3] Evikus [*]

  no ale pro děti to může bejt dobrý ne? si myslím...

  superkarma: 0 28.03.2007, 07:36:12
 7. avatar
  [2] teb [*]

  Můj synovec se jde letos zúčastnit poprvé, je to přímo v jeho škole, obci, kde bydlí, takže žádný problém. A strašně moc se těší. Nepředpokládám, že se s něho stane knihomol, ale možná si jednu dvě knížky časem přečte. Na dnešní dobu je to pořád lepší než nic. A této iniciativě tleskám.

  superkarma: 0 28.03.2007, 07:35:08
 8. avatar
  [1] gerda [*]

  Já osobně si myslím, že je to akt zoufalých knihovnic, ale je to jen můj názor

  superkarma: 0 28.03.2007, 06:44:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme