Rodina

Nitroděložní tělísko

Při této metodě se využívá antikoncepčního účinku tělísek různého tvaru zaváděných do dělohy. Dnes se vyrábějí z plastických hmot. Moderní tělíska bývají doplněna buď měděným drátkem, nebo obsahují syntetický hormon, gestagen, který má podobné účinky jako hormon žlutého tělíska vaječníku. Existují i zlatá a stříbrná tělíska. Oba doplňky zvyšují spolehlivost metody.

Tělíska se do dělohy zavádějí ambulantně, bez anestezie. Výkon bývá nebolestivý, musí jej ale vždy provádět lékař, a to 3.-4. den po menstruaci. Po menstruaci je totiž hrdlo dělohy mírně otevřené a tělísko se proto snadněji zavádí. Zavedení tělíska se vždy provádí za dodržení všech hygienických předpisů, po předchozím kultivačním a bakteriologickém vyšetření rodidel a po kolposkopickém a cytologickém vyšetření děložního hrdla. Tělísko se zavádí speciálním zavaděčem. Umělá hmota tělíska umožňuje jeho snadnou ohebnost při zavádění a v děloze pak rozvinutí do předepsaného tvaru, což je způsobeno „tvarovou pamětí“ použitého materiálu. Většinou mají IUD tvar připomínající písmeno T.

Pro snadnější vyjmutí z dělohy má tělísko vlákna, která ční z hrdla do pochvy. Kontrola uložení tělíska je možná pomocí ultrazvuku nebo rentgenu. Žena s IUD by měla být pravidelně, jednou za půl roku, svým lékařem vyšetřena. Nejdéle po 5 letech se doporučuje výměna IUD.

(z angličtiny intrauterine device, a proto se používá zkratka IUD)

Skutečnost, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině vyvolává sterilitu, je známá již z antiky. Arabové dutou bambusovou holí zaváděli oblázek do dělohy velbloudicím před cestou přes poušť. Staří Řekové zaváděli samicím do dělohy stříbrné kroužky. V roce 1909 Richter popsal zavedení kroužku ze střívka bource morušového.

V roce 1928 sestrojil Ernest Grafenberg nitroděložní kroužky z mědi a stříbra pro ženy. Tato metoda se nejprve nerozšířila, protože vytvářela pánevní záněty. Renesance metody nastala až po 2. světové válce s rozvojem pružných plastických materiálů. V současné době je na trhu nepřeberné množství typů nitroděložních tělísek.

Přes délku užívání metody nejsou dodnes spolehlivě objasněny všechny mechanizmy účinku IUD. Účinek IUD pravděpodobně spočívá v tom, že v děloze působí jako cizí těleso, přitahuje množství bílých krvinek, jež se vrhají na spermie, které postupují dělohou vzhůru. Tento efekt je ještě zvýšen měděným drátkem. Uvolňovaná měď má toxický vliv na spermie a rovněž jim brání v cestě pohlavním ústrojím. Z hormonálně aktivních nitroděložních tělísek se uvolňuje hormon (gestagen), který působí především na hlen v kanálku hrdla dělohy, hlen se stává více vazkým a pro spermie neprostupným. Hormonálně aktivní nitroděložní tělíska vlastně kombinují dvě různé antikoncepční metody, tělísko a působení hormonu, obě s vysokým účinkem spolehlivosti. IUD bývá doporučováno ženám, které již mají děti.

Výhody

Hlavní výhodou tradičních tělísek s mědí je jednoduchost užívání. Výhodná je i cena, která je daleko nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod. Avšak toto neplatí pro hormonální, která je dražší. Výhody hormonálních tělísek spočívající především v jejich vysoké spolehlivosti. IUD je vhodná pro ženu, která již rodila, netrpí na výtoky a záněty a žije s jedním věrným mužem. Žena se nemusí obtěžovat stále kontrolovat svoji antikoncepci.

Nevýhody

Tělíska s mědí mohou prodlužovat délku a intenzitu menstruačního krvácení. Hormonálně aktivní tělíska způsobují po svém zavedení slabé krvácení, které může trvat až 3 měsíce. Pak mizí a většina žen poté nemenstruuje buď vůbec nebo jen velmi slabě. Toto vymizení menstruace souvisí s přímým vlivem hormonu na děložní sliznici, přitom funkce vaječníku je zachována. Hlavní nevýhodou tělísek je, že postrádají některé výhody hormonálních metod. Nechrání před nádory a cystami vaječníku, nechrání před záněty vnitřních rodidel. Mezi nevýhody tělísek patří i to, že velmi vzácně může dojít k poranění dělohy při zavádění nebo jejich odstraňování. Výjimečně může tělísko z dělohy vypadnout. Žena si toho dokonce nemusí všimnout, což je z hlediska otěhotnění nebezpečné.

Kdy se nesmí nitroděložní tělísko zavádět?

Tělísko se nesmí zavádět (je kontraindikováno) při zánětlivých onemocněních v malé pánvi a v pochvě. Proto musí zavedení IUD předcházet mikrobiologické vyšetření stěru z pochvy nebo pokud není zcela normální nález na hrdle a nebo v těle dělohy. Proto musí zavedení předcházet kolposkopické vyšetření. IUD se dále nesmí zavádět pokud žena z nejasných důvodů krvácí nebo má-li vrozené vývojové vady dělohy, myomatózní uzly, bolestivou menstruaci, diabetes mellitus nebo je-li podezření na těhotenství. Tělíska obsahující měď se kromě toho nemohou zavést ženám, které trpí vzácnou chorobou, při které je porušen metabolizmus mědi (Wilsonova nemoc) a dále ženám, které trpí alergií na měď.

Riziko neplodnosti po odstranění IUD je 2–2,5x vyšší než u žen, kterým nebylo IUD zavedeno. Proto by se IUD nemělo zavádět dívkám nebo ženám, které ještě nerodily.

Nitroděložní tělíska dostupná v ČR

Polyetylenová tělíska s měděným drátkem:

Multiload-Cu 375 Standart, Multiload-Cu 375 SL, Ortho-Gynet 380 S, IUD Erogyne (13 různých typů – kromě mědi obsahují některé typy stříbro nebo zlato)

Tělísko hormonálně aktivní:

Mirema

 

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

   
30.04.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [51] marcisko [*]

  Máte někdo zkušenosti s nitroděložními tělísky Eurogine? Doktor mi je doporučil. Na netu jsem našla info a videa tady nitroděložní tělíska

  superkarma: 0 14.09.2014, 12:39:35
 2. avatar
  [50] Andula [*]

  dree: pro mě nebyla dezinfekce šok, jen jsem chtěla říct, že zavedení jsem necítila vůbec. to už jsem spíše vnímala tu dezinfekci - ale na to mírné pálení mě lékař upozornil

  superkarma: 0 02.05.2004, 23:17:41
 3. avatar
  [49] Jarunka [*]

  Zalezi opravdu na doktorech. Ale ja mela asi stesti. Ja necitila ani to stipnuti a dezinfekci uz vubec ne Proste tam najednou telisko bylo, aniz bych si to uvedomila.

  superkarma: 0 02.05.2004, 22:05:58
 4. avatar
  [46] Tomíška [*]

  No já nevím,tělíska se po zkušenostech kamerádek bojím,prášky neuznávám je to chemie navíc do těla,s kondomem jsme to zkoušeli jednou a měli jsme z toho druhý vánoce takže tatka je šikovnej,máme tři PLÁNOVANÉ děti a je nám fajn.I když si myslím že nejméně škodlivý je kondom a pro mladé urřitě samozřejmostí.

  superkarma: 0 01.05.2004, 21:40:55
 5. avatar
  [44] Andula [*]

  Slunko: tělísko se skutečně před porody nedává, tedy nemělo by

  superkarma: 0 01.05.2004, 18:35:56
 6. avatar
  [43] Andula [*]

  Paivi: já mám úžasného gynekologa a nebolelo to, nejvíce nepříjemná na tom byla ta dezinfekce

  superkarma: 0 01.05.2004, 18:35:23
 7. avatar
  [39] Andula [*]

  w4ceva: ale pokud vím, 3 měsíce špinění je ještě považováno za ok a na to by měl gynekolog upozornit, i když je jasné, že by se mi to nelíbilo

  superkarma: 0 01.05.2004, 18:14:16
 8. avatar
  [38] Andula [*]

  šája: to je smůla, já mám mirenu 2,5 roku a aboslutně bez problémů, je ale pravda, že u někoho to tak být nemusí

  superkarma: 0 01.05.2004, 18:12:41
 9. [37] mart. [*]

  Já měla Danu s mědí - prní 3-4 měsíce katastrofa, křeče a tak, ale pak to přešlo a super.Před týdnem jsem ji po 6 letech byla vytáhnout a pořád si nemnůžu zvyknout brát pravidělně pilulky (prý simusím pár měsíců počkat na další DANU, aby si tělo odpočalo).Uvažuji o Mireně, ale některé glosy mě tu odrazují.

  superkarma: 0 01.05.2004, 15:54:27
 10. avatar
  [35] Jarunka [*]

  zanka: mela jsem tyto problemy take. Kdyz jsem byla na vysetreni, protoze jsem mela obavu, co to je, doktor rekl, ze to je nekde skripnuty nerv, vzadu na krku A pokud te obcas boli hlava, je to take tim.

  superkarma: 0 01.05.2004, 01:31:05
 11. avatar
  [34] risina [*]

  Nikita: Nic nebrat? To bych místo tří dětí měla mateřskou školku! Všechny mé děti jsou plánované a prakticky na první nebo druhý pous po přerušení antikoncepce...

  superkarma: 0 01.05.2004, 00:02:53
 12. [29] Evinka [*]

  Měla jsem obyč. tělísko-do půl roku jsem sním otěhotněla a miminko se narodilo poškozené. I když mi lékaři tvrdili, že to nemá s tělískem nic společného, stejně si myslím své.Teď mám už podruhé Mirenu a neměnila bych-zavádění je sice trošku nepříjemné, ale jinak dřív jsem mívala záněty a výtoky, teď vůbec, menstruaci nemám (a to jsem mívala velmi silnou 8-10dní), jen ve dnech, kdy by asi tak měla být cítím trochu napětí v prsou. Je to sice najednou hodně peněz, ale když se to rozpočte na 60 měsíců,tak to bych dala měsíčně jenom za vložky

  superkarma: 0 30.04.2004, 14:26:03
 13. avatar
  [25] Jarunka [*]

  Ja mam telisko zhruba 20 let. Sice uz asi pate, ale neznam lepsi antikoncepci. Nekdo tady psal, ze omdlel bolesti Ani jednou jsem to necitila.

  superkarma: 0 30.04.2004, 12:32:18
 14. avatar
  [23] Gabi [*]

  Capelucita: Asi proto: "Riziko neplodnosti po odstranění IUD je 2–2,5x vyšší než u žen, kterým nebylo IUD zavedeno."

  superkarma: 0 30.04.2004, 12:09:57
 15. avatar
  [17] šája [*]

  Suzanne: Taky jsem jedna z deseti...
  Právě jsem se vrátila z gyndy, doktorka mi zkrátila vlákna, prý se na nich třeba mohly držet bakterie....mělo by to prý být lepší, takže zatím si to nechám
  Pravda je, že menstruace je velmi slabá a trvá tak dva tři dny. Měla vymizet úplně, ale aspoň něco

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:52:08
 16. avatar
  [16] Kacule [*]

  Já bych to tělísko i vyzkoušela, ale bohužel jsem ještě nerodila, takže musím počkat . Když jsem přežila negativní účinky HA,které se bohužel objevily u každé vyzkoušené značky, uvidíme co udělá tělísko . Tak až ho jednou někdy vyzkouším, dám vědět...

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:20:55
 17. avatar
  [15] Daduna [*]

  Myslím, že jakýkoliv "cizí" umělý předmět není v těle dobrý a tělo se brání. Taky jsem měla problémy

  superkarma: 0 30.04.2004, 10:19:25
 18. avatar
  [10] risina [*]

  Že to je Mirena a ne Mirema, jak je v článku? Doktor mi ji doporučoval, ale já se těch vedlejších účinků bála, takže mám opět "klasické" tělísko - už jedu třetí pětiletku a jsem spokojená, jen teď naposled jsem krvácela asi měsíc po zavedení, ale pak se to uklidnilo. A když jsem chtěla otěhotnět, povedlo se mi to hned první měsíc po vyndání - dokonce při jediném pokusu v tom měsíci.

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:44:54
 19. avatar
  [9] Aspiková [*]

  šája: Taky jsem si nechala do těla vloni v létě vpravit Mirenu a mám ty samé potíže jako Ty. Po sexu někdy krvácím a o výtoku ani nemluvím. Bez slipové vložky si už nedovedu představit život. Je to nepříjemný a čekám kdy to přejde. Lékař mi tvrdil, že se to spraví do třech měsíců po aplikaci.

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:37:24
 20. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Tak já byla ta jedna z 10

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:34:47
 21. avatar
  [7] šája [*]

  brouk: To se snad děla najednou, ne?

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:26:30
 22. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Máma má DANU, táta je rád
  Jo, vyzkoušela jsem. Za dodržení všech podmínek už při zavádění to bylo velmi nepříjemné, zkontrolováno ultrazvukem, do večera jsem ležela v klubíčku, 5 dní jsem probrečela bolestí, pak to trochu přešlo, ale krvácela jsem jak za vlast, bolesti přetrvávaly tak jako "trochu", ale pořád. Po dvou měsících trápení jsem to vzdala. Pro mě osobně platí - zlaté pilulky.

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:08:46
 23. avatar
  [3] šája [*]

  Fiona: Já nesmím měď, mám alergii na kovy, kdoví, proč mi ta Mirena nesedí

  superkarma: 0 30.04.2004, 08:05:13
 24. avatar
  [1] šája [*]

  Za tělísko Mirena mockrát děkuji nachytala jsem se na sliby, jak to bude prima a výhodné a celý rok od zavedení trpím výtoky a špiněním. Zrovna dnes jdu po x-tém přeléčení na kontrolu, budu uvažovat o vyjmutí. No a 5500,- v pytli

  superkarma: 0 30.04.2004, 07:55:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme