Domácnost

Nikdy, nikdy safari!

Víte, co je „Nikdy, nikdy safari?“ Tahle hláška zazněla v kultovním seriálu Krokodýl Dundee. Znamená: „Nikdy s náma nelez, nebo se nikdy nevrátíš.“ U nás doma platí obdoba pro ne příliš dobré nápady: „Ať tě tohle nikdy nenapadne, nebo se už nikdy nevracej.“

Manžel slíbil dceři, že si na jaře pořídíme štěňátko na zahrádku. Budeme ho cvičit, zase budou dlouhé procházky, dovolené se psem a dáme mu jméno sir Rony II.

Byla jsem proti. Jednoho psa doma máme. Je to sice gaučák, na procházky moc není, ale i tak jsem byla proti dalšímu psu. Benjí je vitální a hravý jako štěně, přece jenom již je letech. Nový přírůstek by byl narušitelem jeho klidu a postavení doma. Na nápad jsem jenom pronesla: „Nikdy, nikdy safari.“ A bylo jasno.

Neshodli jsme se ani v plemeni. Já jsem milovnice asijských pasteveckých plemen. Jsem si vědoma toho, že mám malé dítě a pletivový plot, takže středoasiat nebo kavkazák by byl těžký kalibr. Jako rozumný kompromis se mi zdál šarplaninec. Jenže můj manžel raději ovčáky, svalovce a psy pro vojenský výcvik. Jeho favoritem je belgický ovčák malinois (malinoa). Hyperaktiv, výborný obranář i stopař. Věčně nabitá zbraň, co čeká na povel pal. Když už belgičák, tak bych byla pro groenendaela (groenenda a to „g“ se jakoby chrochtne). Líbí se mi moc vzhledově a povahově byl trochu jako náš Rony I., chodský pes. Milý, rodinný pes, přesto aktivní a úžasný chlupáč. Manžel prohlásil, že jeden chlupáč už mu stačil a nikdy nic chlupatého už domů nechce.

Jediné, v čem jsme se shodli, že nechcemem lakenois (lakenoa). Vzhledem mi připomíná spíše foxteriéra než ovčáka. I povahou jako by se vymykal. Sestra by uvítala dobrmana nebo irského vlkodava.
Naši touhu po štěněti jsme tedy odsunuli na dobu neurčitou. Už z toho důvodu, že hledám práci, nastoupím do ní a o malé štěně by se neměl kdo starat. Hned od začátku jsme ho strčit na zahradu nechtěli. Aby nám ho někdo neodcizil nebo neotrávil. Ujasnili jsme si, že budoucí společník nebude z útulku, chlupatý, ženského pohlaví a nesmí být týraný.

Plán to byl skvělý, nebýt mé kamarádky z dětství. Má známé z útulku pro opuštěná zvířata. Občas na facebook přidá fotku psů, kteří akutně hledají domov nebo pejsků týraných. Někdy mi rozum zůstává stát nad tím, čeho my lidé jsme schopní. Jednou na mě přes monitor vybafla fenečka belgického ovčák tervuerena (tervírn, či tervůren, e je neznělé) či jeho kříženka. Krčila se v koutě a pracovnice útulku pod fotku dodala popis, že s Bárou bylo pravděpodobně zacházeno jako v boxerkách. Snaží se proto pro ni přednostně najít zodpovědného páníčka, který by jí vrátil sebevědomí a dohnal socializaci, jak jen se to dá.

baruna

Otočila jsem se na manžela: „Podívej, jak smutně kouká.“
„Co to je? Nějakej smeták bázlivej, né?“
„Belgičanda tervíková. Měla být adoptována, ale selhalo to. Chuděra se potulovala po lese a nešlo ji odchytit. Má něco za sebou. Je to štěně, tak pětiměsíční. To je akorát do jara v bytě a pak zvykačka na zahradu.“
„Fena, jo? Zapomeň! Nikdy, nikdy safari, jasný?“
„Ne.“
„Tě vyhodím i se psem.“
„No co, každej správnej bezdomovec má svého psa.“

Pečlivě jsem sledovala manželovu mimiku. Usmíval se. Věděl, že to udělám. Ale zase chtěl hodit zodpovědnost na mě. Aby si mě mohl dobírat jako u Ronyho za jeho chodskou povahu. Dokonce byl tak hodný, že mi na druhý den domluvil odvoz.

Ráno mě a dceru vyzvedl tchán a jeli jsme se nezávazně podívat do Hněvic u Štětí, kde byla Bára ubytovaná. Po našem příchodu skákala na kotec. Olizovala mi ruku a bylo vidět, jak moc strádá. V tom mi přišla SMS od manžela: „Hlavně si zachovej nadhled. Ne že ti olízne ruku a vezmeš ji kvůli tomu domů.“
Těm jejím psím očím nešlo odolat. Zrovna probíhal úklid kotců. Tři lidé se starali o obrovskou smečku psů. Mají můj obdiv. Tuhle práci může skutečně vykonávat jen ten, kdo zvířata miluje. Mezi odrostlými hafany bylo plno nádherných originálů i čistokrevných ras. Všichni však vyžadující zvláštní přístup a péči. Bylo mi jasné, proč přednostně hledají pána pro Báru. Není čas se jí věnovat a nechtějí, aby dopadla jako ti dospělí. Je to štěně, psí miminko, které nesmí promarnit šanci na normální život a lásku člověka, která jí tolik chybí. Je to většinou lidská nezodpovědnost, která uzavírá psy do kotců v útulcích. A zase jen člověk může chybu napravit. Bylo rozhodnuto. Bára jede k nám.

Když jsem Báru vedla směrem k autu, přemýšlela jsem, kde je nějaký solidní most, pod který moc nefouká.

Jaké bylo přijetí do naší smečky, co na to starousedlík Benjí a přísně vyhlížející manžel? To se dozvíte příště. :)

   
02.04.2013 - Zvířátka - autor: Vlaďka Husárová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] free [*]

  To manžel se synem taky nechtěli naši Mollynku.... a jak s ní rádi chodili ven.

  superkarma: 0 02.04.2013, 23:03:31
 2. [41] telelot [*]

  hezký pejsekSml16

  superkarma: 0 02.04.2013, 22:05:54
 3. [40] Vlaďka Husárová [*]

  carmi — #38 No to je síla. Jednou jsem zažila, když se na kočár se ségrou vrhlo asi 5 srnčích ratlíků. Myslela jsem si, že je přejedu kočárem, takový zmetky malý. Ale jak jsou ve smečce, měla jsem co dělat i s takhle malými vzteklouny. Zmiňovaná slečna na to taky na první pohled nevypadá. Je to docela i pohledná holka, hezky upravená.

  superkarma: 0 02.04.2013, 20:11:38
 4. avatar
  [39] carmi [*]

  Rikina — #17 To tě chápu, já bych si taky bála vzít psa z takovýho útulku, ti mají špatný zkušenosti, jsou to vlastně opravdu chudáci a už jim asi ani není pomoci. Ten pán je asi tak trochou blázenSml80

  superkarma: 0 02.04.2013, 19:24:13
 5. avatar
  [38] carmi [*]

  Vlaďka Husárová — #14 Je to děs. U nás na vesnici chovají sousedi psy zásadně v kotcích. Když se náhodou na chvíli z nich dostanou, jsou to vzteklý příšery. A to teď mají krysaříky, kterých se člověk nemusí až tak bát, měli i větší plemena. Jednou jim jejich čistokrevná fena porodila 8 oříšků. Všechny je prodali na výzkum. Nechápu, jinak jsou to docela hodný lidi, neřekla bych to do nich. Když jim umřela fenka, hodili ji na kompost. 

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #40
  superkarma: 0 02.04.2013, 19:22:18
 6. [37] Barunka333 [*]

  pěkné počteníčko

  superkarma: 0 02.04.2013, 16:57:36
 7. [36] dadma [*]

  Tak jak jsem se u dnešních některých příspěvků nasmála, zde jsem si pobrečela.Stále doufám, že těch hodnějších lidí je více.Určitě vám Bára vše vrátí.Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 02.04.2013, 15:49:19
 8. [35] Trefa [*]

  Trefa:jsou to chudaci stenatka.vcera zase nasli uvazane stene a pak ho hned vezli do utulku.bylo to na Nove.

  superkarma: 0 02.04.2013, 15:34:41
 9. avatar
  [34] Judo [*]

  Pejsků v útulcích je mi líto.Sml15

  superkarma: 1 02.04.2013, 15:04:22
 10. [33] DCOlga [*]

  Bude mě zajímat pokračování.  Našemu psu často vyhrožuji, že skončí v útulku, když mě zlobí, ale stejně bych to neudělala.

  superkarma: 1 02.04.2013, 14:47:04
 11. avatar
  [32] ekleinovka [*]

  Tohle je pro mne citlivé téma

  superkarma: 0 02.04.2013, 11:38:54
 12. [31] cilani [*]

  Vlaďka Husárová — #28 To se fakt někteří věřící cítí tak povýšeně nad vše živé? Tak to ještě, že ve svém okolí takhle poťapané pánbíčkáře nemám... Rychle bych jim vysvětlila, že o takového rádoby boha bych fakt nestála

  Vlaďka Husárová — #27 Já bych spíš byla pro přísnější pravidla, proč kvůli tomu zakazovat chov těch bez PP, to je podle mě blbost. Lidi bych trestala tvrdě, velmi tvrdě. Taky mi voříška potrhal velký pes, doplatil na krávu fetku majitelku.. pes musel být utracen, můj má trauma z velkých psů a já hrůzu (byť jednoho má přítel). Podle mě by mělo být možné zakázat konkrétnímu člověku nebo domácnosti chov zvířete a tvrdě postihovat případné nedodržení. Nejprve pokuty a pak basa za případné opakované porušní..

  superkarma: 0 02.04.2013, 10:54:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Vlaďka Husárová [*]

  Rikina — #29 A horší je, že se rozmnožuje rychlostí blesku, ta slečna.

  superkarma: 0 02.04.2013, 10:45:09
 2. [29] Rikina [*]

  Vlaďka Husárová — #27 Sml15 no... a tohle je svéprávné a má to volební právo. Sml80 A ke všemu takových slečen, milovnic psů - velkých, ostrých psů - je tolik, jako by je odněkud shazovali ve velkém. Kdyby tak šlo takovou slečnu zavřít na měsíc do venkovního kotce, a dát jí tam granule a vodu... Sml57 

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #30
  superkarma: 0 02.04.2013, 10:43:05
 3. [28] Vlaďka Husárová [*]

  Rikina — #26 Je to i v jejich povaze. Docela jsem byla otřesená jejich přístupem ke zvířatům a přírodě obecně. Samozřejmě, že se najdou výjimky. Jezdím na Slovensko několikrát do roka. Žiju tam většinou v malé vísce, to je úplná katastrofa. Ale ani lidé ve městech nemají takovou osvětu např. v třídění odpadů jako je u nás. Co se týče vztahu ke zvířatům, možná je to vírou. Protože prý podle katolíků zvíře nemá duši.

  Když jsme měli choďáka a já prvně přijela na Slovensko, tak mě manžel varoval (střídavě žil v ČR a v SR), ať psa nepouštím z dohledu.

  Hlavně tam existuje dost osad nepřizpůsobivých, kde je víc psů jak lidí. Zatoulané feny se vykastrují a druhý den se do osady vrací zpět.

  Kočky jsou na tom ještě hůře. Loňskou dovolenou jsem vykrmovala jednu britku. Když by se nechala odchytit, tak si jí snad přitáhnu do ČR Sml16. Už jedno kotě jsme takhle zachránili. Našli jsme ho na dřevě. Bylo pár dní staré. Dostávalo umělou výživu. Pak jsme ho propašovali a vyrostla z toho divoká kočka Sml30

  1. na komentář reaguje cilani — #31
  superkarma: 0 02.04.2013, 10:40:06
 4. [27] Vlaďka Husárová [*]

  cilani — #21 Voříšek Tě bude milovat stejně jako čistokrevný s PP a světový šampion. Pro ty psy to stejně nic neznamená, těm je nějaký rodokmen u zadku.

  Pro omezení "chovu" bez PP jsem hlavně kvůli těm psíkům. Každý papírák má tetování, podle kterého se dá dohledat chovná stanice. Každá slušná CHS má přehled o tom, které štěně komu prodala.

  Myslím, že by nebylo od věci zavést registr tyranů a nespolehlivých chovatelů.

  Taky příklad z praxe. Slečna si pořídí štěně křížence labradora s NO. Nevychovává, pes neposlouchá. Vyroste neurvalý halama, co trhá ostatní psy. Zbaví se ho (přejede autem). Pořídí si dalšího křížence labra. Zjistí, že není ostrý (jak kdyby toto plemeno bylo), skončí na ulici. Odchycen útulkem, slečna nahlášena. Je to sociální případ, takže útulek z ní prachy za "ubytování" psa v útulku nevymlátí ani náhodou. Slečna si pořídí do třetice směsku. Vyroste hodný, obří pes, který ale ze zahrady utíká. Tak je strčený v minikotečku. Venčení tak na 20 minut denně. Však se má dobře, má vodu, granule, tak co víc. Lidé volají KVS, nemůžou se na utrpení dívat. Slečna prohlásí, že když jí KVS opět sebere psa, tak si zase pořídí další štěně. Kdo jí v tom zabrání?

  1. na komentář reaguje Rikina — #29
  2. na komentář reaguje cilani — #31
  superkarma: 0 02.04.2013, 10:34:55
 5. [26] Rikina [*]

  Vlaďka Husárová — #23 no... stav na Slovensku je samostatná kapitola. Asi je to výsledek čirého zoufalství, že už nevěděli, co s těmi psy.  Sml80 Ale když to člověk čte, tak mu není dobře. Sml15

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #28
  superkarma: 0 02.04.2013, 10:21:57
 6. [25] iřka [*]

  Těším se na pokračování.Sml59

  superkarma: 0 02.04.2013, 10:11:55
 7. [24] Vlaďka Husárová [*]

  Rikina — #20 Hlavně nejsem zase takový kovboj, abych si vzala dospělého psa, když mám tříleté dítě.

  superkarma: 0 02.04.2013, 10:08:37
 8. [23] Vlaďka Husárová [*]

  Rikina — #18 A nebo jak je na tom sousední Slovensko. Myslím, že mi k podobné situaci máme taky "dobře" našlápnuto. Už teď útulky praskají ve švech.

  1. na komentář reaguje Rikina — #26
  superkarma: 0 02.04.2013, 10:05:35
 9. avatar
  [22] Hanula [*]

  Sml16kdo by odolalSml80

  superkarma: 0 02.04.2013, 10:05:03
 10. [21] cilani [*]

  Vlaďka Husárová — #14 Nedělají to všude, mě se v útulku na nic neptali, jen jsem musela dát adresu, aby mi automaticky přihlásili psa.. Jinak mi tvrdili, že pes žere všchno (nejedl skoro nic), povahu neznali.

  Já bych si nikdy psa nekoupila. Příště si zase vezmu nějakého voříška z útulku. Na ty šlechtěné nejsem..  

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #27
  superkarma: 0 02.04.2013, 10:00:06
 11. [20] Rikina [*]

  Vlaďka Husárová — #16 Sml22 no, mě to pak napadlo, že by sis Báru asi nevzala, kdybys neměla zkušenosti už z dřívějška, a tím, že je ještě mladá, to bude jednodušší. Hlavně že máte tu zahradu a především dost času na psa. Sml67 

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #24
  superkarma: 0 02.04.2013, 09:55:19
 12. [19] Danulka K. [*]

  Já jsem si nádherně početla, díky.

  superkarma: 0 02.04.2013, 09:52:38
 13. [18] Rikina [*]

  Vlaďka Husárová — #14 Sml22 pravdu díš - a určitě by to bylo zajímavé téma. Plno lidí moc neví o tom, co se všecko děje v souvislosti s bezpapírovým chovem psů. Velmi podobné je to i s kočkami. Sml15 

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #23
  superkarma: 0 02.04.2013, 09:52:35
 14. [17] Rikina [*]

  carmi — #6 OK, tak podrobněji - není to klasický útulek, ale "zájmový chov". Není financován z prostředků města nebo z nějakých dotací, je to čistě soukromé zařízení, a jeho majitel je invalidní důchodce, jinými slovy nemá dost peněz ani sil na to, aby sám dokázal zajistit všem zvířatům, které tam má, slušné podmínky. Má tam dobrovolníky, co mu pomáhají za svoje a ve svém volném čase, ale taky na to nestačí. Moc zvířat, nejen psi, ale i jiná zvířata. Ten pán to zřejmě myslí dobře a opravdu se snaží, se zvířaty si možná rozumí lépe než s lidmi. Ale dlouhodobě je to takhle neudržitelné. Sml80 Sponzorů málo, a suma na transparentním účtu (to chválím, zdaleka ne všechny útulky takový účet mají), je mizivá. Sml15 Přitom úspěšnost v umisťování zvířat taky nic moc, spíš to na mě dělalo dojem, že by si tam nejradši všechna ta zvířata nechali. Někteří psi jsou tam už tak dlouho, že jejich socializace v nějakých normálnějších podmínkách by byla asi dost obtížná. Na jednu stranu fůra otázek, co budete se psem dělat, a jestli ho nedej bože neuvážete na dvoře u boudy, na druhou stranu ti psi tam jsou zavření ve venkovních betonových kotcích s rezatými mřížemi, a že by tam měli zrovna čisto a pořádek... ano, asi je to lepší, než aby se pes toulal jen tak po lese. Určitě se těm lidem nedá upřít velká snaha a dobrý úmysl. Ale vzít si odtamtud psa jsem si rychle rozmyslela a jsem tomu ráda. Sml80

  1. na komentář reaguje carmi — #39
  superkarma: 2 02.04.2013, 09:48:22
 15. [16] Vlaďka Husárová [*]

  Rikina — #2 A ještě bych chtěla dodat. Není to experiment. Není to náš první pes z blbých podmínek. Měli jsme i horší a dospělé psy Sml16. Tohle je štěně. To je brnkačka Sml16. Učí se rychle.

  1. na komentář reaguje Rikina — #20
  superkarma: 0 02.04.2013, 09:36:14
 16. [15] Vlaďka Husárová [*]

  Anime Otaku — #9 JJ, taky jsem pro papíráky především.

  Víš vady, které se v linii vyskytly. Víš předky, takže nepřipustíš event. bráchu se ségrou, tátu s dcerou, apod. a nebudeš mít degeny. On bezpapírák, co vypadá jak čistokrevný, ještě čistokrevný být zaručeně nemusí. Kamarádka má psa, vypadá jako černý labrador a povahu má jak rotwailer. Rozhodně to u ní není výchovou. Vzala si psa na inzerát, neviděla rodiče štěnda, spokojila se s tím, co jí řekl prodávající. Brzy toho litovala. Štěně mělo zdravotní problémy. Teď je psovi asi 8 a od cca půl roka má trvale prášky proti epilepsii.

  Jen jsem prostě chtěla pomoct. Celá já. Můj děda byl docela šikovný a známý kynolog. Se teď chudák obrací v hrobě, že tu svojí vnučku ničemu nenaučil Sml30.

  superkarma: 0 02.04.2013, 09:32:47
 17. [14] Vlaďka Husárová [*]

  carmi — #6 Myslím, že tohle dělají všechny útulky.

  V oblasti psů bez domova se pohybuji dlouho. Jestli chceš, zpracuji speciální článek o překupnících. Je to kolikrát na Sml43. Pořídí si psa z útulku k množení. Mají je v kotci, v zimě, ve vedru. Naháč, šarplaninec, rotwailer, je to jedno. Prostě bude v kotci a hotovo. Oblíbení jsou hlavně pitové, stejně tak poslední dobou belgičáci. Tito množitelé, překupníci reagují na inzeráty levně prodám, daruji psa nebo objíždějí útulky. Pak "chovají" buď štěňata nebo psa prodají dále. Takový pes má životnost cca do 8 let. Pak ho v lepším případě hodí do lesa, v horším zemře. (nebo v tom lepším?). Kolikrát útulek přijede na kontrolu a psa nenalezne. Pak kontrola slyší takový kecy jako: Pes utekl. Někomu jsem ho dala. Atp. Občas se pes najde v hrozném stavu, někdy se ho nepodaří najít vůbec.

  Je dost problém, že u nás kvete obchod bezpapíráků. Myslím, že za každý odchov psů bez PP by měly být pokuty. První výstražná a druhá už mastnější.

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  2. na komentář reaguje cilani — #21
  3. na komentář reaguje carmi — #38
  superkarma: 1 02.04.2013, 09:27:01
 18. avatar
  [13] gerda [*]

  taky bych neodolala.

  superkarma: 0 02.04.2013, 09:19:37
 19. [12] Vlaďka Husárová [*]

  Rikina — #2 Nebyli u nás na kontrole ani jednou. Otázky stejné jako v každém jiném útulku.

  Teď už je Bára zlatíčko Sml16

  superkarma: 0 02.04.2013, 09:14:42
 20. [11] magic11 [*]

  Sml16 jo jo, když olízl tu ruku Sml16Sml67

  superkarma: 0 02.04.2013, 09:09:03
 21. avatar
  [10] vmarta [*]

  vypadá smutně Sml22

  superkarma: 0 02.04.2013, 09:08:39
 22. [9] Anime Otaku [*]

  Obdivuju každého kdo si vezme pejska z útulku. Já si na to netroufla. Zaprvé jsem alergická - takže můžu mít jen určitá plemena a je lepší aby byli pejsci opravdu čistokrevní. Zadruhé taky bych se bála toho, co ten pes zažil abych jednou nemusela řešit problém pes nebo dítě, kdo půjde pryč...

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #15
  superkarma: 0 02.04.2013, 09:08:19
 23. avatar
  [8] danap [*]

  teda ty máš smutnej kukuč..

  superkarma: 0 02.04.2013, 08:57:03
 24. avatar
  [7] Věrulinka [*]

  Sml79

   opravdu kouká moc smutně Sml79Sml15

  superkarma: 0 02.04.2013, 08:54:20
 25. avatar
  [6] carmi [*]

  Rikina — #2 Škoda, že jsi to jen naťukla. V čem je ten útulek zvláštní?  To, že mají otázky a jezděj na kontroly, mi připadá docela dobrý.

  1. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #14
  2. na komentář reaguje Rikina — #17
  superkarma: 0 02.04.2013, 08:53:32
 26. avatar
  [5] marde [*]

  Na té fotce vypadá smutně

  superkarma: 0 02.04.2013, 08:41:17
 27. avatar
  [4] Hanyna [*]

  Přeji, ať jste všichni spokojení - fenka i její noví majiteléSml59Sml67

  superkarma: 0 02.04.2013, 08:14:15
 28. avatar
  [3] lenig [*]

  smutné oči psí - zde je to přesně vidět Sml79

  superkarma: 0 02.04.2013, 08:07:25
 29. [2] Rikina [*]

  Sml14  z Krokodýla Dundee vyrobili seriál? Sml80 Jestli jo, tak jsem ráda, že to nevím, to by byl další úplně zabitý a do krve vyždímaný filmový námět. Sml15 Ony stačily ty tři filmy. První dobrej, druhé dva už šly dolů se svahu. Jako seriál si to radši ani nepředstavuju. Sml57 Čili ani tu hlášku neznám.

  Ad útulek Hněvice - on to není klasický útulek, ale takové trošku jiné zařízení. Zvláštní zařízení, a ten člověk, co to provozuje... no nic. Psa bych si od nich nevzala, protože bych neměla nervy na to odpovědět jim na milion dost osobních otázek, a na to, aby mi pak domů jezdili "na kontroly". Ani nervy na problematického psa, co potřebuje zvláštní přístup a péči. Sml80 Nicméně přeju výše zúčastněným - všem včetně psa - aby tento experiment dopadl dobře.

  1. na komentář reaguje carmi — #6
  2. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #12
  3. na komentář reaguje Vlaďka Husárová — #16
  superkarma: 0 02.04.2013, 01:11:07
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  To je ale hezkyyyyyyyyyyyyyyyyy Sml16

  superkarma: 0 02.04.2013, 00:46:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme