Vztahy

Nikdo nemá právo bít a ponižovat svou ženu!

Příběhy týraných a zneužívaných žen jsou vždycky smutné. Jeden takový nám nedávno popsala čtenářka Samečka - pamatujete, jak vyprávěla o své kamarádce, kterou týrá její manžel? Zjistili jsme, jak by mohla Samečka své kamarádce pomoci!

Organizací, které pomáhají týraným ženám, existuje v naší republice několik. Jednou z nich je i o. s. ROSA, centrum pro týrané a osamělé ženy. O problému naší čtenářky jsme si popovídali s místopředsedkyní o. s. ROSA Zdenou Prokopovou.

Článek čtenářky Samečky:

ženaPaní Prokopová, četla jste příběh naší čtenářky. Její kamarádka - týraná žena - evidentně o pomoc nestojí, dělá před okolím, že se nic neděje. Co může kamarádka v takovém případě dělat? Má ji násilím dovést například k psycholožce, nebo k Vám?

Kamarádka by s ní měla otevřeně v soukromí promluvit, nikdo nemá právo ji bít a ponižovat, jedná se o trestné činy dle § 199 (Týrání osoby blízké ve společném obydlí). Měla by jí dát kontakty na pomáhající profese a nabídnout jí pomoc.

Měla by si týraná žena promluvit s nějakým odborníkem, aby pochopila, že potřebuje pomoc?

V každém krajském městě fungují Intervenční centra pro ohrožené osoby či nestátní neziskové organizace, jako je ROSA a další, kde by taková žena nalezla pomoc, podporu a pochopení. Rozhodnutí, jak bude pak týraná žena svou situaci řešit, je vždy na straně této ženy.

Je ale vždy důležité vyhodnotit míru nebezpečí, které ženě hrozí, znát celou historii násilí, zda jí vyhrožuje zabitím, zda má zbraň, škrtil ji, zranil - a dle toho sestavit bezpečnostní plán, jak situaci řešit. Nikdy by ale žena neměla dopředu o svých krocích informovat svého násilného muže.

Většina žen se asi bojí, že pak budou muset s tím, kdo je týrá, dál žít.

Funguje možnost vykázání pachatele domácího násilí - a to přímo Policií ČR na 10 dní, což pak lze prodloužit soudní cestou - předběžným opatřením, a to na jeden měsíc, maximálně půl roku. V případech závažného násilí a výhrůžek je lépe, pokud žena využije možnost být v utajeném azylovém domě.

Nevěřte, že už se to nikdy nestane!

Co ženy nejčastěji vede k tomu, že snášejí týrání - bojí se?

Pokud nějaká žena zažívá domácí násilí a neřeší svou situaci, je to často proto, že má strach z dalšího napadení, z výhrůžek zabitím, z dalšího násilí. Důvodů, proč je žena tak dlouho v násilném vztahu, je ale více: stud, že se to děje, víra, že se dotyčný muž změní. Domácí násilí probíhá v určitém cyklu, násilí není každý den, žena často věří slibům, že se muž změní, jindy tím hlavním důvodem je strach z dalšího násilí a ze splnění výhrůžek.

Měla by mít týraná žena nějaký důkaz o tom, že ji manžel týrá (např. zprávu od lékaře)?

Po napadení je vždy velmi vhodné jít k lékaři, nechat se ošetřit a mít i doklad o napadení.

A je dobré volat policii?

Policii by měla týraná žena v případě ohrožení volat, a to linku 158, měla by policistům sdělit celou historii násilí, zda došlo ke zranění, že má z manžela strach.

SOS linka ROSA: 602 246 102

Více najdete na www.rosa-os.cz, www.stopnasili.cz

Další organizace:Bílý kruh bezpečí, STOP násilí na dětech

Články na podobné téma:

   
10.04.2014 - Ona s ním - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [9] Helena Svatková [*]

  Mojí kamarádce se podařilo vrátit se zpět do manželství, kde bylo domácí týrání a nyní žije harmonický život s manželem. Vyřešili to v předmanželské a rodinné poradně. Asi je to jeden vyjímečný případ.

  superkarma: 0 24.04.2014, 16:38:05
 2. [8] Thea23 [*]

  Takového chlapa bych poslala na kastraci

  superkarma: 0 12.04.2014, 15:29:01
 3. avatar
  [7] paníliška [*]

  OlgaMarie — #2 Jo, Olgo, ta naše city jsou na pendrek.

  superkarma: 0 11.04.2014, 18:52:10
 4. avatar
  [6] Cerpes [*]

  Rosa mi taky kdysi pomohla...

  superkarma: 0 11.04.2014, 14:36:17
 5. avatar
  [5] samecka [*]

  Nejde se domluvit s alkoholičkou!

  superkarma: 0 10.04.2014, 23:17:29
 6. [4] FAXÍK [*]

  zažila jsem to  Sml68

  superkarma: 0 10.04.2014, 14:58:02
 7. avatar
  [3] luneta [*]

  jsem ráda,že jsem to nikdy nezažila

  superkarma: 0 10.04.2014, 09:42:40
 8. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Jak mluvit s kamarádkou, která po se x-té  nechá manželem ukecat a vezme ho zpátky, neboť jí ho přijde líto, že on nemá kam jít?

  1. na komentář reaguje paníliška — #7
  superkarma: 4 10.04.2014, 08:49:42
 9. [1] Ivushka12 [*]

  Tak tohle už je za mnou Sml15. Hrůzostrašná zkušenost a hrůzostrašné vzpomínky. Jenže v době, kdy jsem to zažívala, policie brala na lehkou váhu výpověď ženy a většinou se přiklonila k násilníkově výpovědi : žena si to zasložila. Neměla jsem kamarádku, která by si se mnou o tom promluvila a své lékařce a rodičům jsem vše tajila Sml15. Prostě jsem se bála, styděla, doufala v lepší zítřky.... Už jsem to sem psala. Až díky svému 3letému synovi  jsem se probudila a doslova utekla...... Dnes, po 22 letech jsem ráda, že jsem se toho tyryna dokázala zbavit, ale stále se mi vracejí scény a noční můry. A myslím, že i kdyby dnes bývalý manžel vedle mě zvedl ruku, já se nahrbím a budu čekat ránu. Holky, nenechávejte se mučit. Všechny si zasložíte hezký život!

  superkarma: 8 10.04.2014, 07:53:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme