Rodina

Neztratili jste svůj památník?

Památník. Sbírka mickeymousů, kytiček, srdíček a hlavně citátů od všech možných příbuzných a spolužáků. Ohnutý roh a pod ním datum. Šťasten ten, kdo tuhle svou databanku vzpomínek neztratil. Já ano a je mi to líto…

Jestlipak ještě někde máte ten svůj omšelý památníček s moudrými větami Senecy, Voltaira, Lennona a obrázky od těch, jejichž jména byste si již těžko vybavili.

Kéž by se objevil!

pJá měla takový šedý s plastovou kopretinou. Vzpomínám na poklady od spolužáků, tetiček, kamarádů a hlavně od babičky a dědečka, z nichž ani jeden dnes již není naživu.

Bylo tam už jen pár volných listů. Bezpečně si pamatuji, jakou větu napsala babička a jakou děda.

Přivedlo mě to na myšlenku, že když už dospělý člověk vybere citát, pak je to proto, že se s jeho slovy jednak ztotožňuje, a jednak se prostřednictvím něho snaží cosi do života sdělit tomu, komu je určen.

Bude vám to asi znít až melodramaticky, ale to, co mi prostřednictvím citátu sdělil můj dědeček, žiji dodnes.

Jeho věta, tedy citát od Hálka, je takovým přikázáním, které mi vyplave pokaždé, když pochybuji.

Stálo tam: „Kdo není schopen oběti, ten lásky hoden není…“

Nejen že je to moudro, které je dobré znát a vstřebat, ale jak jsem poznala tohohle vzácného člověka, on tuhle filozofii i žil. A to je ještě důležitější.

Jen to doplním, dědo : „...a špatný kněz, kdo sebe víc než svoji oběť cení.“ …díky Ti.

Babička si zase pozvala na pomoc Victora Huga: „Dokud žiješ, uč se. Nečekej, že moudrost přinese s sebou stáří.“

I tohle má váhu a je v tom obrovská pravda. Přestože jsem svůj památník nejspíš ztratila, stihla jsem si zapamatovat pro mě tolik důležité věty z jeho obsahu. Alespoň něco. Kéž by se ještě někde objevil!

Tesat do kamene!

Časem člověk přijde i na svou vlastní životní filozofii a mustr, podle kterého chce žít a pohlížet na svět. Mnoho citátů a vět nás upoutá a jiné necháme bez povšimnutí, aby je „shltnul“ někdo jiný, komu budou ušité přímo na duši.

Určitě se nemýlím, když napíšu, že snad není ani jeden z vás, koho nějaký ten citát někoho moudrého neprovází.

To, co činí tyhle věty, které mnohdy do kamene tesat by bylo málo, vzácnými, je hlavně skutečnost, že obsah sdělení je v drtivé většině natolik nadčasový, že zůstává aktuální i stovky roků.

Je až s podivem, jak pánové Seneca, Goethe, Wilde, Aristoteles a další a další věděli, že i kdyby se společnost technicky vyvíjela kamkoli, jsou prostě pojmy, které zůstanou nezměněny celá staletí. Totiž – láska, pravda, důvěra, přátelství, víra, ale i závist, nebo třeba strach a odvaha.

Vychovávají nás hlavně slova

Nevzpomínám si tak zřetelně na něčí činy, jako si vybavuji slova. Pamatuji si, co mi povídala moje maminka, i na věty z knih, které se už nikam neztratí. Slovem lze člověka směrovat a léčit stejně dobře jako doživotně ranit.

Jednáme výhradně na základě myšlenek. A slovo je forma myšlenky, na jejímž konci je teprve čin. Jestli nás tedy něco formuje a vychovává, pak jsou to myšlenky, potažmo slova, která bereme za svá.

To, jakými slovy se necháme vést, je zase hodně odvislé od toho, čemu jsme naslouchali v dětství. Když to maličko přeženu…

Jsme knihou citátů

Citátů těch, kteří nás dostali do ruky v době, kdy jsme byli jen prázdnými listy. Jsou to rodiče, prarodiče, kantoři, ale i přátelé a také spisovatelé.

Když mi bylo asi patnáct, položila moje maminka na můj psací stůl dvě knihy. „Jako zabít ptáčka“ od Harpera Leeho a „Don Quijote“ od Miguela de Cervantese. Do každé z nich napsala: To jen abys lépe pochopila.“  A to se jí povedlo. 

Pak přidala ještě jednu, zhruba když mi bylo osmnáct. Tam napsala: Abys neměla problém vidět.“ Byla to kniha „Malý princ“ od Exupéryho.

...„stáváš se navždy odpovědným za to, co jsi k sobě připoutal“...
m

Tohle veledílo se stalo doslova brýlemi, přes které se dívám prakticky pořád. Nikdy mě nepřestane dojímat. A jsem ráda. Velmi ochotně jsem tohle všechno předala svým holkám. Mělo to stejný efekt jako u mě.

Vytesáno do duše

Kromě poselství, které člověku dají do života slova z knih, jsou to samozřejmě i slova citátů. Tady jsou ty, které mám vytesané já. Řeknete mi ty vaše?

 • Jaké zlo budete tolerovat, závisí na tom, po jakém dobru toužíte. Richard Sennett
 • Nejlépe poznáme člověka podle vtipu, nad kterým se pohoršil. Georg Christoph Lichtenberg 
 • Vyvaruj se přátel svého štěstí. Lao Tse
 • Kdo stále chodí ve šlépějích někoho jiného, nezanechá žádné stopy. Reinhard K. Sprenger
 • Kdo nikdy nemění názory, miluje sebe víc než pravdu. Joseph Joubert

Máte ještě svůj památník? Co jste sami do nějakého vepsali? Jaké citáty máte vytesány v duši?

   
04.06.2009 - Děti - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] jukl [*]

  Mám taky - mám tam napsáno: Nebuď pyšná, nebuď hrdá, nekruť pyšně hlavičkou, nezapomeň, že i ty budeš starou babičkou.  Babička ještě nejsem, ale moje děti už jsou dospělé...

  superkarma: 0 14.06.2009, 18:00:06
 2. [35] Bubuhlubla [*]

  Hned jak jsem dočetla,běžela jsem pro svůj památník,nejstarší zápis je z roku 1972. Mnohé lidičky si ani nepamatuji.Měla jsem ten památník i v ozdravovně,byla jsem prý moc hubená.Hahaha.Tak to už teda nejsem.Ale bylo to zajímavé listování.Docela by mě zajímalo kde je jim všem konec.

  superkarma: 0 11.06.2009, 14:56:31
 3. [34] Pavla_b [*]

  opět pěkné téma a krásný článek, MíšoSml59

  superkarma: 0 08.06.2009, 14:04:03
 4. avatar
  [33] átéčko [*]

  Skončila jsem, když mi tam kamarád vepsal

  Z hovna bič neupleteš!

  a druhý kamarád dodal na další stranu. Upleteš, ale nezapráskáš s ním!

  superkarma: 0 07.06.2009, 19:59:50
 5. avatar
  [32] myše [*]

  "Netlač řeku, teče sama..."

  superkarma: 0 05.06.2009, 12:34:06
 6. [31] orangutan [*]

  Sml16pamatuji se ,že citát v mém památníku před25 lety zněl:Můžeš kreslit můžeš psát,ale listy netrhat!!!!

  superkarma: 0 04.06.2009, 22:12:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Krišpína [*]

  Ze svého památníku si vybavuji citát : Vzpomínky jsou to nejkrásnější co člověk v životě mám, poklad o který nemůže být nikdy oloupen.

  superkarma: 0 04.06.2009, 19:30:15
 2. [29] Lyoness [*]

  Ja mela presne ten, ktery je na te horni fotce... Tedy jeste ho mam... Ale neotviram ho casto a uz vubec ne se sentimentem... Ani tam nejsou nejak extra citaty, spis obrazky od kamaradu, spoluzaku, ucitelu...

  Citaty v dusi moc vytesane nemam... Spis jsou to knihy, ktere me ovlivnily... "Cizinec v cizi zemi" od R.A. Heinleina, "Alchymista", "11 minut" a "Rukovet bojovnika svetla" od Coelha...

  superkarma: 0 04.06.2009, 16:15:30
 3. avatar
  [28] Enny [*]

  Mám ještě svůj památníček, občas si v něm zalistuju.Výlevy typu " jen tři slova v srdci měj, miluj , trp a odpouštěj " , mě neberou, ale babička mi napsala citát, kterého se držím dodnes.... "Nikdy neztrácej naději, neboť i z černých mraků padá déšť křišťálový

  superkarma: 0 04.06.2009, 15:55:03
 4. avatar
  [27] peknaholka [*]

  Já měla taky šedivý s kopretinou...teda ještě ho mám a občas zalistuju nad kresbičkami mamky, spolužáků a babiček a ostatních milých lidí.....každý obrázek má svůj příběh.

  superkarma: 0 04.06.2009, 15:52:24
 5. avatar
  [26] Sonne [*]

  Památníček mám dobře chovaný (a naštěstí vím kde) Sml26

  Jedno moudro, které si říkám vždy, když je mi ouvej (asi to není úplně doslova): "Nic není tak těžké, aby to lidský duch nepřekonal." Tuším, že to nějak takhle řekl Seneca.

  superkarma: 0 04.06.2009, 14:15:04
 6. avatar
  [25] malá paní [*]

  Mám památníček a mám ho od roku 1984.To mi bylo devět a moje třídní učitelka mi napsala,,Važme si každého dne jakoby to byl den náš poslední,,Galsworthy

  superkarma: 0 04.06.2009, 13:45:18
 7. [24] Anai [*]

  Překvapuje mě, že památníček měli děti staré, jako Míša, protože jsem si myslela, že to bylo moderní max. do 60. let, kdy to přetrvávalo z 19. století (pamatuju si na památník své matky i babičky, která se narodila v r. 1911, třeba ho ještě někde má matka schovaný, byly tam nádherné kresby, v podstatě by měl možná dnes starožitnou hodnotu. Díky, Míšo, za inspiraci,  budu se po něm pídít! Já ho mám mezi kníhami, tak jednou za 5 let, když se stěhuju, nebo uklízím knihovnu, tak v něm zalistuju. Pamatuju si na citát či takové "říkání moudra" od spolužačky, které mi ovšem nikdy nesedělo: Pravý přítel, jenž Tě v srdci chová, nezná krásná, lichotivá slova, pravdu prav, byť by krutě zněla, pravdu mluv, byť by zabolela.  Možná jsem to trošku na konci přetvořila, nicméně zní mi to nesmyslně: když někomu na rovinu v určité situaci sdělím svůj názor, tak mu přece často ublížím, že?

  superkarma: 0 04.06.2009, 13:39:24
 8. [23] Pohoda [*]

  bohužel, ani já už jej nemám - poslední spolužák, kterému jsem památníček půjčila .... mi jej nevrátil... je mi to moc líto... byly tam hotové poklady

  superkarma: 0 04.06.2009, 13:28:01
 9. avatar
  [22] Michaela Kudláčková [*]

  Rára — #3 Sml33 Mám rada i tohle - "Procento pravděpodobnosti, že nám chleba upadne namazanou stranou dolů, je vždy přímo úměrné ceně koberce" :-))

  superkarma: 0 04.06.2009, 13:06:28
 10. avatar
  [21] Nicki [*]

  Moje maminka mi tenkrát napsala citát:

  NEJLEPŠÍ PŘÍTEL JE TEN, KTERÝ PŘICHÁZÍ, KDYŽ CELÝ SVĚT ODEŠEL.

  Včera to byl přesně měsíc, kdy mi maminka umřela, doufám, že se jednou setkáme v nebi.

  superkarma: 0 04.06.2009, 12:48:28
 11. [20] libuno [*]

  B. Němcová

  Upřímný přítel je ten,

  kdo tě napomene, kdo ti

  řekne pravdu do očí.

  Toho si važ!

  Tak tuto básničku mi vepsala moje paní učitelka ve školním roce 1966/67. Tak dávno, dávno tomu,...

  superkarma: 0 04.06.2009, 12:48:19
 12. avatar
  [19] Jeliska [*]

  Můj památníček jsem nechala u svého bývalého přítele,jeho děti mi tam chtěly namalovat obrázek.Některé citáty si pamatuji a s pribývajícím věkem a zkušenostmi si uvědomuji jejich význam.

  superkarma: 0 04.06.2009, 12:00:28
 13. avatar
  [18] olga ebertová [*]

  Měla jseu úplně stejný jako je na obrázku.Když jsem se stěhovala od rodičů někam se poděl.Budu muset zapátrat.Pamatuju si slogan,který byl určitě v každém památníku:Můžeš kreslit,můžeš psát ale listy netrhat!!Pamatuju si ještě,že jsem jednou dala památník spolužačce a ta mi tam nakreslila Vílu Amálku a přes půl stránky mi udělala kaňku.Jak já jsem jí nenáviděla.

  superkarma: 0 04.06.2009, 11:59:29
 14. avatar
  [17] borovec [*]

  nevím kam se lety poděl,ale vzpomínám si na některé obrázky.Hlavně od své první školní lásky.Krásné časy dětství.Dcery jej měly rovněž a syn ho má dodnes.

  superkarma: 0 04.06.2009, 11:33:32
 15. avatar
  [16] denkas [*]

  a moje děti taky měly památníky ,i syn! A vnučky taky.Sml72

  superkarma: 0 04.06.2009, 11:14:15
 16. avatar
  [15] denkas [*]

  Taky svůj památník mám. Od 2.třídy. Tak to už ho mam 50let!!ajaj Jak ten čas letí!

  superkarma: 1 04.06.2009, 11:12:26
 17. [14] Seema [*]

  Památníček tuším někde mám, schválně se po něm při víkendovém úklidu podívám. Neteř (10let) ho tuhle taky přinesla a je zajímavé, že ani designově se moc nezměnily..Sml16 Co Vám ale závidím víc je to, že si vzpomínáte na ta moudra od rodičů a prarodičů..já jsem si asi dostatečně neuvědomovala, že tu jednou nebudou a tak jsem vždycky poslouchala jen na půl ucha...jediné, co s oblibou hlásím svým kamarádům, jako obvyklé ´moje maminka vždycky říkávala´je jediná věta a to je spíš vtip..."lepší přijít domů brzy ráno, než pozdě večer"..což od ženy, která byla terorizována skoro celý život a noci proseděla u šicího stroje a ne na večírcích, docela nesedí...

  superkarma: 0 04.06.2009, 11:03:55
 18. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Mám ho dodnes, ale nemyslím, že bych se k němu nějak ráda nostalgicky vracela. Vzpomínky uchovávám jinak.

  Nakonec mi přeci jen vytanul na mysli jeden citát: "Vzpomínky jsou jediný ráj, ze kterého nemůžeme být vyhnáni"

  superkarma: 1 04.06.2009, 10:33:38
 19. avatar
  [12] aiša [*]

  Já už ho taky nemám a s ním i spoustu dalších maličkostí , o které jsem přišla a moc mě to vadí a mrzí. Ale co nadělám. Patřím do rodiny co se dost stěhovala , nebo alespoň mě to tak připadá . Já jsem to stěhování doufám ukončila , 20 let na jednom místě . I když -nikdy, neříkej nikdy-

  superkarma: 0 04.06.2009, 10:22:58
 20. [11] KJ [*]

  mela jsem dva,jeden pro kamarady a druhy na podpis znamych osobnosti,ten s obrazky kamaradu jsem ztratila nebo spis mi ho nekdo nevratil a to me moc mrzi

  superkarma: 0 04.06.2009, 10:21:59
 21. avatar
  [10] Michaela Kudláčková [*]

  dajdada — #9 Když jsem koupila památník Pavlíně, pokreslila si ho sama. Co list, to obrázek. Byla malý samožer :-)))

  superkarma: 0 04.06.2009, 09:54:41
 22. avatar
  [9] dajdada [*]

  Míšo, moc díky za nádherný,pro mne plný nostalgie. Bohužel já už svůj památník taky nemám, ani nevím kam se poděl. Ale dodnes si pamatuji obrázky, které tam byly i nějaké citáty.

  Jeden citát mne jako dítě vyděsil, páč jsem se děsně bála smrti. Zde je, ale nevím od jakého autora, pamatuji si jen to, že mi ho napsala učitelka dějepisu.

  " Když jsi se narodila všichni se smáli, jen tys plakala. Prožij svůj život tak, aby až ty budeš umírat všichni plakali a ty jsi se smála."

  Malinko budu oponovat Žábině- i dnešní děti památníček ještě mají. Asi před 2 měsíci, přinesl můj syn (5. třída) památníček od spolužačky, že jí tam něco namaluje. Musím se ale přiznat, že mne to taky udivilo, že to vůbec ještě existuje. Tak jsem si opět nostalgicky zavzpomínala.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #10
  superkarma: 0 04.06.2009, 09:44:47
 23. avatar
  [8] Ni-ka [*]

  Já mám památník asi od třetí třídy.Pamatuju si,že jsem ho dostala na Vánoce a to byla taková ta éra památníčků,dávaly jsme je s holkama učitelkám a všem,kdo pro nás něco znamenal.Přemyšlím a myslím si,že u nás měli památníky snad i kluci:)))Pamatuji si jen ten první citát:,, Andělíček nese klíček,otvírá můj památníček"a na konci bylo,, Andělíček nese klíček zavírá můj památníček":)))Jinak tam mám hodně citátů,které jsem v té době nechápala,ale teď vím,jak vše bylo mysleno:))

  superkarma: 0 04.06.2009, 09:25:01
 24. avatar
  [7] andilek.cumacek [*]

  Památníček už nemám,ale pamatuji si z něho jednu krásnou básničku Cestička k domovu.

  superkarma: 0 04.06.2009, 09:23:51
 25. [6] Kapradina [*]

  Krásné čtení jako vždy od Míši. Obdivuju jak vždy umíte najít zajímavé téma.

  Památník mám schovaný, kromě dětských obrázků tam mám několik moralit o tom, že mám být pracovitá, např: Bud´vždy pilná pracovitá jak ta lesní včelička, aby z tebe radost měli tatíček i matička.

  superkarma: 0 04.06.2009, 09:01:58
 26. avatar
  [5] Žábina [*]

  taky jsem měla šedivý památník s kopretinou, při vyklízení bytu po rodičích jsem ho objevila a zalistovala si v něm, bohužel v tom zmatku se zas někam ztratil a už ho asi nenajdu....

  dnešní děti už asi památníky nemají a myslím, že to je škoda

  jinak jsem si taky dlouho psala citáty, které mne zaujaly do sešitu a ten mám doma schovaný dodnes....

  já osobně se řídím tímto citátem:

  V životě není nic nesmyslné. Není nic co by se stalo bez důvodu. Mnohé nesmyslně vypadá proto, že tomu nerozumíme, ale všechno co se děje má smysl. Všechno! I to co se stalo teď. My ten smysl ještě neznáme, ale jednou ho poznáme. Možná brzy, když ho budeme hledat...

  J.M.SIMMEL

  superkarma: 0 04.06.2009, 08:54:28
 27. avatar
  [4] ifulinkaa [*]

  "Nelekej se když kráčíš, cestou trním posetou, vždyť i na tom trní růže vykvetou "-  taky jeden z mnoha. Jen chce říct,že život je obtížný,ale stojí za to žít.

  Památník mám stále,občas jsem listovala i památníkem mají babičky,tam bylo krásy...

  superkarma: 0 04.06.2009, 08:33:01
 28. [3] Rára [*]

  Památník mám dodnes. Ty citáty si ale z památníčku nepamatuji. Sml15

  Možná nějaký můj oblíbený ve smyslu: Kdo nic nezkusí nic nezíská.

  Nebo Když jsem vystoupil ze svého Forda typu Mustang, cítil jsem se skvěle. Bylo to ode mne hloupé.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #22
  superkarma: 0 04.06.2009, 08:16:53
 29. avatar
  [2] Štěpka [*]

  svůj památník jsem nedávno objevila a ráda jsme si zavzpomínala

  superkarma: 0 04.06.2009, 07:59:29
 30. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  PAMÁTNÍK MÁM DODNESSml75

  superkarma: 0 04.06.2009, 07:52:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme