Rodina

Nezdravé svačiny? Rodiče přehazují odpovědnost na školu, shodují se odborníci

Mají zodpovědnost za stravování dětí rodiče, nebo škola? A kdo by je měl naučit správným návykům? Odborníci jsou za jedno. Jednoznačně rodiče! Ti jim ale až příliš často příkladem nejdou. Problém dětí s obezitou pak podle nich nevyřeší ani zákaz cukrovinek na školách, s nímž plánovaná novela zákona počítá od září.

„Pokud si děti odnesou špatné návyky z rodiny, škola je jen těžko napraví. Často se setkávám s tím, že rodiče domů kupují slazené nápoje a sladkosti. Pak jim ale totéž vadí v automatech ve školách. Nepřipravují dětem svačiny a místo toho jim dají peníze,“ říká přední česká obezitoložka Dita Pichlerová.

snídaně

Děti často ani pravidelně nesnídají. Podle průzkumu Centra prevence na vybraných pražských základních školách jde do školy hladová skoro polovina z nich (43 %). Pak není divu, že sáhnou po nějaké sladkosti ze školního automatu. Ale co kdyby takové občerstvení na chodbách nebylo?

„Nikdo nezaručí, že se v okolí škol neobjeví stánky s rychlým občerstvením a vším, co k tomu patří. Právě jako reakce na školní restrikce. Budeme tedy potom dělat další zákon, že do 500 metrů od školy nesmí být prodej těchto výrobků?“ ptá se nutriční specialista a výzkumný pracovník IKEM Praha Pavel Suchánek. Právě on je jedním z velkých kritiků přehazování odpovědnosti za výživu dětí z rodičů na školu.

„Nemá smysl dětem zakazovat sladké věci, stejně si je někde obstarají,“ myslí si i známá blogerka a autorka kuchařek Jana Florentýna Zatloukalová. Svou úlohu, coby maminka čtyř dětí, vidí v tom, že jim nabídne kvalitnější sacharidy, které v sobě mají i jinou výživovou hodnotu, než jen prázdnou energii.

Špatné stravovací návyky děti většinou odkoukají od svých rodičů. Nadváhou či obezitou trpí až 56 procent dospělých Čechů a Češek. „S takovými rodiči se pak komunikuje komplikovaně. Přivedou své obézní dítě a řeknou, něco s ním udělejte. Měli by však začít sami u sebe, jít příkladem. Místo toho ale řeknou, že na nich už nezáleží,“ vysvětluje obezitoložka. Za pravdu jí dává i Pavel Suchánek: „Rodiče, kteří jsou sami obézní, často nevnímají svou ani počínající obezitu svého dítěte jako problém.“

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR uvádí, že v přepočtu na tisíc registrovaných pacientů v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost stouply počty obézních dětí z 5,5 v roce 1996 na 20,5 v roce 2011. A je prý více než pravděpodobné, že ani v následujících třech letech křivka obezity neklesla.

„Řada lidí si není schopna uvědomit, že pokud chce něco změnit, musí změnit svůj životní styl,“ dodává odborník na výživu Petr Havlíček.

Čtěte také:

   
31.03.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] chanahd [*]

  Zda má naše základka momentálně automat či ne, to netuším. Ale zato hodně chodím nakupovat pečivo do supermarketu, který je kousek od školy. Ráno v půl osmé je tam nával školáků. Před vyučováním každý ve vozíku Coly, čokolády, tyčinky... takže je jim evidentně fuk, zda automat ve škole je či není, poradí si jinak.

  superkarma: 0 09.04.2015, 15:52:03
 2. avatar
  [20] Linde [*]

  co se týče tématu, jsem pro ten zákaz. Sice mnozí argumentují, že si dítě může koupit sladkosti i vedle školy. Ale ruku na srdce- když jedu na školení, stánkům se vyhýbám, protože si hlídám postavu, ale jakmile je v budově automat s kávou, čokoládou či bagetami, musím hooodně odolávat pokušení, zatím co venku vítězí zdravý rozum a peněženka. A to si troufám říct, že jsem dospělá a rozumná. A co teprve ty děti? Jak mají odolat pokušení, když kolem automatů několikrát denně jdou? A že mají rodiče zodpovědnost za to, co děti jedí? Chystám domácí svačinky, chléb s pomazánkou, jablíčko, banán. Ale vás nikoho po jídle nehoní mlsná? pokud je prázná aktovka, nechám si zajít chuť. A pokud je o dva metry vedle třídy dále automat plný sladkého, klidně by si dal každý, nebo ne? A co se týče peněz, které školáci nosí. Některé děti nosí větší obnos v peněžence, než mám já s sebou na nákup. Protože mé děti dojíždějí, musejí mít u sebe vždy drobné na autobus a náhlé výdaje, určitě to tak má více dětí, tak pak se nedivme, že automaty na sladké se ve školách uživí. A závěrem chci říct, že naše škola má tolik rozumu a starosti o děti, že žádný automat tam nemáme, za což jsem ráda, protože bych musela řešit výše popsané Sml57

  superkarma: 0 06.04.2015, 20:49:15
 3. avatar
  [19] Avosanaj [*]

  S pitím čisté nebo ochucené vody ovocným sirup plně souhlasím.Cocacoly,kofoly a hlavně energické nápoje by děti vůbec neměli pít a když tak vyjímečně jako pamlsek Pravda je však jiná a za tohle můžou opravdu rodiče.Sml22

  superkarma: 0 03.04.2015, 10:54:14
 4. [18] Rikina [*]

  peetrax — #17 Tak já se docela často setkávám s tím, že pod pojmem "voda" se myslí ne obyčejná voda z vodovodu, ale voda balená. A balené vody jsou, jak známo, s milionem příchutí, slazené, perlivé a bozi vědí, co ještě. Takže pokud je to tak, že děti odmítají jiné nápoje, než tyhle žbrndy z pet lahví, tak to teda žádná výhra není. Sml80

  superkarma: 1 31.03.2015, 22:25:09
 5. avatar
  [17] peetrax [*]

  ZdenaZ — #3 úplně jsem nepochopila, co je špatného na tom, že děti pijí vodu. Asi je to lepší, než kdyby říkaly, že pijí jen slazené nápoje typu coca-cola, ne? Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 31.03.2015, 22:03:17
 6. [16] cilani [*]

  Odemětobě — #14Pes je ten poslední, co by měl dostávat nesnězené svačiny, není to odpadkový koš. Lidi ať si do sebe futrují co chtějí, zvíře má smůlu, že na výběr nemá..

  superkarma: 3 31.03.2015, 13:34:02
 7. avatar
  [15] Odemětobě [*]

  Ivanka — #12 tak to máte ve školce šikovné děti a rozumné učitelky. Když poslouchám nářky učitelek z MŠ, kam chodily moje děti, nabývám dojmu, že dnešní děti nesmějí na nůž ani sáhnout, aby je nesprdla některá z maminek.:-)

  Ale máme tady lesní školku,což je pro mě něco nemyslitelného, ale ty děti jsou šťastné, spokojené a zdravé. A zájem obrovský.

  superkarma: 0 31.03.2015, 11:55:15
 8. avatar
  [14] Odemětobě [*]

  Jsem už babička, zkušenosti mám tedy dvoje. Vždycky jsem všem chystala snídaně a svačiny. Děti měly nakázáno, že nesnězená svačina se nevyhazuje, ale nosí domů-máme psa, děda i slepice, nic nepřijde na zmar.Od školky syn nemá rád pomazánky - museli je jíst den co den. Taky nejí játra-díky ZŠ. Nosili si buď vodu s domácí šťávou nebo lehce oslazený ovocný čaj, chutě jsem střídala. Byla to doba, kdy frčely tyčinky Snikers, Bounty atd. Zvlášť dcera záviděla jedné spolužačce, že má na sváču tyto dobroty. Až po letech z této slečny vypadlo, že s bráchou záviděli spolužákům svačiny nachystané od maminek.Ale to je jiná. Na gymnáziu syn nechtěl snídat, raději si pospal a jedl až o první přestávce. Tak dostával o to větší porci jídla s sebou. V 16 jsem si říkala, že už ví co a jak.

  Vnučka pije vodu, byla 7 měsíců kojená, příkrmy jsme vždycky připravovali domácí. Ublinkávala cokoliv kupovaného včetně umělého mléka. Takže dáváme převařené mléko ze statku,děláme si domácí jogurt, máme i domácí hovězí a krůtí maso, domácí jablka a zeleninu. Nic eko bio, ale vím cojím.Největší mor jsou sladké vody pro děti-jupík a pod. Batole v regále láká barevný obal, tak jsme jeden nápoj zakoupili,obětovali se a tu hrůzu vypili a vnučka si dál užívá obyč. vodu.:-)Tím nechci říct, že nejí třeba domácí buchty s tvarohem. Dcera se bohužel setkává s kritikou ze strany ostatních mminek, podle kterých je nezodpovědné dát ročnímu dítěti mléko od krávy,vodu z vodovodu,jiné jídlo než z lékárny a oloupané jablko přímo do ruky (fuuuj, jak nehygienické). Takže za celých 18 měsíců měla vnučka jen 2 x zvýšenou teplotu-když jí rostly stoličky.

  Podle mě je příčina obezity u dětí přemíra cukru a tuků a málo pohybu. Dnes si nikdo netroufne nechat děti pobíhat po sídlišti v partě, rodiče mají strach z násilí.My jsme ani volný čas jinak netrávili. Navíc moc maminek nemá sílu večer něco vařit a péct, vyčerpává nás dost zaměstnání. Sportovní aktivity jsou zase hodně o penězích. Ale ať si každý sáhne do svědomí, je fakt,že je lepší jít v neděli do zoo než stát u plotny, ale kvalitní strava ovlivní zdraví i do dalších let.

  Po několika letech jsem se vrátila ke zpracovávání ovoce a zeleniny.Přijde mi rozumnější rozmrazit broskvovu dřeň a přidat ji do krupičky než používat granko nebo cukr a skořici. Takže jen dělám to, co moje mainka a babička dělávaly pro nás.:-)

  1. na komentář reaguje cilani — #16
  superkarma: 1 31.03.2015, 11:51:37
 9. avatar
  [13] vladka321 [*]

  Kuře — #10Mám to se synem stejně. Není schopen kousnout do něčeho s namazanou vrstvou. Jak se mu zaboří zuby, prý se mu zvedne žaludek. Takže on jí suché pečivo, málokdy si na něj dá kolečko šunky, či plátek tvrdého sýra. Pomazánky, másla, tavené sýry vůbec nepozře. Stejně tak to má s buchtami, či dorty. Jak je tam krém, tak prostě toto on nejí. Zase, jako jediné dítě má rád mák. Dnes je mu již 20 let a pamatuji si, že si na to ve školce normálně zvykly a dávaly mu v klidu suchý chléb, či rohlík a někdy dostal i bábovku, či piškoty, poněvadž mu kuchařky chtěly přilepšit. Jeho specifický zvyk nikdy a nikde nebyl problém respektovat.

  superkarma: 0 31.03.2015, 11:21:54
 10. avatar
  [12] Ivanka [*]

  Kuře — #10 U nás ve školce si děti chléb pomazánkou mažou samy. Samozřejmě, že když jim to nejde učitelka vypomůže, ale můžou si namazat tolik kolik chtěji, třeba jen na kousek a ochutnat a pak domažou celý nebo zbaští suchýSml67

  1. na komentář reaguje Odemětobě — #15
  superkarma: 0 31.03.2015, 10:40:48
 11. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Kuře — #10 Jako malá jsem snídávala buď suchý chleba a bílou kávu z melty nebo meltu a namazaný chléb. Ten suchý chléb jsem si do kafe lámala.

  superkarma: 0 31.03.2015, 10:34:11
 12. avatar
  [10] Kuře [*]

  cilani — #9 Já jsem ráda, že jsme měli ve školce rozumné učitelky a ty byly ochotné respektovat návyky dětí z domova. Takže nebyl problém s čistou vodou, s mlékem místo kakaa atp.

  Místo namazaného chleba byl pro děti i chléb suchý - děti si řekly, co chtějí radši.

  Super mi připadalo, že byla zásada "ochutnej a pak si řekni". Vždycky byly totiž nachystané "jednohubky". Děti byly vedené k tomu, že když pomazánku neznaly, tak si vzaly jednohubku a pak se rozhodly.

  Syn nenávidí namazaný chléb do teď, nejí ho ani doma a nevidím v tom problém. Je totiž ochotný nové věci ochutnat, takže ví, co odmítá.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #11
  2. na komentář reaguje Ivanka — #12
  3. na komentář reaguje vladka321 — #13
  superkarma: 2 31.03.2015, 10:29:03
 13. [9] cilani [*]

  ZdenaZ — #3 proč je nutné, aby děti pily kakao nebo slazený školkový čaj? Ségřiné děti mají v létě řezené šťávy z ovoce ze zahrady a vodu, v zimě neslazený čaj a občas nějakou tu sodovku nebo zase uvařenou šťávu.... Kakao nepovažuji za něco podstatného, že by to děti nutně musely konzumovat..

  1. na komentář reaguje Kuře — #10
  superkarma: 0 31.03.2015, 10:19:45
 14. [8] Lebur [*]

  Zodpovědnost mají nejvíce rodiče.

  superkarma: 0 31.03.2015, 09:39:18
 15. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Naše děti pijí také vodu, na tom není nic zlého. naopak za ten přeslazený čaj a kakao ve školce a škole bych nejraději někoho zlískala. Doma neexistuje, že by na stole byla k dispozici cukřenka nebo instantní nápoje. kakao dělám z kakaového prášku nikoliv z Granka apod. Svačiny dostávají normální, většinou pečivo se šunkou, sýrem nebo doácí buchtu. Rozhodně jim z toho nevykrajuji žádné ksichtíky a zvířátka, aby si s jídlem hrály.Naštěstí nejsou ve škole automaty a strava v jídelně je celkem rozumná a chutná. jsem spokojená a zodpovědnost na nikoho nepřehazuji

  superkarma: 0 31.03.2015, 09:23:56
 16. avatar
  [6] Kuře [*]

  ZdenaZ — #3 Ehm, co je špatného na tom, že dítě pije vodu? Mé děti by odpověděly totéž - kakao jim prostě nechutná a čaj nebo šťávy berou jako "pochutinu", na zahnání žízně uznávají jenom vodu.

  superkarma: 0 31.03.2015, 09:11:22
 17. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Rikina — #2 Sml67 I já to tak vidím.

  superkarma: 0 31.03.2015, 08:45:34
 18. [4] Lenda26 [*]

  Souhlasím s tím že by děti měli jíst zdravě ale pokud je k tomu doma rodiče nevedou tak tak nebudou jíst ani ve škole a budou to jídlo tak akorát vyhazovat Sml80

  superkarma: 1 31.03.2015, 08:31:19
 19. [3] ZdenaZ [*]

  jsem sice v důchodu ale vypomáhám v mateřeké škole jako učitelka děti již po 7 hodině říkají že mají hlad na otázku co snídaly říkají že nic .do půl deváté je dlouhá doba a chléb s pomazánkou tak to prý nechutná přestože to ani naochutnaly .Na otázku co doma jedi ni řekne většina dětí kindrřez to samé je u pití čaj nepiju kakao napiju piju jen vodu takže tak učí dnešní rodiče své děti správným stravovacím návykům a to radši nemluvím o stolování kdy některé děti mají pod sebou podestláno že by se najedlo ještě několik slepiček

  1. na komentář reaguje Kuře — #6
  2. na komentář reaguje cilani — #9
  3. na komentář reaguje peetrax — #17
  superkarma: 2 31.03.2015, 08:02:53
 20. [2] Rikina [*]

  Mno, moc tomu nerozumím. Pamatuju se, že na základní škole jsme byli ve třídě téměř všichni buď hubená vyžlata (dokonce někteří jezdili do ozdravovny, aby tam přibrali), nebo celkem normální děti, a slovy jedna silnější dívčina, a ani ta nebyla vyloženě tlustá. Sml80 Velmi podobná situace byla v generaci mých synků - ani ve školce, ani ve škole obézní děti rozhodně nepřevažovaly. Speciálně ti mí potomci byli skoro průhlední, ačkoli apetit měli nezdolný a sež.. snědli, na co přišli. Mladší syn měl dokonce nařízenou výkrmnou dietu, nějaké zdravé zeleninové svačinky, to by se asi ztratil bez funusu (leda by se dokrmoval pránou Sml57 ). Něco se muselo přihodit, co dnes působí, že děti jsou tlusté. Podle mého přesvědčení je to hlavně nedostatek pohybu. Robátka se všude vozí, neudělají krok pěšky, ve škole necvičí, nechodí do sportovních kroužků, ani nelítají po venku do setmění, a často ani nemají žádné povinnosti typu domácí práce, no tak není divu, že jsou z nich koule. Sml80

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #5
  superkarma: 1 31.03.2015, 01:46:25
 21. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Jsem jednoznačně na straně odborníků. Co si dítě odnese z domova je největším vkladem - a to v tom kladném, tak bohužel i záporném! Svačinu pro dítě považuji za svou zodpovědnost a miluji, když mohu dítěti dát do svačiny kus své lásky a to třeba v pěkně vykrojeném jablíčku, mrkvičce, nebo třeba malé laskomině.

  Mám již děti velké, ale také stále jednu školačku. Děti se svačinami vždy pomáhaly a pomáhají. Jsem nadšená, když ony mě udělají svačinu do práce a nedávno jsem pozorovala mladšího syna, jak dělá svačinu své dívce. Byla v tom kreativita, láska a chuť jí dát jen to nejlepší - byl to pro mě zážitek a satisfakce, že jsem syna něco naučila. Stačí málo a přesto je to moc krásné.

  superkarma: 0 31.03.2015, 00:16:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme