Domácnost

Nezbavujte se kočky, když má přijít dítě

Další díl našeho seriálu o životě s kočkou, který připravujeme ve spolupráci s veterinářkou a zvířecí psycholožkou Hankou Žertovou, věnujeme problematice kočky a dítěte v jedné domácnosti...

Seriál o životě s kočkou postoupil do své další části. Již jsme si kočku vybrali, víme, jak zařídit domácnost, aby byla pro kočku bezpečné, máme i dobrou kočičí toaletu... ale co když si kromě kočky chceme pořídit i dítě? Anebo již doma nějakého toho caparta máme? Jak správně upravit vztah dítěte s kočkou a kočky s dítětem s dozvíte od veterinářky Hanky Žertové...

Kočka a dítě?

zertova

Máte-li už doma kočku a čekáte děťátko, dbejte hlavně na to, aby kočka byla zdravá a neměla žádné vnitřní ani vnější cizopasníky. Rozhodně není třeba se jí zbavovat. Pro děťátko bude brzy úžasným objektem pro pozorování, zkoumání a navazování vztahů. Aby však soužití kočky a miminka bylo co nejlepší, je dobré se předem připravit na možná úskalí.

kočkaDlouho před narozením miminka už kočku učte, že nebude mít přístup do všech místností bytu, aby potom zákaz vstupu do dětského pokoje nebo do ložnice nebrala jako příkoří spojené s miminkem. Užitečné je také naučit kočku na určitý povel (obvykle postačí ošklivě pronesené slůvko „jedeš!“) seskočit dolů ze stolu, z postele a dalších zajímavých vyvýšených míst. Nejlepší je takové slovo použít hned v okamžiku, kdy kočka o skoku na taková místa teprve uvažuje. Nyní vám nedělá problém ji prostě sundat, když už si hupsne, kam nemá. Ale až budete mít v jedné ruce miminko a v druhé plínku, krém nebo lahvičku a kočka si vyskočí na přebalovací pult, bude se vám „výcvik“ hodit.

O kočkách víme, že jsou přímo posedlé pravidelností a zavedenými rituály, takže v určitou denní dobu se snaží vynutit si váš zájem a být středem pozornosti, pokud zapomenete na vydatné pohlazení, na společnou snídani nebo polední siestu. Ráno se vám rozplácnou na noviny, které si chcete u snídaně přečíst, po obědě vám zalehnou klávesnici počítače a večer se mňoukáním domáhají společného odchodu do ložnice. Snažte se proto pozměnit už předem denní rytmus a pravidelnou chvilku péče o kočku přizpůsobit budoucímu stavu.

Nové zvuky a pachy

Je-li to možné, opatřete si nahrávku pláče maličkého dítěte a přehrávejte ji doma kočce nejprve s mírným stupněm hlasitosti a pomalu zesilujte na reálný počet decibelů. Kočky se svýma velice citlivýma ušima totiž obvykle těžce nesou narušení klidu křikem miminka. Připravte proto kočce také bezpečný úkryt pokud možno daleko od dětského pokoje.

Poté, co si děťátko přinesete domů, nechte kočce očichat jeho oblečení, počuranou plínku a poté pod bedlivým dohledem i miminko. Nesetkala jsem se dosud s tím, že by kočky na miminko zaútočily. Často se však chovají vyplašeně, méně žerou, tráví hodně času ve skrýši a pohybují se velmi obezřetně. Někdy si postěžují na nové poměry loužičkou mimo záchod. K rychlému uklidnění kočky přispěje kromě pečlivé přípravy zmíněné výše například feromonový odpařovač v zásuvce (nemusíte se bát, miminku nijak neškodí) nebo podávání kapslí s alfa kasozepinem.

Pozor na zalehnutí

Jediné, čím by mohla kočka miminko ohrozit, je jeho zalehnutí. Kočky instinktivně hledají k odpočinku klidná „zašitá“ místečka, nejlépe se zdrojem příjemného tepla, a postýlka obsazená spícím miminem může přesně splňovat jejich představu. Proto nelze-li zavírat dveře do dětského pokoje, opatřete raději postýlku alespoň sítí proti hmyzu, aby se do ní kočka tak snadno nedostala, a často děťátko kontrolujte.

U batolete je třeba dbát především na to, aby s kočkou nezacházelo necitlivě. Naučte je, ať se hlavně dívá. Pohladit kočku by mělo jen s vámi a tak, aby to kočce bylo příjemné. Nikdy by ji nemělo rušit ze spánku, při jídle nebo při hře. Nikdy nepořizujte malým dětem kotě na hraní!

Opatrně při hře

Pro předškoláky a malé školáky už může být kočka skvělým partnerem, jehož prostřednictvím se učí soustředěně pozorovat, správně komunikovat, o někoho se starat, vcítit se do jeho nálad, znát a uspokojovat jeho potřeby a soucítit s jeho trampotami. Zvláště koťata, která si dokážou hrát s čímkoli, co se jen nepatrně pohne nebo co sama rozpohybují, a navíc jsou zvědavá a nebojácná, jsou pro děti neodolatelně přitažlivá. Ale pozor! Kočky (i malá koťata) využívají každou hru k tréninku opravdových loveckých nebo bojových situací. Všechny obranné i útočné manévry tedy míní smrtelně vážně a svými ostrými drápky a zuby dokážou citelně poranit jemnou dětskou pokožku. Proto by si děti neměly nikdy hrát s kočkou holou rukou, ale jen s pomocí vhodných hraček.

Při hře a veškeré manipulaci s kočkou je zapotřebí dohled a dobrý příklad dospělých, aby děti správně poznaly, co kočku potěší a co už je jí nepříjemné. Nedovolte dětem kočku týrat! Kočka by měla mít vždycky možnost před dítětem utéct a schovat se na místě, kam za ní dítě nemůže. Naučte děti respektovat kočičí skrýše! Uchráníte je tak zbytečných poranění a rozčarování a vychováte z nich citlivé a ohleduplné lidi.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o životě s kočkou...

   
08.02.2012 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [55] ekleinovka [*]

  Kočičku jsem měla jen jednu - k dětem už jsme měli vždycky pejsky

  superkarma: 0 16.02.2012, 21:00:00
 2. avatar
  [54] nugyna [*]

  my dali kocku k mamce na baracek, nebot jsme v domku bydleli driv a ona tam vyrustala a v byte nam chtela utikat z okna z druheho patra. Tak jsme radeji ji dali na zahradku a ted se tam ma dobre.Ale  nema rada deti..prska na ne, tak musime davat pozor, kdyz prijdeme na navstevu. Kluk si chce ji porad pohladit. Uz vi, ze na zviratka musi pomalu a nesmi do nich busit, ale kocka nesnese vubec zadny kontakt s detmi, takze kdyz si ji chce pohladit, musim byt u ni a chlacholit ji a davat pozor na drapky.A klukovi vysvetluju, ze kocicka ho kousne a udela bebi. Zatim ho jen jednou upozornila a on uz vi, ze kocicka aui. Tak ji pozoruje z dalky a usmiva se na ni.

  superkarma: 0 15.02.2012, 12:39:15
 3. avatar
  [53] DanaD [*]

  Lucimo — #52 vycvicil si vasSml67

  superkarma: 0 09.02.2012, 12:59:35
 4. avatar
  [52] Lucimo [*]

  DanaD — #48 Já to naprosto chápu. Vždycky jsem říkala, že nebudu kočce dělat vrátného. No, říkala...Sml30 Každopádně on je Pepito rozumný kluk a pro sichr domů na noc vůbec nechodí, když je venku teplo. A v těchhle mrazech teda chodí ven tak na dvě hodinky navečer, ale doráží tak, abysme ještě nespali a pustili ho domů. Sml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #53
  superkarma: 0 09.02.2012, 09:52:13
 5. avatar
  [51] saruz [*]

  Lucimo — #28 Zdravím milovnici bulíčků,taky máme jednoho doma,trikoloru,je naprosto úžasný,má 20 měsíců a je to velký srandista.Měli jsme německého ovčáka,pak kerry blue terriéra,syn má čévéčko a retrívra,ale bulíci jsou stejně nej!

  Sml16 Sml67

  superkarma: 0 09.02.2012, 01:59:58
 6. avatar
  [50] denkas [*]

  DanaD — #48 Nojo,ty zvířata to s náma umí!!Sml30

  superkarma: 0 08.02.2012, 23:42:29
 7. avatar
  [49] ladouch [*]

  Naši mladí mají kočičku i pejska a vnouček je v pohodě, hned od začátku vymezili pravidla co smí a nesmí a zatím nikdy nedošlo k žádným problémů a dnes už jsou mu tři roky a žije s nimi od narození.Sml22Sml22

  superkarma: 0 08.02.2012, 21:54:25
 8. avatar
  [48] DanaD [*]

  Lucimo — #47 hele co kocce projde jednou, povazuje za samozrejmy, takze chyba je na tve strane Sml30

  1. na komentář reaguje denkas — #50
  2. na komentář reaguje Lucimo — #52
  superkarma: 1 08.02.2012, 21:36:28
 9. avatar
  [47] Lucimo [*]

  honzik101 — #46 Mě naše kočka štve jen v jedné věci. Pokud venku nejsou třeskuté mrazy jako teď, chce okolo čtvrté ranní ven. No a když náhodou nezavřu k synovi do pokoje, jde vzbudit jeho a on už vzbudí mně.Sml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #48
  superkarma: 0 08.02.2012, 20:06:41
 10. avatar
  [46] honzik101 [*]

  pejska bych se nebála, ale kočky ano

  1. na komentář reaguje Lucimo — #47
  superkarma: 0 08.02.2012, 19:55:05
 11. [45] free [*]

  Vnuk taky miluje naši fenku.  Pokud není zvíře agresivní, určitě k dítěti patří. Tak nějak to pomáhá vychovávat.

  superkarma: 0 08.02.2012, 18:38:34
 12. avatar
  [44] řinka [*]

  To jsou nádherný fotečky všechnySml59

  superkarma: 0 08.02.2012, 18:14:27
 13. [43] jithule [*]

  moc hezké fotky

  superkarma: 0 08.02.2012, 18:07:46
 14. avatar
  [42] peetrax [*]

  Jsem z vesnice a normálně jsme vyrůstali nejen s kočkami a psem, ale i s prasaty, slepicemi, králíky (co šlo, to bylo očkované), nikdy nám žádné zvíře nic neudělalo, chudák pes si naopak ode mě nechal líbit všechno, včetně toho, že jsem jej ráda silně kousala do hřbetu (nikoliv naopak), sotva jsem se dokázala postavit na svých nožičkách. Sml57 Zřejmě je to jen shoda okolností, ale ani já, ani brácha nemáme alergii na nic.

  superkarma: 0 08.02.2012, 16:57:06
 15. avatar
  [41] Lucimo [*]

  cicinka — #33 My máme v blízkém okolí poměrně hodně psů, ale k bulíkovi si může syn dovolit jednoznčně nejvíc. Válí se po něm, jako malý ho hrozně rád tahal po baráku za ocas i dneska ho furt drtí. Udělat jen polovinu z toho jinému psovi z rodiny, tak už má Blesk nový článek na titulku. Nicméně i to dítě už snad od 9. měsíce ví, ke které šelmě si může co dovolit. To i náš kocour si nechá líbit míň. A tak Jeník každému důležitě vypráví, že máme kocoura, co je hroooozně zlý. Žere totiž čarodějnice.Sml57

  superkarma: 0 08.02.2012, 16:41:03
 16. avatar
  [40] denkas [*]

  superkarma: 2 08.02.2012, 16:21:10
 17. avatar
  [39] Alka1 [*]

  Karo Líná — #21 Sml52 Sml52 Sml52

               

  superkarma: 1 08.02.2012, 16:14:17
 18. avatar
  [38] pajda [*]

  Jasně, když je to malé, tak se to tváří neškodně...kdysi nám doktorka nařídila pořídit k synovi terapeutické koťátko. Bohužel si neuvědomila, že celkem rychle rostou - máme doma 7 terapeutických příšer chlupatých a nevím, jak by se tvářila, kdyby dostala koš kočičích oblud s tím, že vracíme kocourky a žádáme výměnu za koťátka, protože ve velikosti 6,5 kilo jsou už k terapii nevhodníSml57 Ale jinak souhlasím, do domácnosti s děckem zvíře patří.

  superkarma: 1 08.02.2012, 15:59:37
 19. avatar
  [37] DanaD [*]

  kianid1357 — #36 na diskusi Zena-out na nastence je navod

  superkarma: 0 08.02.2012, 14:28:18
 20. [36] kianid1357 [*]

  Jak sem přidáváte fotky mě to nejde nebo to neumím.

  1. na komentář reaguje DanaD — #37
  superkarma: 0 08.02.2012, 14:27:24
 21. avatar
  [35] kometa [*]

  a momentálně máme doma 10 koček 4 dospělí a 6 koťat

  superkarma: 0 08.02.2012, 14:17:28
 22. avatar
  [34] kometa [*]

  Já taky mohu přidat fotky se svým zvěřincem

  superkarma: 0 08.02.2012, 14:16:15
 23. avatar
  [33] cicinka [*]

  Lucimo — #28 Krásný. Oni bulíci jsou náhodou hodní psi k dětem jak jsem četla. Jde o výchovu především. Taky svoje puboše nabádám, že nemohou kočičku mazlit proti její vůli. Musí se usměrnit obě starny.Sml22

  1. na komentář reaguje Lucimo — #41
  superkarma: 0 08.02.2012, 12:13:18
 24. avatar
  [32] Lucimo [*]

  secret — #30 Ty se zvěří, nebo ty nahaté?Sml57

  superkarma: 0 08.02.2012, 12:12:49
 25. avatar
  [31] DanaD [*]

  LudPa — #29 Sml30 no uvidime, jak dlouho ti tohle presvedceni vydrziSml16

  superkarma: 0 08.02.2012, 11:59:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] murat [*]

  Lucimo — #28 za kolik je prodáváš? Sml58

  1. na komentář reaguje Lucimo — #32
  superkarma: 0 08.02.2012, 11:58:27
 2. avatar
  [29] LudPa [*]

  Chovatelé budou pro a ti druzí zase proti. Ať se každý zařídí dle svého nejlepšího svědomí tak, aby dítě nijak neohrozil.Já jsem pro zvířata, ale v postýlce určitě neee.

  1. na komentář reaguje DanaD — #31
  superkarma: 0 08.02.2012, 11:56:09
 3. avatar
  [28] Lucimo [*]

  secret — #7 Myslíš nějaká taková zvěrstva? To je faaaakt hrozný hnus. Lepší je, když si lidi fotí nahaté děti a prodávají to hodným strejdům, na ukrácení dlouhých zimních večerů, to rozhodně! Sml32

  1. na komentář reaguje secret — #30
  2. na komentář reaguje cicinka — #33
  3. na komentář reaguje saruz — #51
  superkarma: 3 08.02.2012, 11:51:40
 4. avatar
  [27] Barbucháč [*]

  adara — #26 ono by tam vrnělo i kdybys to nevzdalaSml52Sml16

  superkarma: 0 08.02.2012, 11:35:04
 5. avatar
  [26] adara [*]

  Kočka - kotě, které vyroste v kolektivu koček je naučená chňapat a zkoušet tlapkou aniž by vytáhla drápky...:-) Taky jsem tvrdila, že snesu kočku všude kromě postele.....no a po 2 probděných nocích, kdy kocourek volal maminku uprostřed pod našim dvoulůžkem, jsem to vzdala. Od té doby mi v nohách vrní kocouří klubíčkoSml16

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #27
  superkarma: 0 08.02.2012, 11:31:37
 6. avatar
  [25] Barbucháč [*]

  DanaD — #22 no to je fakt, bylo období, kdy byl náš pes určitě skálopevně přesvědčenej, že ty dětský prstíky do jeho nosu zkrátka patříSml54Sml16

  superkarma: 0 08.02.2012, 11:24:11
 7. [24] macamala [*]

  DanaD — #3 Super!!Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 08.02.2012, 11:22:26
 8. avatar
  [23] Žofie [*]

  Máme doma malinkého pejska a vůbec nikomu to nepřekáží. Já bych chtěla i kočku, ale manžel kočku neee. Ale já čičiny od malička miluji,  brala bych ji hnedSml79

  superkarma: 0 08.02.2012, 11:12:11
 9. avatar
  [22] DanaD [*]

  secret — #20 zvirata nejsou zla a vetsinou se snazi mladat - i lidska chranit a nechaji si od nich libit to co by dospelym  nedovolili

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #25
  superkarma: 0 08.02.2012, 11:02:01
 10. [21] Karo Líná [*]

  DanaD — #16 To jim nevysvětlíš. Probíhá klikací soutěž, takže si tady bydlenky s IQ 80 daly sraz. Vždyť nenapíšou správně ani větu o 4 slovech. Umí akorát vyrábět ta miminka. Bohužel.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #39
  superkarma: 1 08.02.2012, 10:50:18
 11. [20] murat [*]

  neříkám že ho sežere, stačí když po tak malém děcku jen chňpane když se mu něco nelíbí nebo mu dítě něco nevědomky udělá

  1. na komentář reaguje DanaD — #22
  superkarma: 1 08.02.2012, 10:31:24
 12. avatar
  [19] gaba23 [*]

  DanaD — #16 Sml52Sml52Sml52Sml52 tak to určitě. Sml30Sml67

  superkarma: 0 08.02.2012, 10:11:51
 13. avatar
  [18] řinka [*]

  tepito — #14 Také si to myslím stačí třeba jen křeček,nebo andulka. majdis — #15No a co přeci je zvířátko čisté očkované o co jde?

  Anime Otaku — #13 Žádný pes není zlý,dělají to z něho lidé.

  superkarma: 0 08.02.2012, 09:59:50
 14. avatar
  [17] cicinka [*]

  DanaD — #16 Bodejť...Sml30 Jak jsme si jeli pro Mery, tak nám paní udělala kávu a já si dala čaj. A byl tam....Sml30 chloupek. Tak říkám, že v každém pořádném kafi má být kočičí chlup. Paní se úplně vyděsila a omlouvala se. Tak jsem jí vysvětlila, že tohle přece lidem majícím rády kočky nemůže a nesmí vadit. Víš vzpoměla jsem si na tvou hlášku Sml67

  superkarma: 0 08.02.2012, 09:42:55
 15. avatar
  [16] DanaD [*]

  majdis — #15 Sml30 no jasne, jsou to zdrave ciste naockovane chlupy a jsou urcite zdravejsi, nez kdyz ti nejaka smudla na ulici nakukuje do kocarku a prska na mimino

  1. na komentář reaguje cicinka — #17
  2. na komentář reaguje gaba23 — #19
  3. na komentář reaguje Karo Líná — #21
  superkarma: 2 08.02.2012, 09:36:33
 16. avatar
  [15] majdis [*]

  Chlupy všude chlupy a k miminku?

  1. na komentář reaguje DanaD — #16
  2. na komentář reaguje řinka — #18
  superkarma: 0 08.02.2012, 09:32:24
 17. avatar
  [14] tepito [*]

  děti by měly vyrůstat se zvířaty už od narození,nejenom,že jejich tělo získá přirozeně imunitu,ale automaticky si zařadí do svýho života i jiné živé tvory,naučí se je chápat.Naše děti vyrůstaly se zvířaty-alergii netrpí ani jedno.

  1. na komentář reaguje řinka — #18
  superkarma: 2 08.02.2012, 08:59:12
 18. [13] Anime Otaku [*]

  secret — #7Jen se zeptám co je podle vás bojový pes? Pokud máte na mysli třeba pitbulla nebo rotwajlera, tak to nejsou psi, kteří by úočili sami o sobě, to jen někteří idioti, co zaměňují výchovu s bitím z nich vytváří bestie, co se bojí lidí a pak útočí

  1. na komentář reaguje řinka — #18
  superkarma: 0 08.02.2012, 08:54:20
 19. avatar
  [12] DanaD [*]

  *modrá — #11 ale domaci zvirata mas prece naockovane a odcervene, to je samozrejme  a zodpovedny majite ma aspon odcervene  i ty venkovniSml16

  superkarma: 2 08.02.2012, 08:51:38
 20. avatar
  [11] *modrá [*]

  a co paraziti ?

  1. na komentář reaguje DanaD — #12
  superkarma: 0 08.02.2012, 08:49:50
 21. avatar
  [10] Barbucháč [*]

  lidicka — #4 to není pravda, naopak, dítě má vyrůstat se zvířetem. Jednak se k němu naučí chovat a respektovat ho a taky si posílí obranyschopnost organismu. Když vycídíš byt lyzolem a odstraníš všechny potenciální alergeny, tak uděláš děcku vyloženě medvědí službu.

  superkarma: 4 08.02.2012, 08:32:29
 22. avatar
  [9] DanaD [*]

  kajinek — #8 kocky a psi se  nakonec snasi velice dobre.. jenom chvilku trva, nez se nauci rozumet svym gestum Sml16

  superkarma: 0 08.02.2012, 08:11:28
 23. [8] kajinek [*]

  vmarta — #1 Kočku doma taky nemáme a myslím, že by se s naší Kikinkou asi nesnesly.

  1. na komentář reaguje DanaD — #9
  superkarma: 0 08.02.2012, 07:57:24
 24. [7] murat [*]

  zvíře v bytě proč ne, ale v poslýlce...to ne Sml23 a nejvíc mě dostává jak hrdí rodiče poslední dobou rádi fotí a vystavují fotky miminek s bojovými psy Sml80Sml68

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #13
  2. na komentář reaguje Lucimo — #28
  superkarma: 1 08.02.2012, 07:50:57
 25. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  DanaD — #5 Svatá pravda. Čím dříve přijde dítě do styku s potenciálním alergenem, tím menší je roziko rozvinutí alergie. Je to tak i s jídlem a se vším. Když děláme z dětí skleníkové kytičky, vrátí se nám to. Vždycky jen ve zlém.

  superkarma: 3 08.02.2012, 07:10:22
 26. avatar
  [5] DanaD [*]

  lidicka — #4 ale to je chyba, tim ze zije  se zviratkem je pak daleko mensi pravdepodobnost, ze bude mit ruzne alergie - to neni muz vymysl, to jsou vysledky lekarskych studii

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #6
  superkarma: 2 08.02.2012, 07:00:39
 27. [4] lidicka [*]

  Myslím, že k dítěti - k miminku žádné zvíře nepatří.Sml23

  1. na komentář reaguje DanaD — #5
  2. na komentář reaguje Barbucháč — #10
  superkarma: 2 08.02.2012, 06:46:39
 28. avatar
  [3] DanaD [*]

  Kocky a deti topatri k sobe.  Kdyz mela kamaradka mimino, jeji kocka ho hlidala pred navstevama jako vlastni kote,  a kdyz se mala pocurala nebo  jste hur, vzdycky to ucitila a bezela to nahlasit panicce, ze je cas prewbalovatSml16. Takhle si ziji kocky z mych odchovu v rodinach, kde maji detiSml16

  1. na komentář reaguje macamala — #24
  superkarma: 1 08.02.2012, 06:33:35
 29. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Tento článek,co napsala paní Žertová o chování koček je pravdivý..Kočky na svůj odpočinek hledají klidná místa,kde je není moc vidět a vydrží spát i 10 hodin.Naše vnučka,když přijede,tak je z koček hotová,ale ony nejsou rády,protože tráví čas se mnou a chtějí mít klid.Jedna,ta nejstarší dokonce na cizí lidi,co přijdou na návštěvu i vrčí.

  superkarma: 0 08.02.2012, 00:27:48
 30. avatar
  [1] vmarta [*]

  Ja kočičku nikdy neměla...Sml80

  1. na komentář reaguje kajinek — #8
  superkarma: 0 08.02.2012, 00:19:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme