Každý orgán v těle (zejména srdce, svaly a ledviny) potřebuje životně důležitý minerál – hořčík. Ten přispívá také ke stavbě zubů a kostí, aktivuje enzymy, podporuje tvorbu energie, pomáhá regulovat hladinu vápníku a další.

Dodávat tělu hořčík lze skladbou jídelníčku s obsahem potravin, které jsou jeho přirozeným zdrojem – celá zrna, ořechy a zelenina (zejména zelená listová). Denní doporučená dávka hořčíku je 375 mg. Pokud takové množství nejsme schopni přijmout pestrou stravou, pak můžeme vhodně využít dodávání tohoto minerálu prostřednictvím vhodně zvolených doplňků stravy z lékárny

únava

Co způsobuje nedostatek hořčíku

Příznaky nedostatku hořčíku mohou být neklid a úzkost, syndrom neklidných nohou, poruchy spánku, podrážděnost, nevolnost a zvracení, poruchy srdečního rytmu, nízký krevní tlak, zmatenost, svalové křeče a slabost, zrychlené dýchání, nespavost, špatný růst nehtů, ale i záchvaty. I když se řadíme k vyspělým zemím a naše strava je stále rozmanitější, projevy nedostatečnosti hořčíku se v naší populaci objevují stále častěji.

Účelná kombinace Hořčíku s vitaminem B6

hořčík stimuluje obranný mechanismus organismu, má vliv na správný rozvoj skeletu a rovněž snižuje nervovou dráždivost. Vitamin B6 ulehčuje vstřebávání hořčíku z trávicího traktu. Toto synergické působení má příznivý vliv na stavy úzkosti způsobené psychickými nebo fyzickými příčinami, přičemž nenarušuje činnost mozku zabezpečující schopnost myšlení a soustředění.

Mini dotazník pro naše čtenáře:

  • Býváte často unavení a vyčerpaní?
  • Jste náladoví, nervózní, podráždění?
  • Máte svalové křeče?
  • Trpíte osteoporózou?
  • Kazí se vám zuby?
  • Míváte třes očního víčka?
  • Dostáváte mravenčení do dlaní či chodidel?
  • Cítíte se psychicky unaveni?
  • Máte problém se soustředit?
  • Otázka pro ženy: Trpíte bolestivou menstruací?

Pokud jste na více než 4 otázky odpověděli ano, pak je nezbytné, abyste se zaměřili na užívání potravin s obsahem hořčíku

Svalové křeče?

Možná sami znáte noční lýtkové křeče, nebo znáte někoho, kdo jimi trpí. Můžeme říct, že se nevyhýbají lidem žádné věkové kategorie, povolání či sociálního zařazení. Vyskytují se v klidu, nejčastěji v noci. Projevované křeče často znamenají deficit (nedostatek) hořčíku z nedostatečného krevního zásobení svalu. Tomu se nedostává potřebných živin a neodplavují se z něj odpadní látky, které se tvoří při látkové přeměně. Svalová křeč může mít však i jiné příčiny. Může vzniknout, když je sval zkrácený (primární křeče), při nadměrné svalové námaze, dehydrataci, v těhotenství, při různých onemocněních, nebo v důsledku užívání léků (sekundární křeče).

K zajištění správné funkce svalu je hořčík nezbytný

Je to důležitá minerální látka účastnící se mnoha různých dějů v organizmu, jako je látková přeměna sacharidů, bílkovin, tuků, přenos nervosvalového signálu. Kromě svalových křečí se nedostatek hořčíku projevuje úzkostí, nespavostí a únavou. Doporučená denní dávka hořčíku pro dospělého člověka je 375 mg. problémem ovšem je, že jej těžko získáme ze stravy.  Obsah hořčíku v potravinách kolísá v závislosti na jeho přítomnosti v půdě. Navíc tepelné zpracování, rafinace a konzervace potravin obsah hořčíku ještě snižuje. Proto je v dnešní době, kdy má více než polovina populace hořčíkový deficit, namístě podávání přípravků – tablet, granulátu nebo šumivých tablet s obsahem hořčíku.

Léčba hořčíkem je dlouhodobá

Efekt můžeme pozorovat někdy až po dvou měsících, proto je nutné v jeho užívání vytrvat.  Při zlepšení stavu je dobré pokračovat takzvanou udržovací dávkou po dobu 6 až 10 měsíců.  Pokud potíže neustoupí či se nezlepší během dvou měsíců, je nutné se zamyslet nad jinou možnou příčinou našich obtíží.

Kdy a jak dochází ke ztrátám hořčíku a proč ho máme nedostatek?

Jelikož se jedná o velice důležitý iont, který se v organizmu vyskytuje v různých tkáních a podílí se na mnoha chemických reakcích, není zas tak těžké o něj přijít. Nižší obsah v potravě, průjmy a zvracení, nadměrný příjem nápojů s velkým obsahem vápníku a fosfátů či pití alkoholu jsou příčinou sníženého příjmu hořčíku. Dále pak onemocnění ledvin, onemocnění štítné žlázy, příštítných tělísek, užívání některých léků (např. diuretik), kofein či nedostatek vitaminu  b6 způsobují zvýšené vylučování hořčíku ledvinami. Jeho zvýšenou potřebu zaznamenáváme v těhotenství, při kojení, v pubertě, při stresu, v rekonvalescenci po nemoci, u vrcholových sportovců apod.

Deficit hořčíku je častý jev v populaci a není radno jej podceňovat. Přesto však není pravidlem, že každou křeč způsobuje nedostatek hořčíku. Pokud doplňování stravy hořčíkem nepomůže při stávajících obtížích, je třeba dále pátrat po pravé příčině.

A co doplňky stravy?

Na trhu nalezneme řadu doplňků stravy obohacených o různá množství hořčíku a lze v nich tak snadno ztratit přehled. Jak zjistíme, který je opravdu nejlepší? Odpověď je jednoduchá – vše, co potřebujete vědět, je jen jedno číslo: 375 mg, což je denní doporučená dávka hořčíku. Tolik ho vaše tělo denně potřebuje. Při nákupu by tak měla být podstatná cena za denní dávku a ne skutečná cena balení pro volbu vhodného doplňku stravy.

 

Jak vypočítat skutečný obsah hořčíku v doplňcích stravy?

1) Zkontrolujte na obalu uvedené dávky hořčíku v jedné tabletě nebo tobolce.

2) Zjistěte, kolik tablet musíte denně užívat.

3) Vypočítejte, na kolik dní vám balení vystačí.

4) Přepočtěte si cenu na 1 tabletu požadovaného přípravku.

Hotovo! Znáte náklady na potřebnou denní dávku hořčíku. Čím nižší náklady na 1 dávku, tím nižší je skutečná cena požadovaného produktu. Pokud jste počítali správně, měla by vám jedna tobolka stačit.

Požadovanou denní dávku hořčíku v jedné tobolce jsme našli u doplňků stravy Zdrovit MaxiMag Mg+B6.

zdrovit

1 tobolka (obsahuje 375 mg iontů hořčíku).

V redakci jsme vyzkoušeli formu šumivých tablet a můžeme doporučit.

Zdrovit Mg+B6 je k dostání v lékárnách také ve formě rozpustného granulátu nebo v prášku k vysypání přímo do úst.

Reklama