Nezapomínejme pít. Ne, to opravdu není pobídka k požívání alkoholických nápojů, ale jen upozornění na to, abychom nezapomínali doplňovat denně tekutiny do svých útrob. Nastalo nám totiž léto a s ním snad přijdou i krásné a slunečné dny. Snad už o víkendu! Ale právě v těchto parných dnech bychom zvláště neměli zapomínat na správný pitný režim. Člověk je totiž z velké většiny tvořen vodou a jelikož ji vylučuje, je zákonité, že ji musí také přijímat. Nedostatek vody v těle může způsobit vážná poškození organismu a v nejhorších případech i smrt.
Kolik by měl vypít dospělý člověk tekutin?
Zpravidla se uvádí, že to je 2,5-3 l vody denně. Je tu však více faktorů, na které je nutné brát zřetel. Kupříkladu sportovní aktivita, počasí apod.
Co konkrétně pít?
Největší blaho našemu tělu přináší samozřejmě obyčejná neperlivá voda. Nemusíme se však na ni omezovat, je dobré ji střídat např. s ovocnými nebo bylinnými čaji (neslazenými), ovocnými džusy. Džusy je dobré naředit vodou. Jako osvěžující nápoj můžeme použít i obyčejnou šťávu z citronu a sodovku. Na škodu nejsou ani minerální vody, ale s těmi opatrně, měly by se střídat jejich značky. Je nutné si také dávat pozor na pití černého čaje a kávy, která organismus dehydratuje. Nepřeháněl bych to ani s alkoholem. Velkým obloukem bych obešel sladké limonády a podobné nápoje. Náchylné jsou hlavně děti. V poslední době se nám v ordinaci množí případy lidí přímo závislých na těchto nápojích a kdy se u těchto osob bohužel objevila cukrovka.
Jakou teplotu nápojů byste volil v parných dnech?
Preferuji nápoje v pokojové teplotě. Studené nápoje se nedoporučují z důvodu prudkého ochlazení organismu, čímž se můžete lehce dopracovat ke mně do ordinace a letní dny trávit v posteli.
Co hrozí při nedostatečném přijímání tekutin?
Nedostatek tekutin se může na člověku projevovat zcela nenápadně např. bolestmi hlavy, únavou apod. Pokud je období delší, objevuje se například i malátnost, nesoustředěnost a může to vést až k bolestem kloubů, mdlobě, poruchám ledvin a v nejhorším případě i ke smrti. Nejohroženější skupinou jsou hlavně naše děti a starší lidé, u nichž se ztrácí pocit žízně.
Kdy je nutné více pít?
Je to hlavně při vyšších venkovních teplotách a při zvýšené tělesné aktivitě, kdy se tělo více potí. Doporučuji pít vodu postupně. To znamená nevypít hned 1l vody najednou, ale rozvrhnout si nápoje na celý den. A je nutné pít i během sportovní činnosti, nejen před a po ní.
Důležitou funkcí vody v našem těle je také vylučování škodlivých látek z organismu a proto nezapomínejte Vy ani Vaše děti pravidelně a v dostatečném množství pít.
Na otázky odpovídal MUDr. Milan Hudi
Nový komentář
Komentáře
Ahoj, mám stejný problém jako Rybulka a Vladka se záchodem a frontou před ním. Jediné co mi pomáhá, je uklidnit se a vnutit sama sobě, že pokud to teď nepůjde tak se 100% počůrám. Fakt to funguje :-)!
qvetinkova: to dcoela chybka je, protoze sirtupy, obzvlast hodne sladky, jsou mocopudny
Mně brněnská voda chutná, a že je v ní vápník, to snad není na škodu, ne?
Petruška, v práci jsem nucena trénovat již léta, ale stejně to nepomáhá.
Z autobusových zájezdů mám hrozné zážitky:o( Jsem vždycky tak vynervovaná, jak už se mi chce, pak vystojím frontu u benzínky a jak vím, že za dveřma čeká fronta bab, mám psychickej blok a prostě mi to nejde...
Inas, to je zajímavý, s tím citronem to dělám a ani jsem tohle nevěděla.
Asi do 20 let jsem pila strašně málo..no skončila jsem v nemocnici s ledvinovou kolikou. Tam mě naučili pít dostatečné množství denně. A jsem jim za to moc vděčná. Od té doby, musím zaťukát- žádné urologické problémy.
A v současnosti, kdy se snažím hubnout je to o to důležitější tu tekutinu do těla dostat. Takže jsem v pohodě. Přidávám se k dlouhému seznamu těch, co v pohodě můžou odstátou vodu z vodovodu. Občas si to zpestřím zeleným čajem. Nebo si pro změnu tu vodu namíchám se 100% džusíkem.
Já piju taky hodně a kdeco. A jediný co se dá pít s chutí i zteplalý je podle mě ochucená mattonka - citron nebo grep. Myslím tím skutečně zteplalý třeba v autě nebo v tašce na koupališti, nemyslim tím normaální pokojovou teplotu
Petruška: Tak s tím melounem mám dost zážitků...ale nejlepší byl, když jsem si v klídku jedla meloun na večeři asi tak větší čtvrtku - no a v noci jsem mého
pořád budila jak jsem byla učuraná
. Od té doby mám zákaz jíst meloun na noc
. Jinak si dávejte pozor na zelený čaj s chaluhou (mořská řasa), chutná skvěle, ale počítejte s návštěvou WC tak 4 x za půl hoďky.
K té teplotě nápojů: nedávno jsem četla, že moc studené nápoje stahují póry a cévy, čímž tělo "nedýchá". Proto ty "teplejší" nápoje. Při pití velmi studených nápojů hrozí tělu teplotní šok, žaludeční a střevní problémy a rovněž angína.
my jsme pořídili přístroj od rosany,takže vždycky napíchnem 20l.barel vody ,která se krásně vychladí,i ohřeje(na čaj a kafe)a během 3-4dnů je pryč.
To mně překvapilo, že je Vás tak hodně, co nepohrdnete vodou z vodovodu. Já jsem myslela, že jsem tak trochu exot. Ale je fakticky v pořádku (pražská voda) - máme v práci dost dobrou laborku a to opravdu potvrdila.
Hanule, já proti vodovodní vodě taky nic nemám. Za totáče jsme jí pili normálně všichni, tak co se teď blbne? A navíc jí máme pěkně studenou:o)
Taky poslední dobou piju skoro výhradně vodu z vodovodu, a to bydlím v Brně.
Akorát pro mrně pořád kupujeme kojeneckou, občas si to zpestřím minerálkou nebo zeleným čajem.
Kacule: Jenom dvakrát? To jsi dobrá, že to vydržíš tak dlouho
Já takovou výdrž nemám
Tak já teda asi neumřu, piju 4-5 litrů denně! Samotná jsem tomu nemohla uvěřit, když jsem si to spočítala. Jo, jo, záchůdek by asi mohl vyprávět!
Tak zrovna dopíjím svůj druhý litřík zeleného čaje.
Jsem hrozná chlastpumpa. Doma ze mě šílí, protože když tolik piju, tak samozřejmě taky čůrám..chodím i 2x za hodinu
.
My pijeme jedině vodu z vodovodu a moc nám chutná, jelikož máme filtr Brita
Hanule: já piju vodu z vodovodu od malička, ale balené vody nezavrhuju.
Co jste třeba pily před rokem 1989 ve školách? Já tedy jedině vodu u umyvadla ...
Hanule: taky mám nejradši vodu z vodovodu, říznutou citronovou šťávou
Hanule: Taky piju vodu z vodovodu, protože ji máme dobrou. Klárčí: A viděla jsi trubky v plnírnách balené vody? Myslíš, že je to moc jiné?