Na našem magazínu píšeme také o cestování. Ukazujeme vám krásná místa v naší zemi i v zahraničí. Teď tu ale máme pozvánku od jedné z vás čtenářek, která přijela nadšená z letošní dovolené na řeckém ostrově Lefkada. A chtěla by vám toto krásné místo ukázat.

Letos jsme s manželem byli na dovolené na ostrově Lefkada, ostrově básnířky Sapfó. A byla to nádhera! Nedá mi to, abych vám tento překrásný řecký ostrov nepopsala.

lef

Moře na ostrově Lefkada má nádhernou barvu i krásné okolí

Protože máme rádi klid, vybrali jsme si vesničku Agios Nikitas a hotýlek na kopci, kde nejezdila doprava. Na celém ostrově mě nejvíc zaujala nádherná vůně, složená z nepopsatelných bylin a květin, místních stromů a nevím, čeho ještě. Silná vůně byla cítit hlavně večer - když jsme přicházeli na pokoj, manžel prohlásil, že se nějaká dáma hodně navoněla...

Čtěte také:

 

Ke koupání jsme si mohli vybrat tři pláže, kam se dalo dojít pěšky. Pro rodiny s dětmi byla přímo ve vesnici, ale na náš vkus byla příliš přeplněná a byly tam i motorové čluny. Našli jsme si proto pláž Mylos, která splnila všechna naše očekávání. Byla sice asi půl hodiny vzdálená, ale pohled, který se nám naskytl z kopce, za tu námahu stál, i kdyby se člověk nekoupal. Říkala jsem tomu cesta do ráje. Nádherná pláž (písečná i oblázková) se nám zjevila jako z nějakého filmu. Moře bylo průzračné a krásně modré a za pláží se tyčily bílé vápencové skály. Každý den bylo jiné, někdy klidné, jindy byly vlny. Jednou dokonce tak velké, že jsme si ani netroufli do vody. Ale i pozorování mořské hladiny a mořských vln a větru je pro nás Středoevropany zážitek.

Dalším požitkem, zvláště pro ty, co mají rádi zeleninu a ovoce, je návštěva taverny, kterých bylo v této vesničce mnoho. Ochutnali jsme místní speciality, řeckou kávu a zákusky a nechybělo ani jejich výborné víno, které pěstují přímo na tomto ostrově.

Výlet do historie

Jestli pojedete někdy na Lefkadu, udělejte si výlet do řecké historie. Z městečka Lefkas nás malý autokar vezl do vnitrozemí. Projeli jsme město Preveza a pokračovali do hor Zolonga, kde se nacházejí pozůstatky antického města Kassope, které bylo postaveno podle projektu architekta Hippodama ve 4. století př. n. l. Vykopávky pořád ještě pokračují a je zde nádherný výhled na moře. Po prohlídce areálu jsme se podívali na monument věnovaný ženám z vesnice Souli, které volily raději dobrovolnou smrt, než aby padly do područí Turků: shodily své děti ze skály a potom se chytly za ruce a skočily za nimi. Je to velmi silný zážitek.

lefBývalé antické město Kassope

Další zastávkou byla vesnička Gliki. Nakoupili jsme si od místního bylináře voňavé bylinky jako oregano, heřmánek, tymián a horský čaj, zvaný též peloponéská šalvěj. Má silné dezinfekční účinky a doporučuje se při nachlazení a při zažívacích potížích. Potom nás čekala cesta údolím řeky Acheronu, jejíž břeh byl lemován národním stromem Řeků - platanem. Tolik platanů pohromadě jsem ještě neviděla. Byla to nádhera. Brodili jsme se průzračnými vodami Acheronu s teplotou asi 10 stupňů. Každý pokračoval v brodění podlé své otužilosti. Acheron je úžasná soutěska lemovaná vysokými skalisky a je to v teplém dni velmi osvěžující. Dalším zážitkem byla plavba na raftu, trvala sice krátce, ale pro toho, kdo to ještě nezažil, je to skvělé.

Cesta pokračovala do nádherné Pargy. Nad městem se tyčí benátská pevnost a procházka jeho křivolakými uličkami se spoustou malých krámků jistě potěší milovníky nakupování. Po osvěžení jsme se vydali na naše poslední zastavení do vesničky Ammoudia. Je to místo, které popisoval již Homér. Vydali jsme se lodí po řece Acheron, kudy převážel Chárón duše mrtvých do podsvětí k Hádovi. Viděli jsme i soutok Acheronu se Styxem. Na březích této řeky měli na stromech zavěšena hnízda ptáci snovači a při troše štěstí tu můžete vidět i ledňáčka. Potom nás loď dovezla až do moře, kam ústí tato nádherná řeka.

lef

Řeka Acheron, po které Chárón odvážel duše zemřelých do podsvětí

Výlet i pobyt v Řecku byl nezapomenutelný a dlouho na něj budu vzpomínat. Doufám jen, že se tam brzy vrátím.

Olivovníky jsou chráněné

Líbí se mi, jak si Řekové váží olivovníků. Prý na každého Řeka připadá jeden strom, a když podle projektu má být nějaký olivovník pokácen, raději se předělává projekt, jsou zde proto i velice staré olivovníky. Chtěla bych, abychom si také více vážili našich stromů a nekáceli je někdy tak zbytečně a bezmyšlenkovitě. Na druhou stranu ale nechci jen chválit, protože se mi tam nelíbila jediná věc, a to zacházení s odpadky, jsou prostě všude, nikdo si nedělá hlavu, kam co pohodí, a to je veliká škoda. Taková nádherná příroda a všude se válí odpadky. Tak je to na jihu a to my asi nezměníme.

Padych

Fotky z Lefkady si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII (26 snímků):

Další články v našem magazínu:

Reklama