Dnes má svátek Barbora. Pokud nějakou znáte, nezapomeňte jí popřát k svátku. A při té příležitosti si také utrhněte barborku do vázy. Samozřejmě větvičku, ne tu kamarádku. :)

Trhání barborek je velmi starý lidový zvyk.
4. prosince, 20 dní před Štědrým dnem, si uřežeme do vázy větvičky třešně nebo višně, za vhodné se považují rovněž slivoně, jemně narůžovělé jabloně, meruňky nebo i růžové a plnokvěté okrasné třešně sakury.

Přečtěte si také:

Svatební zvony, vánoční dekorace, nebo měšec plný peněz?  

barboraBarborka symbolizuje čistotu panny Marie. Sv. Barbora je patronkou mladých dívek, proto právě ony by měly jít řezat větvičky. Pokud dívce rozkvete barborka na Štědrý den, může do roka a do dne očekávat ženicha a svatbu. Pokud rozkvete ještě dříve, budou svatební zvony znít brzičko.
Jenže…
Těžko dnes hledat pannu ve svém okolí, pokud tedy doma nemáte dceru v ještě „přiměřeném věku“. A tak i když si barborku natrháte samy, případně ji natrhá vás muž, i tak vám může přinést štěstí. Pokud tedy na Štědrý den rozkvete.
Aby rozkvetla, nezapomeňte, že větvičky musíte trhat brzo ráno, když se první sluneční paprsek dotkne obzoru, a to ze stromu nejméně deset let starého.
Kvetení barborky pak také ještě urychlí pár kapek čpavku přidaných do vody.

A co vám tedy vykvetlá barborka přinese?

  • Pokud ji dáte do vázy v kombinaci s jehličím, je na ni nejen pěkný pohled, ale ještě budete mít v dalším roce i plný „měšec“ peněz.
  • Pokud ji necháte samotnou a postavíte ji těsně vedle talíře svého milého, bude vás milovat po celý život.
  • Pokud ji postavíte na místo, kde svítí do bytu sluníčko, budete mít radostný celý následující rok. Radost se může projevit i novým přírůstkem v rodině, případně novým sňatkem (platí pro rozvedené, vdovy a zklamané).

Jsou to sice jen pověry, ale jsou pěkné, co říkáte?
Tak nezapomeňte dnes na barborku, ať už jste zklamané, nebo šťastné.
Štěstí není nikdy dost.

Na závěr ještě několik „praktických rad“, aby barborka vydržela

  • Barborka vykvete, pokud ji celou ponoříte do teplé vody a necháte celou noc nasáknout, pak teprve dáte do vázy.
  • Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy (žádné nůžky), vložit je do vázy naplněné vodou a postavit je do chladné místnosti, asi 5 až 12 dní před kvetením přeneste do teplého obývacího pokoje
  • Prodloužit její kvetení můžete díky výživě pro řezané květiny. Vodu s výživou nevyměňujte, pouze pravidelně doplňujte.
  • Místo pro barborku musí být bez průvanu.
  • Postavte do blízkosti vázu s vodou – suchý vzduch jim nesvědčí a poupata by mohla zaschnout.

Reklama