Domácnost

Nežádoucí hry I.

Společná hra se psem je velmi důležitý prvek podporující vzájemné sblížení. Hrou dokonce, jak již hlásal učitel národů Komenský, můžeme psa i nenásilnou a vhodnou formou vychovávat. Hrou psa dostatečně unavíme a zabavíme v průběhu přestávek při nepříjemně dlouhém cestování autem, vlakem či jiným dopravním prostředkem. Hra patří k základním potřebám všech mláďat, neboť připravuje mládě na různé životní situace.
Jenže... právě nevhodně zvolená hra může mít i velmi zlé následky. Tak například bychom ze svého hracího repertoáru se psem měli předem vyloučit jakékoliv "bojové" hry. Dominantní psi mohou lehce zjistit naše silové nedostatky a chtít nám začít nejen konkurovat, ale dokonce vládnout. Naopak nejistí a bojácní psi se ještě více uzavřou do sebe, poztrácejí i tu špetku sebedůvěry a jistoty, která jim zbyla, a naše sblížení s nimi tímto může skončit.
Pes také nemusí rozeznat, že tyto hry s ním hraje pouze ten nejsilnější "rodinný vůdce" a může je chtít sám od sebe hrát třeba s dětmi. Hra na honěnou po chvíli psovi prozradí, kdo je rychlejší, a může se stát, že se role vymění a pes se stane pod vlivem svého vrozeného loveckého instinktu lovcem a honičem. Může se v zápalu hry přestat kontrolovat, nebo - pokud se jedná o dominantního psa - být i agresivní.
Tahání o předmět je taková další klasická psí hra. Je v pořádku do té doby, pokud pes poslechne vyzvání, aby přestal a na povel předmět pustil a dovolil nám jej v klidu sebrat, aniž by si jej výrazně bránil. Nedoporučuji ani lezení po čtyřech, silnější pes nás může chtít po chvíli ovládat a slabší před námi začne se staženým ocasem couvat.
Prostě musíme mít vždy na paměti, že málokterý pes dokáže rozlišit pevné hranice mezi pouhou hrou a běžným chováním v průběhu dne.
   
28.02.2003 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Simba: No není to až tak nereálné, můj spolužák si onehdy nesl psa na balónku. Má nadšenou aportérku - fenku border teriéra a ta když si nese balónek a někdo jí ho chce vzít, tak prostě vezme celého psa. Nechala se nést několik metrů, než se pustila

  superkarma: 0 30.11.2003, 23:40:43
 2. avatar
  [15] Simba [*]

  Dickie: dobrá rady, a zahryznutý na bumerangu se nám vrátí i pes.

  superkarma: 0 10.11.2003, 10:37:24
 3. avatar
  [14] Dickie [*]

  simisaed: Tak se nauč házet bumerangem

  superkarma: 0 28.02.2003, 20:36:44
 4. avatar
  [11] Ťapina [*]

  My máme stejný systém klacků jako simisead, někdo zkomplikovaný tím, že psi jsou dva, takže bych správně měla mít klacíky čtyři Ale samotné lítání za klacíky je moc nebaví, nejradši se o ně přetahují ať už mezi sebou nebo se mnou a moc dobře ví, jaký je rozdíl mezi hrou a skutečností.

  superkarma: 0 28.02.2003, 12:26:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme