.

Než vlezete do chomoutu: Předmanželská smlouva

Vztahy

Než vlezete do chomoutu: Předmanželská smlouva

Láska jako trám, svatba na spadnutí, ale sichr je sichr – raději se pojistíme předmanželskou smlouvou. Co všechno bychom měli vědět, než ji s právníky u notáře sepíšeme?

Podle současné právní úpravy VŽDY zůstává VE SPOLEČNÉM JMĚNÍ MANŽELŮ věci tvořící OBVYKLÉ VYBAVENÍ DOMÁCNOSTI. O ostatních majetkových hodnotách nabytých za trvání manželství se mohou snoubenci dohodnout pouze smlouvou sepsanou formou notářského zápisu. Stejně tak se mohou dohodnout o závazcích, které budou během manželství vznikat. Tuto dohodu mohou manželé v budoucnu – opět u notáře – změnit.

Současná právní úprava pojem PŘEDMANŽELSKÁ SMLOUVA výslovně neupravuje, ale od 1. srpna 1998 občanský zákoník uzavírání předmanželské smlouvy umožňuje.

SPOLEČNÉ JMĚNÍ MANŽELŮ
Než partneři uzavřou manželství, musí si být před sepsáním předmanželské smlouvy vědomi, co společné jmění manželů vlastně tvoří.

Společné jmění manželů zahrnuje vše, co bylo nabyto některým z manželů za trvání manželství,“ řekl Ženě-in odborník na rodinné právo JUDr. Jan Horáček. „Naopak do společného jmění nepatří věci získané dědictvím nebo darem, ani věci, které slouží osobní potřebě jednomu z manželů. Dále tam nepatří věci, které manželé nabyli před uzavřením sňatku, může to být i byt nebo dům ve výlučném vlastnictví jednoho z budoucích manželů, a věci, které jednomu z manželů byly vydány jako právnímu nástupci původního vlastníka (například v rámci restituce byl jednomu z manželů vydán dům nebo pozemek).“

SPOLEČNÉ ZÁVAZKY
Podle Horáčka dále do společného jmění patří i závazky, které některému z manželů nebo oběma společně vzniknou za trvání manželství (například hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření). Výjimku tvoří závazky týkající se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

„Například budoucí manžel podniká, a tak se snoubenci dohodnou, jak budou nabývat majetek movitý či nemovitý po uzavření manželství,“ vysvětluje Jan Horáček. „Dohodnou se, že do svého výlučného vlastnictví každý z manželů získá finanční prostředky, které nabude z vlastního podnikání. Současně každý z nich takto získaným majetkem zodpovídá za dluhy, které mu eventuálně vzniknou v souvislosti s tímto podnikáním.“

Dále se manželé mohou dohodnout, že za závazky vzniklé po dni uzavření manželství bude odpovídat ten z manželů, který tento závazek sjedná, a to svým výlučným majetkem, který podle ujednání předmanželské smlouvy do svého výlučného vlastnictví získá. Smluvně se tedy dohodnou, že k ručení za závazky jednoho z manželů nebude použito majetku, který byl podle dohody získán do výlučného vlastnictví druhého manžela nebo do společného jmění manželů.

„Muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství, mohou smlouvou, uzavřenou vždy formou notářského zápisu, své budoucí majetkové vztahy v manželství upravit obdobně, jako to mohou ze zákona učinit manželé,“ uzavírá právník.

Je podle vás správné uzavírat předmanželskou smlouvu, nebo to už od začátku vnáší do vztahu stopy nedůvěry? Znáte někoho z vašeho okolí, z rodiny kdo předmanželskou smlouvu uzavřel? Myslíte si, že předmanželská smlouva bude mít vliv na nižší rozvodovost, protože manželé nebudou chtít přijít o dobré bydlo a nebudou hned kvůli každé prkotině podávat žádost o rozvod?

   
12.05.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] 7kraska [*]

  Lesana, mas pravdu. Ja osobne doporucuju se vubec nevdavat.

  superkarma: 0 13.05.2008, 06:35:55
 2. avatar
  [35] Lesana [*]

  Popravdě já moc nechápu význam předmanželských smluv. Přeci majetek nabytý před manželstvím nespadá do společného jmění manželů, takže kvůli němu nemůžou být při rozvodu hádky. A pokud s dotyčným nechci ani žádný společný majetek v průběhu soužití nabývat, tak si ho neberu a žijeme jako druh/družka, ne? Nebo přinejhorším zúžit nebo zrušit společné jmění se dá i v průběhu manželství, alespoň mám ten pocit. A co se rozvodů týká, tak mám pocit, že největší tahanice bývají kolem péče o dítě + stanovení výživného a to se zrovna v předmanželské smlouvě sjednat nedá

  superkarma: 0 12.05.2008, 23:13:28
 3. avatar
  [34] idiska [*]

  nechápu, o jako nedůvěru tu jde ...ted si toho druhého beru z lásky, ale lidi se mění...a to někdy během chvilky...pak už je ovšem pozdě ...takže pokud ten druhý nemá nějaké "postranní úmysly" už ted, tak o co jde ...to mi připomíná tvrzení, které je snad ještě k vidění ve filmech (bohužel i v životě) typu: když mě máš ráda, tak se se mnou vyspíš ...tohle má s láskou tolik společného jako předmanželská smlouva s nedůvěrou...je to o logickém a rozumném uvažování dvou lidí, které později ušetří spoustu času, peněz a nervů

  superkarma: 0 12.05.2008, 21:56:22
 4. [33] gentiana [*]

  Fructia: Mohla bys prosím přesně definovat pojem "vyšší vrstva"?

  superkarma: 0 12.05.2008, 21:56:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] fructia [*]

  Předmanželskou smlouvu uznávám jen u lidí vyšších vrstev. V našem případě ji rezolutně odmítám, považuji ji za projev nedůvěry vůči druhé osobě.

  superkarma: 0 12.05.2008, 16:25:51
 2. [30] gentiana [*]

  Jeremi: Což dokazuje,že aspoň v jedné věci mají české soudy rozum.

  superkarma: 0 12.05.2008, 15:45:10
 3. avatar
  [28] Jeremi [*]

  gentiana: Ano, ale to bylo opravdu jen pár medializovaných případů. Obecně se soudy ke stanovování výživného pro dospělou svéprávnou a práce schopnou osobu v ČR neuchylují. A když už, tak je to chápáno jako mimořádné a dočasné opatření, rozhodně ne cosi jako doživotní renta.

  superkarma: 0 12.05.2008, 14:32:01
 4. [27] mindulinka [*]

  My s mužem předmanželskou smlouvu máme. A vše jde řešit. Např. pokud je ve smlouvě, že vše co se postaví a nabyde za manželství patří manželovi. A manželka investovala do stavby, nábytku a pod. Stačí si schovat faktury a lístky od nákupu a tím následně prokazovat, že to platila ona.

  superkarma: 0 12.05.2008, 14:14:40
 5. avatar
  [26] evita_ij [*]

  ginile: já vím, ale když my ani pořádně žádný majetek nemáme, přítel má byt.

  superkarma: 0 12.05.2008, 14:02:48
 6. avatar
  [25] ginile [*]

  evita_ij: vyhodou smlouvy u rozvodu je, ze to opravdu setri cas a penize, protoze jen predas pravnikovi smlouvu, podepises a rozvod je hotovy - u me cely rozvod trval 10 minut, pokud smlouvu nemas, sedis s pravnikem treba i hodiny, nez se vse vyresi a to stoji pekny peniz Jeremi:a to i v cesku

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:48:27
 7. avatar
  [24] kareta [*]

  evita_ij: hm, raději ať se s ní dohodnou, nebo jim může dělat naschvály- nesplacené půjčky, návštěvy exekutora...prostě se nechat vyplatit a sepsat to hned, ještě před rozvodem..nebo provident

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:46:07
 8. avatar
  [23] ginile [*]

  evita_ij: ono i staci, kdyz je ve smlouve uvedeno, ze co je tvoje, tve zustane, co je jeho, zustane jeho,co pribude v manzelstvi pak vzdycky napsat jen na jednoho ( bud muz nebo zene) a ze zadny z partneru nebude vyzadovat vyzivne, tak jsem to mela v prvnim manzelstvi

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:44:29
 9. avatar
  [22] evita_ij [*]

  kareta: to je strašně složité - domek je na rodiče - a kamoska tam jako nic nemá - jen trvalý pobyt - teda zatím

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:41:46
 10. avatar
  [21] kareta [*]

  evita_ij: aha- bydleli v domě rodičů, kteří je nechali tam bydlet a opravit si to...hmm, něco dostane

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:39:37
 11. [20] gentiana [*]

  Jeremi: Až na to, že sociál nebo podobná instituce je schopná říct člověku, že nemá nárok na podporu nebo dávky, že má jít za bývalým/bývalou, ať mu platí výživné... s tím, že od rozvodu uplynulo i pár desítek let, dotyční se pár desítek let neviděli... a zaznamenala jsem pár případů v tisku i tlači, kdy se tohle stalo.

  evita_ij: Nechce slyšet o smlouvě - nebude svajba.

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:36:31
 12. avatar
  [19] evita_ij [*]

  kareta: to je těžko, každý případ je úplně jiný...Mám kamarádku,co se nastěhovala k příteli, opravili si patro v rodin.domku,a pač on je zedník,a většinu prací dělal svépomocí,tak nemají žádné faktury za práci a tak teď odešla s holým zadkem a u rozvodu,který bude letos asi jen tak něco nedostane,pač přišla s holým zadkem, stavěli a vylepšovali spolu... ale odejde zase s holym zadkem....

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:36:06
 13. avatar
  [18] kareta [*]

  mirriss: kdo kupoval materiál? Jestli on, mohl to po ní vymáhat

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:31:26
 14. avatar
  [17] evita_ij [*]

  Holky, já se budu příští rok vdávat a můj taky nechce slyšet o nějaké smlouvě tak si říkám jestli jo nebo ne, já sama nevím, slyším co se děje kolem a pořád si říkám, že náš vztah je přece úplně jiný a bude tak snad napořád. A kdyby náhodou,tak jsme dva normální lidi,co se snad domluví.

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:31:09
 15. [16] Rikina [*]

  Patrně to má jistý smysl, pokud se jedná o majetek do manželství vkládaný, a o již existující podnikání. Ale neumím si představit, jak smluvně ošetřit situaci, která možná ani v budoucnu nenastane, a tudíž nejsou dopředu známa žádná fakta, která by se dala ve smlouvě uvést. Jako třeba to, že jednou jeden z manželů možná získá úžasně výhodné zaměstnání, a nebo taky ne. Formulace ve smlouvě by potom mohla být natolik mlhavá a obecná, že by případným dohadům stejně nezabránila. Ostatně když se lidi porafat chtějí, záminku si najdou, i přes stohy smluv.

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:28:43
 16. [15] mirriss [*]

  Jeden můj kamarád chodil několik let s ženskou, který patřil dům. On ten dům dal celý dokupy, trávil veškerý volný čas tím, že budoval jejich hnízdečko lásky - veškeré práce vlastnoručně! Jen dodělal poslední úpravy, rozešla se s ním a on neměl nic krom mozolů na rukou a holýho zadku. Byla to normální potvora, které se líbilo, že má zadarmo domek snů. Ve třiceti letech se musel vrátit k rodičům. A tak není divu, že se svojí současnou manželkou smlouvu sepsali, je z toho minulého vztahu otřesen do dneška. A díky jeho příběhu vím, že bych do toho bez smlouvy nešla. Spoustě lidí to může připadat divné, třeba i partner se může naštvat, když o tomto pojmu nikdy nic neslyšel, že mu nedůvěřujeme a podobně. Ale tady nejde už vůbec o důvěru. A tahanice mých rodičů u rozvodu o blbý dvě vidličky a žofánek jsou mi toho důkazem...

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:13:37
 17. avatar
  [14] Jeremi [*]

  ginile: Jseš ovlivněná tím, kde žiješ. V ČR až na velké výjimky prakticky nehrozí, že by někdo platil výživné bývalému manželovi/manželce. Ledaže si tento nemůže zrovna vydělávat, protože dejme tomu pečuje o společné mimino.

  superkarma: 0 12.05.2008, 12:29:23
 18. avatar
  [13] ginile [*]

  gentiana: moje rec, nikdy nemuzes vedet, co se z chlapa po 20 letech vyklube

  superkarma: 0 12.05.2008, 11:53:00
 19. avatar
  [12] Luciš [*]

  My pro jistotu ani do chomoutu nelezem

  superkarma: 0 12.05.2008, 11:51:42
 20. [11] gentiana [*]

  wich: No, znám pár lidí, co vstoupili do posvátného svazku manželského s holú riťú a přesvědčením (zcela upřímným), že oni si dokonale rozumí, že je to, dokud nás smrt nerozdělí a že si přece důvěřují a dokážou se domluvit.
  Jenomže jeden z partnerů časem začal vydělávat podstatně víc, za jeho/její se koupil domeček a autíčko a nábyteček, a druhý se třeba flákal a chlastal. Inu, došlo na rozvod a najednou ten flákavý chtěl i domeček, i autíčko, i dětičky.... Dobré smlouvy (1) dělají dobré přátele (2) v důsledku ušetří spoustu trablů. Jako dobré pojištění.

  superkarma: 0 12.05.2008, 11:33:19
 21. avatar
  [10] femme [*]

  škoda, že se nesepisovaly předmanželské smlouvy už tehdy, když jsem se vdávala já

  superkarma: 0 12.05.2008, 11:07:10
 22. avatar
  [9] ginile [*]

  Evikus: to je naivni, predstav si , ze po snatku dostanes super nabidku na praci, kde budes dobre vydelavat, v pripade rozvodu pak budes muset platit ( jako dobre vydelavajici) tvemu manzelovi vyzivne!!!i na takove veci se musi myslet , ne vzdycky musi platit chlap

  superkarma: 0 12.05.2008, 10:59:07
 23. avatar
  [8] ginile [*]

  to nema s neduverou co spolecneho, jsem podruhe vdana, v obou pripadech jsem uzavirala manzelskou smlouvu, v tom prvnim pripade to byl dokonce muj napad a musim rict, ze to pri rozvodu setri cas a penize vrele doporucuju

  superkarma: 0 12.05.2008, 10:56:32
 24. avatar
  [7] AnteaX [*]

  Pokud mají budoucí manželé i majetek, nemovitosti atd., je to určitě potřeba. Pro obyčejné lidi, co začínají "od nuly" to ale nemá význam a zákon event. vyrovnání majetku po rozvodu to ošetřuje vcelku dobře.

  superkarma: 0 12.05.2008, 10:26:05
 25. avatar
  [6] wich [*]

  Mám kamarádky, které předmanželskou smlouvu podepsaly . Ale to byly holky, co se přivdaly do velmi bohatých rodin, takže tady je to vcelku rozumné a dá se předpokládat. Nevím, v čem by to bylo dobré pro obyčejné lidi střední třídy . Sama bych s partnerem toto také nesepisovala - on je zásadně proti této smlouvě a já si myslím, že umíme o věcech mluvit a dohodnout se

  superkarma: 0 12.05.2008, 10:01:05
 26. [5] gentiana [*]

  (1) Nezbytně. Radši trochu zdravé nedůvěry - kdo může zaručit, že já nebo drahá polovička nezešílíme po pádu ze schodů a než se vyřeší zbavení svéprávnosti, nerozfofrujeme celý majetek - než nějaké odpudivé řešení odpudivých sporů
  (2) Já se do cizího soukromí seru jenom všeobecně, ne konkrétně. Nevim, páč mi po tom nic není a pokud neuzavřeli, jsou to paka.
  (3) Ne. Ale v důsledku ušetřej za právníky.

  Nejlepší je ovšem taková právní úrava vztahu, že nebudou mít společné nic, co má trvalejší hodnotu, byť to byly lopatka a smetáček.

  superkarma: 0 12.05.2008, 09:20:07
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Ano, ano, ano. Pokud se o majetku a dalších záležitostech v manželství nedokáží domluvit před svatbou, po svatbě bývá pozdě.

  superkarma: 0 12.05.2008, 08:08:04
 28. avatar
  [3] Evikus [*]

  My vstupovali do manželství oba s holou zadnicí takže smlouvu jsme nepotřebovali

  superkarma: 0 12.05.2008, 07:57:47
 29. avatar
  [2] RenataP [*]

  Dříve jsem si myslela, že to vnáší nedůvěru a ten sichr mě připadal docela degradací toho vztahu. Lehce naivní, dnes vím. Sice si v manželství nestěžuju a smlouva mi nechybí, ale ve svém okolí vidím, že taková věc je do budoucna, kdy vyprchá počáteční zamilovanost, docela dobrá věc.

  superkarma: 0 12.05.2008, 07:50:56
 30. [1] maajaa65 [*]

  Velmi užitečná věc...když jsem se před 21 lety vdávala, tak jsem od rodičů dostala 50 tis./v té době kotel peněz/ na koupi domku. Rodiče tehdy trvali na tom, aby se sepsala smlouva o daru, který jsem od nich dostala. A manžel ji musel podepsat. Vím, že jsem se tehdy na rodiče velmi zlobila a obrečela to, že takto uvažují. Byla zamilovaná a hloupá. Dnes jim dávám za pravdu, i když bych se s manželem při rozvodu o ty peníze nedohadovala je potřeba si tyhle záležitosti ujasnit. U svých dětí budu postupovat stejně...

  superkarma: 0 12.05.2008, 07:39:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme