Předloni se paní Jitka (52) z jednoho pražského sídliště rozhodla udělat na Vánoce radost svým dvěma dospívajícím synům dárky, které pořídila za půjčené peníze. Spotřebitelský úvěr na dvacet tisíc korun si vzala u nebankovní společnosti, přičemž pro ni ve velmi nevýhodné smlouvě podepsala například sankci za nezaplacenou splátku ve výši 200 % úvěru!

juraUž v dubnu následujícího roku začala mít potíže se splácením. Z dvacetitisícového úvěru se rázem stala dluhová past, její dluh se během několika málo měsíců vyšplhal na 200 tisíc korun a Jitce hrozila exekuce na byt. Nebýt finančního poradce a advokátky Alexandry Juráčkové, která se sdružením Nedejte se! pomáhá právě obětem finančních dravců, paní Jitka přišla kvůli vánočním dárkům o střechu nad hlavou.

Jak se to vlastně stane, že původní dluh převyšují sankce a další náklady ve stovkách procent?
Často se stane, že společnost poskytující nebankovní úvěr má ve smlouvě, že opožděná splátka, byť třeba jen o jeden jediný den, je důvodem pro tzv. zesplatnění úvěru. A smluvní pokuta je dvě stě procent. A v takové situaci je klient v kleštích. Takovou hotovost nemá a tak nastupují vymahači, velice často rozhodčí řízení a nakonec exekuce, kvůli které může klient přijít o dům, vybavení bytu, a dokonce i o práci.

O práci?
Zaměstnavatelé neradi zaměstnávají lidi, kteří mají exekuční řízení, neboť se jim komplikuje mzdová agenda. Nadto, takový člověk působí nedůvěryhodně. Sama jsem byla překvapena, jak rozšířený to je jev.

Proč lidé podepisují takové smlouvy?
Ty smlouvy jsou formulářové a ujednání o sankcích a rozhodčí doložce je ve všeobecných obchodních podmínkách, které si lidé buď ani nepřečtou nebo je často ani nedostanou při podpisu smlouvy. Podle zákona totiž stačí, aby bylo ve smlouvě napsáno, že se s VOP seznámili a VOP byly zveřejněny na webových stránkách dané úvěrové společnosti.

Podepsat smlouvu s 200% sankcí je značně neopatrné. Proč někdo takovou smlouvu podepíše?
Ve smlouvách jsou sankce často popsány tak, že to běžný člověk nepozná, nedokáže si to spočítat. Navíc běžná praxe obchodních zástupců je taková, že musíte smlouvu podepsat okamžitě a ne třeba druhý den, abyste se mohli poradit s nějakým odborníkem.

Jde od smlouvy odstoupit? Jako je to třeba v případě koupě zboží, které mohu bez udání důvodů vrátit do čtrnácti dnů...
Lze od smlouvy odstoupit do čtrnácti dnů od jejího uzavření, pokud je to ve smlouvě explicitně obsaženo. Pokud to ve smlouvě není, je tato lhůta dokonce třicetidenní. A samozřejmě musíte vrátit celou půjčenou částku. Ale pozor, pokud takovou smlouvu uzavřete přímo v sídle společnosti nebo v její provozovně, tak odstoupit nelze.

Co byste popřála našim čtenářkám k letošním Vánocům?
Pokud nemáte na dárky, udělejte si duchovní Vánoce. Protože za radost, kterou uděláte dárkem za vypůjčené peníze, si můžete způsobit opravdu velkou a zbytečnou starost.

Děkujeme za rozhovor.


Mgr. Alexandra Juráčková

Advokátka občanského sdružení Nedejte se!, které podporuje Nadační fond pomoci Karla Janečka. Specialistka na směnky a spotřebitelské úvěry. Za dva roky spolupráce s občanským sdružením pomohla vyhrát stovkám klientů vyhrát soudní spory, přičemž v řadě případů se tyto kauzy jevily původně jako neřešitelné. Advokacii se věnuje patnáct let. Žije v Praze, s moderátorem Rádia 1 Martinem Juráčkem má syny Matouše a Mikuláše.

Reklama